Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Vyrábíme zdravé přírodní svíčky

Přírodní svíčky můžete vyrobit z několika různých vosků. Otestovali jsme všechny a vyrobili domácí svíčky. Podívejte se na výhody a nevýhody jednotlivých vosků a zkuste si vyrobit domácí svíčku podle našeho návodu. Je to velmi snadné!

Čím nahradit toxický parafínový vosk?

Včelí vosk

Zná ho asi každý. Stručně řečeno, je to vosk, který vyrábějí včely. Je snadno dostupný, stačí oslovit známého včelaře anebo si ho můžete sehnat na internetu. Při spalování včelího vosku nevznikají žádné jedovaté toxiny, naopak má pozitivní účinky na zdraví, protože při hoření čistí vzduch.

Proti užívání včelího vosku hovoří hned několik faktorů. Jednak je vosk pro včely důležitá a vzácná surovina, která by měla v první řadě sloužit včelstvu. Včelař sice každoročně získá část vosku, který nespotřebuje, ale je ho velmi omezené množství. Jednak vzácnost suroviny hraje do karet padělatelům, kteří do vosku přidávají stearin a parafín, toxické látky, kterým se chceme vyhnout. Takže když včelí vosk, tak tuzemský, který k nám necestuje přes půl zeměkoule, a ideálně od včelaře, který prodá, co mu při hospodaření zbylo.

A jak se nám s voskem pracovalo? Včelí vosk nám moc hořet nechtěl, je to s ním složitější, navíc ho využíváme při výrobě kosmetiky, takže je nám líto vzácnou surovinu používat na svíčky.

Sójový vosk

Tento vosk je vyrobený z oleje ze sójových bobů. Po sklizni se boby očistí, rozdrtí, zbaví slupky, srolují do vloček. Olej se poté z vloček extrahuje a hydrogenuje. Kromě udržitelnosti dokáže sójová svíčka hořet dlouho a čistě. Na rozdíl od svíček ze včelího či palmového vosku se spalováním tohoto vosku nezvyšuje obsah CO2 v atmosféře a svíčky produkují mnohem méně sazí než parafín. Při hoření se vytváří o více jak polovinu nižší množství škodlivých toxinů. Sója k nám bohužel musí cestovat poměrně zdaleka, což je její mínus.

Při koupi vosku dávejte pozor na čisté složení. Nechceme geneticky modifikovanou sóju (GMO), ani herbicidy a pesticidy. U hotových svíček pozor na přidaný obsah parafínu a stearinu. Dělá se to kvůli váze, sójový vosk je totiž velmi lehký. 

A jak se s ním pracovalo? Bod tání má velmi nízký, pracuje se s ním snadno, je vhodný také na výrobu masážních svíček. Při domácí výrobě svíček byl srovnatelný s voskem řepkovým a palmovým. Svíčky ze sójového vosku hoří až o 50% delší dobu než parafínové.

Řepkový vosk

Lokálnější variantou oproti sójovému vosku je používání řepkového. Ten se získává z řepkového oleje, který je v Evropě velmi rozšířen. Stejně jako u sóji si i u řepky ohlídejte, aby nebyla geneticky modifikovaná.

S řepkovým voskem se dobře pracuje. Výborně se hodí na výrobu svíček ve skle, hoří velmi dlouho. Je vhodný k míchání s jinými přírodními vosky, například se včelím. Svíčka z tohoto vosku nám hořela nejpomaleji. Stejně jako u vosku sójového je potřeba si dát pozor, na to aby pocházel ze sóji a řepky byly pěstované bez chemie a bez genetických modifikací.

Palmový vosk

Svíčky z palmového vosku vyhovují veganům, jsou zdravotně mnohem lepší než běžné parafínové svíčky, protože tolik nedýmají a vydrží déle hořet. Ale palmový olej je velmi problematický. Palmové plantáže jsou většinou ty, které se podílejí na ničení deštného pralesa. Kvůli těžbě se ve velkém kácí deštné pralesy a vymírají vzácné živočišné druhy. Při výběru palmového vosku je tedy potřeba se zajímat o jeho původ. My jsme si koupili palmový vosk, který je certifikovaný a pochází z udržitelných zdrojů. Hledejte palmový vosk, který má certifikát RSPO, jiný rozhodně nekupujte.

A naše zkušenost? Palmový vosk vychází nejlevněji. Svíčka nám hořela velmi pomalu. Palmový vosk je sám o sobě dekorativní, vytváří takový jakoby lávový efekt. Je vhodný pro začátečníky, protože svíčky jsou tvrdší a dobře drží tvar. Lze z něj vyrobit svíčky lité do skla anebo samostatně stojící.

Pojďte si s námi vyrobit svíčku, je to snadné.

  1. Nachystejte si všechny věci, na pracovní plochu položte papír, kvůli případnému pokapání voskem. Vše mějte po ruce, budete potřebovat vosk, skleničky na svíčky, vhodný bavlněný knot, plíšek na knot (jednoduše použijte ze svíček, které vyhořely), nádobu na vosk, ve které se bude rozpouštět, kastrůlek na vodní lázeň, dřevěné míchátko, bylinky na ozdobení, kolíček na držení knotu.
  2. Dejte vosk do vodní lázně a mezitím, co se bude vosk rozpouštět, si nachystejte skleničku s knotem. Knot si ustřihněte tak akorát dlouhý, namočte ho ve vosku, protáhněte plíškem, kápněte trochu vosku doprostřed skleničky a do vosku přimáčkněte plíšek s knotem, knot si natáhněte a přichyťte kolíčkem, aby se neutopil ve vosku.
  3. Rozpuštěný vosk nalijte do nahřátých skleniček, nechte trochu zatuhnout a pak posypte vosk třeba sušenou levandulí na ozdobu. Jakmile je svíčka zcela vychladlá a vosk je bílý, můžete sundat kolíček z knotu a upravit jeho délku na cca 3 milimetry. Je to snadné, pozor jen na správnou velikost knotu, knot zvolíte podle velikosti vaší skleničky (nádoby) na svíčku. Pokud zvolíte příliš tenký knot, svíčka nevyhoří celá. Pokud se vám to přihodí, nevadí, vosk nechte znovu rozpustit a svíčku udělejte znovu.
  4. Svíčku nechejte vychladnout nejlépe přes noc při pokojové teplotě. Druhý den už si svíčku můžete zapálit.

Zkuste to taky

Výroba svíček je opravdu snadná, zkuste to taky a dejte nám vědět, jak vaše výroba svíček dopadla. 

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Zuzana Chválová
6. 12. 2021

Kde prosím vosky seženu? Děkuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Výroba voskovaných ubrousků snadno a rychle

Vyrobte si s námi přírodní obal na svačiny do školy, práce nebo na výlet. Výroba voskovaných ubrousků je velmi snadná, zvládne ji opravdu každý.

SWAP – moderní a udržitelný způsob nakupování

V České republice se první swapy začaly objevovat od roku 2009 a můžeme říct, že s rostoucím zájmem o udržitelnost životního prostředí se návštěvnost swap ...

Cakepops aneb tak trochu jiná lízátka

Nepovedl se vám korpus na dort nebo třeba muffiny? Není třeba propadat panice. Udělejte z něj lízátka. Do přípravy můžete zapojit i děti a společně se vyřá...