Domů > Magazín > Zdraví

Jak se zbavit chrápání jednou provždy – celostní pohled

Chrápání trápí nejen muže, ale i ženy a děti. Jaké jsou příčiny chrápání a jak je léčit? Vyřešte tu pravou příčinu, která za chrápáním stojí podle tradiční čínské medicíny a celostního pohledu na tělo.

Jak vzniká chrápání?

Ve spánku dochází k uvolnění svalstva v oblasti úst a hltanu. Zejména při ležení na zádech zapadne kořen jazyka tak hluboko, že omezuje průměr dýchacích cest. Dýchání nosem přestane být dostačující a osoba začne dýchat ústy. Typické zvuky chrápání (chrčení, bublání, vrčení) vznikají vibracemi uvolněného měkkého patra ve vzduchovém proudu. Pro většinu lidí chrápání nepřináší žádné negativní následky. Někteří lidé ale mohou trpět zástavami dýchání (spánková apnoe), které ovlivňují kvalitu spánku a je třeba tento problém dále řešit (zjišťuje se vyšetřením ve specializované laboratoři, kdy se v noci sledují tělesné funkce).

Příčiny a řešení chrápání

Západní medicína považuje jako příčiny chrápání tyto:

  • anatomické faktory (oteklá mandle nebo nosní sliznice),
  • alergie (způsobující otok sliznic),
  • polypy v dýchacích cestách,
  • rýma,
  • obezita a nadváha,
  • sedativa před spaním,
  • nadměrná konzumace alkoholu (hlavně večer) a kouření.

Dle příčiny chrápání západní medicína řeší zákrokem, spreji, léky, kapkami nebo změnou spací polohy.

Východní medicína (tradiční čínské medicíny) chrápání spojuje potíže horních cest dýchacích se střevem. Chrápání je spojeno s opakovanou rýmou v důsledku slabé imunity (např. zvětšené mandle – jak imunitu posílit?) a to vše je spojeno se střevním mikrobiomem – tj. nerovnováhou střevních bakterií způsobenou nevhodnou stravou s přebytkem živočišných potravin, průmyslově zpracovaných jídel, bílé mouky, cukru a podáváním antibiotik. Podle TČM léčba nespočívá v podání léků nebo zákroku, ale v celkové změně životního stylu (stravy i zbavení se stresu) a napravení nerovnováhy ve střevě a tudíž i v imunitě.

Duchovní příčina chrápání je tvrdohlavé odmítání zbavit se starých mentálních návyků, názorů, postojů a životních schémat. To, co člověk není schopen vyjádřit ve dne, vyjadřuje v noci. Co v takovém případě dělat? Hledat nové podněty, radostné prožitky, změnit staré, přijmout životadárné prožitky, najít si prostor k vyjádření se.

Jak se zbavit chrápání

Změňte životní styl – to je alfa a omega

Přestaňte kouřit, pít alkohol, stresovat se, zhubněte a začněte se stravovat zdravě. Vyřaďte průmyslově zpracované potraviny (přečtěte si návod, jak vybírat potraviny) a zařaďte přirozené potraviny jako je zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy aj. Pokud nevíte, jak začít a chcete se sebou něco dělat, můžete využít některý z našich kurzů, kde se to v praxi učíme společně krok za krokem. Pokud nezměníte celkový životní styl, chrápání nezmizí, jen se na krátkou dobu potlačí symptomy.

Změňte polohu

Většina lidí chrápe silněji, když leží na zádech. Osvědčenou pomůckou, která pomáhá vyhnout se této poloze, je tenisový míček vložený do všité kapsy na zadní části pyžama nebo noční košile. Míček pomáhá zvyknout si spát v jiné poloze než na zádech. Anebo si hlavu podložte polštářemSpaní s hlavou více nahoře uvolňuje dýchací cesty, protože snižuje váhu, která na ně tlačí. Tím se rychle usnadní dýchání.

Vhodná homeopatika

Základním lékem je Kalium iodatum, který pomáhá jak při alergiích, záchvatech dušnosti, astmatu, tak při chrápání. Při onemocnění dýchacích cest nosem, které je způsobeno alergií, pomáhá i Thryallis glauca D6 nebo D12.

Šikovné bylinky

S chrápáním mohou pomoci i některé bylinky, které jsou snadno k dostání. Patří mezi ně máta, ostropestřec nebo dobromysl. Konzumujte denně odvar z některé z těchto bylin po dobu 1 týdne.

Uvolňující olejíčky

Éterické oleje uvolňují dýchací cesty a ulehčují tak dýchání. Smíchejte po 25 ml eukalyptu, klečového oleje, jalovce a máty. Směs naneste na kapesníček a nechejte na topení v ložnici nebo směs nechejte vypařovat v aromalampě. Pokud nemáte všechny olejíčky, postačí i třeba jen máta.

Zkuste akupunkturu

Akupunktura je přírodní léčebná metoda, která může rychle pomoci s dýchacími problémy.

Uvolněte před spaním nos

Dejte si teplou sprchu a vypláchněte si nos slanou vodou. Jednu lžičku soli rozpusťte ve sklenici vlažné vody. Roztok vstříkněte do nosní dírky. Voda se solí desinfikuje sliznici a působí proti otokům.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

49 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář