Sportovní nápoje jsou dnes v trendu a tváří se velmi nezbytně. Jejich definice zní: doplňují důležité minerály, které ztrácíme sportem. Doporučují se, pokud člověk chce začít se sportem nebo dosahovat lepších výkonů. Ale jaká je realita? Místo minerálů a iontů obsahují spíše cukr a chemii.

Co jsou to sportovní nápoje?
Jsou nápoje určeny rekreačním, výkonnostním a vrcholovým sportovcům. Podle koncentrace minerálních látek se dělí na hypotonické, izotonické a hypertonické nápoje. Podle obsahu energie na rehydratační, rehydratačně-energetické a energetické. Sportovcům jsou k dispozici jak tekuté koncentráty, tak práškové formy, určené pro přípravu sportovního nápoje (1).

Opravdu je potřebujeme?

Tyto nápoje pronikají čím dál tím víc nejen do supermarketů a běžných obchodů, ale také do povědomí lidí. Fitness nadšenci bez nich často nevyjdou ani ze šatny. Jsou jim připisovány až magické účinky – zlepšují výkon a tělu dodávají vše, co po sportu ztratí. Ale po hodině joggingu, pilates nebo cvičení v posilovně člověku úplně bohatě na doplnění ztracených minerálů stačí voda a pak něco k snědku (např. zelenina obsahuje spoustu minerálů), to může z vlastní zkušenosti potvrdit i Ivan Rybařík, jemuž právě suplementy pro sportovce poškodily játra. Málokdo maká tolik, aby tyto drinky potřeboval.

Obsahují i látky, které mají negativní vliv na zdraví

Koktejlový mix aditiv – nikdo neví, co v našem těle může způsobit
Denně jsme vystaveni bohatému mixu chemických látek. A nikdo, ani odborníci nebo vědci, přesně neví, co tento mix různých barviv, konzervantů a dalších aditiv a látek, o kterých nemáme ani tušení (nejen z potravin, ale také z ovzduší, vody a věcí okolo nás), může způsobit v našem těle, zejména z dlouhodobého hlediska. Proto je dobré se co nejvíce „éčkům“ vyhnout.

Pokud si je ale člověk kupuje, měl by vědět, k čemu chce, aby mu tyto nápoje sloužil (na regeneraci v podobě energie ze sacharidů, nebo k dodání minerálů, které se ztratily pocením?) a jaké složky by měly tedy obsahovat. A dle toho vybírat. Nápoje obsahují nejen sacharidy a minerály, ale také spoustu dalších látek, které na výkonnost sportovce rozhodně nemají žádný pozitivní vliv: umělá sladidla, barviva a konzervanty. Azobarviva, která sportovní nápoje obsahují mají negativní dopad na naše zdraví, některá jsou karcinogenní a ovlivňují pozornost a činnost dětí. Umělá sladidla se využívají k oslazení nápojů, aniž by zároveň z nápoje vytvořily zdroj rychlé energie, ale opět naše zdraví ovlivňují negativním způsobem (tyto nemoci způsobují umělá sladidla v dietních potravinách).

„Možná si kladete otázku, proč výrobci potřebují potraviny barvit, podivně sladit a chemicky konzervovat? Když bychom to však vzali z druhé strany, mohli bychom se zeptat sami sebe, proč chceme, aby jídlo a pití vypadalo jako z pouti, aby dlouho vydrželo, lahodilo našemu jazyku a přitom neobsahovalo kalorie? Asi bychom se tím dobrali k základní mikroekonomické teorii o vztahu mezi poptávkou a nabídkou.“ (2)

Složení je mix cukru a chemie

  • Weider FreshUp: invertní sirup, voda, kyselina citronová, aroma (umělé), chlorid draselný, cyklamát sodný (skóre škodlivosti 6), sacharin sodný (skóre škodlivosti 5), chlorid vápenatý, karbonát hořečnatý (skóre škodlivosti 1), chlorid sodný, kyselina askorbová, niacin, vitamin E, kyselina pantothenová, vitamin B6, riboflavin, thiamin, kyselina listová, vitamin B12
  • Oshee for Runners: Voda, Glukóza, Maltodextrin, Kyselina: kyselina citronová, Regulátor kyselosti: citronany sodné, Konzervanty: sorban draselný, benzoát sodný, hydrolyzát kolagenu, Stabilizátory: arabská guma, estery glycerolu a rostlinné pryskyřice, Antioxidant: kyselina askorbová, Sladidla: aspartam a acesulfam K, Aromata (umělá), Obohacující látky: vitamíny (niacin, vitamín E, kyselina pantothenová, vitamín B6, biotin), Citronany draselné, Uhličitan hořečnatý, Barviva: E110 (stupeň škodlivosti 5 – může mít škodlivý vliv na aktivitu a schopnost koncentrace u dětí), E150d, karoteny

Závěrem

Až tedy příště vyrazíte na kolo, skupinovou lekci cvičení nebo do posilovny, vezměte si s sebou raději čistou vodu a po sportu se kvalitně najezte.

zdroj: dtest

„Mami, pizzu už viac nechcem.“ (Ivajanig)

Ivajanig: Strava mi veľmi chutí. Zatiaľ varím podľa Jíme...

Díky JJ mám více energie a 5 kg dole

Libenk: Hlavně chci moc poděkovat za Váš přístup, pořád...

Čtvrtý týden a čtyři a půl kila dole (Hanka)

Hanka: Hezký den, mám za sebou čtvrtý týden, krásně...

Zachránili jste mi zdraví

Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...

Hubnu i bez cvičení! (Alena)

Musím sa priznať, že počas tejto výzvy som sa...

Eva: „Jím jinak“ a jsem nadšená!

Eva: "Jím jinak" už podle vás vařím měsíc a...

Hubnutí jde samo

Iva1: Dobrý den, pořád se bavím a pořád hubnu,...

S vámi jsem získala pestrý, jednoduchý a lahodný jídelníček

Fpc: Jsem ráda, že jsem tyto stránky objevila těsně...

Jídelníček z kurzu si můj muž velmi chválil, i když podobně vařím už 10 let

Evakostrnova: Jedlá sú fantastické, klobúk dole, varím podobné už...

Lituji, že jsem vás neobjevila dřív. Měníte můj život k lepšímu

Eva: Jsem s vámi moc ráda! Měníte mi život...

Jsem nabitá energií a pořád se usmívám

Spenito: Ahoj Ajko (a holky :) ), líbí se...

Jídlo je chutné, syté, svačiny nepotřebuji (Olga)

Olga: Dobrý den, s vařením žádný problém nemám, naopak...

Moc nám chutná. I můj masožravec je nadšený (Lebell)

Lebell: Vaše recepty jsou Super! Super! Super! Nečekala jsem,...

Jsem ráda, že jsem na vás narazila v pravou chvíli

Mayf: Dobrý den, jsem rada, že jsme na vás...

Objev stránek

Dobrý den, vaše stránky jsem objevila někdy v tomhle...

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMáme pro vás Chorvatsko za super last minute cenu!
Další článekSlovníček zdravé výživy. Odteď už budete vědět, o co jde!