Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Není svíčka jako svíčka. Některé jsou plné toxinů

Svíčky nám navozují relaxační atmosféru, zapalujeme si je, když na někoho vzpomínáme, když přijde čas dušiček anebo adventní čas. Jak je to ale s bezpečností svíček? Víte, co taková běžný svíčka může způsobit a jakým svíčkám dát raději přednost?

Parafínový vosk

Běžně používané svíčky se vyrábí z parafínového vosku. Parafínový vosk byl poprvé vyroben v roce 1867, 10 let poté, co byl vyvrtán první ropný vrt. Parafínový vosk je bezbarvý nebo bílý, vyrábí se z ropy odparafinováním lehkých mazacích olejů. Používá se například k výrobě svíček, kosmetiky, voskovaných papírů, elektrických izolantů

Studie varuje před parafínovými svíčkami

Odborníci z South Carolina State University testovali výpary uvolňované hořením svíček v laboratorních testech. Výsledky studie říkají, že pokud si denně zapalujete několik parafínových svíček v uzavřené místnosti, můžou parafínové svíčky ohrozit vaše zdraví. Konkrétně se výpary mohou podílet na vzniku astma, rakoviny a podráždění dýchacích cest či dráždění pokožky (1). Další studie přirovnala výpary uvolňované při hoření svíček ke zplodinám dieslových motorů.

Jaké chemikálie parafínové svíčky obsahují?

  • benzen
  • toluen
  • naftalen
  • tridekan, tetradekan a další

Rizikové barvy a vůně

Ropa však není jediný potenciální zdroj zdravotních problémů parafínových svíček. Bez rozdílu materiálu, ze kterého je svíčka vyrobena, je také důležité, čím je svíčka barvena a ovoněna. Levné svíčky mohou obsahovat levné syntetické vůně, ze kterých nás v lepším případě může bolet hlava, ale mohou být opět teoreticky odpovědné za vznik alergie, astma a dalších nepříjemností. To samé se týká barev, i zde se mějte na pozoru a čtěte složení svíček. Pokud má svíčka mít pěknou barvu a vůni, vybírejte raději certifikované přírodní výrobky, kde vůni dodává esenciální olej a barvy jsou přírodní a bezpečné. Připlatit si za kvalitu se rozhodně vyplatí. 

Problematický knot

Levné svíčky ještě stále i dnes mohou mít knot z olova, zinku nebo cínu, které jsou opět při hoření zdrojem karcinogenních látek. Knot by měl být 100% bavlněný a ne příliš dlouhý (maximálně 3 milimetry), aby svíčka zbytečně nekouřila. Nezapomeňte se tedy podívat na to, z čeho je vyrobený knot. Pokud to výrobce neuvádí (zejména u svíček z Číny), raději je nechte ležet v obchodě a běžte pro jiné.

Čím lze nahradit parafínové svíčky?

Dnes máme na výběr z mnoha různých vosků, svíčky si můžeme i my sami doma vyrobit. Z vosků máme na výběr sójový, včelí, palmový, řepkový a kokosový.

Na dražších svíčkách ušetříte

Když vybíráme svíčky, máme tendenci dívat se na pořizovací cenu a sáhnout po levnějších baleních s více kusy. Ale stejně jako u zdravých surovin je potřeba podívat se, kolik z takového sáčku obilí nebo lahvičky sójové omáčky uděláme porcí, nikoli kolik stojí sáček rýže či lahvička omáčky, tak u svíček bychom měli sledovat, jak dlouho vydrží hořet. A když se podíváte na cenu hoření za hodinu, vycházejí ty levné parafínové nakonec dráž. Parafínové svíčky totiž hoří velmi rychle. Při koupi dražší kvalitní svíčky s přírodním aroma a barvou nakonec ušetříte peníze a ještě ochráníte svoje zdraví.

Zdravě, ekonomicky a ještě ekologicky

Když dáte přednost svíčkám z rostlinných vosků, uděláte radost nejen sobě a peněžence, ale uděláte i něco pro přírodu a zabráníte plýtvání surovin. Například výrobci svíček značky The Greatest Candle šli ještě o krok dál. K výrobě svíček využívají použité oleje z restaurací, které by přišly vniveč a ještě by znečistily přírodní zdroje (1 litr použitého oleje znečistí až 1000 litrů vody!). Z takového oleje se ale vyrábí krásné, bezpečné a voňavé svíčky s velmi dlouhou dobou hoření, což jejich cenu zásadně snižuje. 130 g svíčka z recyklovaných rostlinný olejů totiž hoří až 30 hodin.

Tip: Přírodní svíčky s bezpečnými vůněmi a barvami můžete koupit v e-shopu Econea.cz. Členové Klubu Jíme Jinak mají na celý sortiment slevu 20%!

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

22 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Naděžda
25. 11. 2023

Ahojky já používám čajové svíčky, to jsou ty parafínové, že? Na obalu jsem to nevycetla🤔

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Blog
klub
10

Obilná mléka pro kojence

Jak je to s podáváním obilného mléka kojencům v případě, že maminka nemůže kojit? Jak ho správně připravit, co zohlednit a jak postupovat? Na toto téma jsm...
8
25

Rok od mého znovuzrození (Katka, 40 let)

Zdravím všechny na stránky. Protože se blíží rok mého znovuzrození, jak tomu říkám, rozhodla jsem se trochu bilancovat. Byl to skvělý rok – dařilo se mi ve...
27
3

Konečně ráda vařím (Živomíra , 46 let)

Do kurzu jsem vstupovala především s cílem zbavit se špatných návyků stravování a také různých závislostí a změnit to všechno při nejmenším napořád:-) S &#...
19
3

Dala jsem sbohem refluxu, únavě i 4 kilům (Jana, 29 let)

Chcela som sa zbaviť únavy, mala som oslabenú slinivku, takže reflux a nepríjemný pocit po najedení. Tiež som jedla dosť neskoro a potom ma otravovalo to, ...
99
4

Jak si sestavit zdravější jídelníček

Možná toužíte zhubnout, zlepšit svoje trávení nebo obecně pomocí stravy vyladit zdraví své a svojí rodiny. Chodíte okolo regálů se zeleninou s myšlenkou na...