Na horečky jsem netrpěla a byla na to pyšná, protože jsem si myslela, že je to tak dobře. Jenže to jsem ještě neznala všechny souvislosti a reakce těla na nemoci. Když už jsem náhodou horečku při nemoci měla, tak maximálně 37,8°C a u toho pocit, že umírám. Jenže za ty roky, co jsem jedla jinak, se změnil i můj přístup k nemocem.

Můj organismus se dal postupně do pořádku a horečka se začala pomalu vracet. Nejdřív se vyšplhala někam ke 38’C, ale časem i mnohem výš. Nemoci, pokud nějaké byly, byly intenzivnější, ale s horečkou mnohem rychlejší a ve výsledku očistnější.

Na horečku nemám čas

Po dlouhé době mi onemocněly postupně obě děti chřipkou a tak jsem vařila čaje, kuzu, dělala zábaly, obklady, měřila teploty, řešila homeopatika a starala se o všechny jejich další požadavky. Když děti byly z nejhoršího venku, ale do školy a školky to ještě nebylo, cítila jsem, jak chřipka leze i na mě. Bylo mi každou hodinu hůř a hůř, bolely mě všechny klouby, hlava, dutiny a k tomu všechny zuby, teklo mi z nosu. Cítila jsem zimnici, ale horečka pořád nepřicházela. Přitom jsem jasně cítila, že se tělo o horečku pokouší a že se mi značně uleví, až se pořádně zahřeji. Jenže s povinnostmi kolem dvou nemocných dětí, na které jsem sama, nebyla opravdu šance si ani sednout, natož lehnout. Přiznám se, že jsem se nemohla dočkat, až bude večer a děti půjdou spát a já si konečně lehnu.

Horečku si musíte dovolit

Když jsem děti uložila, bylo mi opravdu už strašně. Vlezla jsem si hned do postele a cítila, jak horečka konečně přichází. Stačila hodina v klidu a rázem jsem měla 38°C a pomalu to lezlo stále výš. S touto teplotou mi bylo už mnohem lépe. Přestala zimnice, cítila jsem, jak se celá prohřívám a jak organismus má konečně tu správnou teplotu na léčbu nemoci. Na druhý den jsem si domluvila hlídání a během tří dnů už mi nebylo skoro nic.

Vytvořit horečku je pro naše tělo docela náročný úkol a proto na ní potřebuje spoustu energii a hlavně klid. S poletováním kolem dětí či rodiny nebo při přecházení nemoci často už ani na teplotu nezbývá energie. A nemoc se pak vleče, neproběhne tak jak má, vrací se a my se cítíme mizerně i několik týdnů.

Horečka je součástí imunity

Horečka při akutních nemocech svědčí o dobré obranyschopnosti našeho organismu. Je součástí naší imunity a je pro nás velmi pozitivním příznakem, který nám v našem boji s nemocí významně pomáhá. Je skvělé, když si naše tělo umí horečku vytvořit. Proto je velmi důležité při nemoci si co nejdříve lehnout, dodržovat klid a horečku a marodění si dovolit. Často stačí i dva, tři dny v klidu v posteli a z nejhoršího jste venku.

Horečku potřebujeme

Je velká škoda horečku srážet a nevyužít její léčebné účinky, které pro naše tělo má. Pokud horečku běžně snižujeme léky, později se již přestává dostavovat. Tím se velmi zhorší celková obranyschopnost těla. Člověk se sice cítí nemocný, má kašel, rýmu, bolí ho klouby, ale horečka už se nedostaví. Bez horečky neumožníme imunitním buňkám, aby se aktivovaly, našly a odstranily vetřelce. Toxiny po virových a bakteriálních zátěžích pak zůstávají v organismu, kde se hromadí a usazují tam, kde máme slabé místo.

Opakované snižování teploty vede k poškození celého imunitního systému. Když opakovaně nemá šanci se plně rozvinout a rozběhnout, časem přestane účinně pracovat. Kromě léků na snižování horečky se také často zbytečně používají antibiotika, které nám následně zhorší střevní imunitu. Dostáváme se pak do začarovaného kruhu, kdy se díky lékům stáváme velmi citliví a brzy znovu onemocníme. A celý proces se opakuje. My se pak divíme, jak je možné, že jsme často nemocní, když se poctivě léčíme léky, které nám byly předepsány.

Vytvořit horečku je pro naše tělo docela náročný úkol a proto na ní potřebuje spoustu energii a klid. S poletováním kolem dětí či rodiny nebo při přecházení nemoci často už ani na teplotu nezbývá energie. A nemoc se pak vleče, neproběhne tak jak má, vrací se a my se cítíme mizerně i několik týdnů. Dopřejte si proto horečku a hlavně si ji dovolte.

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. I na mě skočila chřipka po strašně dlouhé době. Vědoma si očistných účinků horečky, nechala jsem působit na sebe teptolu 38.4 dlouhých 12 hodin, ale nad ránem jsem už vyčerpaná a bolavá sáhla po paralenu. :( Holky, Vy to opravdu dáváte úplně bez jakéhokoliv léku??? To obdivuju. Třeba se k tomu časem propracuji i já, i když cestu k doktorovi kvůli neschopence bych bez paralenu jistoj istě nezvládla. I tak jsem měla co dělat…

  • Já rozhodně ano, jedině bez léků, včetně angíny. Možná je to proto, že jsem lékům nikdy neholdovala a nevěřím, že by mi paralen nějak ulevil :-). (Třeba kdybych věděla, že ano, tak bych po něm toužila :-). Jenže já věřím v očistnou sílu organismu, který když zvládne tolik nemocí sám, na které stejně léky nejsou (chřipka, mononukleóza, virózy…), tak musí zvládnout i ty, na které léky jsou pár desítek let. První den až tři to bývají nejhorší, ale když tomu trochu pomůžete, uleví se vám rychleji. Nejlepší je úplný půst, nebo jíst jen zeleninu a rýži, odpočívat (což těžko zvládnou matky s dětmi), zahřát ledviny a zábaly, když jsou potřeba.

  • Já taky ano. U sebe zatím 100%, u mladšího taktéž. U staršího jsem při nastupujících (asi) febrilních křečích sáhla po 1/2 čípku nějakého dětského antipyretika. Celkem 2x za jeho skoro 8 let. Vypadá to, že to funguje.
   Jediné, v čem nemám do teď jasno, jestli bylo správně, když starší měl jakýsi hnusný zánět spojivek. Hnisavý, zelený. Dali jsme to bez léků, ale nevím, jestli bych ho tomu chtěla vystavovat, kdyby se to někdy opakovalo. Toho hnisu bylo tolik, že měl pořád zalepené oči, byl malý, nechápal to a byl dost ve stresu. :(

   • Je potřeba vždycky najít správnou mírou mezi „přírodním přístupem“ a stresem. Hodně závisí taky od toho, jak zkušení a klidní jsou rodiče a zda to dokážou přenést na dítě. Někdo si může dovolit léčit dítě z mononukleózy bez léků, jiný by zemřel strachy. Je to individuální.

 2. Tak jsme taky marodili, bylo to hrozný, děti si to předávaly a mě chytal splín.
  Už jsme skoro dobrý, ale děti ještě pokašlávaj a jeden má v krku mírně nadlimitní množství streptokoka.
  Co dát, aby se doléčili bez antibiotik?

 3. Chřipku jsem neměla nikdy, od svých 15 let, kdy mi v nemocnici vytrhli krční mandle, jsem teplotu měla asi 3x. Pokud jsem občas nachlazená (rýma, bolest v krku, někdy se přidá kašel), tak ať dělám cokoliv, tělesnou teplotu mám max. 36,6st.C. Jinak mívám teplotu do 36 st.C. Počátkem ledna jsem dostala virózu a do dnešního dne se ji nemůžu zcela zbavit. Bohužel nepomáhá vůbec nic.

 4. Vím, že to tak chodí. I mé malé děti se snažím při nemoci donutit potit při teplotě do 38°C. Bohužel já už to tak nemám a delší dobu mě to štve. Virózu ležím a to opravdu ležím týden i více, abych byla použitelná. Jediné kdy se vypotím je, když se napařím v horké vaně a zalezu do peřin. Jinak to prostě ani náhodou nejde. Nevíte jak zpět na horečku? Nutně bych ji potřebovala :D

  • Mně pomáhá horečku nahodit silný zázvorový čas, horký solný polštář na ledviny, termofor s horkou vodou na prsa a ještě jeden na nohy a pak už to frčí samo i bez toho zahřívání :-).

   • Heli, to je dobrý nápad, právě bojuju už nějakou dobu s nachlazením se všemi příznaky, které popisuješ v článku, a ne a ne přijít pořádná horečka, pořád jenom cítím “ vnitřní teplotu “ . Hned to jdu vyzkoušet ;) Díky ♥

  • Přemýšlím, kam poslat objednávku, vypadá to, že je po horečce docela poptávka :-) Tělo se prý při regeneraci dokáže samo zase dostat do fáze, kdy mu tychle mechanismy jako horečka začnou zase fungovat. Tak asi nezbývá než doufat :-)

   • Přesně tak to bylo u mne. Když horečce dáte prostor, pomůžete tělu se zahřát a budete v klidu, horečka se zase vrátí.

 5. Janino, to jsi mně potěšila. Už měsíc se snažím zbavit kašle a nachlazení přírodně a nějak to nejde. Do toho se tu mučím, že mám hrozné chutě na pečivo, sýr a toužím po limonádě. Přitom tohle přece zahleňuje, že a vůbec, když je člověk nemocný, neměl by mít na jídlo chuť. Jo, povídali. Ale já ho potřebuju a když jsem se párkrát napila jablečné limonády (sice bez cukru a všeho dalšího), tak se mi udělalo vysloveně dobře :) Lotosový čaj už nemůžu ani vidět.
  Jenže co s kašlem, už se zdá se konečně lepší,ale bolí mně z kašlání bránice a z toho všeho sýra a másla jsem dostala i rýmu. Za pár týdnů termín porodu, jsem vycuclá jak nevím co a už pomalu přemýšlím nad návštěvou doktora a nějakým dryákem.

  • Na ten kašeľ – ak už treba vykašliavať hlieny, tak ja deťom robím cibuľový med. Asi štvrťku malej cibule nastrúham najemno, vytlačím z nej štavu a zmiešam s medom – zvyčajne v pomere jedna ku jednej. Je toho možno za jednu polievkovú lyžicu. Užívajú niekoľkokrát za deň – najlepšie je to zapíjať teplným čerstvým čajom z tymiánu alebo materinej dúšky. Aj chuťovo to sedí – čaj zahasí presladený pocit po cibuľovom mede a zrieďuje hlieny, ktoré sa dajú ľahko vykašľať. Cibuľa zároveň dezinfikuje. Do určitej miery aj med.

  • Dala bych na sřídačku bramborový a tvarohový obklad na hrudník. Lepší než dryák od doktora, zvlášť před porodem :-) Na pití bych zkusila čaj ze skořápek ořechů, lněný čaj nebo povařená jádra meruněk (dostane se ve zdravé výživě).

   • Evi, a ten lněný čaj nebo jádra meruněk taky pomáhají na kašel? Pětiměsíční syn už kašle asi více než dva měsíce. Jednou dokonce dostal i antibiotika, ale nedošlo na ně, pomohly mu bramborové obklady, naštěstí. Piju střídavě lotosový čaj a čaj ze skořápek ořechů. Asi mu moc nepomáhají mé nezdravé úlety, ale bohužel si často nemůžu pomoct :-(. Má vlhký dráždivý kašel, teď mu dávám každý den jeden bramborový obklad, ale už mi to přijde moc dlouho. Měla bych zkusit i tvarohový?

    • Ahoj Luci, úlety naprosto chápu, máš velkou rodinu, miminko, domácnost…to se prostě musí nějak kompenzovat :-) Samozřejmě, když je kojený a budeš jíst zahleňující věci, bude to mít vliv, takže snaž se mlsat zdravě :-) Můžeš určitě dát i bramborový obklad, jen nepřeháněj množství česneku, aby se mu nepopálila citlivá kůže. A Luci, není po očkování? Dlouhý kašel je u některých vakcín typickým nežádoucím účinkem.

 6. Tak a teď už je mi jasný, že toho agresivního vira chřipky jsem si dovezla z Prahy! :-D Protože mně to bylo divný, na ty domácí jsem imunní, neměla jsem opravdovou chřipku asi 15 let a minulý týden jsem se nestačila divit. Horečku jsem měla hodně vysokou. I když jsem se ten první den snažila v práci přežít, ale ten další den prostě tělo řeklo NE. A nevstala jsem. Čemu se ale musím smát je to, že celou dobu, co mi bylo zle, tak jediné jídlo, které jsem do sebe dostala (protože když jsem nejedla vůbec, tak mi bylo ještě hůř), byly housky, piškoty a kofola :-D Ale přežila jsem a je super, že jak si člověk odvykne od léků, dá to i bez nich, ačkoliv v noci jsem díky bolavým zádům hekala nahlas, když jsem se otáčela :-) Teď jsem sice pořád jak vyblité zelí a síly moc nemám, ale jsem šťastná, že už můžu zase spát, vstát, číst, trochu i myslet a tak! :-)

 7. Zobrazit všech 20 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Jíme Jinak
Autorem článku je Jíme Jinak
Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)
Předchozí článekEnergie stromu ve feng-shui
Další článekJaro se blíží, čas na detox je tady!