Domů > Magazín > Blog

Test zubních past skončil podnětem hygieně

Zubní pasta jako taková není zázračný přípravek, jehož používání nám zaručí zdravé zuby a dásně, může k tomu ale přispět. Proč dopadlo testování čtrnácti vzorků podnětem na Krajskou hygienickou stanici? A má smysl kupovat drahé produkty?

Jaké pasty se testu účastnily

Na našem trhu převládají zubní pasty obsahující fluorid, proto byly do nejnovějšího testu (1) vybrány vzorky právě s obsahem této složky. Jak moc je fluor v pastách problematický, se ukázalo záhy.

Fluorid a naše zdraví

Příjem vyššího množství fluoridu může vyvolat tzv. fluorózu, tedy onemocnění, které postihuje kosti a zubní sklovinu. (2) V případě skloviny jde o poruchu jejího vývoje způsobenou nadměrnými příjmy fluoridů před prořezáním zubů (6. měsíc–8. rok). (3) Za následek může mít ještě další nežádoucí účinky v podobě vyrážek, bolestí břicha a hlavy nebo poruch imunity.

Důležitý je v tomto směru také fakt, že fluorid přijímáme kromě zubních past či ústních vod i z dalších zdrojů (mezi bohaté zdroje patří černý čaj, kakao, ořechy, obiloviny, fluor je obsažený i ve vodě, někdy se přidává do soli).

Závažné překročení limitu

Zjištění odborníků rozhodně nejsou nijak pozitivní a vzbuzují rozruch. Laboratorní měření totiž odhalila u čtyř zubních past nadlimitní obsah fluoridu. A to v nezanedbatelné míře.

„Maximální povolené množství fluoridu v zubních pastách stanovuje evropské nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. To také vyžaduje, aby celkový obsah fluoridu výrobce na krabičce či tubě uváděl. Tento limit se přitom různí v závislosti na tom, pro koho je pasta určena, a uvádí se v jednotkách ppm (parts per million – počet částic na milión). V případě past pro dospělé je limit stanovený na 1500 ppm. Některé výrobky v našem testu hranici překročily o několik desítek jednotek, u jiných šlo až o 222 ppm,“ uvádí za dTest jeho šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Na základě těchto alarmujících výsledků byl podán podnět krajské hygienické stanici, a to na všechny čtyři výrobky, které překročily povolený limit (Rossmann/Alterra Zahncreme Bio-Minze, Elmex Anti-Caries Professional, Signal Cavity Protection a Vademecum Complete).

Vyplatí se investovat do drahé pasty?

Testy přinesly až propastné rozdíly mezi jednotlivými produkty. Podle Hany Hoffmanové se investice do nákladných past nevyplatí, uzavřela totiž test následujícím hodnocením: „Tyto zkoušky ukázaly, že lepší službu než pasta za více než stovku může nabídnout výrobek za dvacet korun.“

Je lepší použít pastu bez fluoru?

Jestli už jste si dali jedna a jedna dohromady, vyšlo vám, že se vyplatí vsadit na pastu, která fluor neobsahuje, případně nepoužívat žádnou. Jak už bylo zmíněno, fluor přijímáme ve stravě a nápojích a odborníci často zmiňují, že i úplné vynechání zubní pasty ničemu nevadí – správné mechanické čištění je zcela dostačující. (4)

O svou zkušenost se podělila i Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak : „Zubařka mě vždycky nabádala, abych používala pastu s fluorem. Už kvůli tomu, že moje zuby dostaly v dětství díky tetracyklinu a vší té léčbě pěkně zabrat. Spodní přední zuby jsem měla vždycky zabarvené a na dentální hygienu musela chodit pravidelně, abych je měla “čisté”.  Přestože přírodní kosmetiku a drogerii jsem začala používat už na střední škole, pasty s fluorem jsem se nevzdala snad do třiceti. Když mi ale došly souvislosti, bylo to stejné jako s jídelníčkem – zubní pastu s fluorem jsem okamžitě vyřadila a dětem ji nikdy do pusy nedala. Bude jim 12 a 9 let, nikdy neměly žádný kaz, sklovina v pořádku, zuby pevné a zdravé. A my s mužem? Od té doby, co jíme jinak: žádný kaz, žádné váčky, žádné problémy. Na dentální hygienu si jednou za pár let vzpomeneme a vždycky jsme pochváleni, jak se o zuby pěkně staráme, že není co čistit. I náš zubař už uznal, že to musí být tím jídlem. Měl nás totiž v péči už před změnou jídelníčku a vidí ten rozdíl.“

Strava podle Jíme Jinak je dostatečně vyvážená a i na zubech je jednoduše znát, že si z kompletních pokrmů dokážou vzít vše, co potřebují.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

6 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

monyesk
2. 5. 2021

Ahoj :-) měla bych dotaz ohledně čištění zubu deti… dceři je rok a půl a odmítá jakkoli otevřít pusu, abych aspoň zasmrdlala kartackem… násilně nechci… zatím jsem čistila bez pasty… měla bys Evi nějaký nápad jsou pastu nebo aspoň fígl? Díky moc.

Ayurvéda doporučuje na čištění zubů prášek z listů tropického stromu Neem. Velice posiluje, zuby dobře vyčistí a je to silný antioxidant, ale má dost hořkou chuť. Jsem s ním spokojena.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

49
1

Jak se vyznat v hluchavkách a využít vše, co nabízejí

Řada druhů a různé barevné variace… Vyznáte se v hluchavkách? Poradíme, jak si vybrat vhodný druh a správně využívat jednotlivé části rostliny.
3
8

Den dětí: představa versus realita

Jestli jsem se s dětmi během těch pěti let, co jsem matka, něco naučila, tak určitě tomu, že nemá cenu nic plánovat. Ale protože jsem nepoučitelná, stejně ...