Domů > Magazín > Žijeme jinak

Lepší životní prostředí v ČR? Pojďme zavést zálohování PET lahví.

Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN) vyzval vládu, sněmovnu a Senát: Zaveďme zálohování PET lahví a plechovek, jako to mají jinde v Evropě. K výzvě se přidaly i Hnutí Duha, Arnika, Greenpeace, Zachraň jídlo a další organizace.

Zálohování posune Česko blíže k čistší přírodě

Žádáme o doplnění návrhu o systém po vzoru evropských zemí, které již nyní díky zálohám plní nové evropské recyklační cíle. Zálohování vnímáme jako důležité opatření pro zlepšení životního prostředí a omezení plýtvání surovinami, které posune Českou republiku blíže k čistší přírodě a cirkulární ekonomice,“ uvedli autoři. Zálohování plastových lahví funguje například v Německu, Dánsku, Norsku, Finsku, Švédsku, Estonsku či Nizozemsku.

Zálohový systém by:

  • snížil množství pohozených odpadků v přírodě o 95 %,
  • snížil environmentální dopady související s dopravou, výrobou a využitím o 1/3.
  • pomohl by splnit evropské směrnice, které určují povinnost členských států zajistit třídění nápojových PET lahví.

Brzdí to hlavně firmy vydělávající na svážení odpadu

V současnosti se čeká na vyhodnocení komentářů a projednání v Poslanecké sněmovně. Proti zálohám nic nenamítá naprostá většina producentů PET lahví, obyvatelé téma vítají a neziskový sektor taky. Ale firmy, které odpad sváží, se bojí, že by přišly o zdroj příjmů, protože PET lahve se dobře prodávají,“ řekl obchodní ředitel INCIEN Vojtěch Vosecký.

Kritici se bojí, že Češi přestanou třídit

Dle kritiků zálohového systému by kvůli němu již spotřebitelé necítili potřebu třídit a bylo by těžké naučit je nosit PET lahve místo do kontejneru k výkupu. Upozorňují, že v Česku je dostatečně vysoká míra třídění – 8 z 10 PET lahví se vysbírá pro recyklaci. Důležitější je podle nich zvýšit recyklaci komunálního odpadu.

Byly byste pro zálohový systém PET lahví?

Co si myslíte? Má to smysl? Zlepšilo by to situaci a životní prostředí v ČR?

zdroj: čt24

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Já si myslím,že je to sice dobrý nápad, ale chtěl by aplikovat asi na jiný druh odpadu. Jak už tu píšete, recyklace pet lahví u nás funguje, takže je to zbytečné v tomto sektoru. Mě například neskutečně štvou nedopalky všude na zemi(i na dětských hřištích), ale zatím nemám nápad, jak zařídit,aby je lidi neodhazovali(především mládež). Takže,kdyby měl někdo nápad- sem s ním! :D

Alena Landová
9. 6. 2019

Nejprve bych moc ráda viděla do zákulisí, co se ve skutečnosti s recyklovaným odpadem děje. Dle jakéhosi dokumentu zveřejněného tuším v ČT se asi 50% plastů nezpracuje jde na skládku. O tom je potřeba veřejnost informovat, jinak je to pouze hra na recyklaci.

Ukázat další komentáře