Dcerce je 10 měsíců a trochu si někdy nevím rady se svačinkami a s tím, kolik toho vlastně má za den sníst a také co ji mám dávat. Ještě ji kojím, takže mezi hlavními jídly dostává i mléko ode mě. Děkuji za odpověď.

Do roka by ideálně mělo být kojení největší částí její stravy a mezi kojením se zařazují nejdřív zeleninové, pak obilno – zeleninové příkrmy, samozřejmě bez lepku. Vaše dcerka je ještě maličká a navíc kojená, takže si nemusíte zas tak lámat hlavu s množství jídla. Ona si vše potřebné vezme od Vás, spíš je otázka, zda Vy jíte dobře, aby tvorba kvalitního mateřského mléka nešla na úkor Vašich zásob minerálů, bílkoviny atd. O ni se při kojení vůbec obávat nemusíte. Takhle malé děti si samy určují, kolik toho zrovna potřebují sníst a kojením si doplňují, co ve stravě nebylo. Jak sama poznáte, také se množství jídla v tomto věku u dětí mění, někdy jsou to mravenčí porce, pak zas v rámci růstu baští, že se nestačíte divit, pak zas útlum…atd.

V 10ti měsících Vaší dcerce ke kojení bohatě stačí nesolené vařené obiloviny (formou rozvařené kaše, případně přepasírované, pokud ještě neumí kousat nebo i zrna, pokud už má zoubky a poradí si s tím), uvařené či napařené zeleniny (opět buď jako pyré nebo klidně formou polévky, vše bez soli a bez koření), můžeme obilovinu a zeleninu i kombinovat (polévka ze zeleniny a obiloviny, obilná kaše se zeleninou). Teď v zimě jí určitě nedávejte zeleninu syrovou a ovoce nechte na léto, teď jí k ničemu není, nepotřebuje ho. Jako svačinka by tedy mělo postačit dát třeba do ručičky napařenou mrkev nebo pár lžiček jáhlové kaše apod. Takhle malé děti ani neocení pestrost chutí, pro ně je dostatečně zajímavá a nová už jen chuť uvařené mrkve. Postupně ji rozšiřujte repertoár zeleniny o (petržel, celer, dýni, květák, kapustu, cibuli). Až začnete s ovocem, což doporučujeme tak od 1 roku a ideálně až v teplých měsících, tak raději také tepelně upravené, ale opět stačí vzít jablíčko či hrušku, později meruňku a švestku, a jen povařit, podusit nebo napařit.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Neuvěřitelných 55 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dobrý den, jmenuji se Stáňa Nováková (píšu z manželova profilu) a prosím o radu. Dcera 7 měsíců začala mít po příkrmech tuhou stolici. Kaká tak 1x za dva dny a stojí jí to velké úsilí (není to tak, že by to bylo s nějakým příšerným řevem, ale rozhodně to není komfortní ani pro ní, ani pro mě…). před přikrmováním neměla s vyprazdňováním žádný problém. Zařazuji postupně různé druhy zeleniny a jejich kombinace (dle Radost ze zdravých dětí) – zelenina je domácí uskladněná…množství snědeného si reguluje sama, ale je pravda, že sní klidně plnou misku, takže už pak kojení vynechávám a kojím jí až v dalším cca 3h intervalu… jinak kojíme po 3h i v noci… moc děkuji za reakci…

   • mrkev, dýně, zelí, pastiňák, petržel, červená řepa… vím, že listové zeleniny je málo, ale nechci jí dávat kupovanou a jinou doma zatím nemám. myslím, že na svůj věk toho sní opravdu hodně – je to např. jedna menší mrkev a k tomu 2cm silný srpek dýně typu hokaido a ve většině případů to sní všechno… je toho i s vývarem skoro plná miska (cca 200ml)… mačkám jí to na malé kousky (nemixuju)…

    • A nedáváte jí náhodou vitamín D (Vigantol)? Pokud ano, přečtěte si příbalový leták – zácpa je uvedena mezi vedlejšími účinky.

      • vigantol jí dávám už od narození, tak jako starší dceři a do začátku příkrmů s tím nebyl problém…, ale upřímně jsem netušila, že bych se měla zabývat jeho „závadností“… jaký je váš názor na nutnost jeho podávání v případě, že se stravuji prakticky striktně podle zásad makrobiotiky? děkuji…

 2. Dobrý den,

  obracím se na Vás s prosbou o radu ohledně stravování mé dcerky (9 měsíců). I přestože ze začátku nebyl s příkrmy žádný problém (i když vždy jedla spíš málo, max. 100g a vždy jsem musela ještě dokojit), nyní mi jídlo často odmítá úplně:/ Chutná jí kaše z rýže, ale už ne moc smíchaná se zeleninou. Když jí dám zeleninu (např. brokolici) do ruky, tak to je nadšená a tak nějak se s ní popere, ale když zeleninu přepasíruji a smíchám s obilovinou, moc jí to nejede. Jinak stále plně kojím. Neměly byste prosím nějakou radu, jak dál?

  Budu moc vděčná za jakékoliv rady. Hezký den.

  • Veroniko hlavně žádný stres, každé dítě je jiné a má jiné potřeby.. Zatímco Evy holky se cpaly od půl roku a snědly vždy obr misku čehokoliv, můj prvorozený odmítal do roka cokoliv sníst a jen se kojil. Maximum které jsem do něj dostala byly 2-3 lžičky zeleniny. Jestli ji chutná zelenina z ruky, tak ji ji dávejte do ruky, nemusí být propasírovaná, když si s ní nějak poradí. Jestli ji chutná kaše bez zeleniny, tak ji to dopřejte a zeleninu ji dejte zvlášť. Do roka si vystačíte s obilovinami a zeleninou a trochou ovoce. Když kojíte, není víc potřeba. Hlavně v klidu, vystresovaná maminka bedlivě sledující každé sousto na chuti dítěti moc nepřidá. I kdyby se do roka jenom kojila, nic se neděje. Nabízejte ji, co jí chutná, občas zkoušejte něco nového a uvidíte. Žádný savec netrpí dobrovolně hladem.

   • Heleno, moc se omlouvám, že reaguji až nyní. Děkuji za uklidnění. Včera jsme byly na desetiměsíční prohlídce a přibrala cca 100g. Doktor to zatím nijak neřeší, že prý uvidíme v roce. Malá se pomalinku rozjedla, i když pořád to není žádná sláva. Dám na Vaše rady a zkusím to neřešit.

    Jinak bych Vám moc ráda poděkovala za Vaše stránky, jsem z nich nadšená. Nacházím tolik inspirace. Opravdu skvělé. Mohla bych se zeptat, jestli někde na stránkách komplexněji řešíte stravování dětí od jednoho roku? Zatím mám k ruce knihu MUDr. Strnadelové a načítám toto. Ještě jednou moc děkuji a přeji Vám krásné jarní dny, Veronika

    • Děkuji Veroniko, vím jak jsme jako matky nejisté, protože nás to nikdo pořádně nenaučil. Generace už nevyrůstají spolu a my nemáme kde čerpat a učit se. A pak spoléháme na pediatry a jakákoliv nesrovnalost nás hluboce rozhodí. Zdá se že máte rozumného doktora a času na to, aby se naučila dcerka dobře jíst má ještě dost času.

 3. Tak tento článek ke mně přišel jako na zavolanou. Jsem tu nová, krmím 11ti měsíčního synka více méně rýží, jáhlami, sem tam polentou a vařenou nebo napařovanou zeleninou nebo batáty (+ nastrouhaným jablíčkem a jednou týdně krůtím vývarem, což teď můžu trochu přehodnotit) a pořád byly nějaké pochybnosti, zda mu to stačí (proto jednou týdně to maso)… Tak teď jsem klidnější. K tomu jídelníčku jsem totiž došla tak nějak na základě svých úvah a nějaké četby, ale znáte to…podle paní doktorky už by měl mít dávno denně maso, jogurty, lepek… Jen mám ještě dotaz. Poslední týden trochu trpí na průjmy, většinou jen hodně častá prakticky normálně vypadající stolice, jednou to byl ale i vodnatý průjem. Můžu mu v tomto věku dát (při tom vodnatém průjmu) už trochu kuzu? A s troškou shoyu nebo s trochou jablečné šťávy?

  • Jestli je ještě kojený, tak bych dala kuzu sobě, jestli ne, tak trochu jemu. Kapička shoyu může být, ale jablečná šťáva ne, ta je na horečku a průjem by spíš zhoršila. VysaD´te i ovoce, když má průjem.

 4. Nemáte někdo nějaký typ, jak na miminko (9 měsíců), které odmítá příkrmy (zelenino-obilné), tedy alespoň ty mnou uvařené, ty koupené maso-zeleninové, na kterých trvá tatínek, baští. Je vidět, že jí to domácí moc nechutná a násilím to do ní cpát nechci. Zkoušela už jsem různé kombinace obilí, zelenin, husté,řidší, víc obilí, víc zeleniny a nic. Někdy se stane, že se zrovna trefím, 1 – 2 dny mě to jí a pak zase další dny nic. Nemáte někdo nějaký typ, napád, co by mohlo zabrat. Nerada bych skončila na tom koupeným, ale taky se nechci hádat s partnerem, tak doufám, že si snad časem na to moje zvykne. Ale už fakt nevím, co jí mám vařit. Neporadil by mě někdo?

  • A nedává mu to tatínek s větší radostí a větší jistotou? to dětem obvykle úplně stačí…

   • Samozřejmě jsem si jistá, že za můj neúspěch s příkrmy může částečně moje nervozita. Jindy je to zase tím, že jí asi opravdu nechutná, a to si nevezme ani od tatínka ani od nikoho jiného. Dneska už to bylo lepší, tak doufám, že tak budeme pokračovat. Budu se snažit být víc klidnější a víc v pohodě, snad to zabere:-)

 5. Podle článku krmím syna. Je úplně zdravý, čilý, pěkně obchází nábytek, začínají lézt zuby. Jen je prostě problém na preventivních prohlídkách, že jde podle tabulek váhově dolů. Vždy jsem z toho dost rozhozená. Pomalu to vypadá, zda ho netrápíme hlady a nepřijede na nás sociálka. Samozřejmě, že odkývám, že dávám, co se podle většiny v tomto věku miminům dávat k jídlu má. Pak mi lékařka doporučí další výživové „pecky“ s dodatkem, že mám přehodnotit kojení. Tak nevím, kde je chyba, proč víc nenabírá a jak to mám zdůvodnit. Má začátek 10m, 8 kg a 71,5 cm.

  • Na toto téma nám zpracovala svůj příběh Slávka, které se také nelíbilo doporučení doktorky nacpat dítěti tukové buňky, aby byl podle tabulek a tak zjistila velmi zajímavé informace. Navíc i komentáře pod článkem jsou velmi přínosné. http://www.jimejinak.cz/2014/07/podvyziveny-kojenec-aneb-chceme-mit-deti-podle-tabulek/
   Buďte hlavně v klidu a koukejte jestli roste a je motoricky v pořádku, váha není hlavní ukazatel. Jestli vás to uklidní Eva měla obě holčičky v roce a půl osmi kilové a dneska je Markétka o hlavu větší než můj stejně starý syn. Můj mladší syn měl v roce lehce přes 8 kg a 72 cm.

   • My měly v roce 7,6 kg :) A na cvičení, kam s dcerkou chodíme, jsme sice nejdrobnější (ač téměř nejstarší), ale zdaleka nejčipernější (omlouvám se za mateřský plurál :)).

 6. Dobrý den, měla bych dotaz ohledně předkousávání. Moje dcera (16) stále bojuje s jídlem, v podstatě jsme pořád u „první lžičky“ je JEN kojená, což samozřejmě nevadí a jsem za to ráda, mlíčko obsahuje vše potřebné. Ale sem tam jí dám něco do ruky, ale jak sedí u stolečku, tak lžičku nechce ani vidět a když jí dám na talířek napařenou zeleninu, tak sice to hází spíš na zem, ale taky občas něco sní. Jde mi hlavně o to, když tady na webu píšete, že by kvůli trávení mělo být pořádně rozkousáno, ale když jí dám na talířek třeba nějakou luštěninu a obilovinu, tak jak ona si s tím v puse poradí? Ona nekouše (má nahoře 4 a dole 4 a pak celkem 4 stoličky), ona to spíš mne mezi jazykem a patrem mi přijde. V plínce vidím i kousky mrkve atd. Tak nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Mám teda spíš počkat než bude chtít ze lžičky předkousaný (mixovaný, rozmačkaný) nebo jí nechat, at jí sama, ale co z toho pak bude mít, když to pak ve finále najdu v plíně v kouskách? Já teda nevařím každý den, tak dvakrát týdně, protože to stejně spíš pak vyhazuju, takže spíš kojím ostošest a vyčkávám..

 7. Ahoj, jsem tady zase s žádostí o radu:-) Dcerka bude mít za týden devět měsíců, dávám jí v poledne zeleninku a večer domácí obilné kaše rýžové, jáhlové…Do zeleniny lžičku oleje. Nicméně přibírá minimálně a pořád poslouchám řeči od rodiny, mám dávat banán, brambory, maso. Je pravda, že má sotva šest kilo, do délky taky nějak extra neroste a chtěla bych jí trochu přilepšit. Co byste mi doporučili, aby to bylo co nejmenší zlo? Můžu začít přidávat obilovinu do zeleniny i v poledne? Také jsem četla, že od devátého měsíce se může začít přidávat občas trošku škrobu. A mám třeba přidávat semínka do obilnin během vaření? Co červená čočka, někde čtu až od roku, někde od devátého měsíce. Největší problém mám s ovocem, nechtěla jsem v zimě dávat, ale uvažuju, že třeba třikrát týdne přesnídávka z místních jablíček?

  • Myslím si, že v 9 měsících už dcerka může mít kromě kojení 3 jídla denně a to zeleninu s obilovinou. Proto zařaďte k obědu obilovinu se zeleninou, stejně tak na večeři. Oboje dohromady se dává už od 7. měsíce, záleží tedy na dítěti jak jí. Klidně přidejte semínka do obiloviny ať má i něco výživnějšího a pasírujte to dohromady se zeleninou. Lze už začít používat i červenou čočku, zatím ji dejte jen lžíci k obědu a časem i k večeři. Místo čočky časem přidejte i adzuki nebo mungo. Škrob je možné použít občas na zahuštění. Semínka jsou vhodná i jen do obilných kaší, když se dobže propasírujou. Nevím zda dceři jídlo nemixujete, může být i tady problém, úplně nejlepší je jídlo jí předkousat, pokud má už nějaké zuby, tak alespoň částečně. Nebo pasírovat. Podívejte se na video s Dášou Lužnou v klubu JJ, kde o tom mluví. S ovocem vám opravdu doporučuji počkat do léta, až bude sezónní. Nejen že vaší dceru vnitřně ochladí a může vám zbytečně onemocnět, ale ani nemá žádné extra výživové hodnoty. A dejte za dva týdny vědět, jestli se něco zlepšilo.

   • Děkuji moc, jste zlatá:-) Zařadím a dám vědět. Nemixuji, mám pasírovač z Danfood a poctivě pasíruju:-) Zub ještě nemá ani jeden…

    • Tak včera jsme byly na převážení, dcerka přibrala za poslední měsíc 210 g, ale prý nevyrostla a už nás doktorka poslala na endokrinologii. Ach jo, jen doufám, že nemá nějakou poruchu růstu:-(
     Oběd a večeři má obilovinu (jáhly nebo rýži) se zeleninou a obden k obědu lžíce červené čočky. Obilí vařím s lžičkou semínek, pak paíruju, k jídlu přidávám i sezamový olej. Jinak hodně kojím. Bojuju s tím, jestli nezačnu dávat jednou týdně žloutek nebo maso, protože dle rodiny za všechno může tahle strava. A to už jim ani všechno neříkám, jen vidí, jak je drobná…
     Zkusím zařadit obilné mléko na snídani, kaši moc nechtěla…Nebo myslíte, že bych měla zkoušet kaši a mlíko spíš na svačinu? A to obilné mlíko mám vařit s luštěninou nebo stačí to pro kojené děti?
     Taky jsem se radila v jedné makrobio skupince na facebooku a tam mi psali, že z rýže a jáhel malá nepřibere, že mám zařadit oves, který má hodně tuku, ale to jsem zas myslela, že lepkové obiloviny až po roce…Ach jo, jde mi mi z toho hlava kolem…

     • Eliško,držím vám palce,mám jen jednu zkušenost a to s dvojčaty, já se radila o stravě s pí Chasákovou,ta mi doporučila taky oves a já ho zařadila v malinkém poměru s rýží a semínkama (oves:rýže:semínka 1:3:1)-mým holkám totiž samotná rýže nejela, červenou čočku jsem zařadila už od ukončeného 9.měsíce a to zpočátku nepravidelně,pak i cizrnu.Neměla jsem s tím žádný problém a nakonec jsem i kojila skoro do dvou let.Hlavně jsem je nevážila a neměřila,stejně je důležité jestli prospívá:)))) a samozřejmě jsem měla velikou podporu rodiny,což u vás asi není….můj názor je takový,že možná by stačily ty semínka-sezam,slunečnice a s lepkem počkat,sama uvidíte.Pro zajímavost váhy:v 1.roce: 6730g a 6230g.Přeju pěkný den.

     • Eliško a kolik malá váží? Buďte opravdu v pohodě, ano, jiné jídlo má vliv, ale na normální růst a ne na abnormální růst, jak roste většina dětí, která je krmena mléčnými výrobky, masem ap. Bohužel málokteré dítě je dnes po půl roce kojeno, proto růstové tabulky jsou pro sunarové děti a ne pro ty naše. Jestli malá prospívá a hlavně přibrala, tak to fakt neřešte. Mně dítě nejen nepřibralo, ale jednou i ubralo, ale já se odmítám trápit, když vidím že je v pohodě. Děti na jiné stravě rostou pomaleji, ale jistě a hlavně déle, takže vše hravě doženou, ale bez růstových bolestí a jednou i problémy se zády ap. Přečtěte si v klubu příběh od Slávky, která měla stejný problém, je tam i velmi zajímavá diskuze, Slávka šla do hloubky a zjistila moc zajímavé věci, takže hlavně žádné strachy a trápení a věřte sobě a svému dítěti, už takhle jste výjimečná, když to dokážete ustát i navzdory všem. Evy holky měli v roce kolem 7 kg a dnes je Markétka o hlavu větší než můj syn, který to maso s tatínkem občas oproti ní má. http://www.jimejinak.cz/2014/07/podvyziveny-kojenec-aneb-chceme-mit-deti-podle-tabulek/

     • Ještě k dotazům, červenou čočku ji klidně už můžete 1x denně dát k obědu. Maso vám váhu nepřidá, naopak ji ještě víc stáhne, potřebuje uvolňující stravu, proto má být kašovitá. Já k snídani dávala kaši a napařenou zeleninu, jindy zeleninovou polévku a v ní obilovinu, na oběd to samé ale bez polévky až v roce jsem přidala luštěniny, ale já se nechodila vážit ani nervovat, takže jsem to neřešila. Obilné mléko malý nikdy nechtěl, takže je na kaších a polévkách od roku i na luštěninách. Jemu to stačilo i když byl také drobný a hubený. V roce 72 cm, váha někde kolem 8 kg, jiné děti mají klidně i 12kg. Oves je tučnější, ale chcete aby byla tučnější? Stejně nejtučnější je vaše mléko, takže pokud kojíte, jezte co nejkvalitněji vy, víc tuků, semínek, klidně i ovsa a krup, ona si to od vás vezme jednodušeji přes to mléko.Obilné mléko pro kojené, není potřeba dávat luštěninu, když kojíte.

      • Heli, dcerka má 6,1 kg a 65 cm…no dost málo na to, že bude mít deset měsíců. Ale je hrozně šikovná, aktivní, usměvavá, leze už někdy od prosince…Ona vždycky něco málo přibere, ale teď stagnuje ta délka…i když nevím, přijde mi, že to měření moc přesné není…Jinak děkuji za pochvalu, ale výjimečná nejsem, spíš zbabělec, doktorce jsem odkývala, že dávám maso, přesnídávky, teď mi poradila jogurt s banánem…Já bych se taky nechodila vážit ani nervovat, ale co mám dělat, když si mě tam doktorka každý měsíc zve…
       Oporu mám v manželovi naštěstí.

       • Důležité je, jak se dítě chová a jestli je motoricky ok. A vy jste jak velká? Kolik měla malá při narození? Ve vašem případě bych lékaři také vše odkývala, nemá cenu se nechat strašit nebo si vyhrožovat. Možná bych se příště omluvila, že má rýmu a nechcete ji tam tahat a dál že máte dovolenou… třeba na vás zapomene nebo budete mát delší čas na růst :-), někdy je to ve skocích.

        • Eliško, souhlasím s Heli ,přidat do vašeho jídla kroupy,oves….a ještě mě napadlo,možná by nebylo naškodu míchat celozrné obolí s bílou Calaspárou pro dítě a taky nechci mít tabulkové děti,raději zdravé , a které rostou pomaleji, návštěvy u dětské lékařky jsem řešila tak,že jsme tam byli v osmém měsíci a o té doby jen podle zdr.průkazky tj. v roce , v roce a půl,další která nás čeká je až ve 3letech.A to je naše lékařka vstřícná,že ví i o obilném mléku a raději jsem odkývala maso,které chci pomalu zařazovat až teď, ale nějak mi ty luštěniny sedí víc….abych nezapomněla holkám je 2roky a 4měsíce:O))).

         • Já opět přidám, i když je to obehraná písnička, že podle první pediatričky byla Markétka příliš hubená, protože nejí maso, mléko a brambory až do momentu, kdy jsem jí to pro klid odkývala. Pak napsala do papíru, že má atletickou postavu a nějaký lékařský pojem pro štíhlé děti a neřešila to. Mě to ale přišlo divný k ní chodit a před dcerou lhát, takže jsem změnila pediatričku a ta se nad štíhlounkými dcerkami nikdy ani slůvkem nepozastavila a vidíme ji tak sotva jednou za rok, když máme cestu do Prahy a chceme se (obvykle kvůli čtenářům) na něco zeptat. Markétce bude šest a oblékne oblečení na děti 3-4 roky, jen jí z toho koukají nohy a ruce, protože je dlouhá. Káje budou tři a nosí obleční na 24 měsíců.

          • Evo, kam chodíte k pediatře?
           Máme normální, ani moc neprudí. Ale mě nebaví tam pořád chodit. S miminem byly kontroly každých 5týdnů. Už z toho vyrostl, ale pořád bojujeme s očkováním. Maj to holky rozdělené. Dr.v klidu, sestra prudí. Straší a už nejen s očkováním. Jakmile zavolám, že rušíme, protože rýma, zvracení, … já nevím co ještě (a nekecám. :) Mrně není nějak extra nemocné, ale jak ho objednám na očko, tutově něco chytne. :) Jistojistě očkovaný být nechce.), tak straší, že máme přijít. Protože z rýmy může mít zánět středního ucha, z kašle zápal plic, ze zvracení už nevím. Uááá.
           Bohužel s manželem nejsme ve shodě, on chce očkovat, já ne. Takže máme kompromis. Ale v případě nějakých pokut apod. by to byl zase boj na dvou frontách – doma i u dr. Už mi minule hlásila, že po nich chce hygiena udávat odmítače i odkladače.
           Tak by mi asi ulevil alespoň klid u pediatry a žádný nátlak a blbé řeči. Díky.

          • Tammy, čím víc toto řeším, tím víc vidím, že je to o našem postoji. Když nejste doma ve shodě, je to průser, protože pak i ta doktorka se bojí, hrozí, že by kdyby něco, hodil by to manžel na ní….Naše doktorka si nepřeje zveřejńovat, nebere nové lidi, nenutí očkování a nechce mít potíže. Měla jsem co dělat, aby nás vzala, byla jsem asi poslední, koho přijala. Ale přísahala jsem, že s námi nebude mít práci, že jen potřebuju papír, že pediatrá mám :-) Osobně bych měnial pediatra, dokud bych nenašla někoho sympatického. A klidně v jiném městě jako to máme my. Nemusí nám rozumět, nemusí s námi souhlasit, ale za ty prachy, co do zdravotníctví za naše životy už natekly z našich výplat, se k nám bude už hergot chovat aspoń ten doktor slušně :-) Mě prostě nikdo vyhrožovat nebude. A lidi to cítí a nevyhrožují. Spíš jsme si přitáhli do života lidi stejěn nebo podobně smýšlející a je to zase snazší. Krásně o tom mluví Martina Suchánková v rozhovoru o očkování, to stojí za shlédnutí. My, rodiče, taky musíme umět říct „hele, dotkkore, odsud, potud. Tohle mi nemusíme poslouhcat a na tohle vy nemáte právo.“

          • Ano. Nejtezsi je asi dosahnout souladu doma. Nevim, jak. Alternativne smeruju jen ja. V mnoha vecech.

           Janino – nejaky napad? (Nebo kdokoliv jiny. Janina me napadla v souvislosti s clankem nebojuj.) Diky. :)

          • Tammy, včera jsem četla článek o tom, jak se vyvíjí kauza s očkováním a první, co mě napadlo bylo, že mít teď malé dítě, odstěhuji se pár km od nás za hranice, do Německa. Druhý nápad byl, že bych si zcela jistě našla soukromého lékaře. Jakože zcela za své. Nevím, zda to existuje i v pediatrii, u zubaře, gynekologa apod. je toto zcela normální, takže bych zřejmě dala čas i peníze na to, abych mohla kamkoliv dojet a to potvrzení (a individuální přístup) získat jakkoliv. Napadlo mě – jak se prokazuje, že dítě má protilátky a tudíž očkování nepotřebuje? Pokud je to jen o potvrzení… Co se týče partnera, my to máme už tak, že co chce jeden, to chce druhý. Navíc s očkováním nemáme zrovna dobré zkušenosti, takže u nás by nebyla shoda problém. Ale nemáme malé děti a naše velké holky mají očkováno všechno, stejně jako já a muž. Jen nový obvoďák zkoušel chvíli zaujmout očkováním proti tetanu, ovšem po chvíli toho nechal ;-) V oblasti partnerských vztahů leccos jídlo otevře a rozjede se to i do oblastí, které s jídlem (možná zdánlivě) nesouvisí. Je to i proto, že jsme si partnera našly v době, kdy jsme ty mozky měly zpracované do myšlení většiny a tak jsme i stejně tak hledaly partnera. Tvrdím, že pokud byla na počátku vztahu láska a tolerance a pokud partner není alkoholik, na drogách apod., je velmi pravděpodobné, že společnou řeč najdete. Ale pokud se tak nestane do roka, dvou, napadlo by mě, že si taky pěkně můžu namlouvat, že „náš vztah je JINAK v pořádku“…“než jsem začala takhle jíst, tak jsme si rozuměli…“ Pokud mě má totiž někdo rád, má rád mě. Bez ohledu na to, co jím a jestli chci nebo nechci děti očkovat. Jestli jsem nebo nejsem alternativní. Přece člověk není neměnný. Mění se každý. Někdo povolání, někdo bydliště, někdo jídlo a názory úplně každý. To jsem teď (pořád) já a takhle to mám. Jiná věc je, že spousta lidí se bojí, že zůstanou sami. A co pak oni sami se sebou, že. Pokud je ve vztahu prosazení názoru důležitější než já a nebo on … a jsme tam, kde jsme byli ;-) Prostě neexistuje návod. Návodem je jen láska. K sobě, k partnerovi.

          • Nemám co dodat, Janina to popsala od A do Z celé. Když jsme se o tom včera večer bavili s mužem, shodli jsme se během minuty, že bychom byli ochotni zaplatit, dojet nebo emigrovat, kdyby nás někdo do nečeho takového skutečně tlačil.

          • Evo,moje holky vypadají tak na roční děti a mají skvělé vlasy,což ty co jedí JJ mají :O)))).Naše doktorka se též nikdy nepozastavovala nad váhou,spíše ji ta MB zajímá,tak když tam jsme,zajímá se.Očkování mají asi nařízené všichni,proto se tam pokud možno nezdržujeme….očkované holky nejsou a tím masem jsem myslela občas rybu.Jsem moc ráda,že jste JJ.

          • To je skvělé, že se doktorka zajímá! Já mám taky pocit, že se lidi spíš zajímají než že by nám někdo dělal problémy. Rybu vidím jako ideální maso :-)

          • Holky, mě je poslední dobou taky trochu úzko – za 14 dní budou dcerce 2 roky a hodně lidí komentuje, že je malá. Tedy pár mm přes 81cm. V roce a půl měla 79cm, v roce 76. Váha kolem 11kg, ta se za 6 měsícu hnula cca o 1kg. Nemá po kom být prcek, babička už dost dlouho má hlášky(resp. má pořád hrůzu) typu, že bude malá a nevyroste (když nejí chleba, maso). Jemná motorika super, to ostatní asi průměr (dneska jel kolem dvouletý klučík na kole – tak to ještě ne..) – začala později chodit. Tentokrát prosím i já o uklidnění :-) a vaše zkušenosti u jiných dětí. Moc díky :-).

          • Moje starší dcera je oproti všem řečem o tom,jak bude malá, hloupá atd. velmi vysoká (o hlavu větší než jiné stejně staré děti) a velmi chytrá. A ta mladší vypadá, že na tom bude velmi podobně. Snad t pomohlo :-)

          • Evi děkuju, já vím :-). Mě spíš šlo o to, jestli jsou tyto naše míry v tomto věku k zamyšlení (dělám něco blbě v rámci JJ, které nezpochybňuju), či to tak i bývá. Protože už se mi dvakrát stalo, že jsem byla upozorněna jinými na něco, co jsem sama neviděla a měli pravdu (stáčení očička a jednostranný motorický vývoj – tam pak odhalena vrozená blokáda krku). Tak tak :-)

          • To je fakt, o měsíc mladší Markétka nejen že Dandu o hlavu přerostla, ale už ji v létě začaly padat první zoubky a sama se naučila číst.

        • Já mám 160 cm. Malá měla 47 cm, 3110 g. Motoricky je myslím víc než ok. A ani nevypadá nějak podvyživeně, buclaté tvářičky, bradička…Škoda, že nejde zjistit, kolik jsem měřila já v jejím věku, váhově jsem na tom výborně, to jsem byla vypasená ze sunaru:-D Jen ty debaty s rodinou mi ubírají sílu…o víkendu návštěva rodičů…proč nedáváme banán, ten je přece dobrý, pak ji chtěl dát můj taťka zkusit zmrzlinu, kterou jedl! A že jsem upjatá, že by jí to přece nezabilo…co na to říct…já vím, že by na to neumřela, ale proč by to měla ochutnat nechápu. Prostě si v tomhle vůbec nerozumíme.
         Mám kolem sebe asi šest mimin plus mínus stejně starých a všechny byly přes zimu nemocné, některé dokonce antibiotika. Moje nic a to jsem měla opravdu silné nachlazení…jen párkrát kýchla, jeden den mírně zvýšená teplota…a to nikdo nevidí….já vím, že strava na to asi ještě nemá až takový vliv, ale částečný určitě jo…
         Jen mám po přečtení pár diskuzí strach, aby to nebyla nějaká porucha růstu…nedostatek růstového hormonu nebo dokonce Turnerův syndrom..no už radši takové diskuze číst nebudu:-)

         • Eliško, strava má mnohem větší vliv, než si dovede většina z nás připustit. Na diskuse o syndromex bych se vykašlala a případně pochyby nechala rozptýlit odpovídajícím vyšetřením. Rodičům bych jasně řekla, že za dítě jsem odpovědná já a prostě si nepřeju, aby jí tyhle věci dávali a že budete vděčná, když pro ni donesou…doplńte, co se vám hodí (bio mrkev, jáhly, mandle, nešířené rozinky, nesířené meruńky,…).

 8. Dobry den
  Zaujimalo by ma, preco ma byt zelenina aj ovocie uvarene? Ved v surovom stave je tam viac zivin, nie? Pytam sa aj preto, ze dcerka ma po zavedeni prikrmov problem s kakanim, ide jej to tazko a niekedy aj viac dni vobec a mam pocit ze varene veci to zhorsuju. A surove jablcko nahrubo nastruhane jej to rozpohybovalo.
  Dakujem

  • Petro, pokud jde o stolici miminek, záleží vždy především na tom, z čeho se příkrm a v jakem poměru zhruba skládá. Pokud se mu špatně kaká, je mozné, že to způsobuje větší podíl obilí. My jsme v takovem případě vždy zvýšili podíl zeleniny a obili dali méně a také konzistence aby nebyla příliš hutná. Třeba zařadit tekutější polevkovejsi pokrm alespoň jednou denně a uvidíte.
   Co se tyče vareneho a syroveho, v syrovém stavu je skutečně obsah minerálů a vitaminu větší. Problém je však se stravitelností a vstřebáním. Z tepelně upravené zeleniny je tělo schopné tyto vitaminy a minerály lépe využit a kvalitne vstřebat, zároveň zažívání není tolik zatíženo trávením syroveho a nespotřebuje tudíž další minerály navíc, ktere při trávení tepelne upraveného ušetří. Takto si to vysvětluji, pokud někdo ví vic a lépe, nechť mě prosím doplní.
   Také s ovocem bych ještě pockala. Nepisete jak je vaše dcerka stará, ale do roka bych ovoce vůbec nenabizela a pockala bych do léta/podzima, kdy bude přirozeně dozrávat na zahrádce. Ovoce zbytečně zahleňuje a ochlazuje. Já mám skoro 13 měsíčního klučíka a ovoce ještě nepoznal. Jsme na zeleňine, obilí a nyní jiz i lustenině a samozřejmě stále kojime. Z mých 3 synů jí zatím nejlépe a to byli všichni vždy pekní jedlíci ;-)
   Takže ve zkratce, pokud mi nekakal, zvýšili jsme podíl zeleniny na úkor obili a příkrm připravovali raději řidší, aby to nebylo moc hutné. Vždy se to postupne spravilo az docela srovnalo během pár dní. Chce to jen sledovat stolici a podle ní připravovat poměr a konzistenci příkrmu, aby naše poklady netrpěly :-)

 9. Zobrazit všech 55 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPořád ještě rostou, rozveselte s nimi talíře
Další článekSlyšela jsem, že děti nemohou celozrnné pečivo, je to pravda? A co celozrnné obiloviny?