Domů > Magazín > Zdraví

Jak podpořit své zdraví v květnu

V květnu zaměříme pozornost na oblast našeho srdce. Na co je dobré v tomto období pamatovat, co si dávat na talíř a jak stravu správně upravit, aby to bylo pro nás prospěšné? Pojďte se začíst do aktuálního článku.

Květen, příroda a člověk

Květen je krásný měsíc plný zeleně, květů, barev a vůní. Většinou již začínáme odhazovat teplé svršky a počasí nás vybízí k častějšímu pobytu venku. Na okna klepe biologické léto a mnoho projevů v přírodě je dáno narůstající energií elementu oheň. Tento element poskytuje hojnost, rozmanitost a růst, je spojen s emocí radosti a lásky. Ne náhodou je nejcitlivějším orgánem tohoto období srdce.

Srdce – orgán měsíce květen

Srdce je velmi pracovitá svalová pumpa. Svou činností uvádí krev do pohybu, přitom zajišťuje oběh výživy a kyslíku po celém organismu a návrat neokysličené krve do plic. Slovy čínské medicíny srdce řídí cévy a krev. Má úzký vztah k tenkému střevu, je jeho párovým orgánem. Zatímco srdce se stará o oběh krve, tenké střevo zajišťuje, aby v krvi obíhala kvalitní výživa. Vliv na funkci srdce mají rovněž játra a ledviny. Při dysharmonii v okruhu těchto orgánů v srdci narůstá horkost.

Stav srdce lze odečíst z obličeje, pozorovat přitom můžeme nos, celkovou barvu pokožky a také jazyk, který je považován za vývod srdce. Sledujeme jeho pružnost, povlak, schopnost vnímat chutě a také artikulaci.

Srdce je důležitým sídlem naší psychiky a intuice. Největší vliv na něj má emoce radosti, ale samotné dává průchod i všem ostatním emocím. Jeho stav se projeví na naší paměti, vědomí, myšlení, ale i kvalitě spánku. Vyrovnaná energie srdce se ukazuje souladem mezi vnitřním klidem a aktivitou, kterou vyvíjíme – jsme aktivní, ale přitom klidní, také pokorní a máme otevřené, přátelské srdce.

Když je srdce oslabené

K oslabení srdce dochází především nevhodnou stravou. Dále se na srdci projeví přílišná konzumace alkoholu, tabákutoxických látek, ale také velmi nepravidelný rytmus života, psychická vyčerpanost, dlouhodobé nemocichronický stres a nadměrné nezpracované emoce.

Potíže se srdcem se mohou projevovat různými tělesnými symptomy. Může být přítomno bušení srdce, přičemž člověk cítí jeho tlukot či arytmii doprovázenou dýchavičností, tlakem na hrudi, případně závratí či zvoněním v uších. Svíravá, palčivá bolest, vyzařující do levé paže a spojená s dušností může svědčit o již závažnějším postižení srdce.

Pokožka obličeje bývá bílá při nedostatečnosti, při ucpávání cév nafialovělá. Pokud je srdce nadměrně zatížené, bývá nos zbarvený do červena. Naběhlý nos často svědčí o rozšíření srdce. Dalším znakem nevyrovnané energie srdce může být hořký pocit v ústech po ránu, afty či vřídky v ústní dutině.

Vliv stavu srdce na psychiku může být výrazný. Objevuje se nespavost, nepokojné sny, vnitřní zmatek a neklid. Mohou se projevit potíže s pamětí. Na veřejnosti může být člověk upovídaný a nadměrně se smát, přičemž uvnitř mít často smutek, nebo být naopak zamlklý.

Květnové tipy pro podporu zdraví

Co můžeme dělat pro to, abychom co nejvíc podpořili srdce? Co mu bude prospívat a co ne?

Strava pro zdraví srdce

Jezte odlehčenou stravu, omezte ve stravě nadbytek tuku (zvláště živočišného), smažených, grilovaných a pečených potravin. Kořeňte spíše zlehka, používejte méně soli (oproti zimě).

Zkracujte dobu varu. Var připravovaných jídel by měl být již kratší, energičtější. V teplých dnech můžete navýšit konzumaci syrové stravy, nicméně stále převažuje tepelná úprava pokrmů. Syrovou stravu na čas vynechte při potížích s trávením či únavě po jídle, pak je lépe i jakoukoliv listovou zeleninu tepelně upravit, např. oblanšírovat.

Strava by měla být pestrá (i barevně) a šťavnatá. Konzumujte zdravé potraviny červené barvy, které posilují energii srdce. Jakmile bude jejich sezóna, jezte jahody, třešně, višně, maliny. Jídla si zdobte jedlými květy.

Zařazujte do jídelníčku hořkou chuť. Ta umí pročišťovat tělo od nadbytečného tuku, vody, horkosti v těle a tlumí zánět. Vhodné jsou pampelišky (listy), hlávkový salát, heřmánek, rukola, chřest, řapíkatý celer či pražená semínka.

Pro podporu srdce je z obilovin velmi vhodná kukuřice (polenta, krupice), dále amarant, quinoa, dlouhozrnná rýže či bulgur. Z luštěnin mějte častěji na talíři čočku (zvláště červenou), fazole mungo, pro toto období se hodí tofu a tempeh. Připravujte si častěji zelenou listovou zeleninu, přidávejte divoké bylinky a na pokrm si sypte klíčky. Z koření se hodí např. bazalka.

Omezte až vynechte stravu která zatěžuje srdce, hlavně nadbytek tučných jídel a bílkovin ve stravě (zejména uzeniny, červené maso, vejce, tučné mléčné výrobky). Dále škodí nadměrná konzumace jednoduchého cukru, průmyslově vyráběné zmrzliny a velmi ostrého koření.

Psychika a životní režim

Podporujte v sobě emoci radosti (Pěstujeme radost) a vděčnosti. Založte si deník vděčnosti a každý den, ideálně večer před spaním, si tam zapisujte, za co jste za ten den vděční. Vděčnost je s radostí velmi propojená a její prožívání vyvolává a posiluje pocity radosti. Tato emoce velmi prospívá právě srdci. Pokud cítíte vděčnost a z ní vyplývající radost, zkuste tento pocit do sebe vtisknout a nést se co nejdéle na jeho vlně. Když budete mít chvíli pro sebe, posaďte se na klidné místo, přiložte si ruku na srdce a přestavujte si jak do srdce proudí s nádechem radost, štěstí, láska a s výdechem odplouvá to, co ve svém těle cítit nechcete. Věnujte se činnostem, při kterých cítíte vášeň a flow.

Čerpejte energii ze slunce, choďte častěji ven, na pravidelné procházky do přírody. Soustřeďte se na přítomný okamžik, vnímejte vůně, zvuky, barvy.

Vneste větší pravidelnost do životního režimu a snažte se pravidelně střídat fyzickou aktivitu a odpočinek. Pokud v práci sedíte, pravidelně vstaňte a projděte se, protáhněte. Nesnažte se dohnat obecnou neaktivitu nárazovou fyzickou zátěží, nýbrž se hýbejte průběžně a najděte si pohybovou aktivitu, která vás bude těšit.

Jak posílit samotný krevní oběh si přečtěte v článku 4 tipy, jak posílit krevní oběh.

Bylinková lázeň pro srdce

Z bylinek srdci velmi prospívá hloh, připravte si čaj se sušených květů. Hloh umí povzbuzovat srdeční činnost a zlepšuje průtok krve srdcem.

Prvosenka jarní působí na srdce uklidňujícím efektem, je možné jí použít při zánětu srdečního svalu.

Kontryhel obecný můžeme využít jako podporu pro posílení srdce.

Vzorový jídelníček pro květen

Jak jíst v tomto období tak, aby vám to prospívalo? Podívejte se na vzorový jídelníček a zkuste si podle něj něco zdravého a chutného uvařit.

Snídaně:

Oběd:

Svačina:

Večeře:

Dobrou chuť a dejte vědět, jak vám chutnalo!

Zdroje:

Radost ze zdravých dětí – V. Strnadelová, J. Zerzán, Léčba nemocí v tradiční čínské medicíně – V. G. Načatoj, Základy tradiční čínské medicíny – V. Ando, Tradiční čínské učení o zdravé výživě – M. P. Heinen, Zdraví z boží lékárny – M. Treben, Váš obličej nikdy nelže – M. Kushi

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

42 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Tak jsem se v článku přesně našla. A uvědomila jsem si, jak málo radosti mám v životě, nebo spíš jak málo radosti si do života pouštím. A s čím souvisejí ty moje probdělé noci… A jak mi teď udělal moc dobře pobyt u moře.. Toho slunce ❤️.. Děkuji za článek..

Dakujem za basen, ktora ma chytila za srdiecko. Ozaj ma rozcitila, uvedomila som si, ze to ako pocitujem lasku a mozno aj to, ze mi chyba je uplne prirodzene a rovnake pocity prezivaju aj ini. Krasne vyznanie❤️

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

166
5

5 způsobů, jakým stres způsobuje tuk na břiše a co s tím

Asi to známe všichni: jíme zdravě, hýbeme se, ale i přes se nás tuk okolo břicha drží jako klíště a ne a ne dolů. Proč? Tělo nás tímto upozorňuje, že naše ...
klub
70
2

Jak na obtíže v klimakteriu – I. díl

Jde o zcela přirozený proces, který by měl proběhnout bez dalších obtíží a ve správnou dobu. Bohatě stačí, že jej mohou provázet i nepříjemné psychické sta...
klub
67
1

Jak na obtíže v klimakteriu – II. díl

Dostaví-li se menopauza o několik let dříve nebo později, navíc provázená řadou obtíží, není v těle něco v pořádku. Hormonální léčba je sice cesta, zdánliv...

Jak se manžel zbavil chudokrevnosti, začal spát a má energii

Stav mého manžela se rychle horšil, až došlo na kolapsové stavy. Přes časté pobyty v nemocnici mu nikdo nezjistil, že se jedná o nedostatek železa. Po týdn...
24
32

Jak podpořit své zdraví v srpnu

Jak by měl vypadat náš jídelníček v srpnu? Na jaké orgány bychom na konci biologického léta měli zaměřit, proč a jak na to?

Odkud se bere štěstí? Z jídla! (2.díl)

Kdo by netoužil po šťastném životě. Často pro chvilkový pocit štěstí sáhneme po sladkém, pro uvolnění po kávě nebo alkoholu. Ale jde to i jinak. Štěstí mám...