Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Umíte správně naložit myčku?

Jsou nedostatečně umyté talíře a další kousky vytažené z myčky dílem náhody, poruchy zařízení nebo nesprávného poskládání před zahájením mytí? Pojďme společně jednou pro vždy vyřadit poslední možnost!

Věřte, že pochopení správného systému nakládání myčky může výrazně zlepšit její účinnost. Jinak řečeno, nebraňte svému spotřebiči v odvedení brilantní práce. Ušetříte vodu, čisticí prostředky, energii i nervy.

Ještě než začneme nakládat

Uživatelská příručka. Vyplatí se ji přelouskat alespoň zběžně. Pokyny se totiž mohou u jednotlivých značek výrazně lišit. Neuniknou vám ani jedinečné funkce a nastavení a budete výrazně blíž k volbě správného programu.

Mycí prostředek. Můžete se stát třeba supernakladačem, ale s nevhodnými mycími prostředky se k optimálnímu výsledku nedostanete. Pokud máte v domácnosti tvrdší vodu, než je obvyklé, nezapomeňte použít sůl do myčky, abyste zabránili usazování vodního kamene. Na trhu je v dnešní době řada prostředků, které nejsou zdraví škodlivé. A co víc: jsou šetrné k naší planetě. Určitě je doporučujeme a moc se za ně přimlouváme!

Očištěné nádobí. Nedopusťte ucpávání odtoku a usnadněte své myčce práci – odstraňte z nádobí zbytky jídla. Pokud máte možnost, nechte nádobí, které to snese, před vložením do myčky namočené. Pozor ale, aby se vám z namáčecí akce nestal biologický experiment!

Ne, tohle ne. Na některých materiálech nadělá myčka víc škody než užitku. Dřez a houbičku raději zvolte pro následující kousky:
– dřevěné náčiní,
– ručně malované nádobí,
– ostré nože,
– bronz, litina, zlato, stříbro, mosaz,
– další položky, u kterých výrobce mytí v myčce doporučuje.

A jdeme sázet do myčky

Základní pravidlo asi znáte – dnem nahoru

A to ať už sázíte nádobí do dolního nebo horního koše. Mělo by to zabránit nežádoucímu hromadění špinavé vody uvnitř.

Dodržujte rozestupy

Mezi příbory – v koši i samostatné „zásuvce“. Hlavně lžíce mají tendenci se k sobě tulit a nepustit mezi sebe nic, co by je mohlo řádně umýt. Nože by měly z bezpečnostních důvodů směřovat ostřím dolů.

Sázíme do horního koše

Patří do něj skleničky, misky, hrnečky. A také plasty. Pozor ale na to, aby to byly kousky odolné vůči vyšším teplotám – většina z nich tuto vlastnost nemá a při mytí se z nich mohou uvolňovat škodlivé chemikálie.

Otočte vše dnem vzhůru a sázejte pod úhlem, abyste ušetřili místo.

Zkontrolujte, jestli se skleničky nedotýkají navzájem – vibracemi při mytí by se mohly poškodit.

Pro sklenice na víno určitě využijte bezpečnostní stojan – během mycího cyklu se nepřeklopí.

Nakládáme spodní koš

Obvykle v něm bývá vašemu nádobí celkem horko, proto zkontrolujte, že všechny méně odolné kousky leží v horním koši. Do spodního patří talíře, hrnce, mísy a krájecí desky (pamatujte, že dřevěná prkénka jsme v úvodu poslali raději do dřezu).

I tady se dá správným uložením hodně získat.

Základ úspěchu tkví v tom, že dlouhé anebo ploché předměty (např. mělké talíře) umístíte do stran.

Nebudete tak blokovat vodní trysky a ušetříte středovou plochu pro větší předměty. Pro optimální průtok vody se také vyplatí střídat velké a menší dezertní talíře. Děláte to?

Tipy na závěr

Naplňte, ale nepřeplňte

Jasně, vyplatí se spustit program, když je myčka plně naložená. Dejte ale pozor, ať to nepřeženete – mycí cyklus by mohl ztratit na efektivitě a stanou se z něj spíš vyhozené peníze.

Dvakrát toč, jednou pusť

Po naplnění pro jistotu otestujte, jestli se rameno s tryskami může volně pohybovat (obvykle je umístěné těsně pod horním košem). Točí se? Pokud ne, rozhodně mu uvolněte cestu, volně rotující rameno je základ.

Šetřete náklady

Pokud se to hodí, pusťte myčku v noci, elektřina bývá zpravidla levnější.

I vyndávání má svá pravidla

Nejdřív se vrhněte na spodní koš a vykliďte ho ještě před manipulací s košem horním. Pokud se totiž v některém z kousků v horní přihrádce nahromadila špinavá voda se zbytky mycího prostředku, pobryndáte s ní maximálně dvířka myčky a ne čisté nádobí ve spodním části.

A máme hotovo!

Objevili jste v článku nové pravidlo, které vyzkoušíte? Máte nějaký další poznatek nebo vychytávku, která vám usnadňuje práci? Dejte vědět, pomůžete ostatním i naší planetě, protože účinným mytím šetříme vodu i energii!

Zdroj: Clankitchen.com 

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

4
61

Miso pasty a další výrobky od Kojibakers se slevou 25%

Sháníte chutnou miso pastu bez lepku a bez sóji? Chcete vyrábět bezlepkové amasaké? Vyzkoušejte dobroty od Kojibakers! Kromě skvělých miso past a komekoji ...
12
3

Jak „zdravě“ čistím připálené nádobí

Kdo nic nedělá, nic nezkazí, aneb Když se hodně vaří, občas se něco připálí… Však i mistr tesař se někdy utne.

Bylinky proti molům

Jsou velmi aromatické a díky silicím, které obsahují, účinně odpuzují hmyz, který může ve vašem šatníku nebo spíži nadělat škody. Víte, které to jsou?
5
11

Vyrazte na výlet se super výbavou. Jídelní boxy a příbory Lurch s velkou slevou!

Chystáte se na celodenní výlet a přemýšlíte, do čeho si sbalit svoje doma připravené dobroty? Vyzkoušejte nové praktické jídelní boxy od firmy Lurch. A při...

Výzkum: Zajímá nás jen naše spotřeba nebo i udržitelnost?

Udržitelná spotřeba je velkým tématem nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Jak jsme jako národ dopadli ve výzkumu spotřebitelské udržitelnosti? A co ...

Proč omezit odpad v kuchyni a jak

Většina zeleninového odpadu z kuchyně se dá ještě využít. Víme jak na to.