Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak zrecyklovat vánoční papír

Pokud máte malé děti nebo vy sami jste tvořiví, nevyhazujte použité vánoční papíry. Schovejte si od každého druhu pěkný kousek, budou se hodit na koláže a přáníčka.

Babičkám jsem se smála

V pubertě jsem se smála, když moje babičky opatrně rovnaly rukama papír z právě rozbalených dárků. Pečlivě je narovnaly a schovaly na další rok. Pod stromečkem jsme se pak s bráchou chechtali, když na stejném balíčku byla dvě napsaná jména – jedno letošní a jedno loňské. Jedna moje babička to pak chytře psala tužkou, která šla vygumovat, druhá zavedla ceduličky se jmény, které jsme museli rovnou při balení dárku odevzdávat zpět do sáčku.

Když jsem začala vydělávat první peníze, měla jsem velikou radost, že můžu svým blízkým koupit krásné dárkové papíry a že je můžeme jaksepatří roztrhat. Žádné rovnání, žádné šetření.

Škoda papíru

Dneska už to vidím úplně jinak. Přijde mi těch papírů (stromů, spotřebované energie a vyprodukovaného odpadu) líto. Co se dá, zabalím do látky. S papírem šetřím, když se část zachová, použiji ho znovu. A když už se nedá, vystřihnu kousek a pracujeme s ním pak v průběhu roku s dětmi při tvoření.

 

Motivy pro vystřihování

Pokud vaše děti jsou ve fázi, kdy chtějí stále něco vystřihovat, schovejte si větší množství použitých vánočních papírů, nebudete litovat. Mohou pak beztrestně stříhat celé hodiny.

Malé děti moc baví vystřihovat jednotlivé motivy z vánočních papírů. Mají nejraději ty dětské, kde jsou různé figurky jako srnky nebo andělíčci. Výzvou pro ně je vystřihování motivů jako jsou vločky.

Stříbrná a zlatá

Děti milují blýskavé věci, obzvlášť ceněné jsou pro to stříbrné a zlaté motivy nebo lesklé papíry. Když je chcete koupit v papírnictví, stojí to pěkných pár korun. Pokud schováte dárkové balící papíry, máte velké zásoby stříbrných či zlatých papírů na korunky pro princezny, krásné šaty, kouzelné květiny apod.

Koláže

Větší děti už dokáží vyrobit z vystřižených motivů nejrůznější koláže. Mohou tak vznikat veselé PFky a vánoční přáníčka. Vánoční papír může posloužit jako podklad na pozadí přáníčka, jako balíček, stromeček, tělo ptáčky, šaty andílka, co vás jen napadne. Kdo má trochu talentu, vytvoří z odložených papírů malá umělecká díla.

Kombinace

Fantazii se meze nekladou. Můžete kombinovat různé materiály – papír, látku, provázky, stužky. Podle libosti.

Inspirace

Pro ukázku přikládám pár fotek od nás a dole pro inspiraci přáníčka z Pinterestu.

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

janajanička
2. 1. 2018

můj tip: balící papír nalepíme na čtvrtku. Jak na to? čtvrtku potřeme vydatně herkulesem, necháme zaschnout, přiložímě balicí papír a přes pečicí papír zažehlíme. takto nám vzniknou krásné scrapbookové pevné čtvrtky, které jsou použity na těch přáníčkách z pinterestu. A také se hodí na tvoření ATC kartiček.

Přečetla jsem pozdě, takže recyklace vánočního papíru snad letos :), ale aspoň jsem si už připravila dva loňské stolní kalendáře na stříhání a tvoření, děkuji za podnět!

Ukázat další komentáře