Domů > Magazín > Blog

Přiveďte domů jaro – připravte jarní osení

Víte, z čeho všeho si můžete krásnou jarní dekoraci doma snadno vypěstovat? Nemusíte shánět nic speciálního, určitě máte potřebná semínka doma. Připravte si na stůl veselé jarní osení a zaženete splíny ze špatného počasí. Zelená totiž má vliv na naši psychiku!

Zelená pro posílení psychiky

Zelený den
Před Velikonoci slavíme Zelený čtvrtek a podle tradic se v ten den jedla jenom zelená strava, aby byl člověk zdravý po celý rok. Tímto dnem umlkly také zvony a ke slovu přicházely řehtačky.

Zelená je symbol jara, mládí, plodnosti a života. Velikonoční osení není žádná novinka. Je to opět tradiční záležitost, kterou jsme převzali od našich předků, kteří na sklonku zimy zaseli pár zrníček obilí a nechali vzejít zelenou travičku, aby si připomněli, že se blíží zemědělské práce a naděje na další úrodu. Osení bylo symbolem nových začátků. V chladných a šedivých dnech i oni potřebovali zelenou barvu, která má pozitivní vliv na naši psychiku. Na konci zimy to byla jediná zelená dekorace, která oživila jejich domácnosti.
V tradiční čínské medicíně je jaro také spojováno se zelenou barvou a zelená by se měla dostat i na naše talíře (Jak jíst na jaře), aby se podpořily orgány játra a žlučník, jejichž čas právě nastává.

Semínka na jarní osení máte doma

Pokud vaříte podle našich receptů, zejména pokud si pečete domácí chléb a melete vlastní obilí, velmi pravděpodobně máte doma potřebná semínka. Na jarní osení totiž můžete použít obilky, které běžně vaříme. Skvěle se hodí obilí, které vám do hezké travičky vyroste zhruba za týden:

 • oves
 • ječmen
 • pšenice (ozimá, špalda i jiné neloupané druhy)
 • žito

Alternativní velikonoční osení

I ti, kdo vaří bezlepkově a žádné tyto obiloviny doma nemají, si mohou snadno nechat vyrůst krásné zelené osení. Použít mohou například:

 • pohanku (pouze neloupanou a tepelně neopracovanou)
 • řeřichu
 • ředkvičku
 • čočku
 • vojtěšku
 • hrášek
 • slunečnici
 • fenykl
 • pískavici
 • kukuřici
 • koriandr
 • hořčici

Nebo jakákoli jiná semínka bylinek, luštěnin či zeleniny, pokud netrváte na tom, že tvar rostlinek musí být rovný jako tráva. Všechny ty mladé zelené rostlinky udělají krásnou dekoraci a přinesou do vašich domovů jaro, pokud je dáte do hezkých mističek, hrnečků či váziček.

Jak rychle vyroste jarní osení

Obvykle je vyséváme 14 dní před Velikonoci. Záleží samozřejmě na teplotě, světle a dostatku vody, což je kombinace, která růst urychluje. V dobrých podmínkách obilnému osení stačí na vzrostlou travičku zhruba týden. Chlad a nedostatek světla naopak růst zpomalují.
Urychlit růst můžete také tím, že semínka na jeden den namočíte (odplaví se rychleji inhibitory klíčení) a pak je scedíte a necháte na světle klíčit stejně, jako klíčíme jiné rostlinky, které klíčíme na jídlo (Jak klíčit semínka a vše o klíčení). Musíte je zrovna tak jako jiné klíčky dvakrát denně propláchnout. Jakmile vykouknou klíčky, zasadíte je do květináče se zeminou a necháte vyrůst travičku.

Velikonoční osení na poslední chvíli

Pokud zapomenete zasadit obilí, můžete využít rychle rostoucí rostlinky jako je čočka, ředkvička, vojtěška nebo řeřicha. Ty vám udělají zelené výhonky během pár dnů. Řeřichový kobereček budete mít během 4 dnů připravený pro dekoraci. A místo vajíček do ní můžete posadit třeba pomalované šnečí ulity jako my. Opuštěné, samozřejmě!

Tak co si letos zasejete vy, abyste přinesli domů trochu svěží zelené?

 

 

   

  PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

  Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

  Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

  11 lidí už poděkovalo za článek.

  Komentáře

  Dnes mě na Facebooku oslovilo krásné povídání o tradici velikonoc. Ráda předávám dál….

  “Rok sa s rokom streta
  a po spirale casu sa nam na zenskych kruhoch opat otvaraju tieto temy z minuleho roka:
  Mnohé žienky na kruhoch zdieľajú, že sa im ani nechce tento rok krášliť dom k Veľkej Noci, že sa im ani vajíčka nechcú maľovať, a aj tá oblievačka, keďže nemôžu oblievači prísť, že bude o ničom..
  Svorne opisujú, že sa cítia akoby odpojené od rytmu života spojeného s kolom roka.
  Áno, všetko je teraz iné. Ale kolo roka sa napriek všetkému točí ďalej, príroda bujnie a zelenie sa, a je nám veľkým požehnaním sila slnka a šťavnatosť prírody, ktorá v nás prebúdza novú nádej a novú tvorivú silu.
  Veľká noc v kresťanskom zmysle umučenia a zmŕtvychvstania Ježiša nie je pôvodný sviatok našich predkov, zámerne bola vložená po jarnej rovnodennosti, po prvom jarnom splne- preto je kazdy rok v inom termíne po jarnej rovnodennosti.
  Napriek veľkému potlačeniu pôvodného duchovna a veľkému vplyvu kresťanstva sa na našom území nepodarilo zvyky našich predkov potlačiť, a tak sa stali súčasťou kresťanskej Veľkej Noci.
  Aj v anglicky a nemecky hovoriacich krajinách málokto vie, že názov sviatku Veľkej noci – Easter, pochádza z mena pradávnej Bohyne jari Eostre a jej sviatku Ostara. U nás bol tento jarný čas od jarnej rovnodennosti tiež venovaný obyčajom a obradom, ktoré patria k ženskému vedomeckému dedičstvu. Kraľovala im staroslovanská Bohyňa Vesna, Lada a jej dcéra Ľeľa.
  Maľovanie vajíčok nie je len umeleckým úkonom, alebo vizuálnym prvkom v našich príbytkoch. Je to prastarý obradný úkon ženskej mágie. Vajce. Symbol zárodku. Symbol plodnosti, tak ako naše vaječníky. Vajce z našich mýtov, ktoré bolo vajcom života, zárodku vesmíru, alebo vajce, z ktorého sa dala veštiť budúcnosť. Vajíčko, ktoré raz do mesiaca môže byť oplodnené aj v našom lone. Vajce symbol plodnosti, tak nás, ako aj úrody Zeme.
  Maľovanie kraslíc bolo vždy spojené aj s poznaním ochranných a magických symbolov našich predkov, s poznaním posvätnej geometrie. S úpadkom vedomia symboliku vystriedala ornamentálnosť na krasliciach, či výšivkách. A práve v tomto období prichádza čas, kedy mnohí pátrajú po význame symbolov a ich posilňujúcom vplyve na nás, i naše prostredie. Tak to je aj pozvánka milé ženy, pre tohtoročné maľovanie vajíčok. Nájdite runové alebo iné staré symboly, ktoré vás pritiahnu, a zvedomte ich význam, a preneste ich symboliku a silu pri pomalom vedomom maľovaní na vajíčka. Takto maľované vajíčko nesie silu ženskéj múdrosti, tej ktorá vie, a spája nás s našimi predkyňami. V niektorých prameňoch sa uvádza aj obrad mágie plodnosti, kedy sa vajíčko natrelo na červeno menštruačnou krvou a zakopalo sa do Zeme. Je to nielen obrad plodnosti pre našu Matku Zem, ale aj prepojenie sa s liečivými silami Zeme a aj vápnik pre vašu záhradku ☺
  Často ženy hľadajú nejaké aktivity, semináre a pobyty pre otcov a synov. A práve teraz aktuálne pletenie korbáčov je nádherným prastarým spoločným obradom pre otcov a synov. Spoločne vyhľadať vŕbu. Spoločne ju poprosiť o dovolenie vziať si zopár jej živých „vlasov“. V tejto dobe nie každý vie ako korbáč zapliesť, ale aj to si už viete dnes spoločne vyhľadať. Pre mňa je krásnym obradom určiť si pre každý prút nejakú kvalitu pre seba, ktorú potrebuje daný šibač posilniť. A teda jeden prút môže znamenať napríklad prijatie, druhý odvahu, tretí trpezlivosť…atď.
  Takto vedome zapletený korbáč podporuje falickú- mužskú silu a energiu šibača.
  A tým sa dostávame k pôvodnému zmyslu samotného obradu šibania. Áno, obradu. Z ktorého sa upadnutím vedomia stala bohapustá zábavka spojená s alkoholom a smradľavými voňavkami, ktoré svojou intenzitou zabíjajú jemné zmysly. Ani sa nemožno čudovať, že väčšina žien takúto nevedomú šibačku neznáša a dokonca sa pri nej cítia veľmi nedôstojne, mnohé ženy považujú násilie oblievačky, až na úrovni znásilnenia a tak všemožne unikajú, aby tomuto poníženiu nemuseli byť každoročne vystavené.
  V pôvodnom obradnom zmysle vychádzajúcom z prírodného duchovna našich predkov bola šibačka aktom posvätného tvorenia mužsko- ženského princípu. Korbáč ako falický symbol a vajíčko ako yonický symbol. Korbáč upletený z mladých vŕbových prútov nesie v sebe silu a miazgu celého stromu. Pošibanie s vedomou modlitbou : „ nech sú tvoje nôžky zdravé, aby mohli stále tancovať.“ Nech sú tvoje rúčky zdravé, aby mohli tvoriť krásu. „ Nech je tvoje lono zdravé aby si bola spojená so svojou ženskou cestou.“ „ nech si zdravá, silná, vitálna, ako prúty tejto vŕby.“
  = Je nádherným aktom aktívneho mužského princípu a zároveň úkonom erotickej mágie našich predkov.
  A darované vajíčko je nádhernou odpoveďou na symboliku tanca dávania a prijímania. Zároveň sily spoločnej posvätbej tvorby mužsko-ženského princípu, či už v podobe muža a ženy, alebo mužsko- ženského princípu v každom z nás.
  (V mnohých prameňoch sa uvádza, že samotná šibačka bola určená len pre mládencov a nezadané devy. A bol to verejne akceptovaný priestor zoznamovania a prejavenia náklonnosti – po našom flirtovania. Ja si však myslím, že pôvodne patril tento zvyk aj starším a starým, ktorý tieto požehnania sily jarnej prírody potrebujú ešte viac.)
  Po dlhej zime sa naši predkovia ponárali do očistných ozdravných kúpeľov v potokoch. K nám sa tento symbol živej vody v lúčoch jarného slnka dostal aspoň v podobe oblievačky. Ak je takáto oblievačka robená tiež vedome, „ nech sa z teba zmyjú všetky strachy.. „ nech sa z teba všetka ťarcha zimy zmyje“ = je rovnako posvätným obradným úkonom, ktorý si navzájom muži ženám, a poobede ženy mužom, môžeme darovať, s úprimným prianím zdravia, ktorého dôležitosť si v tejto dobe ešte viac vážime.
  A hoci je teraz tým symbolom ohňa najmä láskajúce slniečko na nebi, na ktorom sa teraz vyhrievame ako „hladné jašteričky“, urobte si priestor aj na vedomé zapálenie živého ohňa, vloženie byliniek- obetiniek s vďakou, ktorá nám veľmi dvíha vedomie, a vložte doň aj svoje priania, pre seba, pre blízkych, i pre všetky bytosti našej Matky Zeme.
  Keď som o tomto všetko rozjímala sediac pri pôtočiku, zrazu na pár metrov odo mňa vynoril sa zajko. A za ním jeho družka zajačica. Hop hop, aj ma zbystrili, ale keďže som ostala pokojná a cez svoju energiu pokoja a radosti som im dala najavo, že im neublížim, hoci na pár metrov odo mňa, predsa zišli k pôtočiku sa napiť. To už som vedela, že je to pozdrav zhora, že naši predkovia stoja za nami a keď sa napojíme, môžeme čerpať silu a múdrosť z koreňov našich predkov. Bo oni prežili omnoho ťažšie lekcie a výzvy. Ďakujeme, že cez zvedomovanie obradov pôvodného prírodného duchovna, ktoré sa aj napriek násilnému potlačeniu zachovali, môžeme čerpať z múdrosti a sily našich predkov.”
  Kristina Dubajova

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  5
  5

  Výhonky vojtěšky Alfalfa

  Vojtěšku můžete naklíčit a jíst mladičké výhonky s bílými stonky nebo ji můžete nechat růst v květináči a stříhat mladé rostlinky do salátů, jako posypku n...
  55
  12

  Klíčíme čočku

  Čočka je ideální jarní luštěnina. Nemusíme ji však jíst jen vařenou. Pojďme si část vyklíčit. Používat pak můžeme jak klíčky, tak zelené lístečky, které ná...
  12
  1

  Jarní osení krok za krokem

  Pojďte si s námi zasít jarní osení a oživit tak svůj domov krásnou velikonoční dekorací, symbolem jara a svěží zelenou barvou. Přinášíme vám praktický návo...

  Vegan kraslice na Velikonoce

  Mám pro vás pár tipů, jak si s dětmi udělat kraslice, i když vejce nekupujete a nemáte poblíž dodavatele vyfouklých vajíček. Navíc je to docela ekonomická ...

  Velikonoční kraslice ze šnečích ulit

  Mám pro vás další nápad, jak s dětmi připravit jarní nebo přímo velikonoční výzdobu, aniž byste museli shánět a vyfukovat vajce. Tentokrát to bude ještě le...

  Veselí jarní šneci

  Pokud se vám tvoření kraslic ze šnečích ulit líbí, přidám ještě jeden nápad , který může sloužit jako dekorace nejen na jaře.