Mami, já chci umřít! Aneb jak jsem se vyléčila z boreliózy (Verči, 31 let)

24

Jedna lékařka se divila, že  takovými výsledky vůbec chodím, druhá mi řekla, že takové bolesti mít nemůžu. Dostala jsem antibiotika a nabídli mi antidepresiva. Obešla jsem řadu léčitelů, protože přístup lékařů se mi nelíbil, zaplatila hodně tisíc, ale nakonec jsem na to musela jít jinak. Cestu k uzdravení z borelie a tetanie odstartovala změna stravy.

Myslela jsem, že je to stres a přepracování

Můj příběh začal v roce v 2017 v říjnu. Znáte to sami, ti kteří máte rádi houbařskou sezónu, tak období koncem léta vyrážíte jako správný houbař do lesa. Jako laik neřešíte klíštata, ale těšíte se na úrodu. A ejhle klíště. Vidím flek, ale podle internetu je jiný. V hlavě mi proběhne myšlenka: „Verčo to je v pořádku, ale radši si zítra zajdi k lékaři.“ I když jsem řekla obvodní sestře, že mě kouslo klíště, zapomněla se mě zeptat, kdy se to stalo. Test byl negativní. Za půl roku jsem začala pociťovat únavu a brnění těla. Myslela jsem si, že to je pouze stres a přepracování. Za tři čtvrtě roku jsem v práci zkolabovala. Po pár dnech mi volala osobně doktorka s větou, kterou si pamatuji: „Paní Veroniko, pokud můžete, hned sem přijeďte.“

Diagnóza lymská borelióza

,,Testy máte kritické. Jak je možné, že chodíte?“ Doktorka mi nasadila antibiotika a napsala různá vyšetření. Mysleli si, že mám roztroušenou sklerózu.

Řepové rizoto

Podstoupila jsem krevní testy, vyšetření na neurologii (magnetická rezonance), byla jsem i na infekčním.
První dny po nasazení antibiotik jsem jen spala a pak to vypuklo. Můj život se otočil o 90°. Začala jsem mít silné bolesti nohou. Úklid domácnosti jsem si musela rozdělit na několik etap.

Diagnóza tetanie

Následovala další vyšetření na neurologii, kde mi diagnostikovali tetanii*. Za týden jsem byla u obvodního lékaře znovu a opět návštěva neurologie. „Paní Pawlasová, přípravek Magnesolv je nejlepší na tuhle nemoc, nic jiného není. Pokud máte stavy depresí nebo úzkostné stavy nabídnu vám antidepresiva. „Prosím?“ „Já, ale nejsem blázen!“ „To Vám nikdo neříká, jen by vám to prospělo.“
Jako holka zvědavá, jsem si recept vzala a googlila doma. Našla jsem i hodně skupin na FB. Ve skupinách jsou nešťastní lidi s touhle nemocí a předávají si informace. I já se seznámila a několik dní četla a četla. Věděli jste třeba, že Magnesolv je největší srajda a i tak ho doktoři nabízejí? Projde vašim tělem, ale tělo nic nevstřebá.

Špenátové těstoviny

Mami, já chci umřít

Můj stav se tak zhoršil, že moje denní telefonáty směřovali mamince: „Mami, já chci umřít. Prosím tě, mám tak šílené bolesti, že chci, ať mi amputují nohy.“ Brala jsem stále antibiotika a na spaní Zolpinex. Dny letěly a já byla u 4 balení antibiotik. V naší zemi může jedinec ročně vyzvednout pouze 4 balení antibiotik, pak už na ně nemá právo. Ve skupině jsem se dozvěděla, jak lidi pašují antibiotika např. z Mexika. Někteří jedinci bez antibiotik nemůžou žít. Ve skupinách jsou velmi hodní lidé, kteří vás podpoří.

Takové bolesti nemůžete mít

Veganská svíčková

Na infekčním oddělení mi řekla doktorka, že doslova lžu: „Takové bolesti nemůžete mít.“ Byla jsem tak zoufalá a stav se neměnil, že jsem si přečetla něco o pilulkách štěstí nebo-li antidepresivech. Po přečtení jsem si říkala: „No tak to jíst nebudu!“ Nikdo vám nezaručí, zda vám pilulka štěstí sedne nebo se váš stav zhorší. Srandovní nemyslíte?

Po 4 měsících dobré stravy jsem se vrátila do života

Hledala jsem, kde se dalo a narazila na již moji kamarádku a terapeutku Jitku. Dost jsem se styděla. Z nebojácné a sebevědomé holky se stala žena, která se bála nakoupit nebo někam jít, jen aby nepřišla panická ataka. Pracuje s klientem individuálně a našly jsme společně příčinu, proč mám takové stavy. A pak se to stalo. Seznámila jsem se s terapeutem čínské medicíny. Dlouho jsme si povídali. Domů jsem si odnesla pytlík bylinek přímo na míru a mumio. Dodal, že pokud se chci uzdravit musím vysadit maso, uzeniny, mléko a sladké. První týden jsem jen fňukala a říkala si co budu jíst? Fuj to nechci a tohle nechutná jak maso. Jak to můžou jíst :D. Byla jsem ale pevně rozhodnutá, že to vydržím. Po měsíci jsem měla menší bolesti a konečně pociťovala energii. Za 4 měsíce dodržování stravy a poslouchání rad jsem se zapojila opět do všedního života.

Klíště je nebezpečné, když ho neřešíte ublíží vašemu nervovému systému a přeruší zdravé tkáně v mozku. Tím se naruší mozek a tady je ten kámen úrazu. Při lymské borelióze má člověk buď deprese nebo panické ataky. Ani jedno samozřejmě není příjemné. První pomoc, kterou osobně doporučím (těm, kteří nechtějí dlabat pilulky štěstí) jsou SOS krizové esence. Věřte mi, že jediné zabraly. Žijeme ve světě, kde chemie je preferována a přírodu člověk opomíjí. Věřím, že můj příběh a rady někomu pomůžou. I vy se můžete uzdravit.

Verči Pawlasová

*Pozn. red.: Tetanie je syndrom projevující se nedobrovolnou kontrakcí svalů. Příznaky tetanie jsou např. mravenčení, svědění, pálení na jazyku, rtech, prstech, chodidlech, pocit nedostatku vzduchu, křeče, křečové záchvaty, neúmyslné trhavé pohyby, tiky, desorientace, podrážděnost, agresivita. Důsledky tetanie jsou i psychického rázu. Pacienti často trpí depresemi, změnami nálad, poruchami soustředění, rozsáhlou nervozitou apod.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Oooo, já vařím a peču (Soňa)

Soňa: Oooo, já vařím a peču !! Kdybyste věděly,...

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

Díky kurzu jsem získala nové návyky a cítím se skvěle

Maradamc: Dobry den pani Evo a Heleno, nejdrive jsem...

Dostala jsem se do pohody a vím, co malému uvařit (Andrea)

Andrea: Dobrý den, jsem s Klubem Jíme Jinak cca...

Tomu bych nevěřila: Po 3 dnech na JJ stravě mi splasklo břicho!

cihal: Zdravím vás. Začala jsem dle videa polévkami k...

Okolí si všímá změny a já se cítím báječně

Pcmunoav: Přihlásila jsem se do programu Hubneme do plavek,...

Najednou mi nedělá problém odolávat všem „dobrotám“ (Petra)

Petra: Evi, cítím, že jinak už si to ani...

Partnerovi vyloženě chutná (Jasebka)

Jasebka: Já mám dole zatím pořád 4 kila, navrch...

Břicho se mi zploštilo a já si pyšně vykračuji městem (Hana, 56 let)

Hana: Chci moc moc poděkovat za Vaše stránky a...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...

Děkuji, že se na JJ můžu dozvědět zásadní fakta o jídle

Maki: Musím říct, že pravda je často dost krutá..jsem...

Vôbec sme nehladovali a pritom sme chudli a liečili si svoje telo (Lujza)

Lujza: Pozdravujem Vás aj ja , včera som skončila...

Léky na alergii a bolesti zad už nepotřebuji a jsem o 7 kg lehčí (Monika)

Monika: Ďakujem veľmi pekne za kurz Hubneme do plavek....

Mám víc energie, dole už 4,5 kg (Petra)

Petra: Dnes je můj 9. den a já se...

Otoky pryč a cholesterol v normě (Jitka)

Jitka: Posílám pozdní gratulaci k výročí skvělých stránek. Jsem...

Očista byla super!

Janakralicek: Očista byla super, diplom jsem si udělila, byla...
 1. janib, dobrý večer, popsala jste skvěle, jak se LB chová a vše kolem ní. Byla jsem na lůžku skoro dva roky a také jsem z toho vyvázla celkem dobře oproti tomu, jaké to mohlo být… Teď již dokážu třeba zamést byt a uvařit, ale oblékání a mytí DK je stále problém. Loni jsem byla v kursu plavky, úplně skvělé období, mínus 9 kg, ale v listopadu 2021 jsem se natolik zhoršila, že jsem od JJ upustila, protože mi to ,,neměl,, kdo vařit. Kdo přišel, něco přinesl. Od té doby se nemohu ,,přehodit,, do toho nadšení ani na 20%, i když váha stoupla o dvacet kg. Ale když si přečtu reakci od Evy, uvař jedno dvě jídla… to by mohlo pomoci, protože je to opravdu taaaak energizující a moc dobré… Děkuji oběma…

 2. Jako bych četla příběh sama o sobě. Až mě to vehnalo slzy do očí, když si vzpomenu na tu nesnesitelnou bolest nohou a slova lékařů ,,Vám vůbec nic není, jste mladá, mladý člověk nemůže být nemocný,,. Tenkrát mi bylo 20, všichni na mě koukali skrz prsty, dokonce jeden doktor ve špičkové Pražské nemocnici se mě zeptal, zda mě nohy nebolí třeba po nějaké krušnější noci s mým partnerem… Bylo to pro mě hrozné, potupné, přišla sem si chvílemi, že už si opravdu asi vymýšlím. Jak lehce by z člověka udělali debila a blázna.
  Doktor naprosto neprofesionální…
  Jsem vděčná, že jsem tenkrát narazila na alternativní léčitelku a čínskou medicínu, která mě vrátila do normálního života. Dodalo mi to jiný směr a pohled na život, teď se zajímám o zdraví i já sama ❤️ Pomáhám dalším lidem a předávám své zkušenosti.

  Přeji Vám hodně zdraví, moc Vás zdravím 🤗Krásný večer ❤️

 3. Tetánii má dcerka. Už jako malá – asi dvouletá, měla zvláštní křeče. Večer se napapala, šla spát, vše OK a za dvě hodiny se vzbouzela s pláčem. Všimla jsem si, že se úplně zkroutí, jako křeč, nebo co. Doktorka ji vzala na ultrazvuk a že asi prdíky….. A tak jsme různě masírovaly, vždy měla horší a lepší období. Tím horším bylo léto. Když vyrostla – tak 7, měla křeče už jen občas, ale pravidelně se sesypala. Kupovali jsme vitamíny a pod záminkou, že jsou to léky, jsme ji je dávali – vsázeli jsme na placebo efekt. Pak odešla lékařka do důchodu a dostali jsme novou. Hodně ji vděčím za to, že mně vyslechla, udělala rozbor krve a poslala nás na kolečko do nemocnice. Nejdřív na endokrinologii a pak na neurologii. Na obou klinikách už si nás nechali jako pacienty. Dcera má jen jednu uzlinu štítné žlázy, takže si nás pozorují a na neurologii potvrdili tetánii. Od té doby bere každé ráno magnesium (magnesii lactici) – to nejslabší co existuje a je to sluníčko bez nějakých křečí a psychických problémů (magnesii lactici). Z mých zkušeností s užívání magnesia bych magnesolv nikomu nedoporučila.

  • Teda, Radko, to jste si užili doma peklo! Hlavně, že se to zlepšilo a už víte, jak na to, dcerka je spokojená 👍👍

   • Spíše člověk nevěděl jak ji pomoct. Nejprve jsem taky vůbec netušila co to je tetánie. A tak jak to mají tetanici vždy se potíže objevovaly nečekaně a trvalo nějakou dobu, než odezněly. Až jsem začala chodit do práce po mateřské, měla jsem kolegu, který měl tetánii. Dlouho mi netrvalo, než jsem si dala dva a dva dohromady. Lékařka se mi ale vysmála, když jsem se dožadovala žádanky na neurologii pro normálně prospívající dítě, které má 4roky….. Děti mám ale jinak naštěstí zdravé….

    • To muselo být právě těžké – vidět, že jí něco je a nevědět, proč a jak a kdy se to objevuje. Joo, s lékaři je to někdy skoro souboj, když se člověk snaží zjistit, co mu je, super, že jste se nedali 👍 Ten kolega se jistě neobjevil náhodou.

 4. Děkuji za sdílení, mám podobnou zkušenost. Mně ATB poprvé u podobných příznacích boreliozy vůbec nezabraly, u druhé vlny cca za 1,5 roku jsem je ani nezkoušela. Asi 6 týdnů jsem jen ležela a nebyla schopná ničeho, šílené bolesti hlavně zápěstí, lokty, ale někdy i do nohou (super trénink na důchod). Pomohly mě Jonášovy kapky, strava (ale v akutním stadiu u mě nestačila), po naskočení do normálního režimu hlavně strava, jóga, pohyb, být hodně venku, pracovat beze stresu a být sama se sebou vpoho (myslím, že poslední byl ten nej spouštěč). Ale bez tototo jídla bych byla na práškách (znám paní, co na tohle málem umřela, už ruhý rok má vysoké dávky léků). Někdy vám Jiné jídlo nestačí, ale může pomoci tomu, aby zabrala přírodní léčba na míru a nemusíte chemii.

  • + (jak píše Eva ve svém odkazu) to nejdůležitější: mít se ráda, být vděčná, prožívat přítomnost s radostí, v tom je často zakopaný pes :), pak se i tělo vyladí a poradí si s kdečím. Moje zápěstí není dodnes úplně nej, ale je mi skvělým barometrem a dokopala mě tato zkušenost k věcem, ke kterým bych jinak neměla odvahu a byla pohodlná.

   • Přesně, Petro, proto jsem ráda za ty moje nemoci, nebýt jich, bylo dnes taky všechno jinak ❤ A mít svůj barometr je super, já taky přesně poznám, když jsem něco přehnala 😉

  • Díky moc za zkušenosti, Petro, to je cenná zpráva pro všechny lidi v podobné situaci.

 5. Bojuji s boreliozou už deset roků, bohužel se na ní přišlo v chronickém stádiu. Klíště jsem měla ale flek ne. Mám napadené klouby a nervový systém. Snažím se myslet pozitivně, ale bolesti kolen a kloubů, různé záškuby jsou pro mě omezující.

 6. Dobrý den, především to podělala vaše obvodní. Brzy po klíštěti jsou testy vždy neprůkazné. Při fleku se dávají antibiotika hned a potom se testy v intervalech opakují…
  Při tomto rychlém postupu je borelióza je v 99 % zcela bez následků.

  • Jak čtu reakce lidí ve skupině na FB, tak se bohužel ukazuje, že mnoha lidem ATB vůbec nezabrala a to je brali v průběhu léčby znovu a znovu :-(

   • Máte pravdu, někdy antibiotika nezaberou, ale je to spíše výjimečně. Příznivcem zbytečných antibiotik taky nejsem, sama jsem neměla ATB tak deset let – ale zrovna u boreliózy nás to zachránilo.
    Vím, že se léčba někdy potom doplňuje dalšími léky +např. léčivou houbou.

    Ale tady doktorka svojí neznalostí shodila rozumnou diagnózu a zbytečně paní/slečnu uvrhla do kolotoče úplně nesmyslných léků a diagnóz.

    • O tom vůbec nepochybuju. Jsem ráda, že něco jako antibiotika existuje, asi bych byla sama dávno po smrti, kdyby nebyly… Jen jsem chtěla říct, že to velmi často (aspoň podle mých zkušeností s lidmi v naší rodině a z dopisu čtenářů) vůbec nestačí a musí se jít řešit víc do hloubky a často ne jen tělo. Každá nemoc má své důvody, proč přichází a někdy to je jen šikovná „záminka“, aby se člověk zastavil a svůj život přehodnotil. Takže řada známých se léta léčila z boreliózy jedněmi antibiotiky za druhými, pak přišly Jonášovi kapky, pak plazma,…nakonec jim bylo tak zle, že odešli z práce a hle – najednou bylo po problému. Dnes se věnují něčemu zcela jinému a jsou v pohodě. A vědí, že se nesmějí přepínat apod., jinak se to zase „ozve“ 😉

     • Určitě, celkovej stav a psychika dělá hodně.
      Taky znám paní, co měla spoustu zdravotních problémů, někde nemohli zjistit příčinu, jinde jí podezřívali ze simulování. Ale ona ty problémy prostě měla.
      Potom začala dělat jógu, změnila některé věci ve vztazích a najednou bylo třičtvrtě problémů pryč.

      Spousta lidí jede na doraz a mají pocit, že bez nich by se (třeba v práci) zhroutil svět. Ale ono to tak nakonec není. Máme kolegyni, kterou všichni považují za nepostradatelnou. A najednou chyběla v práci 2 měsíce. A co myslíte? stejně se to nějak zvládlo;)

      • Mám podobné zkušenosti a s tou nepostradatelností….už tolik kamarádek bylo tak nepostradatelných, až skončily na antidepresivech nebo se syndromem vyhoření 😒

  • Bohuzel ani vcasna lecba atb. nepomuze!! Borelie se schovava a dela ze neni,po ukonceni lecby opet nastupuje v plne sile! Ja prosla postupnou lecbou pul roku na nejsilnejsich atb a nic..i podle testu byla dal aktivni! No a tam uz lekari nevedeli co dal..pry uz nic vic neni! A tim se se mnou rozloucili! Pripadala jsem si jak blazen,kdyz me kazdy den i v leze v klidu silene bolela pokazdy jina cast tela! Zabraly nakonec smesy bylin..ale nasledky zustaly! Chuze o holi nebot nikdy nevim kdy me jedna ci druha noha behem chuze zradi..deprese a splíny ktere jsem zpocatku neprikladala borelii,ale casem pochopila ze to neni starnuti a nespokojenost(jsem byla vzdy velky optimista) ale ze opet uraduje nemoc..Medicina tuto nemoc ohromne podcenuje! Jsou na netu spolky lidi s touto nemoci a jejima nasledkama a to ja z toho jeste vyvazla dost dobre!! Uz jsem JJ zkousela s podzimnim detoxem a dost se me ulevilo,ale nejak behem vanoc jsem padla zpet do stereotypu bezne stravy a po 2 mesicich je mi zase dost hrozne..takze se snazim opet naskocit na tenhle ozdravny vlak!! Na podruhe to jde prekvapive hur,nevim proc? Ale vim,ze je to pro me spravna cesta,tak snad vydrzim! Díky za povzbuzujici clanek!! Je potreba mit viru,ze to jidlo pomuze,aby se nasla sila se premoct a jist jinak!

   • Jani, uvař si jedno dvě jídla a bude po pocitu přemáhání 😉 Jíst jinak je taaak chutné, taaaak energizující, že tě jedno dvě jídla nakopnou a budeš zpátky na koni ❤

 7. Zobrazit všech 24 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNechce se vám vařit? 31 receptů na líná zdravá jídla
Další článekPozor na dětské přísady do koupele! Mohou způsobit alergii i úraz