Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Na co si dát pozor u grilovacího koření

Ke grilování patří téměř neodmyslitelně maso, ovšem při troše snahy si tuto letní kratochvíli užívají i zastánci stravování podle Jíme Jinak. Kolikrát je výsledkem pestrá a lahodná rostlinná hostina, kterou si ani příznivec živočišných produktů nenechá ujít (kompletního průvodce zdravým grilováním najdete tady).

Kořenicí přípravky pod lupou

Pokud si rádi posypete oblíbenou grilovací pochoutku směsí koření, nenechte si ujít následující řádky. Vybrali jsme pro vás to nejdůležitější a nejpraktičtější z výsledků podrobného zkoumání organizace dTest. Laboratoří prošlo celkem 15 kořenících přípravků a zkoumala se především jejich bezpečnost.

Než se vrhneme na výsledky, jen krátce k základním pojmům: „Podle platné vyhlášky se za koření považují rostliny či jejich části, které jednotlivě ovlivňují chuť a vůni. Pokud balení obsahuje více takových rostlin, jde o směs koření a pokud se přidá ještě něco navíc, např. sůl, vznikne kořenící přípravek,“ upřesňuje názvosloví Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Překvapivé výsledky

Při porovnávání naměřených hodnot s údaji na etiketách obstály produkty bez problémů. V pořádku byl také výsledek testování bakterie salmonely a nebezpečných plísní produkujících jedovaté látky (jejich přítomnost by svědčila o nedokonalém sušení, nesprávném skladování nebo nedostatečné hygieně).

I ve zkoušce přítomnosti pesticidů vzorky obstály. Nejlépe dopadlo koření značky Diskont, které neobsahovalo žádnou ze sledovaných látek. Ostatní kořenící přípravky obsahovaly jeden až deset druhů testovaných pesticidů, nicméně nedošlo k překročení povolených limitů ani přítomnost nepovolených látek.

Na nás samotných pak je podívat se na složení a dát si pozor na rizikové složky. Většina testovaných kořenících přípravků se dokázala obejít bez látek zvýrazňujících chuť a vůni (škrob nebo aroma), obsahovaly je celkem tři testované produkty. Pokud vás zajímá, kterých aditiv se není třeba bát a kterým se naopak obloukem vyhnout, podívejte se sem

A zase ta sůl

A teď už pojďme na problematickou sůl: grilovací kořenící přípravky patří do skupiny tzv. skrytých zdrojů soli – jde o sůl, která je součástí potravinářských výrobků. Ty jsou častou příčinou nadměrné konzumace soli.

Nejnižší podíl soli byl potvrzen u značky Kulinář, kde laboratoř naměřila 17,7 %. Nejvyšší hodnotu 63,5 % naopak obsahovalo grilovací koření Vitana. Nadpoloviční podíl soli analýza potvrdila u více než poloviny všech testovaných přípravků. Při užívání kořenicích směsí je proto potřeba být opatrný s dosolováním,“ říká Hana Hoffmannová.

Další užitečné informace a tipy k soli, která k našemu každodennímu jídelníčku neodmyslitelně patří, najdete v tomto článku.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Zrovna nedávno jsem radostně šáhla po bio směsi koření. Doma jsem zjistila, že je tak slaný, že se to absolutně nedá jíst (mělo to víc soli než některý směsi od Vitany) – je to škoda, jinak obsahuje spoustu bylinek a bez tý přemíry soli by chutnalo moc dobře.

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

2

8 způsobů, jak použít sojovou omáčku, které neznáte

Sojová omáčka má mnoho způsobů využití. Kromě klasického dochucování omáček, zeleniny, luštěnin, karbanátků a nákypů ji lze využít ještě mnoha dalšími způs...
3
5

4 rizika konzumace smažených hranolek a jak je zdravě nahradit

Pokud si ještě stále dáváte na jídlo hranolky, je na čase si přečíst, co vše mohou hranolky ve vašem těle napáchat za škody.
12
4

TOP 7 druhů koření: dodají nejen chuť, ale také léčí

Koření by v našich kuchyních mělo mít nezastupitelné místo. Nejen že dodává chuť a vůni pokrmům, umožňuje méně solit, ale také bojuje proti řadě nemocí ...
13

Chřestová sezóna je tu: 9 faktů, které vás překvapí

Chřest je velmi zajímavá zelenina a jeho sezóna je právě v plném proudu. Věděli jste například, že Česko bylo dříve chřestovou velmocí a náš chřest byl teh...
11
1

Návod, jak v dnešní době vybírat zdravé potraviny

Přibývá důkazů, že kvalita potravin má na nás mnohem zásadnější zdravotní dopad než poměr jednotlivých makroživin. Konzumace vysoce zpracovaných potravin v...