Kdekdo v září pocítil bolesti hlavy, ucpaný nos, bolest krku či rozličné zažívací potíže jako průjem či nadýmání. Ke konci prázdnin pak přišla únava, kterou zaháníme sladkostmi a přemírou jídla. Stav se nelepší a nám chybí energie, ačkoli jsme zrovna po dovolené. Zdálo by se, že za to může stres spojený se začátkem nového školního roku. Ale není to zdaleka jen tím.

„To mám z toho vedra,“ řekla mi známá, když rušila setkání kvůli bolesti hlavy a „příííšerné únavě.“ V noci nespí, protože má ucpaný nos a bolí jí v krku, takže se jí špatně dýchá a budí jí každé polknutí slin. Už prý myslela, že má snad angínu. Jenže já s ní chodila do školy několik měsíců a viděla jsem své. V létě se regenerují některé zažívací orgány a také lymfatický systém. A právě tyto symptomy ukazují, že se naše tělo má čeho zbavovat. Poradila jsem jí, co si má uvařit a vypít a bylo po migréně. Na bolest v krku zabral česnek a olej. Na únavě bude muset zapracovat, to není o jednom nápoji. Potřebuje posílit orgány, které byly na řadě na konci léta.

Orgány pozdního léta

Někdo má zato, že pozdní léto skončilo právě teď, protože v září bylo hezké letní počasí. Pozdní léto však už skončilo. Připadá na období července a končí v půlce srpna. Během tohoto období můžeme významně okruh slinivka – slezina – žaludek, doplnit krev a zregenerovat lymfatický systém. Za tím účelem se dá popíjet posilující nápoj, upravit jídelníček a dodržovat zdravou životosprávu. Tím se zdravotní stav nejen nezhorší, ale postižené orgány se začnou uzdravovat.

Chuť na sladké, zažívací potíže a únava

Většinou jsme však po dovolených, návštěvách a naše dobré stravovací zvyky berou za své. Místo abychom napravovali, co se v létě napravovat dá, máme životosprávu nejhorší v celém roce. Následkem toho máme nezřízenou chuť na sladké, zažívací potíže (průjem, nadýmání, řídká stolice), můžeme pocítit jíž zmíněné nepříjemností v hlavě, krku a nose a chybí nám energie.

Pokud už dříve byly uvedené orgány zatížené a my v létě hřešíme dál, dostaví se mnohdy naprosté vyčerpání a melancholie. Následné deprese, které zajídáme další dávkou cukru, se pak svádějí na chmurný podzim. Ale kdepak podzim, ten za to nemůže. Jsou to naše letní hříšky, mnohdy nastřádané za řadu let, které se takto prezentují.

Prošvihli jste to?

Pokud jste pozdní léto prošvihli a cítíte, že zmíněné okruhy jsou vaší slabinou, není vše ještě zcela ztraceno. Pracovat na těchto orgánech můžeme celý rok a příště si během pozdního léta dáme obzvlášť záležet na péči o své zdraví.

Máme pro vás seriál rad a tipů

A protože je vás mnoho, kdo se na nás obrací s prosbou o radu kvůli některým z těchto potíží, připravili jsme pro vás sérii materiálů, díky kterým posílíme uvedené orgány a  připravíme se na podzim. Pojďte se s námi vydat společně na cestu za pevným zdravým a veselým podzimem bez bolestí, kašlů, chřipek a nachlazení.

Štěstí přeje připraveným, pojďme se připravit!

 

Stáhněte si materiály zdarma

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Kazdopadne jsem ale vsechny priznaky – viz vyse – ted dostala. je asi pravda, ze jist jinak cloveka nejak „zchoulostivi“, protoze pri konvenci strave jsem byla vzdy zdrava jak ripa, bez jedineho nachlazeni nebo migreny. :-) :-) ted najednou tohle. Takze se tesim na kurz, tentokrat poprve pro mne take pro „pokrocilejsi“. Budu pilovat, a zlepsovat se, zu kvuli synovi, aby mel v nekom vzor, az bude vahat on :-)

  • Leni chtěla jsem se zeptat, opravdu jsi nikdy neměla žádné potíže?Některé problémy se člověku jeví jako normální- v létě jsme unavení z horka, na podzim máme depku z podzimu, v létě virozy protože je zima, na jaře je normální mít jarní únavu a taky třeba si myslíme, že je normální být zahleněný a pořád si odkašlávat a mít občas průjem, zácpu nebo nadýmání a tak dál…..prostě dokud se člověk nezačne o sebe starat, tak tohle bere jako běžné ale když začne třeba jíst jinak, tak zjistí že to normální zdravý stav není a může se mu pak třeba hodně spouštět rýma apod…protože se tělo čistí a musí ten bordel nějak z nás odejít.A pokud jsi byla opravdu stoprocentně zdravá, co tě tedy přimělo začít jíst jinak?Protože většinou jsou to právě zdravotní problémy, co nás donutí změnit životní styl.

  • Není to tak že byste byla choulostivější, je vaše tělo dokáže mnohem rychleji reagovat na vše, čeho se chce zbavit. Při konvenční stravě ten nepořádek někam zastrká, protože nemá prostor se ještě navíc čistit. A po letech z toho bývají ty ošklivé nemoci….
   Teď naopak využije každou možnost se zbavit odpadu a podzim je k tomu i určený.

 2. Vůbec nevím, kam napsat dotaz, tak to zkusím sem. Máte někdo zkušenost s trháním nosních mandlí? Dnes jsem byla s 2letým synem poprvé na ORL (poslali nás tam z imunologie, kde řešíme nekonečný kašel a zahlenění vůbec) a hned nás chtěl objednat na operaci. Prý ji má dost velkou a není na co čekat. Je to prý infekční ložisko, které bude pravděpodobně dělat problémy (časté středoušní záněty, angíny, tvorbu hlenu ve středním uchu a další záněty). Vlastně nevím k čemu je nosní mandle potřebná, jen mám takový vnitřní pocit. Myslím, že se tu na stránkách už jednou o mandlích mluvilo, tak jsem se chtěla zeptat na názory. Děkuji, moc.

  • Zásadně mandle ponechat.Kašel a zahlenění mají jiný puvod.Váš vnitřní pocit je správný a tak na něj dejte.Každý orgán (i ten nejmenší) má v našem těle svoje místo a svoji úlohu a jejich odsraněním je to vše jinak.Jsem 27 let makrobiotičkou,byla jsem hodně vážně nemocná a vím o tom své.Je to vše na dlouhé povídání,ale ještě vše prosím promyslete a zvažte.Držím palce a klidně se ozvěte.Irena

  • Dobrý den, mohu Vám předat svoji zkušenost. Můj syn také asi od 3 let trpěl na zahlenění, průdušky, kašle, míval antibiotika ap. Stejně jsme byli vystaveni od doktorů stejnému „zastrašovacímu scénáři“. Mandle jsem ale trhat nedala (hooodně jsem si toho od dr. vyslechla), bohužel jsem ještě neznala MB, tak jsme tu cestu měli složitější. Řešila jsem to celkově homeopatií, kde mi pí homeopatka říkala, že tam má spoustu malých pacientů bez mandlí zato s asmatem apod. Nicméně homeop.nám nepomohla. Až nyní věkem a MB stravou (nemá ji 100%-dělá úlety) je naprosto v pořádku. Je pravda, že měl asi 2x nebo 3x zánět středního ucha (když byl menší). Nyní, když se jeho tělo „brání“ nebo eliminuje, tak má uzliny zduřenější. Souhlasím plně s pí Janečkovou, nic zbytečně neodstraňovat, vše má v těle svůj význam. Ještě k těm zánětům, četla jsem a doufám, že mě Eva nebo Helena popřípadě opraví, že pokud se nejí nic živočišného, tak nemá v těle co „hnít“ a tudíž by se neměly dělat záněty, snad to píši správně, už si to úplně přesně nepamatuji, tak snad ještě někdo poradí. Pokud to jde, držte se MB. Snad jsem Vám taky trochu pomohla.

 3. :-D :-D :-D holky to není možný popsaly jste mě úplně dokonale :-D. Ale aby jste věděli Vaše články, videa a recepty jsou tak nakažlivé, že stačilo mít jeden volný vínkend, strávit ho s Vašimi stránkami a dnes kompletní talíř k obědu :-). Jen to vydržet a nevytahovat tu čokoládu :-D

 4. Já děkuji moc za další vysvětlující informace. Léto co léto si vyčítám, jak jsem se ve stravě spustila a jak se jen velmi těžko a pomalu vracím ke zdravému stravování bez honění chutí apod. I díky vám všem vím, že v tom nejsem sama a těším se, že na nápravě zapracujeme společně. Děkuju Evi a Helčo za vaši péči.

  • Výčitky jsou zbytečné, Gabčo, prostě jedeme dál a ono se to časem vytříbí. V kurzu a s bandou v zádech je to samozřejmě mnohem snazší, takže fajn, že jste v tom až do Vánoc s námi! Všichni máme pořád na čem pracovat a co zlepšovat. Jinak by to byla nuda :-)

 5. No tak to jsem celá já v tom článku-bez energie, příšerná chuť na sladké, zahlenění……poslední 3 dny jsem jedla téměř jak prase ale už se zas srovnávám a určitě k tomu dopomůže přečíst si takovýto článek(i jiné)z Jíme jinak.Moc by mě ještě zajímalo, jestli nevíte něco o lupusu.Asi by se neměli jíst brambory, lilek, rajčata, maso, ml. výrobky nebo se pletu a je ještě něco navrch?Omlouvám se, moc to sem nepatří ale nějak nevím kam to napsat.

  • A jakpak to? :-) Klikněte na zelené tlačítko na konci tohoto článku, vyplňte email a je to.

 6. Už tak 4 roky jím jinak, i když začátky byly jen velmi málo podobné tomu, jak to má vypadat. Není to úplně striktní, občas ujedu na sýrech, kávě s mlékem či vínu. Možná i tím, že jsem ve své snaze osamocená, osobně téměř nikoho takového naznám a vlastně jen občas navštěvuju Vaše stránky. Přestože si neustále peču buchty z řepy, z jáhel, napařuji ovoce….., tak se mi nedaří zahnat chuť na sladké. Ujíždím na čokoládě a hlavně při návratu domů z práce, kdy na mě nastoupí děti a povinnosti, tak po ní sahám. Řekla bych, že s nadcházejícím podzimem se zhoršuje. Letos jsem se ale přihlásila do Vašeho podzimního kurzu a i když právě řeším dilema, jestli si jít koupit hořké kaštánky, tak věřím, že se to konečně změní…. Romana

  • Tak se tam určitě potkáme a jsem zvědavá, jak rychle se Vám podaří chuť na sladké zahnat. Máme mnoho pozitivních zkušeností, že právě úprava jídelníčku má na chutě na sladké výborný vliv. Přecházejí chutě mlsat a člověk se cítí spokojenější ve všech ohledech.

  • Nevim, jestli jste zcela vynechala maso, ale ja jsem zacala jist jinak teprve v unoru, a jak jsem vysadila maso, tak mne skoro 100% presla chut na sladke. predtim jsem kazdy den neco sladkeho mela, hlavne na sladke pecivo jsem nedala dopustit. Ted jsem od konce unora uplne bez peciva a sladkeho, az na tu a tam veganskou cokoladu 80%. Takze zkuste vysadit veskere maso, pomaha to (tedy alespon mne).

   • Mě nepomáhá nic, bohužel.Závislost na sladkém je hrozná……maso mi nevadí jíst třeba jen jednou týdně, uzeniny nejím vůbec, pečivo jsem brutálně omezila, mléko nepiju ale sladký…to mám každý den aspoň jeden řezík.Ach jo…

    • Závislost na sladkém je nejtěžší závislost, my jsme se této závislosti zbavovaly také až jako poslední a každé těhotenství jsme s ní bojovaly znovu. Je potřeba mít doma adekvátní zdravé sladkosti, jíst dostatek sladké zeleniny a omezit slané… Ono to jednou přijde kdy s vámi cukrárna už ani nehne…

   • Pravda je, že když se ubere jeden extrém z jedné strany (maso, vejce, sůl) tak tělo nevyžaduje k rovnováze ani ten druhý (cukr, ovoce. víno, pivo…). Takže to rozhodně pomáhá. Platí to zvlášť po pečeném mase, kdy je potřeba ho dorovnat pivem ap.

 7. Zobrazit všech 21 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPočkám s tím na vás, protože za 14 dní začínáme
Další článekOvocné salámky