Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Když rybu, tak ne lososa

Losos je u Čechů velmi oblíbená ryba, protože nemá kosti, není cítit rybinou ani bahnem. I ve světě patří losos k těm nejprodávanějším rybám. Právě provedený tajný průzkum však přináší šokující zprávy. Ryby jsou chovány v otřesných podmínkách, jsou znetvořené, napadené parazity a jejich chov zásadně ničí životní prostředí.

Skotský losos

Více než 96 % skotské produkce lososa ovládá pět společností: Cooke Aquaculture, Grieg Seafood, Mowi, Scottish Sea Farms a The Scottish Salmon Company.

Skotsko je třetím největším producentem faremně chovaného lososa na světě (v roce 2019 vyprodukovalo přibližně 38 milionů ryb) a skotská vláda podporuje plány na masivní rozšíření tohoto odvětví do roku 2030. (1)

Nový tajný průzkum

V období od září do listopadu 2020 CIWF prováděl průzkum za pomoci dronů celkem na 22 farmách a na 6 farmách také za pomoci potápěčů (2). Na několika z těchto farem vyšetřovatelé zjistili silné napadení ryb mořskými vešmi a vysokou míru úmrtnosti. Snímky a video z investigace jsme přidali do tohoto článku, další jsou k dispozici zde.

Podvodní klece

Mořské vši jsou paraziti, kteří se živí kůží, krví a slizem ryb. Jejich počet vzrostl s expanzí lososího průmyslu, který ještě nezavedl metodu léčby nebo prevence, která by byla účinná, ekologická a zohledňovala welfare zvířat. Metody, které průmysl vyvinul ve snaze zbavit ryby mořských vší – zahrnující chemické koupele, ponoření do horké vody (thermolicer), využití proudu vody k odstranění vší (hydrolicer) – jsou kruté a neúčinné. Mnoho ryb v důsledku toho uhyne.

Vyšetřovatelé také zjistili, že lososi se mačkají v holých podvodních klecích, kde těmto přirozeně migrujícím rybám nezbývá, než jen bezcílně plavat ve stísněných podmínkách po dobu až 2 let. Tato zvířata trpí natolik, že až čtvrtina jich uhyne dřív, než se vůbec dostanou na porážku.

Losos bez oka a s poškozenou kůží

“Lososi tiše a nepozorovaně trpí v krutých podvodních průmyslových velkochovech po celém Skotsku. Dokonce i zkušení vyšetřovatelé byli šokováni tím, co zjistili,“ uvedla Lucie Moravcová, koordinátorka kampaně RyboLove z CIWF Česko. Záběry odhalují lososy s deformacemi a chorobami, s chybějícíma očima a bez velkých kusů masa a kůže, které jim ožírají mořské vši. To je absolutně nepřijatelné. Lososi jsou cítící bytosti – neměli by být vystaveni tak strašnému utrpení. V celém tomto průmyslovém odvětví naprosto selhává základní ochrana zvířat, a to se musí změnit. Je nutné zavést okamžité moratorium na průmyslový chov lososů ve Skotsku.“

Chov lososů ničí životní prostředí

Co to znamená welfare? Je to soubor dobrých životních podmínek pro zvířata. Především se klade důraz na následující oblasti chovu: Dostatek potravy a vody. Zahrnuje péči o zdraví zvířat, přirozené chování a podmínky a také například péči o pozitivní emoční stav chovaného zvířete. 

Losos s erozí ploutve

Chov lososů je špatný nejen z hlediska welfare zvířat, ale poškozuje také životní prostředí. Organický a chemický odpad ze skotských lososích farem mění chemické složení sedimentů a zabíjí život na mořském dně. Odpad z farem může vést ke špatné kvalitě vody a škodlivému bujení řas. Chemické látky a léky, jako jsou antibiotika a insekticidy, se také uvolňují do životního prostředí. O mnoha insekticidech je přitom známo, že jsou toxické jak pro ryby a jiné mořské organismy, tak i pro ptáky a savce. Kromě toho je chov masožravých ryb, jako právě lososů, zodpovědný za velkou část průmyslového rybolovu našich zdecimovaných oceánů. Miliony tun ulovených volně žijících ryb jsou zpracovány na rybí olej a moučku, kterými jsou pak krmeny ryby v intenzivních velkochovech.

Chceme víc lososů za tuto cenu?

Losos, kterému chybí kus masa u ocasní ploutve

Podle CIWF (Compassion in World Farming – Soucit ve světovém zemědělství) dochází k porušování mnoha zákonů a proto inicioval otevřený dopis skotské vládě, v němž urgentně požaduje moratorium na expanzi tohoto odvětví s výhledem na postupné ukončení intenzivních chovů lososů.

Vzhledem k nesčetným problémům skotského lososího průmyslu v oblasti welfare zvířat a životního prostředí jsou plány na jeho expanzi absolutně nezodpovědné,“ řekl Dr. Krzysztof Wojtas, vedoucí oddělení welfare ryb z CIWF.

Mrtvý losos v sádce

Ale víme, jak to je – dokud bude ze strany spotřebitelů o lososy zájem, vlády a farmy nebudou dobrovolně snižovat svoje zisky. Změna musí vyjít od nás, od  lidí. A to je důvod, proč vám tyto nehezké zprávy a nehezké záběry ukazujeme i na jinak veskrze pozitivních stránkách Jíme Jinak. Mnohdy činíme špatná rozhodnutí z nevědomosti.

Jíme Jinak doporučuje

Tento nový průzkum opět jen potvrdil to, co je léta známé – chov lososů není nic pěkného, co bychom chtěli podporovat. Pokud jste prošli našimi kurzy, tak víte, že lososa na jídlo od počátku nedoporučujeme, z důvodu energetického působení pak zejména ne ženám. Pokud jíte ryby, je vhodná dát přednost rybám volně žijícím a spíše menším a bělomasým před velkými masožravými.

Pokud se rozhodnete jíst ryby, vezměte v úvahu několik faktorů:

  • Volně žijící ryby měly přirozený život, ale obvykle trpí během lovu a téměř vždy jsou nehumánně zabíjeny.
  • Ryby ve velkochovech jsou často chovány v nepřirozených podmínkách s malým respektem k jejich přirozeným potřebám. Žijí ve vysoké hustotě osazení, což může způsobit špatnou kvalitu vody a parazitární zamoření.
  • Málokteré ryby jsou zabíjeny humánními metodami (pouze ty s označením Soil Association a RSPCA), ale mnohé jsou zabíjeny skutečně až drasticky (např. mořský vlk a pražma v EU).
  • Masožravé druhy, jako je losos, pstruh nebo mořský vlk, se obvykle krmí krmivem obsahujícím velký podíl rybího oleje a rybí moučky. K získání těchto produktů je zapotřebí ulovit velké množství malých volně žijících ryb. Což vede k vysoké spotřebě ryb, které mají sloužit jako potrava pro volně žijící druhy živočichů.

Marine Council Logo

Při nákupu ryb hledejte logo Marine Stewardship Council, kteří se starají o udržitelný lov volně žijících ryb. Bohužel však zatím nemají ve své certifikaci zahrnuta kritéria zajištění ochrany ryb během manipulace a usmrcování.

Soil AssociationPokud kupujete ryby z chovů, kupujte ty s logem BIO nebo Soil Association organic zajišťující  vyšší standardy welfare. Jinak by ryby trpěly v přeplněných kádích, během období hladovění a nehumánní porážky.

Zdroj: ciwf.cz.

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Ivana Frankova
28. 3. 2021

My si občas se synem lososa dáme, syn ho miluje, luštěniny nejí a nějak mu ty bílkoviny doplnit potřebuji. :( Ostatní ryby mu moc nejedou.. Ale pořád se v tom moc nevyznám, např. na Světbedýnek a Freshbedýnky nabízejí lososa (dražšího než v obchodě, jeden je s označením Label Rouge) a podle toho, co píšou v popisu, by to nemělo odpovídat výše uvedenému textu..

Tohle je s každým masem, když není “bio”.
V současné době probíhá, “skrytě”, omezení podpor ekologickému zemědělství, tak to bude ještě horší.

Ukázat další komentáře