Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Bojíte se dusičnanů v zelenině? Dávají nám silné svaly!

Když lidé začínají jíst zdravě, mají obavu z příliš velkého množství zeleniny kvůli dusičnanům. Překvapivé zjištění přinesly studie, které ukazují, že dusičnany nám dodávají sílu i bez tréninku a mají příznivý vliv na naše srdce a cévy. Jak je to možné?

Přívětivé dusičnany v zelené zelenině

Vědci z Austrálie provedli studii trvající po dobu 12 let, do které bylo zahrnuto 3 759 lidí (1). Zmapovali složení jejich stravy a zkoumali, zda konzumace zeleniny, která obsahuje hodně dusičnanů, souvisí s jejich svalovou silou. Cože? Dusičnany, které byly nazývány jako škodlivé a před kterými nás vždycky nás odborníci varovali s tím, že je nezdravé zeleninu, která je obsahuje, konzumovat?

Vědci tedy zjistili, že lidé, kteří jedli hodně zeleniny obsahující dusičnany, což je například špenát, kapusta, salát, řapíkatý celer, měli o 11 % vyšší svalovou sílu ve svalech dolních končetin a to bez ohledu na jejich fyzickou aktivitu (stačí i 1 hrnek denně). Proč je tomu tak? Protože dusičnany vlivem bakterií v organismu podporují tvorbu důležité molekuly, která je ve skutečnosti volným radikálem. Je to oxid dusnatý. Tato molekula má vliv na zdraví cév, regulaci krevního tlaku, na zdraví dýchacích cest, na tvorbu některých molekul, které zabezpečují komunikaci v mozku, na přenos informací v mozku, na funkci mitochondrií, které jsou zdrojem energie v buňkách. Když je zdraví mitochondrií poškozeno, buňky nedostávají potřebné množství energie pro svoje funkce. Dusičnany v zelenině tedy zcela určitě neškodí, ale dusičnany v uzeninách ano, ale to by byla jiná kapitola.
Důležitá je konzumace zelené zeleniny především u starších lidí, kdy ubývá svalová hmota. A svalová síla v dolních končetinách znamená lepší stabilitu a menší pravděpodobnost úrazů, dobrou fyzickou aktivitu, pohyblivost.

Jak pomáhá červená zelenina

Druhá studie se týkala červené zeleniny a jejího vlivu na organismus, a to konkrétně červené řepy. U starších lidí nad 65 let zjistili, že množství vypité čisté šťávy z červené řepy 2x denně po 70 ml už po 10 dnech vedlo k poklesu krevního tlaku o 5 jednotek a zlepšení mikrobioty v ústní dutině (nezapíjet hned vodou). Tím, že se mění dusičnany, obsažené v červené řepě, na oxid dusnatý. Oxid dusnatý způsobuje relaxaci cév a může mít příznivý efekt na kardiovaskulární systém. Také se nedoporučuje moc časté používání ústních vod u starších lidí, protože si mikrobiotu v ústech tímto ničí.

Je známo, že tvorba oxidu dusnatého v těle s věkem klesá. Nebojme se tedy obsahu dusíku v zelenině.

Potřebujeme důkazy, abychom se nebáli zeleniny?

“Moc mě baví, jak vědci stále přicházejí jako na velké novinky na to, co naši předci a tradiční medicína znají už tisíce let – že zelená zelenina má být denně na talíři a že červená řepa je lék na srdce. Lidé se bojí jíst zeleninu, že budou mít moc dusičnanů v jídle,” a raději se drží rohlíků a brambor. Potřebujeme studie na to, abychom se přestali bát jíst zeleninu?” dodává Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Zajímám se o zdravý životní styl už bezmála 30 let. V posledních letech také více o psychologii a epigenetiku a o nové výzkumy a studie z těchto oblastí.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář