V posledních letech stále častěji odborníci nachází ve vodách velkých městech Ameriky a Evropy vysoké koncentrace antidepresiv a dalších léků, které zabíjejí plankton a způsobují anomálie chování ryb i dalších zvířat. Rik Oldenkamp a jeho kolegové ekologové z Nizozemska provedli první rozsáhlý výzkum a přinesli výsledky, jak vypadá v realitě farmakologické znečištění životního prostředí a jak ovlivňuje přírodu. Zaměřili se na dva léky – antibiotikum ciprofloxacin a karbamazepin, prostředek na epilepsii. (1)
Jaké jsou výsledky?
Nizozemští ekologové došli k závěru, že antibiotika znečišťují vodu ve všech koutech Země, kde žijí lidé. “Takové vysoké množství antibiotik může zabíjet mikroby, které žijí v přírodních vodojemech, což může narušit potravinový řetězec. Antibiotika mohou mít také negativní vliv na účinnost bakteriálních kolonií používaných při čištění odpadních vod,” řekl Rik Oldenkamp z Radboud University v Holandsku. (1)
- Podíl ciprofloxacinu v sladkých vodách se v posledních dvou desetiletích zvýšil přibližně o 10 – 20x a jeho koncentrace byla ještě vyšší ve velkých městech a aglomeracích. Rovníková Afrika, centrální oblasti Amazonie a Asie – to jsou jediné oblasti, kde se koncentrace nezhoršila, protože je tam hustota obyvatelstva téměř nulová. (1)
- Karbamazepin je přítomen i ve většině zásobníků pitné vody nacházející se v blízkosti obydlených měst. Situace se výrazně zhoršila jen v blízkosti velkých měst. (1)
Antibiotika představují hrozbu pro faunu a flóru
Hlavní nebezpečí pro flóru a faunu představuje právě ciprofloxacin. Jeho koncentrace dávno překročila maximální přípustnou dávku, při které neovlivňuje život mikrobů a různé formy planktonu. To je typické téměř pro o všechny řeky a jezera ve většině regionů světa. Odborníci teď bojují za zákaz nebo přísné omezení volného oběhu antibiotik. (1)
Komentáře
Normální je nebýt nemocný. Čínský lékař byl kdysi placený za to, že neměl nemocné. Dneska je to o vytváření nemocných, jelikož jsou ziskoví pro obrat peněz ve farmacii a lékařství a je to o lidské pohodlnosti ve snaze koupit si zdraví za peníze. Převezměte svou vlastní zodpovědnost za svůj život a než přemýšlet, jak se vyléčit – přemýšlejte o tom, jak nebýt nemocný. Voda, ovzduší, jídlo, mezilidské vztahy, my sami – to vše potřebuje naši pozornost a kdo tady co dělá pro naši čistou a nezávadnou vodu, čistý vzduch a kvalitní jídlo? A kdo již mezilidské vztahy nahradil vztahy přes mobilní telefon v ruce? Nehledejte řešení na konci. Je třeba ho hledat na začátku u příčiny.
Znečišťuji vodu, mám antibiotika. Příště se radši obětuju.