Mami, já chci umřít! Aneb jak jsem se vyléčila z boreliózy (Verči, 31 let)

13

Jedna lékařka se divila, že  takovými výsledky vůbec chodím, druhá mi řekla, že takové bolesti mít nemůžu. Dostala jsem antibiotika a nabídli mi antidepresiva. Obešla jsem řadu léčitelů, protože přístup lékařů se mi nelíbil, zaplatila hodně tisíc, ale nakonec jsem na to musela jít jinak. Cestu k uzdravení z borelie a tetanie odstartovala změna stravy.

Myslela jsem, že je to stres a přepracování

Můj příběh začal v roce v 2017 v říjnu. Znáte to sami, ti kteří máte rádi houbařskou sezónu, tak období koncem léta vyrážíte jako správný houbař do lesa. Jako laik neřešíte klíštata, ale těšíte se na úrodu. A ejhle klíště. Vidím flek, ale podle internetu je jiný. V hlavě mi proběhne myšlenka: „Verčo to je v pořádku, ale radši si zítra zajdi k lékaři.“ I když jsem řekla obvodní sestře, že mě kouslo klíště, zapomněla se mě zeptat, kdy se to stalo. Test byl negativní. Za půl roku jsem začala pociťovat únavu a brnění těla. Myslela jsem si, že to je pouze stres a přepracování. Za tři čtvrtě roku jsem v práci zkolabovala. Po pár dnech mi volala osobně doktorka s větou, kterou si pamatuji: „Paní Veroniko, pokud můžete, hned sem přijeďte.“

Diagnóza lymská borelióza

,,Testy máte kritické. Jak je možné, že chodíte?“ Doktorka mi nasadila antibiotika a napsala různá vyšetření. Mysleli si, že mám roztroušenou sklerózu.

Řepové rizoto

Podstoupila jsem krevní testy, vyšetření na neurologii (magnetická rezonance), byla jsem i na infekčním.
První dny po nasazení antibiotik jsem jen spala a pak to vypuklo. Můj život se otočil o 90°. Začala jsem mít silné bolesti nohou. Úklid domácnosti jsem si musela rozdělit na několik etap.

Diagnóza tetanie

Následovala další vyšetření na neurologii, kde mi diagnostikovali tetanii*. Za týden jsem byla u obvodního lékaře znovu a opět návštěva neurologie. „Paní Pawlasová, přípravek Magnesolv je nejlepší na tuhle nemoc, nic jiného není. Pokud máte stavy depresí nebo úzkostné stavy nabídnu vám antidepresiva. „Prosím?“ „Já, ale nejsem blázen!“ „To Vám nikdo neříká, jen by vám to prospělo.“
Jako holka zvědavá, jsem si recept vzala a googlila doma. Našla jsem i hodně skupin na FB. Ve skupinách jsou nešťastní lidi s touhle nemocí a předávají si informace. I já se seznámila a několik dní četla a četla. Věděli jste třeba, že Magnesolv je největší srajda a i tak ho doktoři nabízejí? Projde vašim tělem, ale tělo nic nevstřebá.

Špenátové těstoviny

Mami, já chci umřít

Můj stav se tak zhoršil, že moje denní telefonáty směřovali mamince: „Mami, já chci umřít. Prosím tě, mám tak šílené bolesti, že chci, ať mi amputují nohy.“ Brala jsem stále antibiotika a na spaní Zolpinex. Dny letěly a já byla u 4 balení antibiotik. V naší zemi může jedinec ročně vyzvednout pouze 4 balení antibiotik, pak už na ně nemá právo. Ve skupině jsem se dozvěděla, jak lidi pašují antibiotika např. z Mexika. Někteří jedinci bez antibiotik nemůžou žít. Ve skupinách jsou velmi hodní lidé, kteří vás podpoří.

Takové bolesti nemůžete mít

Veganská svíčková

Na infekčním oddělení mi řekla doktorka, že doslova lžu: „Takové bolesti nemůžete mít.“ Byla jsem tak zoufalá a stav se neměnil, že jsem si přečetla něco o pilulkách štěstí nebo-li antidepresivech. Po přečtení jsem si říkala: „No tak to jíst nebudu!“ Nikdo vám nezaručí, zda vám pilulka štěstí sedne nebo se váš stav zhorší. Srandovní nemyslíte?

Po 4 měsících dobré stravy jsem se vrátila do života

Hledala jsem, kde se dalo a narazila na již moji kamarádku a terapeutku Jitku. Dost jsem se styděla. Z nebojácné a sebevědomé holky se stala žena, která se bála nakoupit nebo někam jít, jen aby nepřišla panická ataka. Pracuje s klientem individuálně a našly jsme společně příčinu, proč mám takové stavy. A pak se to stalo. Seznámila jsem se s terapeutem čínské medicíny. Dlouho jsme si povídali. Domů jsem si odnesla pytlík bylinek přímo na míru a mumio. Dodal, že pokud se chci uzdravit musím vysadit maso, uzeniny, mléko a sladké. První týden jsem jen fňukala a říkala si co budu jíst? Fuj to nechci a tohle nechutná jak maso. Jak to můžou jíst :D. Byla jsem ale pevně rozhodnutá, že to vydržím. Po měsíci jsem měla menší bolesti a konečně pociťovala energii. Za 4 měsíce dodržování stravy a poslouchání rad jsem se zapojila opět do všedního života.

Klíště je nebezpečné, když ho neřešíte ublíží vašemu nervovému systému a přeruší zdravé tkáně v mozku. Tím se naruší mozek a tady je ten kámen úrazu. Při lymské borelióze má člověk buď deprese nebo panické ataky. Ani jedno samozřejmě není příjemné. První pomoc, kterou osobně doporučím (těm, kteří nechtějí dlabat pilulky štěstí) jsou SOS krizové esence. Věřte mi, že jediné zabraly. Žijeme ve světě, kde chemie je preferována a přírodu člověk opomíjí. Věřím, že můj příběh a rady někomu pomůžou. I vy se můžete uzdravit.

Verči Pawlasová

*Pozn. red.: Tetanie je syndrom projevující se nedobrovolnou kontrakcí svalů. Příznaky tetanie jsou např. mravenčení, svědění, pálení na jazyku, rtech, prstech, chodidlech, pocit nedostatku vzduchu, křeče, křečové záchvaty, neúmyslné trhavé pohyby, tiky, desorientace, podrážděnost, agresivita. Důsledky tetanie jsou i psychického rázu. Pacienti často trpí depresemi, změnami nálad, poruchami soustředění, rozsáhlou nervozitou apod.

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech

Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Meditace pro mě je, když si stoupnu ke sporáku a vařím dle JJ

Sidonia: Pro mě meditace je, když přijdu z práce...

Nejlepší knedlíčky

Lenka: Tyto knedlíčky jsou chuťově snad nejlepší, jaké jsem...

MŇÁM! Zatím nejlepší polévka! I manžel profík kuchař chválil

Gitaberangb: MŇÁÁÁM!!!! Zatím pro mě nejlepší polévka - JJ...

Vaše stránky mě nadchly

Agatha: Vaše stránky mě nadchly a hodně inspirovaly. Už...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

Funguje to: po celou zimu jsme fit!

Eva: Chci moc poděkovat za stránky. Momentálně jsem si...

Díky Klubu jsem za měsíc zhubla 6 kilo a cítím se skvěle

Hana a Olda: chci Vám moc poděkovat za úžasné recepty,...

Jídlo je neskutečně chutné, jednoduché a variabilní – prostě bezvadně připravený kurz!

Ivaostadal: Děkuji celkově za bezvadně připravený kurz, zhubla jsem,...

Lituji, že jsem vás neobjevila dřív. Měníte můj život k lepšímu

Eva: Jsem s vámi moc ráda! Měníte mi život...

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

Váš web mě stále obohacuje

Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...

Manžel si všiml, že mám menší zadek a chce, abych mu také vařila

Kamlibe: Musím vám napsat, že podle vašeho jídelníčku je...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Nikdy bych nevěřila, že zelenina může chutnat tak dobře

Lenka: Taky pomalu objevují jemné chutě nových potravin a...

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Děkuji za sdílení, mám podobnou zkušenost. Mně ATB poprvé u podobných příznacích boreliozy vůbec nezabraly, u druhé vlny cca za 1,5 roku jsem je ani nezkoušela. Asi 6 týdnů jsem jen ležela a nebyla schopná ničeho, šílené bolesti hlavně zápěstí, lokty, ale někdy i do nohou (super trénink na důchod). Pomohly mě Jonášovy kapky, strava (ale v akutním stadiu u mě nestačila), po naskočení do normálního režimu hlavně strava, jóga, pohyb, být hodně venku, pracovat beze stresu a být sama se sebou vpoho (myslím, že poslední byl ten nej spouštěč). Ale bez tototo jídla bych byla na práškách (znám paní, co na tohle málem umřela, už ruhý rok má vysoké dávky léků). Někdy vám Jiné jídlo nestačí, ale může pomoci tomu, aby zabrala přírodní léčba na míru a nemusíte chemii.

  • + (jak píše Eva ve svém odkazu) to nejdůležitější: mít se ráda, být vděčná, prožívat přítomnost s radostí, v tom je často zakopaný pes :), pak se i tělo vyladí a poradí si s kdečím. Moje zápěstí není dodnes úplně nej, ale je mi skvělým barometrem a dokopala mě tato zkušenost k věcem, ke kterým bych jinak neměla odvahu a byla pohodlná.

   • Přesně, Petro, proto jsem ráda za ty moje nemoci, nebýt jich, bylo dnes taky všechno jinak ❤ A mít svůj barometr je super, já taky přesně poznám, když jsem něco přehnala 😉

  • Díky moc za zkušenosti, Petro, to je cenná zpráva pro všechny lidi v podobné situaci.

 2. Bojuji s boreliozou už deset roků, bohužel se na ní přišlo v chronickém stádiu. Klíště jsem měla ale flek ne. Mám napadené klouby a nervový systém. Snažím se myslet pozitivně, ale bolesti kolen a kloubů, různé záškuby jsou pro mě omezující.

 3. Dobrý den, především to podělala vaše obvodní. Brzy po klíštěti jsou testy vždy neprůkazné. Při fleku se dávají antibiotika hned a potom se testy v intervalech opakují…
  Při tomto rychlém postupu je borelióza je v 99 % zcela bez následků.

  • Jak čtu reakce lidí ve skupině na FB, tak se bohužel ukazuje, že mnoha lidem ATB vůbec nezabrala a to je brali v průběhu léčby znovu a znovu 🙁

   • Máte pravdu, někdy antibiotika nezaberou, ale je to spíše výjimečně. Příznivcem zbytečných antibiotik taky nejsem, sama jsem neměla ATB tak deset let – ale zrovna u boreliózy nás to zachránilo.
    Vím, že se léčba někdy potom doplňuje dalšími léky +např. léčivou houbou.

    Ale tady doktorka svojí neznalostí shodila rozumnou diagnózu a zbytečně paní/slečnu uvrhla do kolotoče úplně nesmyslných léků a diagnóz.

    • O tom vůbec nepochybuju. Jsem ráda, že něco jako antibiotika existuje, asi bych byla sama dávno po smrti, kdyby nebyly… Jen jsem chtěla říct, že to velmi často (aspoň podle mých zkušeností s lidmi v naší rodině a z dopisu čtenářů) vůbec nestačí a musí se jít řešit víc do hloubky a často ne jen tělo. Každá nemoc má své důvody, proč přichází a někdy to je jen šikovná „záminka“, aby se člověk zastavil a svůj život přehodnotil. Takže řada známých se léta léčila z boreliózy jedněmi antibiotiky za druhými, pak přišly Jonášovi kapky, pak plazma,…nakonec jim bylo tak zle, že odešli z práce a hle – najednou bylo po problému. Dnes se věnují něčemu zcela jinému a jsou v pohodě. A vědí, že se nesmějí přepínat apod., jinak se to zase „ozve“ 😉

     • Určitě, celkovej stav a psychika dělá hodně.
      Taky znám paní, co měla spoustu zdravotních problémů, někde nemohli zjistit příčinu, jinde jí podezřívali ze simulování. Ale ona ty problémy prostě měla.
      Potom začala dělat jógu, změnila některé věci ve vztazích a najednou bylo třičtvrtě problémů pryč.

      Spousta lidí jede na doraz a mají pocit, že bez nich by se (třeba v práci) zhroutil svět. Ale ono to tak nakonec není. Máme kolegyni, kterou všichni považují za nepostradatelnou. A najednou chyběla v práci 2 měsíce. A co myslíte? stejně se to nějak zvládlo;)

      • Mám podobné zkušenosti a s tou nepostradatelností….už tolik kamarádek bylo tak nepostradatelných, až skončily na antidepresivech nebo se syndromem vyhoření 😒

 4. Zobrazit všech 13 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNechce se vám vařit? 31 receptů na líná zdravá jídla
Další článekPozor na dětské přísady do koupele! Mohou způsobit alergii i úraz