Jste unavení, nevrlí a nemáte do ničeho chuť? Chcete shodit zimní kila, ale nemáte vůli se do toho pustit? Chcete konečně jíst jinak, ale nevíte, kde začít? Pojďte s námi do jarní očisty. Po zimě je potřeba uklidit v těle i na duši, aby se nám žilo zlehka a vesele.  Jarní očistná kúra pomůže vyhnat z těla přebytečné zásoby, odlehčí se játrům a žlučníku, budeme krásní a veselí, zaženeme jarní únavu a splíny. Nebojte, nebudete na to sami, bude to týmová práce. Tenhle program je vhodný i pro ty, kdo teprve začínají - půjdeme totiž krok za krokem.

 S naším tělem je to stejné jako s naším domovem

Jak do oken nahlédne slunce, najednou vidíme všechny ty šmouhy a pavučinky, co se nám za poslední dobu udělaly. V našem těle je po zimě taky potřeba trochu uklidit. S jarem většina z nás přirozeně dostane chuť vzít hadr, pustíme do domů průvan a pěkně se špínou zatočíme. A kdo se stravuje jinak, cítí na jaře podobnou potřebu udělat v těle pořádek, odlehčit trávení a vypucovat střeva.  V zimě se často nedaří držet dobrý jídelníček. Pokušení v podobě vánočních svátků, Silvestra a návštěv často končí nezřízeným mlsáním a přejídáním.  S příchodem jara najednou cítíme únavu, špatnou náladu a nedopneme kalhoty. I když už jsme zkušení a svátky ustojíme bez ztráty kytičky, stejně potřebujeme po zimě provětrat tělo. Mimo jiné také proto, že v zimě jsme mnohem méně venku, kde se náš organismus čistí už jen samotným dýcháním. Omezený pobyt v přírodě znamená omezené dobíjení baterek z energie, kterou venku dostáváme. Obvykle se také méně hýbeme, takže jsme celí ztuhlí. A k dobrému pocitu na jaře nepřispěje ani fakt, že konec roku bývá ve znamení stresu z uzávěrek, dárků a příbuzných a začátek roku se nese v duchu daní a daňového přiznání. Každý se v tom zkrátka někde najdeme, všem nám prospěje jarní očista těla i duše.

Jdeme do toho zas

Aniž jsme se znaly, držely jsme s Helčou mraky různých diet, půstů a očistných kúr, takže máme mnoho dobrých i nedobrých zkušeností, o které se s vámi podělíme během šestitýdenní jarní očisty. Když jsme držely masopust spolu, mělo to velmi zajímavé výsledky, proto ho držíme každý rok znovu a stále si ho zpřísňujeme. Takže do toho jdeme letos zase a vymyslely jsme program, do kterého se můžete zapojit s námi. Povedeme vás 6 týdnů krok za krokem a budeme se vzájemně podporovat. Nás to také víc bavilo ve dvou než když jsme na to byla každá sama.

Jak to bude probíhat

Jarní očistnou kúru napasovanou na období tradičního masopustu nepojímáme jako hladovku ale jako období, kdy se obracíme do sebe a děláme si dobře. Dokonce budeme dobře a chutně jíst! Ale zdravě. Postupně budeme vyřazovat z jídelníčku nevhodné potraviny a nahrazovat je lepšími. Víme, že pro někoho je nepředstavitelné už jen to, že by 6 týdnů neměl pozřít kousek masa. Pro jiného je to samozřejmé, ale bojuje se závislostí na kávě, cukru nebo pečivu. Jarní očistnou kúru tedy budete moci nastavit na své potřeby a vybrat si jen to, na co se cítíte, co potřebujete vylepšit nebo naopak se něčeho nadobro zbavit. Ani my s Helčou nepojedeme stejně přísný půst. Takže se nebojte, kdo je na začátku, může jet pomalu a týden po týdnu vyřazovat zatěžující jídla. Ke všemu dostanete rady, jak to prakticky zařídit, čím vynechanou potravinu nahradit a jak případně čelit chutím na danou věc.

 

Můj masopust

Maso, mléko, vejce a cukr doma nejíme

U nás doma je běžné nejíst maso, mléko, mléčné výrobky, cukr a vejce už několik let pro celou rodinu. Náš jídelníček považuji za takřka dokonalý, i když, stále je se co učit a kam jít. Rozhodně po těch všech lécích, narkózách a nemocech také mám stále co čistit. Proto můj půst bude přísnější než jen obyčejný maso – půst. Pro naše děti je jídlo bez masa, mléka, cukru a vajec naprostá norma. Nám dospělým se sem tam nějaký cukr nebo sýr na rizotu v restauraci do jídla zatoulá. Ale s ohledem na dokonalou stravu doma se z občasného přešlapu nehroutím, navíc jich je stále méně a méně. Během masopustu je to samozřejmě naprosté tabu, musím si ohlídat, co si kde objednám, nejlépe jíst jen doma, což nám stejně nejvíc vyhovuje 🙂 Jako těhotná a kojící jsem si dávala sem tam rybu, během masopustu ji ale jíst nebudu vůbec. Můj masopust tedy bude o tom, že krom standardního jídelníčku bez masa, vajec, mléka a cukru výrazně omezím tuk (smažení, fritování), ořechy, mandle, semínka, luštěniny, ovoce a budu si velice bedlivě hlídat čas večeře, důsledné žvýkání a nepřejídání se. V souladu s fázemi měsíce pak zařadím přísný půst v době, kdy to má největší efekt. A protože můj jídelníček je standardně sám o sobě půstem, budu si jen hlídat, aby v době masopustu nebyly žádné prohřešky, a moje cesta bude spíše duchovní. Televizi nesledujeme, internet nestíhám, takže tady už snad víc omezení ani není možné udělat. Ale naordinuju si denně ranní jógu a orgánovou sestavu, které mi po narození Karolínky vypadly z programu a nedaří se mi je tam úplně vrátit. Zařadím meditaci a budu se snažit udělat víc věcí jen pro svoji radost, jako je malování, zpívání, čtení kníže a tanec.  Toto všechno jsou pro mě skutečné výzvy. Vyhlásit si masopust a nejíst maso, vejce, mléko a mléčné výrobky by byla sranda, když je stejně nejím. A protože mám ráda osobní růst a pokrok, vyzývám se tímto k těmto vyšším cílům 🙂

Postní období vnímám jako báječný čas, kdy můžu udělat něco pro sebe. Vyhlásím to v rodině a moje nároky na cvičení, hudbu, tanec a meditaci budou zcela legitimní 🙂 Díky jarní očistné kúře chci ještě víc vyčistit staré nánosy, ještě víc vylepšit svoji imunitu, rozproudit v těle energii, rozpustit bloky, uspořádat si myšlenky, dát prostor novým nápadům. Vůbec jej nevnímám jako nějaké mučení nebo sebetrýzeň, která se musí vydržet. Já totiž nemusím. Já chci. Pravidla si určuji sama a odměnu též. Nikomu se nezodpovídám, jen sobě. Už se moc těším. A jak to máte vy?

Helčin masopustHelča má doma pokušitele

Helča má doma manžela provokatéra s chlebem, máslem, masem a dalšími pochutinami, takže ta si opět přísně zakáže to, na čem díky pokušení svého muže občas ulétne. Sice už většinu z těchto potravin vůbec  nejí, ale občas nevydrží a dá si domácí kváskový chléb nebo ujede na sladkém. Má to mnohem těžší, protože je snadné nesníst to, co doma nemáte. Vím, o čem mluvím, protože když jsem u nich, taky dostanu chuť na to, co doma vůbec nejím a ani po tom běžně  netoužím. Ale koukat se, cítit vůni a nedat si, to je teprve výzva!

Vzhledem ke kojení  nebude držet přísný masopust jako já, ale bude s vámi během očistného programu postupně vyřazovat jednu nevhodnou potravinu za druhou. Ve dny, kdy očista probíhá nejvíce, bude držet přísnější dietu. V ostatní dny si ponechá vývar z kapra koikoku, kvůli anémii a kojení. 

Navíc také hodlá zase začít pravidelně cvičit orgánovou sestavu a začít se víc hýbat i venku na vzduchu. Zavede si deník vděčnosti a zapracuje na harmonii v celé rodině, protože je trochu moc hrr. Očistu ještě podpoří návštěvou sauny.

Kojící maminky a těhulky

Bez obav se můžete přidat k nám a držet půst s Helčou. Rozhodně nebudete hladovět. Budete se s námi vyhýbat potravinám, které byste stejně jíst jako těhotná nebo kojící neměla. Nebude to žádná nárazová drsná dieta, takže se není potřeba obávat silných eliminací, uvolnění škodlivých látek do mléka apod. Naopak máme zkušenost, že takto odlehčený jídelníček pomáhá lépe snášet těhotenství, nevolnosti, únavu, lépe se nám rodí a kojené děti se při tomto jídelníčku zbavují kolik, zahlenění a ekzémů. 

Každý z nás to má jinak

Jak jsem psala, pro někoho by byla největší výzva těch 6 týdnů nejíst maso. Pro zarytého vegetariána je to samozřejmě houby výzva a s jeho tělem taková jarní kúra nic nového nevyvede, jen se dál nebude zanášet jeho tělo toxickým odpadem z konzumace masa. Někdo nemá problém s masem, ale nemůže se zbavit mléka a sýrů, takže pro něj bude výzva zkusit to bez mléčných výrobků. Jiný si myslí, že nejí vůbec cukr, ale sem tam něco sezobne. Pro takového člověka bude možná těžkou výzvou nejíst 6 týdnů nic s cukrem. A možná se bude divit, jak je to těžké. Je to totiž závislost jako každá jiná. Někdo ji má na cukru, jiný na mléce, další na cole, kávě nebo pečivu. Jestli něco takového máte a chcete se toho zbavit, jaro je na to ideální. Na jaře máme větší vůli a chuť něco zkusit a dokázat. Napište si svůj seznam postních potravin a pojďte do očistného programu s námi. Ve dvou se to lépe táhne a my s Helčou doufáme, že nás bude víc než jen dvě 🙂

Za týden začínáme

26.2. spouštíme Očistnou jarní kúru s Jíme Jinak. Poběží přípravný týden, ve kterém si řekneme, co budete potřebovat, uděláme si plán a o týden později už začíná první postní týden. Takže pokud vás také láká udělat si v těle pořádek a dobít zimou vybité baterky, přihlaste se a pojďte do masopustu s námi.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Neuvěřitelných 99 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Dotaz k polévce Koi-koku: Proč se přidává kořenová zelenina? V knížce RzDD je zelenina psaná v RzJ je, že je možné kořenovou zeleninu přidat. Říkám si, že když se to pak mrazí (čímž se zelenina, pokud vím, v podstatě znehodnotí) a přidává k zeleninové polévce, je to tam nutné? Má přidání zeleniny do vývaru hned od začátku nějaké opodstatnění?

  • Zelenina se tam přidávat nemusí, podle mě je to na vyvážení chuti, aby to nebylo tolik rybí a koncentrované. Do nové polévky tak vývar přidávám dávám vždy čerstvou zeleninu.

   • Uvařila jsem polívečku i se zeleninou a je dobrá. Jak jsem, přiznám, že začátku měla trošku blok, že je tam ryba celá a já ji budu sama sobě pak mixovat, tak polévka mne nadmíru mile překvapila. Kdo váháte, nebojte se toho. 😀 Já se na to chystala půl roku (pravda, chycený kapr od známého mne zlomil; kdykoliv jsem v obchodě viděla kapra zabitého, nebyla jsem si jistá, zda ho chci mít v jídle), přišla doba …… a já mám v mrazničce dobrounkou koi koku polívečku.;-)

 2. Jak já se těšila, zvlášť když jsem před 2 týdny zjistila, že jsem těhotná. Jak se píše, v těhotenství pomalu, aby nebyly eliminace. Tak jsem si druhý den uvařila polévku a dávala si ji ob den, nakoupila různá semínka, zeleniny atd. A před týdnem přišla absolutní nechuť k čemukoliv zdravému. Představa polévky ráno, to nedávám. Žaludek jak po opici, lepší přirovnání nemám. A já mám chuť na samé nezdravé jídla, zabíjačka je za týden, teď nám voní uzené v komoře, v ledničce domácí paštika a mohla bych pokračovat. Tak zjišťuji, že když dodržím jídelníček ala Havlíček, tak to bude úspěch. Doufám, že to brzo přejde a já budu moc najet na váš jídelníček. Teď jsem se sice do kurzu přihlásila, ale vůbec netuším, jak ho mám pojmout vzhledem k tomu, jak na tom jsem. No, uvidíme…

 3. Právě jsem se přihlásila do klubu. Snažím se jíst zdravě několik let, ale se střídavým úspěchem. Bohužel pro zbytek rodiny musím vařit klasicky a ne vždy mám čas a chuť uvařit něco jen pro sebe. Tak si občas (hlavně o víkendu) dám klasiku. Už se moc těším na Vaši jarní očistnou kůru, určitě jdu s Vámi do toho.

 4. Ahoj všem a velký dík autorkám stránek. Rozhodla jsem se vstoupit do klubu a začít očistným půstem, protože s odstupem po obrovské tragédii cítím, že nazrál čas na restart a pokus o návrat do normálního života. Inspirují mě tu příběhy těch, které také nemají život jako procházku a přesto jsou tak neuvěřitelně silné a optimistické, že před nimi smekám. Hrozně se těším že něco u sebe změním, třeba časem zvládnu nakazit i další v rodině, ale to už musí být vidět nějaký výsledek u mně. Je mi 45, tak už těch špatných návyků mám zafixováno víc než dost, ale ráda se jich pokusím vzdát (i když ta čokoláda a zmrzlina….) Moc fandím všem, co se do toho taky poští a těším se na výměnu zkušeností.

 5. Jarní očista jde jako na zavolanou. Přesně, jako v prvním odstavci. Jsem unavená, nevrlá, nemám do ničeho chuť a potřebuju shodit zimní kila :).

  Tak se moc těším na středu.

 6. Očista jako na zavolanou, přesně úderem biologického jara se mi vyházely na rtu takové opary, že vypadám jako ta přadlena z pohádky s velkým pyskem 🙂 a obě naše holky po jednodenní horečce rýmujou takže je to za vteřinu 12 bych řekla…

 7. Tak já se taky přidala k společnému půstu,snad to bude jednodušší pod vedením Hely a Evy.Přeji všem,ať se splní jejich očekávání.Můj největší problém je sladkost,ale jak čtu tak asi většiny z nás tady.

 8. Zdravím naprosto všechny!
  Před chvílí jsem se příhlásila taky a už se prostě nemůžu dočkat. Týden jsem teď strávila u rodičů na Moravě a byla to opravdu zkouška všeho. Sice jsem si sebou vezla spoustu jídla svého (už 3 týdny se stravuju podle JJ a je mi skvěle – vynecháno všechno maso, cukry, mléko, …), ale i tak to byl boj. Každý den snídat, obědvat a večeřet to svoje, když si tam naši dělají řízky (samozřejmě ty nejlepší od maminky), čerstvé rohlíčky, míchaná vajíčka a do toho večer zobou čokoládu – no opravdu očistné peklo.
  Musím se přiznat, nevydržela jsem to až předposlední večer, kdy se dělaly domácí hranolky, tak to jsem nevydržela a pár si jich dala. Ale hned jsem cítila, že mi prostě není dobře a těšila se, až to to moje tělo konečně stráví a budu zase v pohodě. Naši tedy veškeré moje jídlo vždy ochutnali, sestra byla nadšená, rodiče už méně. Sice pochválili, ale s chutí šli zase do řízku 🙂
  Takže v podstatě snad můžu říct, že jsem přežila ve zdraví 😀
  Takže jarní očista? Juchůůů, sem s ní, prosím 🙂
  Jdeme do toho!
  Moc děkuju holkám, jste úžasné!

 9. Zdravím, taky jsem už přihlášená. Nejhorší bude poprat se s cukrem a k tomu ještě narozeniny dvou vnuček v březnu. Evičko a Helenko moc vás obdivuji co toho stihnete. To opravdu klobouk dolů a to není jen opakování předchozích komentářů. Jsem moc ráda, že jsem narazila na váš web. Zatím jím jinak pořád jen tak na 50 procent. Tuto očistnou kůru beru jako výzvu a jdu do toho s vámi všemi. Hlásím se jako další seniorka /58 let/.

 10. Zdravím všechny příznivce MB a JJ…moc se těším na masopust, už se nám to blíží a nemůžu se dočkat. Chci se zeptat, jak se připravit, jsem totiž úplný benjaminek a bylo by fajn vědět alespoň pár dnů předem, jaké suroviny si připravit….nebo prozatím vystačím s nákupním seznamem pro začátečníky? Děkuju

 11. Nápad je to skvělý, nyní ho ještě uvést v život. Ale ve společnosti vás všech to jistě všichni dáme. Jsem přihlášený a s manželkou jdeme do toho. Dokonce i moje šéfová (ta je tímto webem a děvčaty velice nadšená) se šéfem, tak to jsem skoro musel…. . Jen jsem stále v údivu, co vše E+H zvládnou a jaký mají široký záběr, opět pokorně smekám. Já už začal po vlastní ose, ale toto bude jistě prima přidaná hodnota. Držím všem nám palce a E+H přeji mnoho zdaru, pevného zdraví a nervů a samé spokojené čtenáře JJ. Je to fakt paráda.

 12. Rozhodla som sa teda prihlásiť aj ja, aby som zvýšila percento nás „skôr narodených“ (mám 58 rokov).
  Tento spôsob stravovania nie je pre mňa nový, knihu J.Prúchové „Makrobiotika zázrak alebo liek?“ mám už viac ako 20 rokov, ale viacmenej zapadala prachom, pretože vtedy sa mi to zdalo veľmi zložité a na tú dobu aj príliš radikálne. Ale ako sa hovorí, že všetko má svoj čas, takže zo zdravotných dôvodov som postupne prešla na vegetariánstvo, čiastočne dokonca na vegánstvo. Cez Tradičnú čínsku medicínu som sa postupne znova dostala k makrobiotike, hlavne prostredníctvom knihy „Radost z jídla“.
  A zistila som, že to už nie je tá radikálna makrobiotika, ale vlastne zdravý životný štýl, ktorý mi maximálne vyhovuje. No a takto som natrafila aj na váš web, z ktorého čerpám inšpiráciu.
  Takže zriecť sa mäsa a mliečnych výrobkov nebude pre mňa až taký problém, takto sa v podstate stravujem už skoro rok, dokonca aj pečivo som takmer vylúčila. Problém mi ešte robí sladké, hlavne, keď mám nejaké psychicky náročnejšie obdobie, i keď aj to je už oveľa lepšie ako v minulosti.
  Ja som vlastne takýto podobný pôst držala už pred Vianocami, vtedy som vydržala asi 3 týždne bez mäsa, mlieka, cukru, bielej múky a vôbec nejakým spôsobom upravovaných potravín, takže nejakú skúsenosť už mám, tak dúfam, že to tentoraz dotiahnem do úspešného konca.

  • Ahoj děvčata – Aurelko, Janko a Helko. Tak už jsem 4, to je super – nemám ráda slova důchodkyně ani seniorky, tak co takhle rentierky? Objevila jsem u sebe ještě další závislost a to závislost na těchto webových stránkách. A ty doufám nebudou předmětem očisty. Některá z maminek tady zmiňovala, že jí jinak a jí velké porce, protože se nemůže dosytit. Mám to také tak. A v odpovědi Helena nebo Eva zmiňovaly oslabenou slinivku a slezinu. Poradíte někdo jak to napravit. Děkuji.

 13. Dobrý večer ! Tiež som sa prihlásila na 6-týždňový pôst.Som bezlepkový bezcukrový vegán,každý rok na jar podstupujem 1-2 týždňovú očistu ovocnými šťavami,žiada sa mi nejaká zmena…Veľmi sa teším na nové skúsenosti.Skoro denne cvičím jogu,keď mám trochu času,rada meditujem…je to pre mňa výborná psychohygiena.Tak si držme palce!

 14. Také jsem přihlášená a moc se těším. Asi v polovině 6ti týdenního půstu mi bude 60let. Vnímám to jako vstup do nového období. Moc fandím všem maminkách a ráda čtu tento web. Je mezi námi také nějaká žena v mém věku, která se zapojí do společného půstu? Jim jinak asi 3 měsíce (bez mléčných výrobků, masa). Opět mě baví vařit a jsou to dobroty. Souhlasím, že klasická jídla nejsou zdaleka tak pestrá. Začínám se cítit víc vyrovnaná a méně unavená. Mám z toho velikou radost.

  • Jitko budu mit 60let v cervnu a jim jinak asi 4 mesice,Jsem cerstva duchodkyne,zatim pracujici,ale od brezna pouze na 4 hod., tak se tesim, ze budu mit vic casu na sebe. Mam taky vic energie a citim se po takovem jidle dobre.Do ocisty jdu. Preji nam vsem vydz.

   • Aurelko, mám radost, že tu budeme 2 seniorky. Já nezvládám večerní nejedení. :-). Všechno kolem mě ztichne, pustím si kompík nebo telku a dostanu chuť na jablko, pak na druhé a pak na kokosovou tyčinku a už to jede. Funguje to tak, jako kdyby někdo ve mě večer ve stejný čas stisknul nějaké tlačítko. Jinak si myslím, že celý den jím podle jíme jinak a moc mi to chutná. Vyloženě se na ty jídla těším. No a pak ty 2 kávičky denně.

    • Jitko nic si z toho nedelej, vsichni nejak bojujeme. Dulezite ovsem je, ze se s tim pereme . Ja zas mam krizovku kolem 15 hod. potrebuji neco sladkeho. Jest-li chces, tak mi napis aurelka1@ seznam.cz

     • Jitko, Aurelko, tak už sme tu tri „seniorky“ (ja mám 58 rokov). I keď to slovo sa mi teda vôbec nepáči, veď duchom sme mladé, keď sme sa pustili do takejto výzvy. A tu na tejto stránke určite omladneme ešte viac. Tak držím palce nech sa nám darí a teším sa.
      P.S. Viac o mne v komentári nižšie, písala som ho ešte v piatok, ale objavil sa tu až v nedeľu.

   • Ženy, vy jste úžasné! Mám radost s vámi a jste potvrzením toho, že všechno jde, když se chce. Už se moc těším, až „TO“ začne 🙂

    • Jani diky, taky se uz nemuzu dockat, az “ TO“ zacne, ta podpora je dulezita. Jsem rada, ze na to nejsem sama.:-)

     • Já se taky k půstu přidávám, doufám, že se mi podaří ze svého jídelníčku vymazat chleba a pečivo. Ml. výrobky ani maso nejím. A Jitko a Aurelko, mám taky k šedesátce blízko. JJ už 2 roky, ale ten chleba, byť kvaskový či celozrnný, je moje závislost.

 15. Tak jsem se taky prihlasila a moc se tesim!
  Vcera jsem se vratila z Prahy kde jsme stihly zazrakem vysetreni u Strnadelove (zrovna nekdo vypadl v jedinych 2 dnech kdy jsem tam byla- tomu rikam ne-nahoda;))) a mala (ted 2,5 roku) ma plisne ve strevech, pry jeste z tehotenstvi. No verim tomu kdyz si vzpomenu na svuj jidelnicek.Takze uz nemame atopicky ekzem ale slabe strevo a ekzem na nohach. Taky nesmime brambory, rajcata, med, a peceny lepek. No ale aspon zacal manzel trochu spolupracovat, asi po roce a pul a to je skvele! Jestli mezitim nez se mala vyleci tak on zhubne mohl by to byt konecne opravdicky zacatek zdraveho jidla u nas doma!
  Takze se moc tesim na spolecnou ocistu, ta mi v tom urcite moc pomuze a cim vic nas bude tim to pujde lip!

 16. Tak jsem se taky prihlasila a moc se tesim!
  Vcera jsem se vratila z Prahy kde jsme stihly zazrakem vysetreni u Strnadelove (zrovna nekdo vypadl v jedinych 2 dnech kdy jsem tam byla- tomu rikam ne-nahoda;))) a mala (ted 2,5 roku) ma plisne ve strevech, pry jeste z tehotenstvi. No verim tomu kdyz si vzpomenu na svuj jidelnicek.Takze uz nemame atopicky ekzem ale slabe strevo a ekzem na nohach. Taky nesmime brambory, rajcata, med, a peceny lepek. No ale aspon zacal manzel trochu spolupracovat, asi po roce a pul a to je skvele! Jestli mezitim nez se mala vyleci tak on zhubne mohl by to byt konecne opravdicky zacatecniky zdraveho jidla u nas doma!
  Takze se moc tesim na spolecnou ocistu, ta mi v tom urcite moc pomuze a cim vic nas bude tim to pujde lip!

 17. Teda porad premyslim, jestli to dam. Bohuzel v pustu mam narozeniny a syn taky, to asi bez cukru nedame na dort se vzdy tesi cely rok, klasicky medovnik. Chce drzet pust se mnou a navic urcite ani ja neodolam, kdyz bude dort doma.

  • Dobrý den Tammy, džus určitě vyzkouším – už dlouho jsem ho nepila, nervy mám na pochodu a vztekám se….až hrůza. Medovník chci dělat v blízké době, ale dělám ho bez cukru a je vynikající – recept je na stránkách paní Dýně, tak ho určitě zkuste a nemusíte se cukru bát :-))

  • Třeba vás to nakopne vymyslet dort bez cukru. Nám padnou do půstu troje narozeniny. Cukru se vzdáváme až v posledním týdnu, tak vám to třeba vyjde :-)-

 18. To je paráda, něco takového jsem fakt potřebovala… Jsem v 5. měsíci těhotenství a první čtyři měsíce jsem prozvracela, tak se těším, že to tomu mimču teď trochu tou stravou vynahradím :). Postupně se k jezení jinak zase vracím (je to divné, ale bylo mi od 5tt zle ze všech obilovin, luštěnin i zeleniny, i když mi to předtím tak chutnalo) a měla jsem trochu obavy, aby u mě nezačala probíhat moc velká očista a mimčo to neodneslo.. Ale pod vedením Evy a Heleny budu úplně v klidu. Moc děkuju!

  • Já jsem ve 3. měsíci.:)Nezvracela jsme skoro vůbec, ale zvedal se mi žaludek hlavně ze zdravého vaření a nejvíc z ranních polévek. Občas je dělá manžel (zázračný to muž:) a to jsem pak nuceně snědla. Ale posledních 14 dní je mi dobře. Nicméně pořád mi ta moje úprava zrní moc nevoní a největší chutě mám na vietnamské phó, A bohužel právě na ty zabijačkové mňamky. A občas jsem pěkně vzteklá, ať jím, co jím. Přijde mi legrační, když tu holky brečí, že mají pořád chuť na hořkou čokoládu. Ta mi přijde jako nejzdravější z pokrmů, na které já mám chuť a klidně si ji jednou za měsíc až 2 dám a neřeším to. Myslím nejen jako těhotná. Prostě jsem zvědavá, jestli tenhle půst zvládnu a co se mnou udělá. Už příští týden jedeme k babičce a chystá se na nás štrůdl!:))

   • Štastná to žena, když jednou za měsíc až dva! To bych taky vůbec neřešila, kór jako těhotná 🙂 Jenže spráskat 3-4 za týden! tabulku čokolády… já ty holky chápu 😀

    • Tak to mame uplne stejne… Ja se ted snazim aby to bylo aspon obden, a jen par kostek tak snad se to bude zlepsovat! Aspon kupuju horkou kvalitni..

   • Vztek je emoce horkych jater, zchladit je pomaha napr. Jablecny nebo ovocny dzus. V tehotenstvi vyzkouseno.
    Tez jsem tehotna nemohla jist to, co predtim. Jedine, co jsem zvladala, vyly brambory a pecivo, coz jsem pred tehu jedla malo. A bohuzel ten stav vydrzel 8mesicu.

   • Mě taky bylo zle jen při pomyšlení na vaření. Dokonce jsem běžela zvracet po otevření zdravé kuchařky…fakt síla. Nikdo mi bohužel neuvařil (manžel umí jenom ten čaj), tak jsme čtyři měsíce jedli pizzu, čínu a hlavně pálivý indický jídlo, na to jsem měla chuť pořád. A taky na kefír a bílý jogurt. Prostě všechno, čemu jsme se snažili skoro celý minulý rok vyhnout a odnaučit se jíst. Těhotná jsem potřetí a u předchozích těhotenstvích jsem jedla ještě normálně nezdravě, tak jsem se těšila, jak to tentokrát bude předpisově na jedničku. Tak začátek nevyšel 🙂 Ale teď už to bude jenom lepší. A s těma zabijačkovýma mňamkama jsem si vzpomněla, že jsme si nedávno udělali prejt z čočky a krup, k tomu jáhlovou kaši s kysaným zelím a i ten můj chlap, co mu ty jitrničky tak voněj uznal, že je to nejlepší zabijačkové jídlo, co kdy měl. A nikdo u toho neumřel 🙂

 19. Evi a Heli, budete nam taky psat, co konkretne kazdy den budete jist vy?Ja bych to uvitala,jako skvelou inspiraci, tedy pokud by vas to moc nezatezovalo,chapu,ze toho mate hodne. Jste skvele. Moc se tesim na ocistu s vami.:-)

 20. Skvělý nápad !!! Díky moc 🙂
  Už jsem přihlášená a moc se těším.
  Vysadit mléčné výrobky a brambory kupodivu nebyl žádný problém, maso jíme jen občas a z vlastního chovu, ale věřím, že to zvládneme bez.
  Velkou výzvou pro mne bude ale BEZ CUKRU. Nicméně Sladěnka je ve velkém (14 kg) objednána, tak to určitě zmákneme 🙂
  A taky chci zařadit nějaké cvičení. Odhodlávala jsem se sama a takhle kolektivně to určitě bude o moc snazší.
  Deník vděčnosti je úúúúžasný nápad. Díky
  Těším se .-)

 21. Taky přihlášena a moc se těším:-) k JJ mě dovedla kamarádka jím podle Vás už měsíc a půl. Mám 5 kilo dole a energii na rozdávání. Jste úžasné a velké díky oběma.

  • Teda, Peťo tak to je hezký úbytek. To mi se tedy nedaří, ale jsem ještě kojící, ovšem očekávala jsem také nějaký úbytek…

   • Vydrž, Mikailo, já zacala hubnout az skoro po roce (cca po 10 měsících). Do tě doby skoro nic, jen v těhotenství jsem z úvodu témeř nepribyvala na váze, az v závěru. A az kdyz se malému blížil půlrok, tak zacala jít kila dolů, to bylo asi po 11 měsících JJ 😉 ted jsem na sve normální váze (při 158 cm mám 51 kg). Kybych však zvládla vyřadit ten cukr, myslím, že by to šlo ještě rychleji a niž…
    Takže věř, že na hubnutí dojde, já uz si taky říkala, že asi jako kojicí moc žeru a tak a tudíž nejspíš nezhubnu. Ale nevyplnilo se to. A ještě porad to jde pomalounku dolů. Takže trpělivost, dobre se živit a mít se ráda 😉

 22. no paráda, zrovna zkoušíme vysadit mléko u syna, protože má atopák na nohách, tak zjišťujeme z čeho… aspoň budu mít inspiraci jak se k němu přidat. sama jsme na začátku, zatím jen omezuju mléčné výrobky a maso, ale jde to krásně 🙂 radši než si říct „a ode dneška už nikdy nic“, to bych nedala. se znám :/

  • Přesně tak, omezujte a pak budeme každý týden ubírat jednu potravinu. Pár týdnů se dá vydržet a já pak přestala jíst maso úplně, přestalo mi po půstu chutnat.

 23. Podařilo se mi přihlásit bez problémů a už se moc těším! 🙂
  Ráda bych se zbavila všech černých a stresujících myšlenek a ulevila hlavně játrům, které tráví veškeré mé emoce. A samozřejmě to pro mě bude hlavně „cukropust“, to bude síla. Něco jako zbavit se závislosti na nikotinu pro kuřáky, ale s bandou prima holek, takže to určitě zvládnu.
  Opravdu je skvělý nápad tohle vymyslet, holky jste prostě báječnéééé…
  Ráda bych začala ráno cvičit, zvládám docházet na powerjógu 1krát týdně a někdy ani to ne. A taky bych chtěla přesvědčit „našeho domácího provokatéra“, ať už dá vale všem chlebům, salámkům a párečkům…a hlavně sladkostem, protože je velký mlsoun. :):) Výměna „provokatéra“ by byla přeci moc jednoduchá… 🙂 Držím palce všem a držte se!

  • To s tím provokatérem, Ali, jsi napsala moc krásně 🙂 taky asi zkusím doma něco nadhodit. Ale on v práci asi těžko vybere něco , co do našeho půstu zapadne. Jedině že by jedl az doma, to nevím, zda by dal… No, není to špatný nápad nakazit i ostatni z rodiny, asi to zkusím, i kdyby jen tak z legrace 😉

   • Jsem ráda, že jsem tě pobavila… :):):) Upřímně nevím, zda ho nakazím. Rozhodla jsem se, už asi po milionté, že nebudu komentovat jeho jídlo, ale je to tak těžké!! To bude asi další bod na mém očistném programu. Včera večer jsem si dala po dlouhatánské době zmrzlinu a dal mi to pěkně sežrat! 🙁 Po tom, co snědl a já držela pusu, mě to moc mrzelo. I když bych se jeho emocím asi divit neměla. Někdy si říkám, zda bych o té „výměně“ neměla přeci jen uvažovat, třeba stále zbytečně lepím něco, co nemám cenu. Kdy já se rozhodnu!
    Navíc se rozhodl, že by rád dával Domínkovi bonbónky a lízátka, protože na naší stravě nemá nic, co by mu dělalo radost. To by mě trefilo! Jako by ho ani neznal…:(
    Zítra je den D, takže už budou jen samá pozitiva a sociální jistoty!:):) Hurááá…

    • Tak u nás je to Ali naštěstí s dětmi jinak. Manžel vidí, že těm dvěma na zdravé stravě nic neschazí, uz to pochopil a ono to nejde přehlédnout, kdyz vidíme jak jí vše s chutí a všechno vyluxují a pak ještě pochvalí 😉 nakonec to komentují vždy i ostatní nezasvecení, jak krasně jedí. A pokud jde o ten cukr, rozdíl je naprosto markantní s a bez něj. To občas i manžel komentuje, jak by to prý u nás vypadalo, kdyby i ti mladší synové dostávali cukr, Takže o to víc chápe, jak jsou ta cukratka a čokolády škodlivé a pro děti naprosto nevhodné. Protože vidi, co to s nimi dělá a navíc si uvědomuje, jak špatné je to pro organismus. Taky když ujíždím na sladkém, tak mi to občas predhodí, proc se tak ničím… Ale chápe, že zavislost je strašná a tím spíš bychom ji u dětí nejraději vůbec nevypěstovali. Stačí, že ten nejstarší loudí tajně lízátka a jiné sladkosti, ktere on bohužel zná z dřívějších let ;-( kdyby to aspoň uškodilo jen jednou a šlus, ono to ale způsobí zavislost, ktere se pak jen těžko člověk zbavuje, víme o čem to je, že… A to byl a je pro mě dostatečný argument pro ostatní, aby dětem nic podobného ‚nedopřávali‘. Všichni koneckonců dříve či později sami poznají a pochopí, že ty děti nestradají, ba naopak, že jsou zdravé, veselé, pohodové a především spokojené 😉 a tak by to mělo být. Jenže s cukrem se toho příliš docílit nedá a proto nechci, aby se s nim alespoň ti mladší potkali (nebo minimalně doma a v nejbližším okoli ne). Držím nám palce, at se nám v tom odvykání daří a s chuti do toho 😉

 24. I já už jsem opět členem klubu JJ a snad se mi i podařilo přihlásit se k jarní očistné kúře. Mockrát děkuji!

 25. Prověřil jsem všechny členy, kterým nejde členství 🙂 Vše by mělo být ok – členství je aktivní. Pokud web píše, že nejste, je to záhada. Zkuste se, prosím, odhlásit a znovu přihlásit. (budu to ještě zkoumat)

  Ověřil jsem i přihlášení do online kurzu, také funguje. Pro zapnutí online kurzu zdarma klikněte na odkaz http://www.jimejinak.cz/online-kurzy/sestitydenni-ocista/aktivace-kurzu/?refresh
  Musíte být přihlášené a v klubu. Jde to?

 26. Je to skvělý nápad! Už se na to moc těším a mým cílem je omezit cukr na nulu. Maso mi problém nedělá, mléko, mléčné výrobky a vejce nejím už dlouho, takže se budu soustředit na ten proklatej cukr a na jógu! Mockrát vám, Helčo a Evi, děkuji za tyhle bezvadný stránky plný inspirace a podpory! 🙂

 27. Dobrý večer,
  už loni jsem s půstem „koketovala“, měl se týkat jen masa, ale mou snahu „zhatily“ kamarádky, které mě v postním období pozvaly k sobě domů na oběd a jimž jsem si ještě tehdy netroufla říct, že maso nechci (aby se neurazily). Po dalším roce JJ už se nebojím „vyřvávat“ do světa své stravovací návyky, tudíž se ráda zúčastním – a možná vztáhnu i na mléčné výrobky a vejce, uvidíme. Leč mám podobný problém jako několik výše komentujících – až jsem členem klubu JJ (tak dva tři měsíce, tuším, členství mám zaplacené na rok) a ještě včera jsem poslouchala videa s recepty, dnes jsem se dočetla, že již členem klubu JJ nejsem a k příspěvkům se tudíž nedostanu:-(

 28. Tak to je bezva, chystala jsem se na masopust a když na to nebudu sama, bude to bezva 😉 p.s.Přihlásila jsem se také přes výhody klubu a šlo to vpohodě.

 29. Tak to se moc těším…chtěla bych zkusit přísnější Evinu cestu :-). Až to bude opravené určitě se zaregistruji. Heleno a Evo znovu Vám tleskám!!

 30. Zdravím, mám podobný problém. Chci se přihlásit, člen jsem, ale nejde mi to? Poradíte prosím. Díky

 31. Skvělý nápad! Moc se těším :-). Zasloužim si to totiž ;-)… Deník vděčnosti je prima nápad, díky za inspiraci, jdu hledat jak na orgánovou sestavu :-)…
  Já jsem taaaak ráda, že vás mam 😉

 32. Taky jsem se chtěla nahlásit a hlásí mi to, že nejsem členem. Jinak s tím cukrem to mám Monibu podobné, takže se těším 🙂

 33. Já se chci hlavně zbavit závislosti na cukru!!!! To je fakt děs, už je to nesnesitelný, úplně se za to nemám ráda! Já se vždy tak hezky najím a stejně pak jdu a musím si vzít něco sladkého. Stačí mi kostička čokolády, ale když je to skoro po každém jídle i mimo, tak už je to fakt masakr! 🙁

  • Moni, to je přesně můj případ ;-((( bože jak bych potřebovala mít denne (nebo nejlépe po kazdem jídle) nejaky zdravý dezert. To je však nereálné stihnout vyrábět, i jen jeden denne proste nezvládám. Tak aspoň parkrat týdně se snažím si něco zdravého na zub připravit, ale i tak někdy ujedu na čokoládě. To bude pro mě ta největší zkouška, vydržet bez cukru, to vím už dlouho…

   • tak to s tím cukrem na tom budeme stejně. Já vařím taky vše zdravě dle JJ, ale pak mě ta mrcha mlsná dohoní a jsem schopná a nebojím se to napsat SEŽRAT tabulku čokolády, hořkou kvalitní, ale pak se taky nemívám ráda. Takže když mi ta očista pomůže aspoň trochu od toho jedu cukru, budu fakt šťastná.Už se moc těším 😉

    • Já vás, holky, potěším. Mně totiž mlsná dohoní vždy a v poslední době i několikrát denně:-/ Takže já sežeru celou tabulku obyč čokolády, když už upeču zdravý dezertík, tak sežeru celý plech… :-/

     • To bude slabá slinivka slezina, chtělo by to přidat přirozeně sladkou zeleninu a i vývary z ní a naopak co nejvíc omezit cukry, tím se ničí.

    • Moc dobře znám. Mně nejvíc chutná na vaření z Lidlu. A to jsem dřív čokoládu skoro nejedla! Teď se zdá, že mi pomohl sobotní rýžový půst. Jedla jsem jen congee a napařenou zeleninu a od té doby jsou chutě pryč. Nebo jinak: jsou zvladatelné 🙂

    • Zvláštní, cukr jsem zvládla úplně bez problémů, ale ujíždím na přejídání a pražených slaných mandlích:-(
     Ale jednu dobu jsem každý večer pekla sušenky ze zbytků obilovin, rozinek, sladu a semínek, trochu oleje. Je to hrozná rychlovka. Jen se to smíchá a naplácá na pečící papír. Je to hned.

     • To zní zajímavě, Renato 🙂 můžeš krapet upřesnit ten postup, nebo aspoň poměry těch jednotlivych ingrediencí, jen cca pro představu. Úplně si neumím představit vyrobit sušenky jen tak přímo z obilí (jakože docela bez mouky?). No zni to lakavě a tak bych to hned prubla, dej kdyžtak vědet, nebo vlož do čtenářských receptiků, moc moc prosím. já tam ted chci taky přidat pár polévek, ktere jsme poslední dobou vyrobili a moc si na nich pochutnali 🙂
      A Jani, to congee bych měla asi zkusit, aby se chutě alespoň zmírnily. je to ted neskutečné, několikrát denně útok na hořkou čokoládu, a klidně likvidace zbytku čokoládové polevy z Lednice na posezení a podobně ;-( no chybi vůle, snad to s oporou všech ostatních, kteří se půstu tady zúčastní, zvládnu a konečně vydržím aspoň pár dní bez cukru… Už se mooooc těším 😉

 34. Zdravím, mám ten stejný problém, i když mám zaplaceno členství do příštího roku, píše mi to, že nejsem členem…

 35. Dobrý den také jsem se chtěla přihlásit ale najednou jsem zjistila, že mi to píše že nejsem člen klubu, i když jsem měla členství zaplacené až do příštího roku. Kde se stala chyba?

  • Ahoj, mám stejný problém – po přihlášení mi to píše, že nejsem členem klubu JJ a nemám dostupné příspěvky JJ – třeba videa s Dášou Lužnou, která jsem sledovala nedávno.

 36. Už se těším, ale nástrahy budou velké. Manžel se synem jinak nejedí. Zrovna dneska jsem si říkala, že kdyby doma žádné sušenky nebyly, tak bych si na ně ani nevzpomněla.
  Udělala jsem objednávku, ale naskočilo mi tam třista korun i když jsem člen JJ.

  • Dobrý den, také bych se ráda přihlásila, ale i přes to, že jsem člen klubu, nemohu se k přihlášení dostat 🙁 prosím tedy o přihlášení , děkuji

 37. To zní báječně, skvělý nápad holky. Jen se zeptám, jak se mám jako člen přihlásit? V objednávkovém formuláři mi to hází stále cenu 300,- Kč, budete posílat nějaký newsletter se slevovým kódem nebo tak? Díky za odpověď

 38. 1 200,-Kč? Nezlobte se na mě, ale vzhledem k ceně členství. která je sama o sobě dost přemrštěná, je to víc než hodně. Se vším respektem, chápu, že s tím máte práci, ale 1 200,-? Nemyslíte, že by se Vám hlásilo víc lidí i na členství, kdyby ceny byly pro rodinu se skutečným příjmem v ČR zaplatitelné?

 39. Evi, asi to budemem mať dosť podobne… Jedlo je v poho, každé ráno cvičím 8 brokátov, ale dík za pripomenutie tej orgánovej zostavy, tú chcem zaradiť do svojej životosprávy už dosť dlho, ale nijak sa mi to nedarí (medzitým som už zabudla, kde boli tie cviky popísané, myslím v nejakej knižke..??). A tiež tie denné meditácie… asi by to chcelo nejaké dobré nové CDčka, máš nejaké doporučenie? 🙂 Teším sa!! 🙂

  • Nino, organová sestava je určitě i na DVD v posledním vydání Radosti z jídla od Vlaďky Strnadelové. Taky bych moc chtěla tuhle sestavu ráno zvládat, ale zatím to nedávám (alespoň ne denně). Tak to je velika výzva, jak to cvičeni tak ta moje neutišitelná zavislost na cukru, především na hořké čokoládě. To budou určitě moje prvni body na seznamu 😉
   … Jdu se přihlásit 😉

   • jj, to je ono, len som tú knižku požičala kamarátke… dík!! 🙂 cukor ani čokoláda mi nič nehovoria, vlastne odkedy som na tejto strave, tak nemávam „chute“ na niečo, ale chutí mi všetko v duchu JJ 🙂 Ale ak sa mi podarí zaviezť tú orgánovú zostavu do denného režimu, budem spokojná… 🙂

 40. Zobrazit všech 99 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekZhřešila jsem
Další článekNení masopust jako masopust