Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekodomácnost

Umíte správně naložit myčku?

Jsou nedostatečně umyté talíře a další kousky vytažené z myčky dílem náhody, poruchy zařízení nebo nesprávného poskládání před zahájením mytí? Pojďme společně jednou pro vždy vyřadit poslední možnost!

Věřte, že pochopení správného systému nakládání myčky může výrazně zlepšit její účinnost. Jinak řečeno, nebraňte svému spotřebiči v odvedení brilantní práce. Ušetříte vodu, čisticí prostředky, energii i nervy.

Ještě než začneme nakládat

Uživatelská příručka. Vyplatí se ji přelouskat alespoň zběžně. Pokyny se totiž mohou u jednotlivých značek výrazně lišit. Neuniknou vám ani jedinečné funkce a nastavení a budete výrazně blíž k volbě správného programu.

Mycí prostředek. Můžete se stát třeba supernakladačem, ale s nevhodnými mycími prostředky se k optimálnímu výsledku nedostanete. Pokud máte v domácnosti tvrdší vodu, než je obvyklé, nezapomeňte použít sůl do myčky, abyste zabránili usazování vodního kamene. Na trhu je v dnešní době řada prostředků, které nejsou zdraví škodlivé. A co víc: jsou šetrné k naší planetě. Určitě je doporučujeme a moc se za ně přimlouváme!

Očištěné nádobí. Nedopusťte ucpávání odtoku a usnadněte své myčce práci – odstraňte z nádobí zbytky jídla. Pokud máte možnost, nechte nádobí, které to snese, před vložením do myčky namočené. Pozor ale, aby se vám z namáčecí akce nestal biologický experiment!

Ne, tohle ne. Na některých materiálech nadělá myčka víc škody než užitku. Dřez a houbičku raději zvolte pro následující kousky:
– dřevěné náčiní,
– ručně malované nádobí,
– ostré nože,
– bronz, litina, zlato, stříbro, mosaz,
– další položky, u kterých výrobce mytí v myčce doporučuje.

A jdeme sázet do myčky

Základní pravidlo asi znáte – dnem nahoru

A to ať už sázíte nádobí do dolního nebo horního koše. Mělo by to zabránit nežádoucímu hromadění špinavé vody uvnitř.

Dodržujte rozestupy

Mezi příbory – v koši i samostatné „zásuvce“. Hlavně lžíce mají tendenci se k sobě tulit a nepustit mezi sebe nic, co by je mohlo řádně umýt. Nože by měly z bezpečnostních důvodů směřovat ostřím dolů.

Sázíme do horního koše

Patří do něj skleničky, misky, hrnečky. A také plasty. Pozor ale na to, aby to byly kousky odolné vůči vyšším teplotám – většina z nich tuto vlastnost nemá a při mytí se z nich mohou uvolňovat škodlivé chemikálie.

Otočte vše dnem vzhůru a sázejte pod úhlem, abyste ušetřili místo.

Zkontrolujte, jestli se skleničky nedotýkají navzájem – vibracemi při mytí by se mohly poškodit.

Pro sklenice na víno určitě využijte bezpečnostní stojan – během mycího cyklu se nepřeklopí.

Nakládáme spodní koš

Obvykle v něm bývá vašemu nádobí celkem horko, proto zkontrolujte, že všechny méně odolné kousky leží v horním koši. Do spodního patří talíře, hrnce, mísy a krájecí desky (pamatujte, že dřevěná prkénka jsme v úvodu poslali raději do dřezu).

I tady se dá správným uložením hodně získat.

Základ úspěchu tkví v tom, že dlouhé anebo ploché předměty (např. mělké talíře) umístíte do stran.

Nebudete tak blokovat vodní trysky a ušetříte středovou plochu pro větší předměty. Pro optimální průtok vody se také vyplatí střídat velké a menší dezertní talíře. Děláte to?

Tipy na závěr

Naplňte, ale nepřeplňte

Jasně, vyplatí se spustit program, když je myčka plně naložená. Dejte ale pozor, ať to nepřeženete – mycí cyklus by mohl ztratit na efektivitě a stanou se z něj spíš vyhozené peníze.

Dvakrát toč, jednou pusť

Po naplnění pro jistotu otestujte, jestli se rameno s tryskami může volně pohybovat (obvykle je umístěné těsně pod horním košem). Točí se? Pokud ne, rozhodně mu uvolněte cestu, volně rotující rameno je základ.

Šetřete náklady

Pokud se to hodí, pusťte myčku v noci, elektřina bývá zpravidla levnější.

I vyndávání má svá pravidla

Nejdřív se vrhněte na spodní koš a vykliďte ho ještě před manipulací s košem horním. Pokud se totiž v některém z kousků v horní přihrádce nahromadila špinavá voda se zbytky mycího prostředku, pobryndáte s ní maximálně dvířka myčky a ne čisté nádobí ve spodním části.

A máme hotovo!

Objevili jste v článku nové pravidlo, které vyzkoušíte? Máte nějaký další poznatek nebo vychytávku, která vám usnadňuje práci? Dejte vědět, pomůžete ostatním i naší planetě, protože účinným mytím šetříme vodu i energii!

Zdroj: Clankitchen.com 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za článek. Nicméně si myslím, že je zbytečný (komerční) tady. Myčku vlastním už přes třicet let (druhá teprve) a věřím, že všechny žínky zde vědí, jak používat tento domácí spotřebič ekologicky a ekonomicky. Když manžel není doma, zapnu tu bednu i ne (). Jmenuje se Berta II.

Ahoj Jani, díky za článek👌. Jakou sůl a kapsle do myčky používáš?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6
15

Vyrazte na výlet se super výbavou. Jídelní boxy a příbory Lurch s velkou slevou!

Chystáte se na celodenní výlet a přemýšlíte, do čeho si sbalit svoje doma připravené dobroty? Vyzkoušejte nové praktické jídelní boxy od firmy Lurch. A při...
1
8

Econea – přírodní kosmetika a eko drogerie se skvělou slevou

Skvělá zpráva pro milovníky eko kosmetiky a eko drogerie. Domluvili jsme pro vás slevu 10% v e-shopu Econea. Šetřete přírodu i peněženku – jako to dě...

SWAP – moderní a udržitelný způsob nakupování

V České republice se první swapy začaly objevovat od roku 2009 a můžeme říct, že s rostoucím zájmem o udržitelnost životního prostředí se návštěvnost swap ...

Výzkum: Zajímá nás jen naše spotřeba nebo i udržitelnost?

Udržitelná spotřeba je velkým tématem nejen u nás, ale i v mnoha dalších zemích. Jak jsme jako národ dopadli ve výzkumu spotřebitelské udržitelnosti? A co ...
14
2

Econea – přírodní kosmetika a eko drogerie – sleva pokračuje

Skvělá zpráva pro milovníky eko kosmetiky a eko drogerie. I v roce 2024 můžete využít slevu 10% v e-shopu Econea. Šetřete přírodu i peněženku – jako ...

Nové rozměry swapu aneb jak na udržitelný způsob nakupování

Před rokem a půl jsme zveřejnili osvětový článek o swapu, tedy udržitelném nakládání s našimi věcmi. Od té doby však uplynula nějaká doba a tento způsob vý...