Domů > Magazín > Blog

Pouhé 3 dny v nemocnici změní váš střevní mikrobiom k horšímu

Nemocnice by měla být od toho, abychom se brzy zotavili. Místo toho nám ale pobyt v ní může v těle nadělat paseku. Studie zjistila, co pouhý 3 denní pobyt v nemocnici udělá s vaším střevním mikrobiomem, který má vliv na téměř vše, co se ve vašem těle děje – od imunity, přes hmotnost, zdraví, spánek i náladu.

U 2/3 pacientů výrazně klesla rozmanitost mikrobiomu ve střevě a začaly převládat patogenní bakterie

Studie sledovala 24 lidí ve věku 25-85 let přijatých na jednotku intenzivní péče do nemocnice Queen Elizabeth Hospital Birmingham ve Velké Británii po dobu 10 měsíců. Odebrali jim vzorky stolice a sledovali, kteří mikrobi byli přítomni a jak se jejich složení měnilo v průběhu léčby. Až 2/3 pacientů vykazovaly v průběhu léčby postupné snížení pestrosti střevního mikrobiomu. Největší změny byly způsobeny podáním antibiotik, přispívá k tomu také krmení pacientů trubičkami a ventilátory.

Střevo je obvykle domovem bohaté palety mikroorganismů,” říká vedoucí studie Pallen. “U pacientů v nemocnicích jsme ale svědky toho, jak se rozmanitost rychle snižuje, jsou vytlačeny zdravé kmeny bakterií a začnou převládat ty patogenní.”

Nejčastěji dominoval patogen, který může být

Co je to E. faecium?
Je to patogenní bakterie, která se běžně vyskytuje v menším množství (5-10 %) v lidské střevní mikroflóře menším množství. Pokud se ale změní rovnováha střevního mikrobiomu a tato bakterie převládne, může způsobit patologické stavy.

Vědci zjistili, že ve střevech pacientů v průběhu léčby převzal “nadvládu” bakteriální patogen Enterococcus faecium. A to může být problém, protože tento mikrob se může šířit ze střeva a poškodit další části těla, včetně plic. Pokud se dostane do krevního řečiště, může to být fatální. Studie byla provedena na malém vzorku pacientů, ale její výsledky se shodují i s jinými, podobnými studiemi.

Je to docela znepokojující,” říká Mark Pallen, výzkumník mikrobiální genomiky v Quadram Institutu ve Velké Británii, který výzkum vedl. “Byl jsem překvapen. Měl jsem podezření, že se něco takového děje, ale byl jsem šokován rozsahem změn, ke kterým to vedlo.”

Prioritou nemocnic s intenzivní péčí je zachraňovat životy, ale vědci se shodují, že by se lékaři měli také více soustředit na minimalizaci narušení střevního mikrobiomu u pacientů a nepodávat zbytečně nebo příliš dlouho antibiotika, pokud to není nezbytně nutné.

Jíme Jinak radí:

Pokud je třeba, abychom my, anebo někdo z naší rodiny, absolvovali pobyt v nemocnici, zaměřme se na dodání dostatečného množství fermentovaných potravin v jídelníčku a zdravou stravu bohatou na vlákninu, aby se rovnováha ve střevě mohla brzy zase obnovit.

zdroj: microbiologyresearch.orgnewscientist.com

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zajímavý článek i diskuze!
Ale asi by opravdu mělo být napsáno, že se jedná o tři dny na JIP, kde opravdu pacienti často už “klasické” jídlo vůbec nejedí (často výživa do žíly nebo Nutridrinky, kde jde o nutné přežití víc než o pestrou stravu).

Ale výzkum mikrobioty na různých druzích stravy by mě zajímal moc!! Nejen JJ versus česká klasika, ale třeba i jiný výživový směry.
Neznáte někoho, kdo by to mohl udělat třeba jako výzkumnou práci a odpublikovat?
Já občas můžu navrhovat témata na bakalářku nebo diplomku, ale na jiném druhu školy;-)

A přestože strava v nemocnicích asi vypadá pořád podobně, začíná na to reagovat aspoň ruka trhu. Tuhle jsem proběhla nemocnicí a v kantýně kromě kafe a dortů měli taky zeleninový saláty, bulgurovej salát, hummus apod.

Krákora
31. 1. 2020

Četla jsem víckrát, pokud dobře rozumím, jde o studii, která hodnotila POUZE mikrobiom pacientů přijatých na jednotku intenzivní péče? Nic jiného jsem v článku nenašla, tudíž myslím, že název článku je poměrně dost zavádějící. Zde se píše o velmi intenzivní péči v závažném zdravotním stavu – prakticky vždy antibiotika, téměř vždy řada životní funkce podporujících léků a celková anestetika. Na začátku situace stojí vážný zdravotní stav člověka, který podle předpokladů je téměř vždy již sám o sobě provázen hlubokými změnami ve střevním mikrobiomu. Musím říct, že vyjádření výzkumníka, že byl zjištěním překvapen a pak dokonce šokován rozsahem změn, zase dost překvapilo mě. Vždyť jde o základní předpoklad, jehož potvrzení snad zase tolik překvapující není.

Během tak závažného zdravotního problému, který vede k přijetí na jednotky intenzivní péče na dobu 3 dny a zřejmě i déle, je hodnocení po 3 dnech zajímavé pro vědce, ale z hlediska toho problému je výsledek zcela logický – uzdravení teprve přichází, zotavení ještě nezačalo. Myslím, že i tady na JJ by mělo zaznít, že paseku ve střevě nedělá explicitně 3-denní pobyt v nemocnici, ale prvotně závažný zdravotní stav, který vyžaduje léčbu na jednotce intenzivní péče po dobu celých 3 dní nebo i více – dost to vypovídá o hloubce zdravotní poruchy jako takové.

Ukázat další komentáře