V dnešním dílu zavzpomínáme, jak se jedlo před padesáti léty a jak to tehdy vypadalo se zdravou výživou.

Jídlo jako životní postoj

Když se hovoří o jídle, vzpomenu si často na svoji nejmladší sestru. Na její nesmrtelné svačiny, kdy k pěti, šesti rohlíkům vypila litr mléka. Jedla, co jí bylo předloženo. Bylo to na ní brzy vidět, ale jí to netrápilo a s nadhledem vzala i přezdívku Čuník, která se v rodině rychle chytla. Tohle všechno vydrželo dodnes, včetně přezdívky. Jen to dopracovala k dokonalosti. Není divu, když se trh s nabídkou potravin tak proměnil. Nikdo mi nevymluví, že na faktu, že jsme se sestrou každý jiný a lišíme se i v životních osudech, má zásadní vliv náš postoj k jídlu.

Co se jedlo před padesáti lety

O zdravé výživě současného typu před padesáti, šedesáti lety nemohlo být ani řeči. Koupit např. candáta, tuňáka, lososa, ale i pstruha, to nepamatuju. Matně si vzpomínám na tresku. Kapr na Vánoce ovšem byl a během roku bylo oblíbené filé, které se prodávalo zmrazené a doma se pak rozmrazilo a usmažilo. Z toho asi našim čtenářkám vstávají vlasy hrůzou. Také různé cereálie, kaše vločky apod. by jste na trhu stěží objevili. Z masa byl nejčastěji bůček, sekaná, ledvinky.

Omáčky, stále ty omáčky

Taky se vařily nejrůznější omáčky. Pořád samé omáčky! Byly fazolkové, kedlubnové, rajské, smetanové a v lepším případě koprové, a častěji s vejci místo masa. Oblíbená byla také plněná paprika. Omáčky jsme měli doma i ve škole. Ve školní jídelně to ale bylo horší, protože omáčka s jakoukoliv přílohou měla jednotnou chuť. Byl jsem z nich už tak znechucený, že jsem se jednou při mírné nevolnosti nechal odvézt do nemocnice a tam jsem tvrdil, že to mám z omáček. Lékař to zřejmě začal vyšetřovat, neboť po mém návratu jsem byl doma veřejně pranýřován a bylo mi řečeno, že když mi tady nechutná, mám se poohlédnout po jiném kuchaři i jiné kuchyni. To se mi ale podařilo až v dospělosti.

Kuře stokrát jinak


Později byl trh zaplaven kuřaty, vesměs zmrazenými a tím slogan: Kuře 100x jinak, nabyl na vážnosti. Pokusy o zdravý životní styl v jídle se opíraly o běžnou zeleninu, pohyb a hlavně omezení jídla. Kdo mohl, měl zahrádku a kdo ji neměl, kupoval zeleninu přes různé kontakty. V prodejnách Ovoce a zelenina byla většinou mizerná nabídka. Hodně se ale lišila Praha a zbytek republiky. Vybavuji si, že zelenina nebyla čerstvá a často byla i plná hlíny. Také vzpomínám na různé diety jako např. vajíčkovou, bodovou a jiné. V televizi úřadoval populární dietolog dr. Rajko Doleček, o jehož pořadu ale kolovala řada vtipů.

Jak se jedlo u nás doma

Co pamatuji, tak u nás i u sousedů se jedla jednoduchá a levná jídla. Občas byl i řízek, ale z krkovičky, protože vepřové libové maso nebo dokonce telecí nebylo. Vařily se také bramborové placky nebo opečený obsah salámové konzervy. I když nejsem vyloženě na sladké, musím zpětně pochválit rýžový nákyp (ale ne ten ve škole), kynuté knedlíky s jahodami nebo borůvkami. Rovněž buchtičky s krémem byly často na talíři, ale ve skutečnosti to byly buchtičky s pudinkem. Hodně se také sázelo na žemlovku, stejně jako na sladké bramborové šišky, které jsem nesnášel.
K večeři se hodně jedly podomácku vyrobené pomazánky jako např. rybí, sýrové apod. Často jsme měli salámy, párky, tlačenku nebo chleby se sádlem.

U chleba se sádlem bych se rád zastavil. Dnes je sádlo na talíři u většiny z nás úplné tabu, ale já jsem na něm vyrostl. Sádlo rodiče kupovali, uškvařili a s cibulí na chlebu jsme je jedli opravdu velmi často. Ani sádlo, které zbylo z pečeného masa se neztratilo a také skončilo na našich chlebech. Myslím, že kdybych měl záznam o tom, kolik se u nás snědlo sádla namazaného na chleba, tak bych podle prognóz řady současných lékařů, už byl dávno na onom světě. Přesto na toto období vzpomínám s úsměvnou nostalgií a když se setkám se sestrou a opět vidím ji s těmi pěti až šesti rohlíky a s litrem mléka, mám silný dojem, že tady je svět ještě v pořádku.

Zdroj obrázků: vlada.ajgl.cz, domacipekarny.dama.cz

Chutný online kurz: Jak na zdravé dezerty

Bez cukru, mléka, vajec a bílé mouky.

Pojďte si společně pochutnat - zdravě!

  • 10 nejoblíbenějších dezertů
  • praktické videolekce
  • + bonus Vánoční cukroví

Překvapte i náročné mlsaly.

Zjistěte více

6 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Rozhodně je lepší dobré máslo a sádlo, než ztužené pokrmové tuky, navíc uměle obohacované o různé vitamíny. Samozřejmě platí všeho s mírou. Babička se dožila 90tky a tu „lojovinu“, jak říkala těm „margarínům“ rozhodně nemusela. Byla zvyklá na máslo a sádlo. Na sádle smažila, sádlem zadělávala těsto a sádlem také mastila. A jak vtipně říkávala, „do krku to musí klouzat“ 🙂

  2. Jsem ročník 70,takže vím o čem autor článku píše. Článek je opět psaný s lehkostí,rozumným náhledem na stravování a vtipem. Články Retro mě baví a utvrzují,že vše se má brát s patřičným rozumem.Ať je to přejídání nezdravých potravin, či posedlost jíst jen zdravé potraviny(i když co je zdravé,že?).

    • Však já jsem podobný ročník a na všechno si dobře pamatuji. Máte pravdu, nadhled je důležitý a také si pamatovat, že to není jenom o jídle.

  3. Opět reaguji na retro článek-je napsán luxusně,s nadhledem,mírným vtipem a pravdivě. Já jsem na těchto potravinách uváděné v článku také vyrostla,ale nemám až,tak velký pocit,že bych něco musela napravovat a měnit. Jím v podstatě to samé.nejím žádné hitové potraviny dneška,jen jsem do svého jídelníčku zařadila více jogurtů,které tehdy nebyly (kupuji jen s 10% tukem,ty ostatní se sníženým tukem jsou pro mě nepoužitelné) a ovoce. A i přes konzumaci sádla,omáček a sladkých obědů jsem v důchodovém věku štíhlá,zdravá a neutrácím za žádné cereálie,bio potraviny…..Ale jak zní v nadpise- Každý jíme jinak :-):-):-)

  4. I když bych mohla být věkem tvoje dcera, Lojzo, vypadá to, že jsme vyrůstali ve stejné době 🙂 Já stejně jako tvá sestra jela po rohlících a po mléce, strava doma a v jídelně byla přesně jak popisuješ. Nesnášela jsem omáčky a nesnášela to hnusné maso, co nám dávali. Byla jsem vděčná za nástup kuřecího a za všechna ta sladká jídla, která se tehdy dělala, protože zeleninu jsem nejedla a maso taky moc ne. Dodnes mám na svém zdraví co napravovat 🙂

  5. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Alois Dvořák
Autorem článku je Alois Dvořák
PhDr. Alois Dvořák, 1951, vystudoval FŽ UK v Praze, pracoval jako tiskový mluvčí několika ministrů obchodu a cestovního ruchu ČR, publikoval řadu článků v ústředním a odborném tisku na téma maloobchod a cestovní ruch, od začátku 80. let do poloviny 90. let spolupracoval s Československým rozhlasem, zejména jako odborný host pořadu Kolotoč., ale i autor komentářů, poznámek a glos. V roce 1996 založil reklamní agenturu, kterou provozoval až do svého odchodu do důchodu.