Domů > Magazín > Blog

Bez cibule ani ránu

Tuhle jsem v rádiu zaslechla moderátorky, jak se baví o barvení vajíček. Jedna pravila, že slupky z cibule na barvení sbírá celý rok, aby jich na Velikonoce měla dost. Nejdřív jsem to brala jako nadsázku, ale pak jsem si uvědomila, že před změnou jídelníčku jsem spotřebovala tak jednu cibuli za měsíc.

Červenou do salátu. Jinak co bych s cibulí dělala, když jsem nevařila a tlačenku nejedla? Takže ono to asi není zase tak divné, že někdo sbírá slupky z cibule dlouho dopředu, aby na Velikonoce měl dost. To já bez cibule nedám ani ránu. Za týden spotřebujeme cca 7 kilo.

Bez cibule nemůžu vařit

Cibule a mrkev jsou základní dvě zeleniny, kterých musí být pořád doma zásoba. Jakmile dojdou, prohlásím své obligátní: “Nemám zeleninu, nemůžu vařit” a vyzývám rodinu k odchodu na pole, když je sezóna; do sklepa, když je po sezóně; nebo k výletu do města, když už dojdou zásoby. Roman se vždycky směje, když otevře lednici a vidí dalších 5 druhů zeleniny. Nerad nakupuje a nerad jezdí do města. My holky naopak jezdíme do města a na nákupy rády, takže ho většinou přehlasujeme. Ještě se snaží: “Vždyť tu máš spoustu zeleniny,” a ukazuje na petržel, pórek, ledový salát a kus celeru. “To je málo, nemám z čeho vařit. Nemám už ani mrkev, ani cibuli!” Na slova ani cibuli dávám obzvlášť velký důraz, protože bez té to skoro nejde. Marně se snaží ukázat, že ve špajzu je ještě dýně a patizón. A tak většinou dojde na to nakupování. Někdy to ale nejde, a pak, v těchto kritických situacích, kdy mám k dispozici jen těch ubohých pár druhů zeleniny, vznikají z nouze nové recepty. Někdy jsou tak moc dobré, že končí tady na stránkách.

Slupky nevyhazuju

Slupky z cibule dávám do vývaru (jen trochu, aby vývar nebyl hořký a hnědý), když je to naše domácí nebo z dobrého zdroje. A protože jich většinou mám víc, než se do vývaru hodí, tak část odkládám do košíčku a sbírám je na jíchu. Je z nich perfektní hnojivo pro pokojové kytky, protože slupky obsahují spoustu minerálů.

Budeme barvit vajíčka

Zrovna jsem se chystala naložit slupky a připravit kytičkám výživu, když přišla Kája, že by chtěla obarvit vajíčka, která dostala od souseda. V obchodě chtěla koupit barvy a samolepky, ale já dostala jiný nápad. Ukážu jí klasiku! Nabarvíme s holkama vajíčka slupkami z cibule, to ještě neviděly. Vajíčka nejíme, takže je ani na Velikonoce nebarvíme, děláme různé alternativy (Vegan kraslice na VelikonoceVelikonoční kraslice ze šnečích ulit , Veselí jarní šneci). Je čas ukázat jim, jak se to dělalo v mém dětství. Hned v obchodě u barev jsem jí řekla, že kupované barvy jsou jedovaté (Barviva na velikonoční vejce pronikají i pod skořápku) a že na to půjdeme jinak. Že uděláme pokus a nabarvíme si je samy, přírodně. Byla zvědavostí bez sebe a teď se nemůže dočkat. Naštěstí mám doma košíček se slupkami z tohoto a minulého týdne, což by na barvení těch pár vajíček mělo bohatě stačit. Ještě že je nemusím sbírat rok jako ta moderátorka! U nás je cibule vždycky dost a slupky pořád po ruce. Tak hurá na barvení. Já se snad i začínám těšit.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář