Domů > Magazín > Žijeme jinak

Účtenky z obchodu: zdroj toxického BPA, které vstoupí do těla do 5 sekund

Také se snažíte všemožně vyhýbat plastovým dózám na potraviny a plastovým láhvím na pití, které obsahují hormonální disruptor BPA? A vše, co kupujete je BPA free? To jste ale asi netušili, že BPA do vašeho těla proniká i kůží, například při manipulaci s účtenkami z obchodů, bank nebo jízdenkami. A dokonce je to ještě horší, než kdybyste ho přijímali jídlem nebo pitím.

BPA je všude kolem nás…

Věděli jste?
– Roční světová produkce BPA se pohybuje okolo 3 milionů tun za rok!
– Až 93 % Američanů nad 6 let má v moči obsaženo toxické BPA. (6)

O nebezpečnosti BPA (bisphenolu A) již slyšel asi každý z nás. Jedná se o chemikálii používanou k vytvrzování plastů a předcházení kontaminace potravin. BPA můžeme najít v kojeneckých lahvích, barelech na vodu, dózách na potraviny, plastových příborech, ale také ve stomatologii (zubní plomby), stavebnictví, elektronice (mobily, PC) nebo medicíně. BPA se používá také při výrobě termocitlivých papírů, na které se tisknou jízdenky, účtenky v obchodech nebo stvrzenky v bankomatech. (1)

Studie potvrdily zdravotní nebezpečí spojené s BPA

Mnoho studií prokázalo, že bisfenol A (2, 3) způsobuje:

  • ranou pubertu
  • neplodnost
  • problémy se štítnou žlázou
  • inzulínovou rezistenci
  • srdeční choroby
  • autoimunitní choroby
  • ovlivňuje endokrinní funkci
  • zvyšuje riziko rakoviny prsu
  • způsobuje úbytek spermií
  • má negativní účinky na fungování imunitního lidského systému

Je zvláště nebezpečný pro vyvíjející se děti a těhotné matky kvůli své schopnosti zvyšovat riziko potratu, poruchy vývoje a genetické problémy. V EU bylo od roku 2011 zakázáno prodávat dětské láhve obsahující BPA.

BPA se do vašeho těla dostane, když přijmete účet v obchodě

Věděli jste? Za dva měsíce se v ČR v průměru vytiskne více než 3 miliony účtenek. (5)

Mnoho z nás se snaží BPA vyhýbat. Pečlivě vybíráme dózy na potraviny a láhve na vodu (s označením BPA-free), zajímáme se, v čem BPA je a tomu se vyhýbáme. Nicméně nová studie přišla s šokující novinkou. BPA se vstřebává také kůží. Například při manipulaci s účtenkami z obchodů. Když přijmeme BPA ve vodě nebo v jídle, hladina se zvyšuje cca 5 hodin, pak je BPA metabolizováno játry a vyloučeno během jednoho dne z těla ven. Pokud je ale BPA vstřebáno kůží, jeho množství se pořád zvyšuje první dva dny, dokonce i po týdnu je ještě stále BPA přítomné. (4)

Stačí 5 sekund a BPA vstoupí do vašeho těla

Dle vědců je BPA přijaté kůži metabolizováno méně efektivně, což vede k delšímu vystavení tělu této toxické látky. Stačí pouhých 5 sekund, než BPA vstoupí do krevního oběhu. A pokud jsou naše prsty vlhké nebo mastné, absorpce se zvyšuje 10x. Dokonce je možné BPA přenést i na další věci – na papírové peníze, kupóny a seznamy potravin, které jsou uloženy v peněžence v bezprostřední blízkosti účtenek. (4)

Co s tím?

Sami váháme, jak s účtenkami naložit. A co vám doporučit. Máme snad chodit na nákup v rukavicích? Jak to vidíte vy? Zajímá nás váš názor. Napište nám níže do komentářů.

“Já si je u drobných nákupů neberu,” říká Eva Cikrytová, autorka Jíme Jinak. “Nikdy mi nebyly příjemné svým pachem a neschovávám si je, už protože stejně vyblednou a nejsou čitelné. Ukládám si jen doklady na dražší zboží kvůli záruce či reklamaci. Výhoda našeho života mimo civilizaci je,  že velkou část zboží (potraviny, drogerie) kupuji přes internet a dostávám místo účtenky papírovou fakturu.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Martin Pausar
13. 11. 2018

Nevím, jestli špatně koukám, ale ve zdroji (4) vidím pět minut, nikoli pět sekund. Navíc pak byli dobrovolníci “zakonzervování” gumovými rukavicemi na dvě hodiny. Takže přečtení účtenky vám hladinu BPA v těle nijak dramaticky nezvýší. Pokladním bych ale asi doporučil říci si kolegovi v lahůdkách o jeden pár rukavic…

targaryen25
28. 10. 2018

To je hrozné, dcera pracuje na brigádě v kavárně na kase. Předává také účtenky. To nevím, jak se tomu vyhne.

Ukázat další komentáře