Také se snažíte všemožně vyhýbat plastovým dózám na potraviny a plastovým láhvím na pití, které obsahují hormonální disruptor BPA? A vše, co kupujete je BPA free? To jste ale asi netušili, že BPA do vašeho těla proniká i kůží, například při manipulaci s účtenkami z obchodů, bank nebo jízdenkami. A dokonce je to ještě horší, než kdybyste ho přijímali jídlem nebo pitím.

BPA je všude kolem nás…

Věděli jste?
– Roční světová produkce BPA se pohybuje okolo 3 milionů tun za rok!
– Až 93 % Američanů nad 6 let má v moči obsaženo toxické BPA. (6)

O nebezpečnosti BPA (bisphenolu A) již slyšel asi každý z nás. Jedná se o chemikálii používanou k vytvrzování plastů a předcházení kontaminace potravin. BPA můžeme najít v kojeneckých lahvích, barelech na vodu, dózách na potraviny, plastových příborech, ale také ve stomatologii (zubní plomby), stavebnictví, elektronice (mobily, PC) nebo medicíně. BPA se používá také při výrobě termocitlivých papírů, na které se tisknou jízdenky, účtenky v obchodech nebo stvrzenky v bankomatech. (1)

Studie potvrdily zdravotní nebezpečí spojené s BPA

Mnoho studií prokázalo, že bisfenol A (2, 3) způsobuje:

 • ranou pubertu
 • neplodnost
 • problémy se štítnou žlázou
 • inzulínovou rezistenci
 • srdeční choroby
 • autoimunitní choroby
 • ovlivňuje endokrinní funkci
 • zvyšuje riziko rakoviny prsu
 • způsobuje úbytek spermií
 • má negativní účinky na fungování imunitního lidského systému

Je zvláště nebezpečný pro vyvíjející se děti a těhotné matky kvůli své schopnosti zvyšovat riziko potratu, poruchy vývoje a genetické problémy. V EU bylo od roku 2011 zakázáno prodávat dětské láhve obsahující BPA.

BPA se do vašeho těla dostane, když přijmete účet v obchodě

Věděli jste? Za dva měsíce se v ČR v průměru vytiskne více než 3 miliony účtenek. (5)

Mnoho z nás se snaží BPA vyhýbat. Pečlivě vybíráme dózy na potraviny a láhve na vodu (s označením BPA-free), zajímáme se, v čem BPA je a tomu se vyhýbáme. Nicméně nová studie přišla s šokující novinkou. BPA se vstřebává také kůží. Například při manipulaci s účtenkami z obchodů. Když přijmeme BPA ve vodě nebo v jídle, hladina se zvyšuje cca 5 hodin, pak je BPA metabolizováno játry a vyloučeno během jednoho dne z těla ven. Pokud je ale BPA vstřebáno kůží, jeho množství se pořád zvyšuje první dva dny, dokonce i po týdnu je ještě stále BPA přítomné. (4)

Stačí 5 sekund a BPA vstoupí do vašeho těla

Dle vědců je BPA přijaté kůži metabolizováno méně efektivně, což vede k delšímu vystavení tělu této toxické látky. Stačí pouhých 5 sekund, než BPA vstoupí do krevního oběhu. A pokud jsou naše prsty vlhké nebo mastné, absorpce se zvyšuje 10x. Dokonce je možné BPA přenést i na další věci – na papírové peníze, kupóny a seznamy potravin, které jsou uloženy v peněžence v bezprostřední blízkosti účtenek. (4)

Co s tím?

Sami váháme, jak s účtenkami naložit. A co vám doporučit. Máme snad chodit na nákup v rukavicích? Jak to vidíte vy? Zajímá nás váš názor. Napište nám níže do komentářů.

„Já si je u drobných nákupů neberu,“ říká Eva Cikrytová, autorka Jíme Jinak. „Nikdy mi nebyly příjemné svým pachem a neschovávám si je, už protože stejně vyblednou a nejsou čitelné. Ukládám si jen doklady na dražší zboží kvůli záruce či reklamaci. Výhoda našeho života mimo civilizaci je,  že velkou část zboží (potraviny, drogerie) kupuji přes internet a dostávám místo účtenky papírovou fakturu.

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Trávenie sa postupne lepší a mám dolu 5 kg (Monika)

Monika: Aj ja mávam problém so zápchou a nafukovaním,...

Mám 3 kg dole a okolí si všímá změn (Tereza)

Tereza: Všechny Vás zdravím. Budu asi jedna z mála,...

Za dva týdny o 3 kg méně (Dita)

Dita: Byla jsem překvapená, když se na váze objevilo...

Jsem vděčná za tuto stravu

Iva: Tento druh stravy mě přináší velký kus klidu,...

Jsem čilejší a už konečně večer nezívám

Nahlie64: Jídla jsou výborná a moc Vám poděkovat :-)...

Ta jídla jsou VYNIKAJÍCÍ (Ivana)

Ivana: Hezký den, musím říct, že jsem obědy a...

Je až neuvěřitelné, jakou mám energii (Kamlibe)

Kamlibe: Moc děkuji za skvělý, pěkně a přehledně vedený...

Krevní tlak už mám v pořádku a beru minimum léků (Hana)

Hana: Zeleninový vývar mám odzkoušený i na mé fence...

Dala jsem sbohem cukru a mlsná už mě nehoní (Jana)

Jana: Z čoho mám najväčiu radosť je, že práve...

Poděkování

Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...

Ako povedal môj muž: „recepty sú famózne“ (Miriam)

Miriam: Dobrý deň. V prvom rade sa chcem poďakovať...

Můj čtyřletý syn to označil „Boží“ (Kateřina)

Kateřina: Zdravím všechny, dovolená s Duhovým koníkem v kombinací...

Nejsem už nafouklá, nemám ani pálení žáhy a śhodila jsem 6 kg v 62 letech

Dana P.: vaše stránky jsem začala sledovat již koncem...

Moc jsme si s manželem pochutnávali (Marta)

Marta: Evi, Romane, dík za stránky Jíme Jinak vůbec....

Konečně vím „ jak na to“

Marcela: Ahoj holky, Evičko, Helenko, opravdu moc pěkný kurs. Přála...

Zbavila jsem se bolestí hlavy, žaludku a 3,5 kg (Zdeňka)

Zdeňka: Zdravím celý tým Jíme Jinak a všechny odvážné...
 1. Nevím, jestli špatně koukám, ale ve zdroji (4) vidím pět minut, nikoli pět sekund. Navíc pak byli dobrovolníci „zakonzervování“ gumovými rukavicemi na dvě hodiny. Takže přečtení účtenky vám hladinu BPA v těle nijak dramaticky nezvýší. Pokladním bych ale asi doporučil říci si kolegovi v lahůdkách o jeden pár rukavic…

  • A předávat to nějakou epesní rukavičkou? samozřejmě se tvářit ve stylu, že „vše pro dokonalou hygienu a nezávadnost“;)

 2. Dobrý den, máte někdo informace, jak jsou na tom s přítomností BPA třeba akrylátové vany? Zrovna se máme rozhodnout, jakou si vanu si pořídíme do nového bydlení. Jestli kvůli tomu volit raději plechovou nebo litý akrylát BPA neobsahuje? Zu

   • Obsah BPA bohužel nevím. Ale i tam, kde je deklarováno „neobsahuje BPA“, tak to obsahuje novější látku BPC, o které toho víme ještě míň.

    Nám stavaři poradili radši kovovou vanu, že toho vydrží mnohem víc než plastová. Plastovou poškrábete i dětskou hračkou. Ale kovová je na první sednutí studená. Takže komu vadí pocit studenýho na zadek, musí si nejdřív nasprchovat trochu teplý vody do příslušných částí vany:)

  • My máme Kaldewei, je plechová a máme ji 15 let. Stále vypadá jako nová, a to syn hodně sportoval a někdy po něm ve vaně zbyly i kamínky a bahno. Když jsme tehdy předělávali koupelnu, tak mi v koupelnovém studiu poradili, abych si nechala vanu, umyvadlo, WC potáhnout nějakou vrstvou proti špíně. (Už takhle z hlavy nevím, jak se to přesně jmenovalo.) Opravdu to fungovalo, nečistoty neulpívaly a udělaly se tam vždycky takový kuličky (voda a ten bordelík) a spláchlo se to. Po čase se to odmylo, takže teď už musím čistit – používám tedy ekologické čističe a máme lesk jako blesk:). Sousedka má akrylátovou a po 5 letech měnili, byla poškrábaná a i zažloutlá – nevím tedy, jak měli kvalitní, ale plech je plech a nepořizujete to na krátkou dobu. Mně přestavba stačila tenkrát a když si na to vzpomenu, tak mám dodnes osypky. Držím palce, abyste dobře vybrali, není to jednoduché.

   • Souhlasím, taky nám kovová vana už léta drží a taky se k ní nechováme zrovna v rukavičkách – když přijdeme z lesa, padá z nás píseček, hlína, trny:)

    • Píseček a hlínu mám doma nějak pořád – něco nanosí děti a něco napadá z bedýnky od farmáře. Plastové bílé vnitřky lednice to nemají rády :-)))

 3. Takže BPA je obsažena v papíru, na který tisknou položky, je to tak? Pro mě nová informace.. účtenky beru u týdenních nákupů, neb se mi stalo, že místo 2 okurek mi nauctovali igelitové tašky za 490 kč :-O u drobných nákupů tedy ještě více omezím jejich samotné předání.. naštěstí se v malých obchůdcích ptají, zda je chceme a rovnou je dávají buď do koše nebo speciální krabičky.. když mi vrací drobné, někdy mají tendenci dětem dát účtenku, aby je do nákupu zapojili, tak to zkusíme obejít.. to jsou mi tedy věci.. také skladujeme především faktury od cenných věcí a účtenky, kde je něco se zárukou, ale většinou se to rozbije těsně po záruce, ale kdybych neměla účet, tak se to jistojistě rozbije dřív :-D takže pár jich přeci jen skladuji a každý rok “neplatné” doklady vyhazujeme. Vyblednout za ty dva roky nestíhají..

  • Je to v tom papíru, Neli. Termo-papír je plast a v něm je to BPA. S účtenkama a zárukou mám stejnou zkušenost. Věřím na kurvítka :-)

  • Aktualne nevim, ale v minulosti se ti hodne resilo kvuli kojeneckym lahvim a evidentne uspesne. Kdyz lidi spoji sily, deji se veci!

 4. Zobrazit všech 15 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFermentované natto léčí i astma
Další článekObjímání stromů není pro cvoky