Domů > Magazín > Blog

Kdy jindy, když ne teď?

Zůstali jste doma a nikam nemůžete? Porady řešíte přes skype a máte pořád mobil na uchu? Doma teď pracuje i partner a řádí tu nevyvětrané děti? Nikam nemůžete a pěkně vás to štve? Je to jedna možnost, jak se k situaci postavit. Ale je tu i druhý úhel pohledu.

Příležitost jako nikdy předtím

Cokoliv, co tě otravuje, tě učí trpělivosti.
Kdokoliv tě opouští, učí tě stát na svých vlastních nohou.
Cokoliv tě zlobí, tě učí odpuštění a soucitu.
Cokoliv má nad tebou moc, tě učí, jak si vzít svou moc zpět.
Cokoliv nenávidíš, je tu, aby ses naučil bezpodmínečné lásce.
Čehokoliv se bojíš, tě učí odvaze překonat svůj strach.
Cokoliv, nad čím nemáš kontrolu, tě má naučit nechat věci jít a důvěřovat.
Jackson Kiddard

Ten druhý úhel pohledu může být o tom, že možná už nikdy nebudete mít tolik času věnovat se sobě. Já vím, já vím, s dětmi doma se těžko soustředí a cokoli dělá. Mě to povídejte. Jsem doma s nimi 11 let, měla jsem tu denně 4 až 5 žáků a do toho vařila pro 8 až 10 lidí snídaně, obědy, svačiny a pro naši rodinu večeře, do toho samozřejmě pracuji, starám se o domácnost, zahradu, pole a tenhle web. Takže chápu, že kdo je v této situaci nově, je na nervy a neví, kde mu hlava stojí.

Ale má to i své výhody. Jak člověk nikam nemůže, tak ušetří moře času. Nechodíme po obchodech, za kulturou ani za zábavou. Kdo může pracovat z domova, ten teď nejezdí do práce a zpátky. Neodchází v práci na oběd a zpátky. Je to váš případ? Kolik ušetříte denně času jen za cestu do práce a zpět? Dvě hodiny? Co s nimi uděláte?

Být doma, být s rodinou, být se sebou

Všechno dění od jara jako by směřovalo k tomu, že máme být doma, s rodinou a starat se o sebe. Krom jiného máme konečně čas si uvařit! Tak to vidím já. Každý rok se známí vymlouvají, že nemají čas se pořádně najíst, že si nemají kdy si uvařit. A teď jsou doma a hádejte co – u většiny z nich žádná změna. Od rána do večera koukají na zprávy a místo, aby udělali něco pro svou imunitu, tak se jen stresují a rozčilují.

Můj švagr vede malý hotýlek v Anglii. Zůstal tam zavřený v karanténě s krásnou mladou přítelkyní, Italkou, která skvěle vaří. Když jsme si o situaci povídali, překvapil ho můj úhel pohledu: “Co si stěžuješ? Nemusíš pracovat, dostáváš peníze od státu a jsi v hotelu sám s krásnou mladou kočkou, která skvěle vaří. Vždyť to je sen všech mužů!”

Zrovna tak mi přijde, že uniká mnoha lidem, jaká zvláštní příležitost se jim naskytla. Každá mince má totiž dvě strany a záleží jen na nás, zda budeme upírat oči jen k líci nebo se podíváme i na rub.
Ve stejné situaci nám některé maminky píší, jak si užívají možnost být s dětmi doma a jak na nich vidí, že jim domácí strava prospívá a jiné šílí, že jsou s dětmi doma a nevědí, co si s nimi počít. Někteří naši přátelé se radují, že konečně mají ten homeoffice, který jim léta nechtěl šéf dát a teď jsou doma povinně, jiní se mohou zbláznit z toho, že musejí pracovat z domova.

Strach nic neřeší

Jedno z největších nebezpečí trvalé duševní nepohody spočívá v tom, že člověka mění, aniž si to všimne.
Bernhard Mioestl

Mnoho lidí se neskutečně bojí. Bojí se o své zdraví,  mnozí se bojí smrti. Bojí se o život svůj nebo svých blízkých. Jiní mají starosti o svoji budoucnost. Co bude s jejich prací? Jak poplatí všechny náklady, když nemohou pracovat a nemají příjem. Důvodů k obavám je celá řada – čísla a omezení, kterými nás denně zásobují média, to nechá klidného málokoho. Ale pomáhá to? Zlepší se naše situace nebo vyhlídky, když se budeme bát? Strach nic nezmění. Jen blokuje naši schopnost racionálně uvažovat a vypíná naši imunitu. 

Vážně musíme?

Mnoho lidí nalezne ztracený klid teprve tehdy, když je potká neštěstí, které očekávají. Kdo ale životem prochází bez očekávání, ten má svůj klid i tak.

Bernhard Mioestl

Zajímavé je, že někteří lidé se tolik bojí o své zdraví a svůj život, a přesto se vší vážností řeší běžné pracovní povinnosti, dělají úkoly s dětmi do noci a z posledních sil plní všechny své plány jako doposud. Tak jde o život nebo ne? Kde jsou naše priority? Jde nám o zdraví a rodinu nebo pořád honíme nějaké plány a plníme cizí cíle?

Skutečně musí být všechny prezentace odevzdány tento pátek? Je skutečně nutné, aby vaše dítě tento týden pochopilo rovnice o dvou neznámých a shodu podmětu s přísudkem? Nepočká to týden nebo dva? Nebo klidně měsíc? Možná se teď víc potřebuje od rodičů naučit, jak se řeší krizové situace, jak se zpracovávají emoce a jak se zbavit strachu.

Můžeme dál zarytě jen v zajetých kolejích a do puntíku plnit původní plán, nebo můžeme přijmout fakt, že se něco mění, doba je jiná, podmínky se změnily a změníme i svůj přístup. Vypněte televizi, zapněte hudbu. Běžte do přírody a dobijte si tam baterky. Oprašte karty a stolní hry. Tančete, zpívejte, hrajte si, meditujte. Místo nářků nad tím, co bude, si užívejte neplánovaného klidu a domácí pohody. Místo strachu, že onemocníme, můžeme udělat něco pro to, abychom byli zdraví. Doteď nebyl čas meditovat, zpívat, tančit a udělat si pořádné jídlo? Tak teď ho máme. Co s tím uděláme? Kdy jindy než teď?

Nejste v tom sami

Kdo neumí poslechnout sám sebe, tomu bude poručeno.
Friedrich Wilhelm Nietze

Tímhle transformačním obdobím prochází celá společnost. Všichni žijeme v téhle zemi a týkají se nás stejná omezení. Můžete dál poslouchat zprávy a dál se bát, nebo to můžete vypnout a obklopit se lidmi, kteří šíří dobrou náladu a dobré zprávy. Třeba s námi tady na webu. Tady se potkávají ti, kteří chtějí svůj život změnit k lepšímu a kteří hledají způsoby, jak to udělat, ne důvody, proč to nejde.
Na Jíme Jinak si děláme život hezčí a radostnější. Víme, že zdraví máme ve svých rukou a nemůžeme hodit odpovědnost na nikoho jiného. Že naše myšlení utváří naše postoje, náš charakter, naše rozhodování – a tím náš život. A svým myšlením to všechno také můžeme kdykoli změnit.

Kdo myslí jako šaolinský mistr, ten pochopil, že o tom, jak se kdo bude cítit, rozhoduje jen on sám a nikdo jiný.

Krásně je to vidět teď v kurzu Podzimní detox, který právě začal. Užíváme si tam přátelskou atmosféru a o legraci není nouze, situaci “tam venku” navzdory. Ti zkušenější pomáhají těm, kteří jsou na začátku, sdílíme svoje radosti a starosti a je nám fajn. A první výsledky už se dostavují – lidé se začínají cítit lépe, rodina s nimi začíná jíst zdravě, někdo pohnul s domácností, někdo se zbavil zlozvyku, jiný už zavedl zdravé snídaně. Během pár dnů! Jde to vždycky až zázračně rychle. Je to tím, že v tom nikdo není sám. Jsme v tom spolu a v tom je obrovská síla. 

Pokud cítíte, že potřebujete změnu, chcete zlepšit jídelníček a posílit se, mohl by se vám podzimní program líbit. A vůbec nevadí, že neznáte zdravé suroviny, nevíte, jak začít, jak si vaření zorganizovat, máte zmatek v hlavě a v domácnosti. Tohle všechno může už za pár dní být jinak.

Na závěr sdílíme trochu dobré nálady z kurzu, abychom vás v této zvláštní době potěšili. Mějte se krásně.

A ještě musím říct, že jsem za tuto úžasnou oázu tady moc ráda…je kam si odskočit pro radu, jen tak se nechat inspirovat, pokochat…díky, díky Evi a Romane..

..detox jsem potřebovala jako sůl, cítila jsem, že nějak ztrácím pevnou vůli. Ted od prvního dne v detoxu je ale vůle opět zpět a já jsem tu v plné polní. Navíc je mi tu velmi příjemně, je tu prima partička. A prima lidi v dnešní bláznivé době potřebuji víc než kdy jindy. Přeji nám všem úspěch :-) A Evi tobě děkuji za to, co děláš, jak se nám krásně věnuješ, podpora tvoje i ostatních je velmi motivující.

cítím se tu jako u dobrých přátel, díky..

Když ti někdo řekne, že je něco nemožné, pak měj na paměti: Jsou to jeho hranice, ne tvoje. (asijské přísloví)

Před týdnem jsi mě Evi povzbudila, že to uzobávání fakt dám. Díky moc za důvěru – dala jsem to!
Ze dne na den jsem s tím prostě přestala! Ani jsem netušila, že to bude takový
snadný. Prostě šmitec, žádný ústupky.

Hned je mi v riflích o něco líp, né tak těsno. To jako stačí tak „málo“!!??

Dnes jsem uvařila první jídlo podle jídelníčku, přesně podle vašeho receptu – skvělé jídlo. Snad nic chutnějšího ze své kuchyně jsem nejedla. Těším se na další recepty.

Ahoj Evi, začali jsme a snažíme se. Je to zvláštní doba, byli jsme v karanténě, izolaci, měli covid, teď se otřepáváme, trochu bojujeme s únavou. Děti doma. Manžel operované karpály, ale dnes byl výborný, byla jsem v práci, uvařil oběd jednou rukou a ještě uklidil několik skříněk v kuchyni. Pak namotivoval děti pro psaní k Ježíškovi. Já uklidila kousek špajzu, nakoupila. ..Dokonce s námi jí i naše dcera, která už v té vší izolaci cítí, jak je unavená a na – jak se u nás říká – zdravá jídla – se už moc těšila. Kurz je opravdu báječně propracovaný. Všem moc fandím… ještě do konce týdne vyfotit, to jsem v předchozích kurzech nedělala a pak mě to mrzelo… protože se opravdu mění postava i pleť…. Evi – díky! Držím všem pěsti a ať je nám zdravě a veselo.

Slabý je koneckonců jen ten, kdo se za slabého považuje.

Téda! Mě překvapilo, jak moc to bylo dobré! Oba se synem jsme si opravdu pochutnali. :-) Děkuji! Snídaně s pečivem už fakt nechci. Neuvěřitelné.

Včerejší večeře: Manžel se to bál ochutnat a pak jsme se v posteli domluvili, že to bude vedle másla v lednici stále ve skleněné dozičce, aby si mohl kdykoliv tu dobrotu vzít. Nemohl uvěřit, že by cizrna mohla tak chutnat. Pořád se k té mističce vracel, nevěřícně ochutnával a říkal při tom :“To není možný.“ A baštil:). Díky moc!!!!

Opravdu výborná polévka. Nenapadlo by mě že z tak mála ingrediencí se dá vykouzlit tak skvělá polévka. I návštěva vysoko hodnotila. Děkuji.🙂

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Ahoj Evi a Romane Doba je náročná a mezi lidma je hodně strachu a obav. Ráda se vracím k vašim článkům. Čiší z nich takové hřejivé blaho a pohoda. Ráda s vámi i vařím, ač jsem začátečník ve vaření s Jíme jinak 😊 jídla skvěle chutnají a ani nejsou náročná na přípravu😉 Děkuji a hlavně buďte zdraví….😊

Markéta
29. 10. 2020

Evi,výborný článek,úplně mi mluvíš z duše😉
Na jaře když jsme se zastavili poprvé,tak jsem začala s Jarní očistou.Díky tomu, že jsem zůstala doma, jsem se JO mohla naplno věnovat a naučila jsme se podle Vás vařit…Moc mě to bavilo a řekla bych, že se mi i dařilo.Hodně mi ta pauza pomohla a posunula mě dál…
Nyní přišlo druhé zastavení a já opět zůstala doma a začal podzimní detox.
Opět se snažím tu pauzu využít ve prospěch celé naší rodiny.
Vaření mě moc baví a neskutečně nabíjí a hlavně chutná 😋 Pozoruji na sobě jak jsem plná energie a chuti do života.I myšlení se mi od jara posunulo trochu jiným směrem. Vše si víc uvědomuji a užívám.Snažím se netrápit situacemi, které nemohu změnit.Na jaře jsem si neskutečně užívala probouzejicí se přírodu, no a teď si užívám zase podzim…nádhera.
Díky za povzbuzující a moudrý článek a za vše co děláš, jsi pro mě velkou inspirací a kolikrát když čtu Tvé komentáře, tak se mi rozsvítí v hlavě a řeknu si, no jo, AHA vždyť je to tak jednoduché …😉
Takže diky Ti za ta různá prozření😉, moc si vážím toho co děláš 🌟🌟🌟

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
27

Anti-reklama na Jíme Jinak aneb 11 důvodů, proč se nepřidávat

Nevím, jestli jste si toho všimli, ale Jíme Jinak funguje už deset let bez reklam a proto jsem se rozhodla jednu anti-reklamu k 10. výročí Jíme Jinak vyrob...

Nadlimitní vlhkost a morfin aneb Máky v laboratoři

Ať už kupujete mletý nebo celý, podívejte se, co všechno se v nenápadných kuličkách skrývá a na co si dát určitě pozor.
1
17

Známe hrdiny Jarní očisty 2021!

Známe nové hrdiny. Děkujeme za vaše fotky, příběhy o uzdravení těla i psychiky, shozená kila a centimetry v pase. Jsou to fantastické výsledky a my jsme na...