Domů > Magazín > Žijeme jinak

Jak z henny vznikly smrtící barvy na vlasy

Krása důležitější než riziko smrti. To bylo motto dřívějších žen ve 20. století. A to je i důvod, proč dodnes ještě stále na trhu máme chemické barvy na vlasy s nebezpečnou látkou PPD. Tyto barvy měly být totiž zcela zakázány…

Začalo to v Egyptě přírodní hennou…

Kdo se domnívá, že barvení vlasů je vynálezem moderní doby, mýlí se. Ženy si odnedávna barvily vlasy, i ve starověku. Kolébkou barvení vlasů je Egypt, kde byla nalezena více než 5000 let stará ženská mumie se zbytky hennou obarvených vlasů. Pro Egypťany byly co nejtmavší a nejsytější vlasy symbolem krásy. Dosahovali toho použitím přírodních barviv jako je henna (později i indigo – namodralou čerň). Díky prášku z rostliny Hennovníku bílého mohli mít nejen krásný tmavý odstín, ale také vlasy vyživené a lesklé. Barvení vlasů (paží, nehtů i chodidel) nebylo jen výsadou žen, také muži chtěli zakrýt první šediny, aby si zachovali své mladí. (1)

V Evropě začal boom henny

V Turecku začali hennu míchat s různými kořeny, mízou nebo cukrem a objevily mnoho různých odstínů. Receptury na tyto barvy na vlasy byly tak vzácné, že byly přísně střežené. Díky cestovatelům do různých koutů světa se henně otevřely dveře i do Evropy. Jednou z průkopnic henny v Evropě byla operní zpěvačka 19. století Adelina Patti. Díky svým lesklým vlasům s jemnými načervenalými odstíny se stala symbolem krásy, a tím i u nás začal boom henny.

Ženy se smrtících barev na vlasy nechtěly vzdát

Ve 20. století se do módy místo tmavého odstínu začala dostávat blond barva. V USA byly přírodní barvy na vlasy nedostupné, proto právě zde začaly vznikat první chemické pokusy o umělé barvy. Po prvních neúspěšných pokusech s textilními barvami se na trh dostalo efektivní a funkční barvivo na bázi uhelného dehtu – tzv. PPD (para-fenylendiamin), dříve používané při zpracování kožešin a textilií. Po opakujících se úmrtích v kadeřnických salonech po nabarvení vlasů PPD měla být tato látka v kosmetice zakázána. Ženy ale nesouhlasily. Odborníci přišli s tím, že když se omezí množství PPD pod určitou hranici, zamezí se úmrtím a PPD může být dále používáno. (2)

Zakladatel L’Oreal přišel s první “bezpečnou” barvou

PPD nebylo jediné používané chemické barvivo na vlasy. S érou Marilyn Monroe přišlo četné používání efektivního zesvětlování vlasů pomocí peroxidu vodíku. Začátkem 20. století vznikla první “bezpečná” chemická barva na vlasy využívající účinky peroxidu a amoniaku. Tuto barvu (Dream blond) vytvořit Eugen Schueller, zakladatel L’Oreal a éra hereckých hvězd mohla začít! (3)

Víte, co obsahují barvy na vlasy dnes?

Seznamte se, čím si barvíte vlasy

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář