Zubní pasta jako taková není zázračný přípravek, jehož používání nám zaručí zdravé zuby a dásně, může k tomu ale přispět. Proč dopadlo testování čtrnácti vzorků podnětem na Krajskou hygienickou stanici? A má smysl kupovat drahé produkty?

Jaké pasty se testu účastnily

Na našem trhu převládají zubní pasty obsahující fluorid, proto byly do nejnovějšího testu (1) vybrány vzorky právě s obsahem této složky. Jak moc je fluor v pastách problematický, se ukázalo záhy.

Fluorid a naše zdraví

Příjem vyššího množství fluoridu může vyvolat tzv. fluorózu, tedy onemocnění, které postihuje kosti a zubní sklovinu. (2) V případě skloviny jde o poruchu jejího vývoje způsobenou nadměrnými příjmy fluoridů před prořezáním zubů (6. měsíc–8. rok). (3) Za následek může mít ještě další nežádoucí účinky v podobě vyrážek, bolestí břicha a hlavy nebo poruch imunity.

Důležitý je v tomto směru také fakt, že fluorid přijímáme kromě zubních past či ústních vod i z dalších zdrojů (mezi bohaté zdroje patří černý čaj, kakao, ořechy, obiloviny, fluor je obsažený i ve vodě, někdy se přidává do soli).

Závažné překročení limitu

Zjištění odborníků rozhodně nejsou nijak pozitivní a vzbuzují rozruch. Laboratorní měření totiž odhalila u čtyř zubních past nadlimitní obsah fluoridu. A to v nezanedbatelné míře.

„Maximální povolené množství fluoridu v zubních pastách stanovuje evropské nařízení č. 1223/2009 o kosmetických přípravcích. To také vyžaduje, aby celkový obsah fluoridu výrobce na krabičce či tubě uváděl. Tento limit se přitom různí v závislosti na tom, pro koho je pasta určena, a uvádí se v jednotkách ppm (parts per million – počet částic na milión). V případě past pro dospělé je limit stanovený na 1500 ppm. Některé výrobky v našem testu hranici překročily o několik desítek jednotek, u jiných šlo až o 222 ppm,“ uvádí za dTest jeho šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Na základě těchto alarmujících výsledků byl podán podnět krajské hygienické stanici, a to na všechny čtyři výrobky, které překročily povolený limit (Rossmann/Alterra Zahncreme Bio-Minze, Elmex Anti-Caries Professional, Signal Cavity Protection a Vademecum Complete).

Vyplatí se investovat do drahé pasty?

Testy přinesly až propastné rozdíly mezi jednotlivými produkty. Podle Hany Hoffmanové se investice do nákladných past nevyplatí, uzavřela totiž test následujícím hodnocením: „Tyto zkoušky ukázaly, že lepší službu než pasta za více než stovku může nabídnout výrobek za dvacet korun.“

Je lepší použít pastu bez fluoru?

Jestli už jste si dali jedna a jedna dohromady, vyšlo vám, že se vyplatí vsadit na pastu, která fluor neobsahuje, případně nepoužívat žádnou. Jak už bylo zmíněno, fluor přijímáme ve stravě a nápojích a odborníci často zmiňují, že i úplné vynechání zubní pasty ničemu nevadí – správné mechanické čištění je zcela dostačující. (4)

O svou zkušenost se podělila i Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak : „Zubařka mě vždycky nabádala, abych používala pastu s fluorem. Už kvůli tomu, že moje zuby dostaly v dětství díky tetracyklinu a vší té léčbě pěkně zabrat. Spodní přední zuby jsem měla vždycky zabarvené a na dentální hygienu musela chodit pravidelně, abych je měla „čisté“.  Přestože přírodní kosmetiku a drogerii jsem začala používat už na střední škole, pasty s fluorem jsem se nevzdala snad do třiceti. Když mi ale došly souvislosti, bylo to stejné jako s jídelníčkem – zubní pastu s fluorem jsem okamžitě vyřadila a dětem ji nikdy do pusy nedala. Bude jim 12 a 9 let, nikdy neměly žádný kaz, sklovina v pořádku, zuby pevné a zdravé. A my s mužem? Od té doby, co jíme jinak: žádný kaz, žádné váčky, žádné problémy. Na dentální hygienu si jednou za pár let vzpomeneme a vždycky jsme pochváleni, jak se o zuby pěkně staráme, že není co čistit. I náš zubař už uznal, že to musí být tím jídlem. Měl nás totiž v péči už před změnou jídelníčku a vidí ten rozdíl.“

Strava podle Jíme Jinak je dostatečně vyvážená a i na zubech je jednoduše znát, že si z kompletních pokrmů dokážou vzít vše, co potřebují.

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

  1. Ayurvéda doporučuje na čištění zubů prášek z listů tropického stromu Neem. Velice posiluje, zuby dobře vyčistí a je to silný antioxidant, ale má dost hořkou chuť. Jsem s ním spokojena.

  2. Léta si míchám prášek na zuby z bílého jílu, skořice, drcené šalvěje, soli a hřebíčkové esence a jsem bez kazu. Zubař je vždy spokojený :)

  3. Moc díky za příspěvek :-) já pasty s fluorem už také nepoužívám léta , (poté co nám jedna lékařka na semináři říkala , že fluor, mimo jiné , kalcifikuje šišinku mozkovou a je to neurotoxin ) a zuby mám v pořádku. Míchám si vlastní pastu – kokosový olej , naložený propolis od našich včel , kurkuma a funguje dobře , jsem spokojená.

  4. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNáš recept na splíny
Další článekKapustový „dort“ s tempehem