Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Je čerstvé ovoce a zelenina opravdu čerstvé?

Je čerstvé ovoce a zelenina vždycky tou nejlepší možnou volbou? Asi vás napadne, že samozřejmě. Ale co když ne? Pojďme se společně podívat, jaké šokující výsledky na množství vitamínů a minerálů byly naměřeny u čerstvého ovoce a zeleniny ze supermarketu.

Je čerstvé vždy lepší?

Dnešní supermarkety (dokonce i farmářské trhy!) jsou plné ovoce a zeleniny z ciziny. Budete překvapeni, kolik druhů ovoce a zeleniny pochází ze zahraničí a to i u druhů, které zrovna teď najdete na našich polích a v sadech v našem okolí!

Zelenina a ovoce přepravovaná z ciziny se sklízí nezralá a cestuje 1-2 dny od nejbližších sousedů a týden a více ze zámoří, aby na pultech obchodů byla v ideální zralosti a čerstvosti. Kvůli umělému dozrávání, přepravě, nevhodnému skladování, expozici tepla a světla a další vlivům taková zelenina a ovoce ztrácí významnou část svých přirozených vitamínů, antioxidantů a dalších živin.

Dnešní zelenina a ovoce obsahuje stále méně vitamínů

Dokazují to už i studie. U rajčat se snížil podíl vápníku oproti roku 1985 o neuvěřitelných 78 %, u brokolice to bylo o 73 %. Extrémně nízké hodnoty byly zjištěny také u vitaminu C, kde jeho obsah u jablek poklesl o 60 % a u jahod dokonce o 87 %. Vědecké práce potvrzují, že důvodem je příliš brzké sklízení, uchovávání  chladicích boxech a následně rychlené dozrávání v umělé atmosféře, používání pesticidů, dusičnanů, herbicidů a fungicidů a u zeleniny z ciziny je také důvodem pěstování ve velkých sklenících, kdy některé plodiny ani nepřijdou do kontaktu s půdou, ze které by mohly minerály čerpat (1).

zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Jak to vidíme v Jíme Jinak?Dáváme důraz na sezónnost a lokálnost. Snažíme se buď si zeleninu a ovoce sami pěstovat, anebo co nejvíce nakupovat čerstvé potraviny od farmářů. Pokud máme na výběr, vždy volíme českou čerstvou zeleninu nebo ovoce.

Čerstvé není čerstvé, tak budeme jíst mražené!

Možná vás teď napadne, jestli není řešením kupovat si ovoce a zeleninu mraženou? Rozhodli jsme se to prozkoumat a brzy vám na toto téma přineseme článek, který bude obsahovat témata:

  • je vhodné si ovoce a zeleninu ze zahrádky namrazit?
  • mohu si navařit jídlo do mrazáku a pak ohřívat?
  • co na mražení říkají studie a co celostní medicína?
  • mění se v mraženém ovoci a zelenině množství živin?
  • co je lepší – čerstvé nebo mražené?

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jelikoz jsem s vami v klubu od jara a chci i do kurzu priprava na vanoce potrebuji si vyjasnit jak je to tedys cerstvym ovocem kdy a kolik ho denne jist protoze ho vubec v jidelniccichnevidim a myslim si ze prvni jidlo po ranu by melo obsahovat nejake cerstve ovoce samostatne,a tak se energiji i vytaminy nakopnout hned po ranu,muzete mi vysvetlit jak to vidite vy,dekuji

Kattynka
22. 8. 2019

Na další článek se moc těším. Jsem zvědavá hlavně na to mražení.

Ukázat další komentáře