Ředkvičky patří mezi jarní zeleninu a v tomto období jsou chuťově nejlepší. Bohužel ale velmi rychle ztrácí svoji čerstvost a při špatném skladování, doslova vadnou před očima. Hledala jsem tedy způsob, jak ředkvičky co nejlépe skladovat, aby co nejdéle vydržely čerstvé. Doporučených způsobů jsem našla několik a tak jsem se rozhodla pro experiment, abych zjistila, který funguje nejlépe. Dopředu jsem vyloučila skladování ředkviček ponořených ve vodě. Mám vyzkoušeno, že sice vydrží čerstvé, ale uvnitř jsou vodnaté.
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité dny pro vitální podzim!
Rezervovat místo zdarma
V pondělí jsem u svého farmáře nakoupila několik svazků právě vytržených ředkviček a druhý den je uložila je na čtyři různé způsoby do ledničky. Jako kontrolní vzorek jsem si ponechala 3 ředkvičky ve svazku. Ty jsem skladovala běžně v lednici, v šuplíku na zeleninu, tak jak jsem to dělala donedávna. Po týdnu jsem ředkvičky zkontrolovala, porovnala jejich čerstvost a vyhodnotila nejlepší způsob uskladnění, jak z hlediska čerstvosti, tak z hlediska praktičnosti.
Pět způsobů, jak skladovat ředkvičky v ledničce
- v misce s trochou vody s kořínky a bez listů
- v misce s trochou vody s kořínky a s listy
- ve sklenice s vlhkým ubrouskem bez kořínků a listů
- ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy a s kořínky nahoře
- volně v šuplíku v lednici s kořínky a listy
V misce s trochou vody s kořínky a bez listů
Ředkvičky jsem opláchla a ořezala jsem jim vrchní listy, kořínky ponechala. Do misky jsem dala trochu vody a do té ponořila kořínky ředkviček.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě
8.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, zůstaly svěží a neoschly
Hodnocení: Tento způsob skladování se osvědčil, je celkem praktický, neskladujeme zbytečně listy a ředkvičky zůstaly krásně křehké a svěží.
V misce s trochou vody s kořínky a s listy
Ředkvičky jsem opláchla i s listy a kořínky, do misky jsem dala trochu vody a kořínky ponořila do vody.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě, listy trochu zavadly
8.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, listy zežloutly
Hodnocení: Ředkvičky zůstaly svěží, po odřezání listů vypadaly čerstvě. Vyčnívající listy z misky mi v ledničce překážely a byl z nich i nepořádek.
Ve sklenice s vlhkým ubrouskem bez kořínků a listů
Ředkvičky jsem opláchla, ořezala vrchní listy i kořínky. Do sklenice jsem vložila vlhký ubrousek a proložila ho ředkvičkami.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě
7.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, zůstaly svěží a křupavé
Hodnocení: Tento způsob uskladnění mě hodně oslovil, ředkvičky jsou připraveny k okamžité konzumaci, jsou v uzavřené lahvi a zaberou nejméně místa. Navíc zůstaly krásně čerstvé a křupavé.
Ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy a kořínky nahoře
Ředkvičky jsem opláchla. Do sklenice jsem dala trochu vody a do ní namočila zelené listy ředkviček. Kořínky jsem ponechala, ty trčely vzhůru.
2.den – ředkvičky vypadají čerstvě, listy trochu zežloutly
7.den – ředkvičky vypadají stejně jako na začátku, listy jsou žluté, což ničemu nevadí
Hodnocení: Byl to pro mě nejpodivnější způsob skladování, ale ráda jsem ho zařadila do svého experimentu. Překvapilo mě, jak ředkvičky zůstaly čerstvé a křupavé. Listy v obrácené poloze nedělaly nepořádek.
V šuplíku volně s kořínky a listy
Ředkvičky jsem pouze opláchla a dala do spodního šuplíku v ledničce k ostatní zelenině.
2.den – ředkvičky trochu oschly a listy zežloutly
7.den – ředkvičky jsou svraštělé, listy oschlé a žluté
Hodnocení: Nejméně vhodný způsob skladování, ředkvičky brzy seschly, ztratily barvu, byly gumové a svraštělé. Oschlé listy opadávaly.
Jaký způsob skladování je nejlepší?
Všechny čtyři různé způsoby skladování se co se týče čerstvosti ředkviček, se osvědčily. Kromě skladování celého svazku v šuplíku v lednici, ten dopadl nejhůř a navíc není ani praktický.
Úplně nejlépe co se týče vzhledu vypadaly ředkvičky ve sklenici s vlhkým ubrouskem a ředkvičky ve sklenici vzhůru nohama s namočenými listy. U sklenice bylo velmi praktické, že byly ředkvičky připravené ke konzumaci, takže za mě jednoznačně vedou.
Velmi dobře dopadly ředkvičky s kořínky v trošce vody a ředkvičky skladované na stejný způsob i s listy. Oba způsoby byly ve výsledku dobré, jen ten s listy méně praktický.
Nejhůře dopadly ředkvičky ve svazku skladované v lednici.
Je tedy jedno, který z osvědčených způsobů nakonec zvolíte vy, důležité je ředkvičkám zachovat alespoň trochu vody nebo vlhkost z ubrousku. A jestli máte ještě jiný, vyzkoušený způsob skladování ředkviček, napište nám ho prosím do komentářů.
Top řebříček skladování ředkviček
- ředkvičky ve sklenici s vlhkým ubrouskem
- ředkvičky vzhůru nohama s listy v misce s vodou
- ředkvičky bez listů, ale s kořínky v misce s vodou
- ředkvičky s listy a kořínky v misce s vodou
- ředkvičky ve svazku v šuplíku ledničky
PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?
Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.
Komentáře
Super článek, díky za tipy i ostatním. Já jsem ve vlhké utěrce vždy skladovala medvědí česnek a mrkev. Úplně jsem na to zapomněla! A že tak můžu skladovat i ředkvičky a bylinky, no paráda!
Děkuju za pokusničení, bylo to zábavný i poučný!
Taky volím očištěný ředkvičky do skleničky, jak nejsou připravený přímo k jídlu, tak je rodina nejí.