Na jaře i na podzim
Vědecký název fenyklu je Foeniculum vulgare dulce a tato zelenina patří do čeledi apiaceae, je tedy příbuzná celeru a mrkvi. Je to rostlina středomořského původu. Fenykl sice nemá rád veliké mrazy, ale zimu snáší dobře. Škodlivé jsou teploty pod 7°C a nad 30°C. Pokud zvolíme podzimní plodinu, musí být sklizeň před zimními mrazíky a je zvláště citlivý na denní světlo, potřebuje 12 hodin světla. Pokud fenykl zasadíte v březnu, budete sklízet v červnu, což si myslím je pro podnebí v ČR ideální. Tato rostlina nemá ráda přílišné teplo, můžeme si proto vybrat, jestli pěstovat fenykl na jaře nebo na podzim, jako zimní zeleninu. Proto, pokud si správně naplánujete výsadbu, budete moci si pěstovat fenykl i v podnebí České a Slovenské republiky.
Odrůdy fenyklu
Existují odrůdy, které tvoří plošší srdce, jako je například mantovský fenykl, a lépe odolávají teplu a jsou proto vhodné pro jarní výsev, zatímco fenykl kulatý, jako je romanesco, je lepší pro podzimní pěstování. Já sázím asi 4 odrůdy a vybírám podle doby zrání. Některé jsou odrůdy rané, některé pozdní. Pokud seženete sazenice, tak to dělám já, tomto případě se sazbou můžete začít o měsíc později. Teď jsem mluvila o fenyklu, který si pěstujeme jako zeleninu a jíme jeho bulvy. Nepleťme si ho ovšem s fenyklem divokým, který má aromatičtější listy a z něho se suší semena jako koření. V přírodě existují dva druhy fenyklu, ten pěstovaný je také známý jako sladký fenykl a divoký, lépe známý jako fenykl nebo hořký fenykl. Divoký hořký fenykl roste volně v přírodě, na teplých stanovištích. Aromatické listy a stonky se používají na pesto i na marinády. Bulvy toho fenyklu jsou malinké a k pěstování pro konzumaci nevhodné. Z divokého fenyklu se používají také semínka, která všichni dobře znáte.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
I motýli mají fenykl rádi
Fenykl nechutná pouze nám. Je to rostlina, na které se vyvíjí housenka chráněného otakárka fenyklového a ten v mé zahradě nechybí. Mezi listy jsou malinká vajíčka ze kterých se vylíhne housenka a nakonec nám přinese radost tento nádherný motýl.
Vlastnosti fenyklu
Fenykl má mnoho blahodárných vlastností. Je bohatý na antioxidanty. Má protizánětlivé účinky, podporuje pocit sytosti a také tvorbu mléka u kojících žen. Kromě toho, že je bohatý na vitamíny a minerální soli, je bohatý na účinné látky, díky kterým je zvláště užitečný při dně, astenii, nechutenství, revmatismu, plynatosti, zvracení.
Fenykl v kuchyni
Fenykl v kuchyni je velmi všestranný. Může být použit syrový, vařený, dušený, smažený. Pro chutnou přílohu se však můžete rozhodnout pro fenykl gratinovaný v troubě nebo opékaný na plotně a poté dochucený olejem, solí a kořením. Možná vás překvapí, že ho lze použít i do sladkých dezertů.
Vyzkoušejte některé z našich oblíbených receptů:
- Gratinovaný fenykl
- Bezlepkové gnocchi s fenyklovým krémem
- Fenyklový dortík bez lepku
- Zimní špagety
- Fenyklové těstoviny
- Polévka s fenyklem a ječnými nudlemi
- Fusilli s květákem a fenyklem
- Řepa na fenyklu
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Fenyklový salát s pomeranči, právě se mi chladí v lednici! Mňamka obrovská!
Fenykl miluju – jím ho jen syrový, na tenoučko nakrájený samotný nebo v salátu. Je mi škoda ho tepelně upravovat. A fenyklový čaj? Provází mě od počátku prvního těhotenství až do předdůchodového věku. I tak rozumím, že ho někdo nemusí…