Domů > Magazín > Blog

To děláte velkou chybu, když mu nedáváte cukr

Myslela jsem si, že mě už málo co v ordinace lékaře překvapí. Slyšela jsem už hodně zajímavých teorií a rad od lékařů, kteří přitom obor výživa měli na fakultě sotva pár hodin. Nemám jim to za zlé, že spousty věcí nevědí a stále žijí z toho, co se kdysi naučili a co hlásá reklama. Samotné mi trvalo víc než 20 let studií, než jsem našla systém, který funguje. Ale když vám lékař vytkne, že dítěti nedáváte cukr, bylo už i na mě moc.

Při včerejší kontrole mého těhotenství jsem měla zase zajímavou zkušenost s jedním jinak moc fajn lékařem. Vůbec nechci strkat lékaře do jednoho pytle a neříkám, že jsou všichni mimo, ale jeho reakce mě opravdu hodně překvapila. Navíc je to doktor, který se zabývá miminky a jejich vývojem.

Ač se jednalo o mojí kontrolu, byl se mnou i můj čtyřletý syn. V ordinaci se choval dobře, občas měl zvídavou otázku a pan doktor mu na závěr nabídl bonbón. S díky jsem odmítla, že bonbóny nejíme. Daniel si toho ani nevšiml. Dialog pak proběhl asi takto:

Lékař: A mohu se zeptat, proč je nejíte?

Já: Protože je v nich cukr a ten my nejíme.

Lékař: Ale to děláte velkou chybu, cukr je základní živina pro mozek a buňky a cukr vaše dítě potřebuje.

Já: To máte pravdu, ale my dáváme přednost složitým cukrům a ten jednoduchý z bílého cukru vynecháváme.

Lékař: Ale až přijde do kolektivu, tak sladkosti stejně bude jíst a budete mít velký problém.

Já:  Je v kolektivu už od necelých od 2 let a zatím s tím nebyl problém, naopak, školka se přizpůsobila nám a sladkosti se tam nedávají, ani se tam nenosí.

Lékař: Ale když mu to zakážete, tak to bude ještě horší a jednou, až bude velký, tak si sladkosti koupí a přejí se jich, je to stejné jako s alkoholem, ten se také nemá zakazovat, ale spíš dovolit.

Já: Ale já mu nic nezakazuji, jen doma prostě bonbóny nemáme, tak je zatím nezná a kdyby ho chtěl ochutnat, tak mu to dovolím, ale vysvětlím mu k tomu i negativa. Přece mu nebudu dávat panáka už teď, jen proto, aby se jednou tajně neopil…

Raději jsme dialog nikam nevedoucí ukončili. Co mě ale nejvíc zarazilo je to, že mi lékař tvrdí, že díte potřebuje ke svému vývoji a výživě jednoduchý cukr, navíc z bonbónu a sladkostí. Hodně mě to zklamalo. Chápu, že je hodně různých názorů na mléko, na maso, ap., ale že bílý cukr není zdravý ví snad už každý.

Jen přemýšlím, jak jsme jako lidstvo mohli přežít tolik století bez cukru, protože ještě nebyl vynalezen…

 

 

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

To je strašné. Je to smutné a je to ostuda. Člověk aby se cítil hloupě za něco, co je evidentní. Hlavně že to řekne někdo z pozice “autority”.

Pěkný článek, jen ten závěr je z mého pohledu zbytečně eskalovaný. Vždyť Vy i lékař jste se shodli na jediné pravdě; tělo cukr potřebuje. V jaké formě ho dostane (nebo lépe – vyrobí) v tom jste se různili. V ten moment s Vámi ovšem nemluvil lékař, ale překvapený běžný člověk. Jeho argumenty byly typicky “lidské” a nikoliv lékařské.
Vlastně se dost divím, že to ještě řešíte :-) i když chápu, že něco psát musíte. Já nejsem makrobiotik, ale dítěti bych bonbón nedala, ani bonbón, ani piškot a je mi srdečně jedno, co si kdo myslí. Koneckonců i moje maminka se snažila, abychom s bílou moukou a cukrem do kontaktu nepřišli (bohužel, babičky to nerespektovaly a kazily nás).

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Luxusní bonbony

Dostala jsem chuť na něco faaakt sladkého a vznikly tyto luxusní bonbóny. Cca 10 ks, záleží, jak velkou máte formu.
37
27

Jsem bez léků na štítnou žlázu, Pavla (63 let)

Chci se s vámi podělit o svůj příběh, třeba bude někoho inspirovat, aby se pustil do změny životního stylu, opravdu stojí za vyzkoušení. Můj hlavní cíl byl...