Domů > Magazín > Blog

Jarní osení krok za krokem

Pojďte si s námi zasít jarní osení a oživit tak svůj domov krásnou velikonoční dekorací, symbolem jara a svěží zelenou barvou. Přinášíme vám praktický návod, jak na to. Pokud máte děti, určitě je zapojte!

Připravte si semínka, misku a vodu

Nejvyšší čas

Osení vysáváme zhruba 14 dní před Velikonocemi. Pokud máme doma teplo, světlo a dáváme dostatečnou zálivku, získáme už během týdne travičku vysokou kolem 10 cm. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete nebo prostě zapomenete, můžete zasít semínka rychle rostoucích rostlinek jako je čočka, ředkvička, vojtěška nebo řeřicha.

 1. Naplňte misku zeminou.

  Připravte si semínka (osení). Pokud vaříte podle našich receptů a zejména pokud pečete domácí chléb, budete ho mít pravděpodobně doma. Jinak ho seženete v hobby marketech, květinářstvích a nebo třeba chovatelských potřebách. Můžete použít jak obilí (např. oves, ječmen, pšenici nebo žito), tak jakákoli semínka bylinek, luštěnin či zeleniny (např. čočku, ředkvičku, řeřichu, vojtěšku apod.).

  💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

 2. Připravte si vhodnou misku nebo květináč a zeminu. Můžete využít zeminu ze zahrady, kompost, zbytek substrátu pro pokojové květiny, cokoli máte po ruce. Není potřeba shánět nic speciálního.
 3. Vysejte semínka.

  Použijte jakoukoli misku, květináč, keramický hrnek, cokoli, co vám padne do oka a bude sloužit zároveň jako pěkná dekorace. Pro tyto účely není potřeba, aby nádobka měla dno s odtokovou dírou (jako je potřeba u pokojových květin, které máme doma dlouhodobě), použijte tedy cokoliv, co se vám líbí.

 4. Dno můžete pokrýt vrstvou drenáže, která bude bránit přemokření. Není to ale nutné.
 5. Naplňte nádobku zeminou cca 2 cm pod okraj, urovnejte povrch a vysejte obilí nebo semínka. Pokryjte jimi hustě celý povrch, aby vám vyrostl pěkně hustý zelený koberec.
 6. Zahrňte zeminou a zalijte.

  Vyseté osení pokryjte asi 2 cm vrstvou zeminy, aby měly rostoucí rostlinky stabilitu a rostly co nejvíce směrem vzhůru. Opatrně zalijte nebo provlhčete půdu pomocí rozprašovače.

 7. Květináč nebo misku s osením dejte na okno nebo na jiné světlé místo. Rostlinky pro svůj růst potřebují co nejvíce světla. Občas je zalijte, ale nepřelévejte.
 8. Dekorujte osení kraslicemi.

  Když osení vzejde a je dostatečně vysoké, přidejte do něj velikonoční zápich, kraslice, malované šnečí ulity nebo cokoli dalšího, co jarní oseníčko dozdobí.Někdy stačí stuha přes misku a je to dokonalé.

 9. Radujte se z krásné jarní travičky a sílícího jara.

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

12 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Nevíte, jestli lze jako osení použít i bezpluchý oves nebo bezpluchý ječmen od Probio? Děti potřebují hrstičku obilí, že si vypěstují ve škole osení, ale jak jsem se nikdy jarním osením nezabývala, tak vlastně ani nevím, kde to obilí sehnat. Nevím, jestli to, co se běžně prodává k jídlu, není nějak ošetřené, aby neklíčilo, nebo jestli ta “bezpluchost” neznamená, že to klíčit nebude… Nevíte někdo prosím?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

4

6 tipů na Velikonoční kraslice (bez vejce!)

Na kreslení kraslic není třeba slepičí vejce. Zkuste některou z těch 6 vegan friendly alternativ. A zapojte i děti!

Mrkvová vajíčka v čokoládě

Zdravá a rychle hotová veselá (nejen) velikonoční plněná čokoládová vajíčka s překvapením uvnitř. Super svačinka nebo zdravá nadílka na Velikonoce.

Sladké jidáše ve tvaru zajíčka

Na Velikonoce se tradiční peklo sladké kynuté pečivo tzv. Jidáše. My jsme je připravili netradičně ve tvaru roztomilých velikonočních zajíčků :-) Toto těst...

Bezlepkový mazanec

Ráďa dělá mazanec přirozeně bezlepkový, bez vajec a bez cukru, jak se na Jíme Jinak recepty sluší a patří.

Velikonoční vegan vejce natvrdo

Přemýšlíte jak nahradit vejce na Velikonoce? Přinášíme vám recept na vejce na tvrdo bez vejce. Hodí se skvěle na chleba, ke špenátu i koprové omáčce. A dět...

Vegan kraslice na Velikonoce

Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická ...