Domů > Magazín > Blog

Tady a teď

Chcete se naučit poslat myšlení na dovolenou? Dát si pauzu od neustálého toku myšlenek? Jak na to se dočtete v tomto článku o přítomném okamžiku.

Moc přítomného okamžiku v praxi

Položme si otázku – žijeme přítomností? Je to zdánlivě jednoduché, žít teď a tady… Většinu z nás ale ovlivňují strachy z budoucnosti a v horším případě také výčitky z minulosti. 

Žijeme na planetě Zemi. Příroda nezná nic než okamžik teď. Myslíte si, že orel, který krouží nad polem a svým ostrým zrakem hledá svou kořist, si říká: „Až ulovím toho hlodavce, bude ho dost, měl bych si schovat půlku na zítra? Nebo co když najdu moc tučnou myš a přiberu a nebudu se líbit své orlici!“ Samozřejmě, že ne! 

Hned anebo až?

Jak dobře víme, cesta je cíl, proto je potřeba si přestat říkat „až zhubnu, až děti půjdou do školy, až našetříme na dovolenou, až mě povýší, až si koupím to kolo, až …“ Poznáváte se? Ve skutečnosti to hovoří vaše falešné já, vaše ego. Tím pomyslným cílem, kterého bychom si přáli všichni dosáhnout, je hluboký vnitřní klid

Ovládá vás vaše ego?

Naše mysl je vynikající nástroj, pokud je využívána „správně“. Docílit osvícení znamená přestat se ztotožňovat se svou myslí, která neustále řeší nějaké problémy. Pokud se dokážeme od své mysli odpoutat, zavládne u nás pocit jednoty a celistvosti s veškerým vnitřním i vnějším světem. Možná namítnete: “Ale myslet přece potřebujeme, kdy máme jít se synem k zubaři a kdy má dcera taneční kroužek, co uvařím k večeři a zda mám nakoupeno.” V pořádku. Mysl potřebujeme, abychom zvládli vyluštit křížovku nebo spravit rozbitou sekačku. Aledokážete svoji mysl skutečně vypnout? Zvládnete přestat myslet na víc než jen na pár vteřin? 

Pozorujme své myšlení nestranně

Nezoufejte, řešení tu je ☺ Vnitřní svoboda nastane v okamžiku, kdy dokážeme oddělit své skutečné od ega, které neustále posuzuje, hodnotí, kritizuje. Asi jste někdy potkali na ulici „bláznivého“ člověka, který si pro sebe mluvil nahlas. My „normální“ lidé se od takovýchto osob lišíme jen a pouze tím, že to děláme ve své hlavě. Zkuste se osvobodit od své mysli sebeuvědoměním. Vnitřnímu hlasu pouze nezaujatě naslouchejte. Nehodnoťte. Jako když se díváte na hrající si děti v parku. 

Trénink dělá mistra

Mezery ve vašem myšlenkovém proudu budou zpočátku kratší, ale postupným tréninkem se budou prodlužovat. Poznáte je tak, že u vás nastane, byť jen na kratičkou chvíli, zmíněný hluboký vnitřní klid, čirá radost z bytí. Tak objevíte novou dimenzi vědomí = vaše hlubší . V tom okamžiku ego ztrácí svou moc a tělesná energetická vibrace se zvyšuje.

Všechno se dá naučit

Přerušení proudu myšlení můžeme trénovat například intenzivním se soustředěním na běžné denní činnosti v přítomnosti. Myjete si ruce? Pak vnímejte vůni mýdla, teplotu vody, zvuky. Jdete do schodů? Soustřeďte se na každý krok, pohyb svalů, dech. Vysoká bdělost je podstata meditace (o tom až jindy). 

Nejdůležitější je odnaučit se ztotožňovat se se svým egem. Až dospějete do fáze, kdy se budete bavit se svým vnitřním hlasem nebo se jen usmívat jeho poznámkám, máte vyhráno ☺

Carpe diem!

 

Zdroj: Moc přítomného okamžiku – Eckhart Tolle

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Ráda zkouším jiné recepty, když je čas, kuchyň si užívám. Zastávám názor, že každý den se dozvím něco nového :)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

14
2

Džíny čekající na svou druhou šanci se dočkaly (Jana, 43 let)

Principy Jíme Jinak znám, ale během roku jsem dost polevila a tak jsem potřebovala nejen zlepšit váhu a bolesti hlavy, ale taky se dostat do zdravého režim...

Dárky jsou na cestě

Včera jsme s Kájou dvě hodiny balily dárky pro nové hrdinky z Podzimního detoxu. Chlapi se k nim sice přidávali, ale žádný nám nenapsal, tak jsem nadepisov...
9
2

Co mi dalo vyhoření

Za svůj život mám za sebou prakticky dvě vyhoření. Jedno až na dno, resp. na psychiatrii. U toho druhého jsem to (díky tomu prvnímu) ještě včas podchytila ...
3
14

Ty spíš s otevřeným oknem???

Na některé věci člověk úplně zapomene. Až když přijde návštěva až do ložnice, tak se připomenou.