Domů > Magazín > Zdraví

Antibiotika už jsou obsažena ve vodě po celém světě

Že je voda znečištěná, všichni tak nějak tušíme. Ale ekologové nyní přišli s tím, že antibiotika ve vodách už jsou úplně všude, kde žijí lidé. Jaké to může mít dopady?

V posledních letech stále častěji odborníci nachází ve vodách velkých městech Ameriky a Evropy vysoké koncentrace antidepresiv a dalších léků, které zabíjejí plankton a způsobují anomálie chování ryb i dalších zvířat. Rik Oldenkamp a jeho kolegové ekologové z Nizozemska provedli první rozsáhlý výzkum a přinesli výsledky, jak vypadá v realitě farmakologické znečištění životního prostředí a jak ovlivňuje přírodu. Zaměřili se na dva léky – antibiotikum ciprofloxacin a karbamazepin, prostředek na epilepsii. (1)

Jaké jsou výsledky?

Nizozemští ekologové došli k závěru, že antibiotika znečišťují vodu ve všech koutech Země, kde žijí lidé.  “Takové vysoké množství antibiotik může zabíjet mikroby, které žijí v přírodních vodojemech, což může narušit potravinový řetězec. Antibiotika mohou mít také negativní vliv na účinnost bakteriálních kolonií používaných při čištění odpadních vod,” řekl Rik Oldenkamp z Radboud University v Holandsku. (1)

  • Podíl ciprofloxacinu v sladkých vodách se v posledních dvou desetiletích zvýšil přibližně o 10 – 20x a jeho koncentrace byla ještě vyšší ve velkých městech a aglomeracích. Rovníková Afrika, centrální oblasti Amazonie a Asie – to jsou jediné oblasti, kde se koncentrace nezhoršila, protože je tam hustota obyvatelstva téměř nulová. (1)
  • Karbamazepin ​​je přítomen i ve většině zásobníků pitné vody nacházející se v blízkosti obydlených měst. Situace se výrazně zhoršila jen v blízkosti velkých měst. (1)

Antibiotika představují hrozbu pro faunu a flóru

Hlavní nebezpečí pro flóru a faunu představuje právě ciprofloxacin. Jeho koncentrace dávno překročila maximální přípustnou dávku, při které neovlivňuje život mikrobů a různé formy planktonu. To je typické téměř pro o všechny řeky a jezera ve většině regionů světa. Odborníci teď bojují za zákaz nebo přísné omezení volného oběhu antibiotik. (1)

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Normální je nebýt nemocný. Čínský lékař byl kdysi placený za to, že neměl nemocné. Dneska je to o vytváření nemocných, jelikož jsou ziskoví pro obrat peněz ve farmacii a lékařství a je to o lidské pohodlnosti ve snaze koupit si zdraví za peníze. Převezměte svou vlastní zodpovědnost za svůj život a než přemýšlet, jak se vyléčit – přemýšlejte o tom, jak nebýt nemocný. Voda, ovzduší, jídlo, mezilidské vztahy, my sami – to vše potřebuje naši pozornost a kdo tady co dělá pro naši čistou a nezávadnou vodu, čistý vzduch a kvalitní jídlo? A kdo již mezilidské vztahy nahradil vztahy přes mobilní telefon v ruce? Nehledejte řešení na konci. Je třeba ho hledat na začátku u příčiny.

Veronika
2. 3. 2019

Znečišťuji vodu, mám antibiotika. Příště se radši obětuju.

Ukázat další komentáře