Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

4 tipy, jak se zdravě stravovat v nemocnici

Jsou situace, kdy je pobyt v nemocnici nevyhnutelný. Například v případě úrazů, operací nebo porodu. Když ale zjistíte, co v nemocnicích podávají za stravu, budete přemýšlet, jak se zařídit jinak, po svém. Podělíme se s vámi o 4 praktické tipy a vlastní zkušenosti, jak na to.

Zažádejte si o zvláštní dietu

V nemocnici vám musí jídlo dodat,  i když nebudete chtít, je to jejich povinnost. Je proto chytré se předem domluvit na možnostech. V případě nečekaného pobytu v nemocnici nahlaste potravinová omezení – laktóza, lepek, vejce apod. podle vaší situace. Jako vždy, lidský faktor hraje zásadní roli. Vstřícná dietní sestra se s vámi bude schopná domluvit na řešení a společně vyberete z diet, které mají v nemocnici předpřipravené. Často se dá domluvit na dietě bez masa nebo veganské stravě. Rýži a zeleninu na oběd většinou dokáží dodat (bílá rýže, mražená zelenina) a luštěniny (čočka na kyselo) na přání obvykle také, jen s podivem, že je o ně zájem. Snídaně a svačiny už bývají oříšek, ale když je vůle na obou stranách, obvykle se najde nějaký kompromis.

Domluvte se na jídle s rodinou nebo přáteli

Požádejte partnera, rodinu nebo přátele, aby vám nosili čerstvě uvařené jídlo z domu a vlastní potraviny. Často je to však pro blízké osoby náročné skloubit s jejich pracovní a osobním životem, proto je lepší to kombinovat s variantou pečiva s pomazánkou nebo přípravou jednoduchých jídel, které zvládnete i na pokoji (zalití ovesných vloček a příprava instantní kaše) apod. Záleží také na tom,  v jakém jste zdravotním stavu a co vyžaduje vaše situace. Když je to vážné, je potřeba denní donášky čerstvého jídla důležitou součástí uzdravení.

Nechte si jídlo dovážet

Pokud máte někde v blízkosti restauraci nebo zdravou jídelnu, která dobře vaří, můžete si nechat jídlo od nich do nemocnice dovážet (např. přes službu Dáme jídlo) či si zaplatit kurýra, brigádníka, aktivního důchodce apod.

Vybavte se vlastními zásobami

Ve většině nemocnic můžete mít vlastní jídlo v lednici, na některých odděleních je k dispozici kuchyňka s varnou konvicí a základním vybavením.
Když si donesete vlastní jídlo, které nemá štítek s datumem “spotřebujte do” (tj. kupované), je třeba ho označit v nemocnici samolepkou se dnem výroby a sníst ho do 2 dní.
Pokud jste v nemocnici na kratší dobu, vezměte si s sebou:

  • Snídaně: kaše z ovesných a jiných vloček (stačí zalít horkou vodou a nechat chvíli nabobtnat, dá se ochutit tahini nebo mandlovým máslem, posypat oříšky a semínky), instantní miso polévkou (zalije se horkou vodou), petrželka nebo jiné natě, klíčené luštěniny (mungo, čočka, můžete si naklíčit i na pokoji).
  • Oběd: rýžové nudle, quinoa, kuskus, bulgur nebo polenta (tyto obiloviny stačí zalít horkou vodou a nechat v uzavřené skleničce/termosce nabobtnat), smíchat s pestem, hummusem nebo jinou pomazánkou (dají se koupit ve skleničce, které nemusí být v lednici), předvařenou cizrnou ze sklenice/konzervy (vše se dá koupit např. v DM nebo zdravé výživě) nebo kostičkami uzeného tofu nebo tempehu, ochutit třeba tahini nebo čímkoliv jiným (balzamiko, umeocet, citronová šťáva, sušené bylinky a koření) a přidat kvašenou (pozor na odér) a syrovou zeleninu (salát, rukola, polníček, okurka, nastrouhaná mrkev, kedlubna, ředkvičky).
  • Večeře: kváskové pečivo, pomazánka (např. ve skleničce, DM drogerie), syrová zelenina, natě (petrželka), uzené tofu a tempeh.

I přes to, že máte domluvenou např. veganskou stravu v nemocnici, připravte se a vezměte si s sebou potraviny, ze kterých můžete rychle vykouzlit nějakou dobrotu, když strava v nemocnici nebude to pravé ořechové, nebo budete mít hlad.

Pokud si chcete jídlo v nemocnici připravovat sami, inspirujte se tipy a radami z článku a cestovatelské “bible”, kterou máme v Klubu.

Nebojte se!

Nemocniční prostředí samo o sobě je stresující a my automaticky cítíme strach z bílých plášťů sester a lékařů. Ale i oni jsou jen lidé a ve většině případů to s námi myslí dobře. Mnohdy nemají informace, a proto nechápou co a proč po nich chcete. Často ale narazíte na osvícené lidi, kteří se vám budu snažit vyjít vstříc. Nebojte se tedy ozvat a požádat v rámci možností o svojí stravu. To nejhorší, co se může stát, je, že vám ji nedají. Když to však ani nezkusíte, určitě ji nedostanete.

Souhlaste, s čím se dá (Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak)

“Když jsem se nečekaně ocitla s dcerkou v nemocnici po úraze, nahlásila jsem omezení úplně na všechno. Byla malička a zraněná, potřebovala jsem ji držet na co nejlepší stravě, aby se rychle zahojila a mohly jsme jít domů. Sice se jim zdálo zvláštní, že má alergii na lepek, brambory, maso i cukr, ale trvala jsem na tom, že jí z toho není dobře a to nechtěl nikdo riskovat, protože první dny byla na JIPu. Dietní sestra na mě nastoupila a musela jsem psát do tabulek všechno, co jsem jí dávala jíst a pít. Souhlasila jsem a zapisovala. Protože byla kojená a podle tabulek podváhová (neměla ve 14 měsících 10 kg), musela jsem vážit použité plínky, byť byla zvyklá na bezplenkovou metodu. Souhlasila jsem. Potřebovala jsem, aby za mnou pustili Romana s termoskami našeho jídla mimo návštěvní hodiny a pomohl mi malou nakrmit, abych se i já aspoň jednou denně najedla v klidu. Neřešila jsem nepodstatné, a tak zbyl prostor pro důležité věci, které mi prošly. Po pár dnech při převazech se setra podivila, že je dcera krásně zahojená a šla se podívat na fotku ze dne, kdy ji přijali, aby se ujistila, že se jí to nezdá. Pravila, že neví, jak to  dělám, ale ať to dělám dál. Jednu dietní sestřičku jsem zasvětila do kombinace aminokyselin (prý o tom už někde slyšela) a vrchní dietní sestra, která se bála, že malá bude mít málo bílkovin a tedy se špatně hojit, my přišla říct, že ty moje záznamy přepočítala a dcera je lépe pokrytá než ostatní děti na tomto oddělení.

 

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dnes jsem se vratila z nemocnice cela rozcarovana, dali mi rohlik s pudinkem a na pytliku bylo napsano ,,makrobioticka dieta????,,

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

30
19

Co s naším zdravím dělá hliník

Hliník je téměř všude. Obsahují ho potraviny, kojenecká výživa, deodoranty, léky, nádobí, plechovky, zubní pasty, krémy, voda, tabák nebo alobal. Co se sta...
19
7

Dýňománie: 40x inspirace na zdravé recepty z dýně

Pomalu nám začíná podzim a s ním sezóna těchto sladkých kulatých krásek – dýní. Pojďte se inspirovat našimi oblíbenými recepty a vyzkoušejte třeba dý...
41
10

Kupujete balenou krájenou zeleninu a saláty? Dejte si pozor!

Balené a předkrájené salátové mixy vypadají nevinně a v dnešní zrychlené době se mohou zdát jako skvělá možnost k ušetření času a dodržování zdravého život...