Domů > Magazín > Děti a strava

Jak stravovat 10. měsíční dítě? Kolik toho má za den sníst a jak je to s ovocem?

Dcerce je 10 měsíců a trochu si někdy nevím rady se svačinkami a s tím, kolik toho vlastně má za den sníst a také co ji mám dávat. Ještě ji kojím, takže mezi hlavními jídly dostává i mléko ode mě. Děkuji za odpověď.

Do roka by ideálně mělo být kojení největší částí její stravy a mezi kojením se zařazují nejdřív zeleninové, pak obilno – zeleninové příkrmy, samozřejmě bez lepku. Vaše dcerka je ještě maličká a navíc kojená, takže si nemusíte zas tak lámat hlavu s množství jídla. Ona si vše potřebné vezme od Vás, spíš je otázka, zda Vy jíte dobře, aby tvorba kvalitního mateřského mléka nešla na úkor Vašich zásob minerálů, bílkoviny atd. O ni se při kojení vůbec obávat nemusíte. Takhle malé děti si samy určují, kolik toho zrovna potřebují sníst a kojením si doplňují, co ve stravě nebylo. Jak sama poznáte, také se množství jídla v tomto věku u dětí mění, někdy jsou to mravenčí porce, pak zas v rámci růstu baští, že se nestačíte divit, pak zas útlum…atd.

🚀Začíná jarní očista - tento týden!
Proměň se ze zimní medvědice v jarní gazelu! 😁

Ráno plná energie, pleť jen září, oblečení ti padne a tělo šlape jako hodinky - Pojď do toho!

V 10ti měsících Vaší dcerce ke kojení bohatě stačí nesolené vařené obiloviny (formou rozvařené kaše, případně přepasírované, pokud ještě neumí kousat nebo i zrna, pokud už má zoubky a poradí si s tím), uvařené či napařené zeleniny (opět buď jako pyré nebo klidně formou polévky, vše bez soli a bez koření), můžeme obilovinu a zeleninu i kombinovat (polévka ze zeleniny a obiloviny, obilná kaše se zeleninou). Teď v zimě jí určitě nedávejte zeleninu syrovou a ovoce nechte na léto, teď jí k ničemu není, nepotřebuje ho. Jako svačinka by tedy mělo postačit dát třeba do ručičky napařenou mrkev nebo pár lžiček jáhlové kaše apod. Takhle malé děti ani neocení pestrost chutí, pro ně je dostatečně zajímavá a nová už jen chuť uvařené mrkve. Postupně ji rozšiřujte repertoár zeleniny o (petržel, celer, dýni, květák, kapustu, cibuli). Až začnete s ovocem, což doporučujeme tak od 1 roku a ideálně až v teplých měsících, tak raději také tepelně upravené, ale opět stačí vzít jablíčko či hrušku, později meruňku a švestku, a jen povařit, podusit nebo napařit.

🌱 PS: Začni svou jarní proměnu!

Probuď energii a uprav jídelníček. Uvidíš, že i na jaře se můžeš cítit skvěle! Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Přidej se do skvělé party - už za pár týdnů uvidíš výsledky.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den mam dcéru ve věku 10 měsíců je na uměleckém mléku a také se snažim ji dávat i příkrmy zeleňinové polévky a tak dále měla jednu oblíbenou plívku brambory,mrkev a petržel na másle ale poslední dobou mi už nic jiné než jogurty nevezme ze všechno se ji zveda žaludek a všechno ostatní jídlo odmítá vezme si jenom jogurty už ani tu oblíbenou polévku si nevezme a ani ovoce nevim si rady a nevim jak nato děkuji

michal.novak.jen
23. 3. 2017

Dobrý den, jmenuji se Stáňa Nováková (píšu z manželova profilu) a prosím o radu. Dcera 7 měsíců začala mít po příkrmech tuhou stolici. Kaká tak 1x za dva dny a stojí jí to velké úsilí (není to tak, že by to bylo s nějakým příšerným řevem, ale rozhodně to není komfortní ani pro ní, ani pro mě…). před přikrmováním neměla s vyprazdňováním žádný problém. Zařazuji postupně různé druhy zeleniny a jejich kombinace (dle Radost ze zdravých dětí) – zelenina je domácí uskladněná…množství snědeného si reguluje sama, ale je pravda, že sní klidně plnou misku, takže už pak kojení vynechávám a kojím jí až v dalším cca 3h intervalu… jinak kojíme po 3h i v noci… moc děkuji za reakci…

Ukázat další komentáře