Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Těhulky a změna jídelníčku

Na náš web chodí mnoho budoucích a kojících maminek. Jakmile přijde řeš na změnu jídelníčku, začnou se obávat, zda by změna nemohla ublížit děťátku. Já si někdy spíš říkám, když vidím některé těhulky ve frontě na fast food, s colou či nějakou totálně zaéčkovanou stravu v ruce, jestli by se spíš neměly bát, co s jejich miminkem udělá to, co teď zrovna jedí. Samozřejmě je potřeba mít základní informace než se do něčeho pustíme. A pak není problém jít s námi ani do Jarní očisty jako třeba Sarinka, která nám o své zkušenosti z první Jarní očisty napsala v komentáři.

Někdy je to skutečně na hlavu

Známá v pátém měsíci, co jede v kanceláři na 5 kafích denně, svačí za pochodu bagetu z benzínky, únavu zahání colou a sladké chutě uspokojuje tunou zmrzliny na noc, se mě naprosto vážně ptá, jestli když by začala jíst víc jako my, jestli by její miminko nemělo z toho nějaký problém. Co na to říct, když jí potkáte na nákupu a ona má košík narvaný taveňáky, baleným salámem, rohlíkama, balenými sladkostmi, předvařenými bramborami, mraženým hráškem a platem ovocných jogurtů? S tím, co dnes už vím, bych se spíš bála v jiném stavu sníst tohle :-)

A teď babo raď

“Co myslíš, že by se jako stalo, kdyby sis místo brambor občas uvařila rýži a místo mraženého hrášku napařila mrkev? Co místo toho jedovatýho salámu třeba uvařená červená čočka?”, pokouším se navést ji na trochu jiné uvažování. “No já nevím, nějaké ty toxické látky, co se pak uvolní do krve a do mlíka, aby to dítě nemělo nějaký potíže.”

Jak mám nastávající matce říct, že s touhle životosprávou její dítě tak jako tak zřejmě bude mít nějaké zdravotní problémy jako většina dnešních dětí? Že teď se jeho tělíčko a jednotlivé orgány budují a strava ovlivňuje to, jak bude dítě vitální a orgány pevné a funkční? To není na pokec ve frontě u kasy. Nechci maminky strašit. Je totiž pravda, že na takové, i na horší stravě, jsme kdekterá byla, děti jsme porodily a nějak to funguje. Navíc příroda je moudrá a v rámci zachování života v první řadě případné eliminace odnese matka formou vyrážky, výtoku či něčeho podobného, a dítko do placenty dostane jen to nejlepší. Ale kdo má srovnání, ten ví, že čím lépe jíme, tím lépe nám je v těhotenství, tím snáz se rodí, kojí a všechno zvládá, o konstituci potomka nemluvě. A co do placenty může dotéct dobrého z uzenin, taveňáků a bílé mouky??? Krásně svou zkušenost popsala Eva, která přivedla na svět čtyři děti a má tedy perfektní srovnání. Její příběh se jmenuje Čtvrté těhotenství si konečně užívám.

Raději později než vůbec

Bohužel většina z nás začne stravu řešit, až když dítě čeká, nebo když se má začít přikrmovat. Někdy nás donutí právě až ty zdravotní potíže. Je mezi vámi spousta těch, co změnu úspěšně začaly právě v těhotenství nebo při kojení. To jsme i já s Helčou. Lépe později než vůbec, říkám vždycky. A navíc, teď jsou ještě dobré podmínky, až vás bude dítko držet při vaření za nohu a chtít do náruče, bude s vařením amen. Naučte se vařit zdravě, dokud je na to relativně čas. Kdo ještě nemá děti, neví, o čem mluví, ale matky mi snad rozumí :-)

Pravidla

Samozřejmě přechod na jinou stravu má svá pravidla, musí být pozvolný a nesmí se jednat o nějakou přísnou detoxikující dietu. Proto třeba v právě startující Jarní očistě jsou každoročně kojící a těhotné maminky vítány, ale mají svoji extra stránku, kde mají popsaný postup. Změny musejí dělat opravdu postupně a pomalu, žádné hup do vody a teď plav.

Vzkaz od Sarinky

Se spoustu z těch vyděšených jsem díky startujícímu online kurzu byla v přímém kontaktu a říkala si, že snad o tom napíšu nějaký článek. Ale čas utíkal, až se objevila výše uvedená  známá a do toho komentář od Sarinky. Ten mě jednak dojal, protože jsem si ji pamatovala, jednak mě nakopl, abych i ostatním váhajícím předala její poselství:

Sarinka: Jíme jinak jsem se seznámila před 2 lety, právě v Jarní očistě 2014. V té době jsem byla těhotná a hodně jsem váhala zda do toho všeho jít. Měla jsem strach, abych nějak neublížila miminku. Když jsem někomu řekla, do čeho se chci pustit a co vše mě čeká vyřadit z jídelníčku, tak mě všichni odrazovali, rozmlouvali mi to… Měli strach o mě i o miminko. Nechala jsem se ovlivnit a opravdu jsem to chtěla zrušit a nechat si vrátit peníze. Pak mi ale Eva odepsala tak mile a pozitivně. Obsah už nevím, ale vím, že právě tenhle mail mě zase vrátil. Překonala jsem strach, požádala o vrácení se do kurzu a šla do toho. Budou to 2 roky a já jsem strašně ráda, že jsem se do toho tenkrát pustila. Bylo to to nejlepší co jsem pro sebe a své děti mohla udělat. Nelituji ničeho a na to, že má rodina jí jinak, jsem pyšná!

Pobavil mě online deníček. Když jsem ho před 2 lety psala, ani jsem nevěděla proč to dělám, k čemu mi to bude. A teď když jsem tu znovu a já našla mé poznámky, pocity a jídelníček, tak jsem se nestačila divit. Pobavilo mě to, jak jsem se za tu dobu změnila a to nemluvím jen o jídelníčku, ale o mých vnitřních pocitech.

Jak to máte vy?

Pokud máte se změnou stravy při kojení nebo v těhotenství zkušenost, budeme rády, kdy se s námi podělíte v komentářích, případně pošlete příběh na info@jimejinak.cz, pokud by vám pár řádků v komentářích nestačilo :-)

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Dobrý den, jsem ve 12 týdnu a mám podobné problémy, je mi pořád špatně, mám chutě na nezdravá jídla, hodně na ovoce, ale cokoliv sním, mi nedělá dobře. Jsem unavená, v noci se budím a nemůžu spát.Chci přes to vsechno zkusit do sebe dostat aspoň jednou denně jedno zdravé jídlo … bojím se,abych neublížila miminku, chtěla bych, aby mělo vše co potřebuje. Četla jsem někde na internetu, že sója není vhodná v těhotenství, je to tak? Nebo nějakým způsobem zpracována, jako uzené tofu či tempeh můžu? Jsou nějaké zdravé potraviny v mém stavu nevhodné?

Já mohu jen doplnit – za těch pár měsíců, od února, co jsem psala dotaz (překlepla jsem se ve jménu), chutě se srovnaly, je pravda, že jsem asi 5 x sáhla po kváskovém chlebu s máslem, ale i to úplně přešlo, nyní jsem opět veganka, mimi prospívá dobře, mám zatím + 8 kg v 7. měsíci – což je rozdíl oproti 1. těhu, kdy jsem celkově přibrala 23 kg; únavu se mi podařilo vyřešit přípravkem s obsahem glukonátu železnatého + vit. B1, B2, B6, B12 a C, který je doporučován těhotným vegankám (je to v podstatě taková štávička) – takže s radostí pokračujeme do finále a je pravda, že se modlím za přirozený porod; první byl vyvolávaný, ale tomu se chci vyhnout …

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Díky změně stravy jsem mámou i po čtyřicítce (Jana, 43 let)

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená o tom,...
16
9

Podpůrné bylinky pro jarní očistu

Jaro je ideální čas pro očistu našeho těla, detoxikaci, po dlouhém zimním období, kdy jsme více uvnitř svých domovů, máme málo pohybu a jíme těžší pokrmy.