Že je voda znečištěná, všichni tak nějak tušíme. Ale ekologové nyní přišli s tím, že antibiotika ve vodách už jsou úplně všude, kde žijí lidé. Jaké to může mít dopady?

V posledních letech stále častěji odborníci nachází ve vodách velkých městech Ameriky a Evropy vysoké koncentrace antidepresiv a dalších léků, které zabíjejí plankton a způsobují anomálie chování ryb i dalších zvířat. Rik Oldenkamp a jeho kolegové ekologové z Nizozemska provedli první rozsáhlý výzkum a přinesli výsledky, jak vypadá v realitě farmakologické znečištění životního prostředí a jak ovlivňuje přírodu. Zaměřili se na dva léky – antibiotikum ciprofloxacin a karbamazepin, prostředek na epilepsii. (1)

Jaké jsou výsledky?

Nizozemští ekologové došli k závěru, že antibiotika znečišťují vodu ve všech koutech Země, kde žijí lidé.  „Takové vysoké množství antibiotik může zabíjet mikroby, které žijí v přírodních vodojemech, což může narušit potravinový řetězec. Antibiotika mohou mít také negativní vliv na účinnost bakteriálních kolonií používaných při čištění odpadních vod,“ řekl Rik Oldenkamp z Radboud University v Holandsku. (1)

 • Podíl ciprofloxacinu v sladkých vodách se v posledních dvou desetiletích zvýšil přibližně o 10 – 20x a jeho koncentrace byla ještě vyšší ve velkých městech a aglomeracích. Rovníková Afrika, centrální oblasti Amazonie a Asie – to jsou jediné oblasti, kde se koncentrace nezhoršila, protože je tam hustota obyvatelstva téměř nulová. (1)
 • Karbamazepin ​​je přítomen i ve většině zásobníků pitné vody nacházející se v blízkosti obydlených měst. Situace se výrazně zhoršila jen v blízkosti velkých měst. (1)

Antibiotika představují hrozbu pro faunu a flóru

Hlavní nebezpečí pro flóru a faunu představuje právě ciprofloxacin. Jeho koncentrace dávno překročila maximální přípustnou dávku, při které neovlivňuje život mikrobů a různé formy planktonu. To je typické téměř pro o všechny řeky a jezera ve většině regionů světa. Odborníci teď bojují za zákaz nebo přísné omezení volného oběhu antibiotik. (1)

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Toto je stravování, který jsem celý život hledala

Danfejfar: Dobrý den, děkuji, děkuji. děkuji. Toto je stravování,...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

Ta jídla jsou VYNIKAJÍCÍ (Ivana)

Ivana: Hezký den, musím říct, že jsem obědy a...

Mám lepší a vypnutější pleť

Evča: Ahoj Evi, nevím, jestli to se patří, přesto...

Díky kurzu jsem snížila přísun chipsů a dalších nesmyslů

Gseidlova: Všechny recepty jsou vynikající. Snížila jsem výrazně přísun...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Články jsou tak nabité tipy, že jde z toho hlava kolem :)

Martina: Díky moc za celý “seriál” Cestujeme se zdravou stravou,...

Konečně zdravý jídelníček

Ilona71: 2,5 kg dole. Jsem moc rada za tento...

Díky JJ mám imunitu jak hrom

Eva: Škoda, že jsem takhle nezačala jíst už ve...

Vše zvládám levou zadní a na tréninku mi nestíhají

Gabča: Jsem na detoxu poprvé a moc mě překvapilo,...

Jídlo je chutné, syté, svačiny nepotřebuji (Olga)

Olga: Dobrý den, s vařením žádný problém nemám, naopak...

Po 10 dnech jsem zhubla 2,5 kg, nechybí mi káva ani sladké (Zdenka)

Zdenka: Milá Evo, po 10 dnech do plavek jsem...

Můj muž i tchán se jídlo pochvalují

L.fuca: Toto stravování mě baví a hlavně mi dělá...

Vaše videorecepty jsou úžasné, každý den se zdokonaluji

Iva: Ahoj! Od 21.12. nepiju kávu, od 25.12. nejím...

Dějí se věci neuvěřitelné, jeden zázrak střídá druhý (Magda)

Magda: Ahoj všichni, konečně je to tady, vau... Podzimní...

Cítím se báječně a i můj pes je spokojený :-) (Lidka)

Lidka: Ahoj holky, jsem ve 12 dnu. Přesunula jsem...
 1. Normální je nebýt nemocný. Čínský lékař byl kdysi placený za to, že neměl nemocné. Dneska je to o vytváření nemocných, jelikož jsou ziskoví pro obrat peněz ve farmacii a lékařství a je to o lidské pohodlnosti ve snaze koupit si zdraví za peníze. Převezměte svou vlastní zodpovědnost za svůj život a než přemýšlet, jak se vyléčit – přemýšlejte o tom, jak nebýt nemocný. Voda, ovzduší, jídlo, mezilidské vztahy, my sami – to vše potřebuje naši pozornost a kdo tady co dělá pro naši čistou a nezávadnou vodu, čistý vzduch a kvalitní jídlo? A kdo již mezilidské vztahy nahradil vztahy přes mobilní telefon v ruce? Nehledejte řešení na konci. Je třeba ho hledat na začátku u příčiny.

  • Všichni znešišťujeme vodu, planetu. Otázka je, kdy je to nevyhnutelné a kdy to můžeme vědomě mírnit. Oběti nic neřeší. V roli oběti je většina našeho národa a kam to vede. Nepotřebujeme oběti, potřebujeme samostatné, vyspělé a odvážné lidi, kteří se nebojí přemýšlet a konat.

  • Právě naopak, věřím, že pokud najdete, jak se zbavit nemocí bez antibiotik, vyhrajete. Nepůjde o oběť. Obětmi jsme teď, když se necháváme lékaři strašit, že bez atb snad umřeme. Jsem přesvědčená, že v naprosté většině jsou antibiotik předepisována zbytečně a škodí nejen nám, ale i prostředí. A to se zpětně zase odrazí na našem podlomeném zdraví…

   • Mluvíte mi z duše, Jano. Jinak hrozbu, že zemřu já i dítě, když se mi zánět z močového měchýře dostane do ledvin, jsem v prvním těhotenství 3x vyslyšela a 3x si nechala antibiotika dát. Marně, zánětu mě nezbavila, jako ani těchh 32 let předtím. Sama nefroložka konstatovala, že to doléčíme až po porodu. To už bylo zbytečné, protože změna stravy způsobila, že jsou všechny záněty pryč.

 2. Skoda že sa vacsina ľudí stará len sama o seba a absolútne nevnímajú že sú súčasťou celku a aj tých pár jednotlivcov ktorí už začali pouzivat svoje vlastne vnímanie dopláca na konanie ignorantov voči všetkému čo sa ich podľa ich obmedzeného vnímania netýka …dalo by sa o tom písať veľmi veľa ale načo to sem písať. Kto vie ten vie a kto nevie aj tak nechce pochopiť a to je cela vec

  • Diana, je to smutné, že část lidí doplácí na chování menšiny. My „ze západu“ pácháme obrovské škody na lidech z Afriky, Jižní Ameriky, Asie mnoha různými způsoby. Některé už jsou notoricky známé, o jiných běžný člověk neví, protože to „v televizi nedávají“. My se snažíme touto cestou šířit, co se dá v rámci našich možností. Vy to můžete sdílet a doufat, že informace poputují dál, až se zase dotknou někoho, kdo je připravený pochopit a svoje jednání změnit. Věřím, že je nás čím dál víc a že hlavně vychováme novou generaci, která už si nebude podřezávat větev, na které všichni společně sedíme.

 3. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak si poskládat ranní kaši krok za krokem
Další článekAkrylamid v kávě a kávových alternativách