Vegety jsou v mnoha domácnostech a restauracích stále ještě běžnou součástí jídel. Na to, že se jedná o zeleninový kořenící přípravek, obsahují v průměru méně než 20 % zeleniny, naopak soli je v nich až 3x tolik. Koupili byste si kilo kuchyňské soli za 140 Kč? Ne? Ale právě takovou sůl si kupujete pod názvem vegeta. Přitom není nic jednoduššího než si ji za pár korun vyrobit doma...

Předražená kuchyňská sůl jménem vegeta

Vegeta je celosvětově známá a prodávaná přísada do jídla. Skládá se ze směsi koření, různých druhů zeleniny a soli. Obal nás přesvědčuje, že díky této žluté sypké směsi, budou mít všechny naše polévky, omáčky a další pokrmy tu správnou chuť. Lidé si ji velmi rychle zvykli používat do jídel, kterým tzv. “něco chybí”. Bez vegety jim jídlo nechutná a už to “není ono”. Jak by taky ne, když vegeta obsahuje glutaman sodný, který způsobuje závislost (1), a objemově až 60 % obyčejné kuchyňské soli (2)! Populární Solčanka obsahuje dokonce až 68 % soli.

Nejdražší sůl není z moře, ale jmenuje se vegeta
Vegety obsahují až 60 % obyčejné jedlé kuchyňské soli. Například s 250 g balíčkem Podravky, která stojí okolo 35 Kč, si domů neseme až 145 g obyčejné soli. Kilový sáček běžné kuchyňské soli však koupíme v obchodě za pouhých 4 až 6 Kč! Pakliže tedy výrobce přidá k soli pár gramů sušené zeleniny, “éček” a koření a nazve to vegeta, cena výrobku se rázem vyšplhá na pětinásobek? Pokud to přepočteme, kilo obyčejné kuchyňské soli z Podravky by nás přišlo na neuvěřitelných 140 Kč! Doma si můžeme takovou vegetu vyrobit za pakatel…

Glutamát sodný a další “mňamky”

A to není všechno. Složení vegety je plné také nejrůznějších “zlepšujících” přísad – cukrů, tuků, látek zvýrazňujících chuť i vůni, extraktů z kvasnic, barviv, aromat, zahušťujících přísad a glutamanu sodného (= glutamát), který je spojovaný s mnoha zdravotními problémy – bolesti hlavy, návaly, mravenčení, slabost, problémy se svaly (3), také astma (4) a neurologické poruchy jako je Alzheimer a Parkinson (5). Například taková vegeta od Knorru obsahuje až 39 % objemu dochucovadel. Možná se ptáte a co ta zelenina? Například již ve zmiňovaném dochucovadle Knorr je zelenina zastoupená pouze z 3,4 %, v Maggi z 7,2 % a ve Vitaně a Podravce z 15,5 %.

Složení veget pod drobnohledem
1. Podravka – Vegeta
Složení: jedlá sůl 58 %, sušená zelenina 15,5% (mrkev, pastinák, cibule, celer, listová petržel), zvýrazňovač chuti (glutamát sodný, inosinát sodný), cukr, koření, kukuřičný škrob, barvivo (riboflavin).

2. Maggi Harmonie chuti
Složení: Jodidovaná jedlá sůl, látky zvýrazňující chuť a vůni (glutaman sodný, 5´-ribonukleotidy sodné), cukr, sušená zelenina 7,2 % (mrkev, pórkový a česnekový prášek, cibule, petrželová nať, špenátový prášek, rajčata, pastinák, celerový prášek, červená paprika), slunečnicový olej, česnekový extrakt 0,6 %, směs koření 0,5 % (pepř, kurkuma), aromata, barviva (paprikový extrakt, riboflavin).

3. Vitana Vegeta
Složení: Jedlá sůl (max. 58%), látka zvýrazňující chuť a vůni (glutaman sodný, inosinan sodný a guanylan sodný), sušená zelenina 15,5% (karotka, petržel, cibule, pastinák, celer, libeček, česnek), cukr, přírodní zeleninové aroma (obsahuje lepek), glukóza, barvivo riboflavin, protihrudkující látka fosforečnan vápenatý, rostlinný olej.

Češi na 2. místě ve spotřebě soli

Česká republika je mezi evropskými změmive spotřebě soli na druhém místě. Češi spotřebují za den v průměru 13,8 g soli na hlavu – tedy 2x víc, než by měli. Denní příjem soli by dle WHO neměl překročit více než 5 g. Sůl v těle zadržuje vodu, způsobuje otoky, vysoký krevní tlak, problémy s ledvinami a otupuje naše chuťové pohárky.

Alternativa: domácí vegeta za pár korun

Zdravou domácí vegetu si můžete snadno vyrobit i doma. Stačí vám k tomu jen zelenina, sůl a koření. Podle našeho receptu ji zvládne každý. A můžete na ni zužitkovat i zeleninové odkrojky nebo slupky.

  • Základem polévek i omáček je silný zeleninový vývar, který dodá tu správnou chuť.
  • Místo vegety použijte koření. Existuje celá řada sušených i čerstvých bylinek a směsí, které pokrm výborně dochutí – bazalka, tymián, majoránka, česnek, kopr, kurkuma, kari, sladká paprika aj.
  • Pokud pokrmu stále něco chybí, většinou ho spolehlivě dochutí fermentovaná sojová omáčka (bez cukru a éček) nebo umeocet.

Zdroj obrázků: google.com

Už 4. týden bez kafe a spím hlubokým spánkem!

Tereza: Přidávám též pozitivní ohlas - kávu jsem zkusila...

Faldy na břiše jsou pryč, zálibně se dívám do zrcadla

Lucka: Tak činím nyní bilancování mé  Jarní očisty. Jelikož...

Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované

Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou...

Díky Klubu JJ se ze mně stává jiný člověk

Maca.stej: Jsem v Klubu JJ druhým rokem a téměř...

Cítím se skvěle a moje tělo nasává živiny

Iva: Dobrý den, jsem velice překvapena! Moje tělo reaguje...

Jíme jinak je fantastický web

Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí...

Děkuji, že je tady vše na jednom místě přehledně a srozumitelně

Dobrevpet: Jsem moc ráda, že jsem narazila na vaše...

Splaskla jsem v obličeji a mám lepší náladu

Stipl2: Po týdnu mám 2,5 kg dole a vidím,...

Přestala mi být konečně zima

Ilona L.: Evi a Helenko, hlásim úspěchy po odezněni...

Vstávám teď tak, že vyskakuju z postele

KatkaM.: Cítím se báječně a nejsem unavená a opuchlá....

Dcera se mnou začala snídat polévku!

Kajkule: Všechna jídla jsou moc dobrá! Moc vás chválím, pěkně...

Stojí to za to!

Pařízková: Ahoj všichni, jsem ráda, že jsem s jj...

Jeden z nejsilnějších zážitků…

Kateřina: Milá Evi, také jsem chtěla poděkovat za celý kurz....

Je úžasné, jak jde váha sama dolů!

Jajabre: Zdravím všechny. Zítra to bude 14 dní. Koupila...

Myslela jsem, že to zvládnu sama, ale společně je to lepší

Petula: Přeji krásné odpoledne všem statečným a odhodlaným účastnicím letošního...

Těším se na každé nové jídlo

Tlamiisek: Když jde o hubnutí, mám většinou krizi hned...

Jste unavená a vyčerpaná? Posilte v zimě ledviny

Nastartujte imunitu a vyhněte se nemocem.

Je to snadné. Zjistěte, jak na to.

Stáhnout ZDARMA

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekStravovací revoluce u nás doma (Lůca)
Další článek6 důvodů, proč přestat pít slazené nápoje