3 klíčové zásady, abyste na podzim nepřibraly
3 klíčové zásady, jak na podzim nepřibrat
- Nepřejídejte se – ani zdravé jídlo v nadbytečném množství vám neudělá dobře
- Vyhněte se zahleňujícím potravinám – mléko, mléčné výrobky, mouka a cukr
- Vyměňte studená jídla za teplá – nebudete se potřebovat dorazit sladkostmi
Z podzimní videa jsme pro vás vybrali zásadní body, které vám pomohou tento podzim nenabrat zbytečná kila. Přirozeně máme tendenci se na podzim zakulatit, protože celá příroda, včetně našich těl, se už pomalu připravuje na zimu. Dříve to byla dokonce otázka přežití a nějaké to kilo navíc pomáhalo našim předkům přežít studené hladové měsíce.
Dnes už zásoby tuku nepotřebujete
To už ovšem dávno není náš případ. Dnes žijeme v době ústředních topení, jezdíme na vytápěných sedačkách našich aut, nosíme goretexové boty a funkční prádlo. Jíst můžeme denně dosyta.
A tak vlastně moderní člověk žije v nadbytku, který mu zejména na podzim velmi škodí. Vše, co naše tělo nedokáže smysluplně využít, prostě uloží. Odtud naše kulatící se bříška, boky a stehna.
Pravidlo 1
Pravidlo číslo jedna tedy říká „Nepřejídejte se“. Ono otřepané „jez dopolosyta, pij do polopita“ teď platí víc než kdy jindy. Co bude navíc, bude záhy vidět na nedopnutých džínách a nebude se nám to líbit.
Pravidlo 2
Kdo viděl video, ten ví, že podzimní jídelníček má svá specifika. Co se udržení váhy týče, tak zásadní je omezit potraviny, které zahleňují. Většinou jsme už sami přišli na to, které jdou tak zvaně na tloušťku a po kterých se nám v těle vytváří hlen. Jsou to především mléko a mléčné výrobky, moučná jídla (pečivo, sladkosti, zahuštěné polévky, omáčky, pomazánky a uzeniny nastavené moukou) a jednoduchý cukr ve všech svých podobách.
Tedy jak ten klasický rafinovaný, kterým přímo sladíme, tak ten skrytý v pečivu, sušenkách, jogurtech, masových omáčkách, salátech atd. Sama jsem nemohla na podzim shodit ani deko, když jsem jedla jako bůh, ale nechala si po obědě kávu s mlékem. Neoslazenou. Ale stejně se mě kila držela. A když jsem přidala ke kávě něco na zub, kila letěla nahoru. Takže pozorně sledujte, co si vlastně vkládáte do úst. Většinou tam bývá více mléka, mléčných výrobků, mouky a cukru než si umíme představit.
Pravidlo 3
A do třetice je potřeba se vyhnout všemu, co naše tělo ochladí. Když je nám uvnitř zima, bere nám to energie. Jsme unavení, máme studené nohy a automaticky hledáme nějaký zdroj energie, který by nás zahřál. Podvědomě pak saháme čokoládě, sušenkách, po pečivu nebo v lepším případě po ovoci. Ale i to nám v nadbytku dobře neudělá.
Pokud jste video neviděli, pak možná nevíte, že nás neochladí jen pokrmy zjevně studené jako je zmrzlina nebo ledová kola. Stejně ochlazující účinek mají i mnohé potraviny, které nám přímo studené nepřipadají. Je to vlastně vše syrové, ať už ovoce nebo zelenina, a vše mléčné a sladké. Zjednodušeně řečeno, alespoň na podzim je potřeba vyhnout se salátům, jogurtům, máslům, tropickému ovoci, fresh džusům a alkoholu.
Základní pokrmy, tedy snídaně, oběd a večeře, by měly být teplé, připravené z vařených pokrmů. Pokud to tak budeme dělat, nebude nás honit chuť doplnit si energii něčím nezdravým, z čeho by se nám dělali faldíky.
V podzimním videu jsme vysvětlili souvislosti
Pokud vám toto video uteklo a chcete vědět, jak upravit jídelníček, pusťte si jej.
Vydejte se s námi na cestu pohodovým podzimem
Jsme rádi, když kolem sebe vidíme spokojené lidi.
Právě proto vás zveme na cestu příjemným podzimem.
Společně upravíme jídelníček, vyhneme se podzimním nachlazením, depresím a shodíme pár kil.
Jestli nemáte na změnu jídelníčku inspiraci nebo disciplínu, mrkněte na Podzimní detox.
Těšíme se na vás.
Eva, za Jíme Jinak