Domů > Magazín > Zdraví

Jak na otravný hmyz v létě?

Jste také magnetem na komáry? Asi vás to moc nebaví, mít svědivá bolestivá místa na kůži. Zajímá vás, co s tím a jak tomu lze předejít?

Někteří komáři preferují pot a bakterie, jiné přitahuje oxid uhličitý a pach rukou. Když už vás komár přece jen kousne, zkuste si ránu po štípnutí ošetřit jablečným octem, hřebíčkovou tinkturou, cibulí (rozkrojenou na půl a pomazat) nebo zinkovou mastí, po které se ranka i velmi rychle hojí a nesvědí.

Přírodní repelenty

Jaké přírodní odpuzující prostředky nejen na komáry můžete použít či si vyrobit?

Eukalyptový esenciální olej (eukalyptus citriodora)

Bylo prokázáno, že prostředky s obsahem eukalyptového oleje, dokáží ochránit před komáry po dobu 3 hodin. Domácí olej proti komárům a dalším hmyzákům lze vyrobit z 1 dílu eukalyptového esenciálního oleje, který smícháte s 10 díly slunečnicového oleje.

Levandule lékařská

Esenciální levandulový olej můžete mazat přímo na kůži, nedráždí pokožku.
Větší množství spreje proti hmyzu a klíšťatům si vyrobíte povařením rozmarýnové a levandulové natě v 1 litru vody, necháte vylouhovat a po vychladnutí scedíte a přidáte lžíci vinného octa. Uchovávejte v lednici, na výlet si vezměte malé množství do menšího rozprašovače, po štípnutí ranku namažte květy levandule nebo olejíčkem z levandule. Vysaďte si levandule do květináčů.

Skořice

Skořicový olej působí jako repelent proti komárům. Repelent si vyrobíte tak, že nakapete 20 kapek skořicového esenciálního oleje do 100 ml vody. Postřik rozprašte na oděv, pokožku by mohla skořice podráždit.

Tymián

Tymiánový olej působí velmi účinně. Domácí repelent je možné si připravit ze 4 kapek esenciálního tymiánového oleje smíchaného se lžičkou slunečnicového oleje, a tuto směs pak smícháte ještě s 50 ml vody. 

Tea tree olej

Je známý pro své antiseptické a antibakteriální účinky, některé studie však naznačují, že by mohl být i účinným repelentem. Repelent z tea tree vyrobíte snadno, stačí nakapat tea tree esenciální olej do vody v poměru 20 kapek na 100 ml vody.

Jak často repelent aplikovat

Záleží na více faktorech, pokud použijete domácí repelent, aplikaci je vhodné opakovat po 2-3 hodinách. Také opakujte aplikaci repelentu:

  • po plavání
  • po cvičení
  • dle venkovní teploty

Odstraňte komáří líhně

Pokud máte problém s komáry doma či na zahradě, tak je dobré odstranit stojatou vodu. Sudy s dešťovou vodou uzavřete víkem, nenechávejte stát vodu v podmiskách, kbelících, bazéncích, nádobách atd., protože komáři zde kladou vajíčka a vesele se rozmnožují.

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

142
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

klub
2
4

Co obličej prozradí o našem zdraví

Obličej je zrcadlem našich orgánů. Co vše se z něj dá vyčíst? Budete se divit.
klub

Zkontrolujte si zdraví pomocí těchto 7 bodů na noze

Lidské chodidlo obsahuje velké množství aktivních bodů, díky jejichž pravidelné masáži si můžete zlepšit zdraví i sami doma. Pojďme je prozkoumat!

Obézním lidem se zmenšuje mozek. Ukázala nová studie

Přebytek tělesného tuku je předzvěstí vážných zdravotních problémů – jak diabetu, srdečních chorob, artritidy, tak také rakoviny. To ale není všechno...
klub
8

Jak se konečně zbavit akné

Akné je problémem mnoha žen i mužů, a to nejen v dospívajícím věku. Pojďme se spolu s Ing. Dagmar Lužnou podívat, proč akné vzniká, kde je ta pravá příčina...
klub
19
7

Jste element VODA? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element voda? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterému...

MUDr. Jiří Landa: Jak léčím bylinami – fytoterapie

V tomto videu probíráme bylinnou léčbu pohledem lékaře Jiřího Landy.