Vložky - dámské intimní záležitosti, které potřebujeme každý měsíc. Statistiky uvádí astronomická čísla. Je to sice nutnost, není ale nutné používat vložky s chemií. Ta ohrožuje naše zdraví a brání použitým vložkám v rozkladu. Představím vám jednorázové vložky přírodní, ekologické a velice funkční.

Vložky v číslech

Podívejme se nejprve na statistiky. Kolik vložek vlastně použijeme. Já třeba použiji tak 15-20 vložek za pět dní menstruaceTo je zaokrouhleně přes 200 vložek za rok. Menstruuji už 16 let. To je zhruba 3200 vložek. S největší pravděpodobností mě ještě čeká tak dalších 25 let. Takže za svůj život vyhodím kolem 10 tisíc vložek. Teď si možná říkáte, že to nejsou tak hrozná čísla. Jenomže já nejsem na světě jediná žena. Statistiky uvádí, že ženy po celém světě ročně vyhodí 100 miliard menstruačních vložek a tampónů. To už je jiné číslo. A co teprve počty na desetiletí a více.

Komerční vložky – chytlavá reklama

Většina těchto žen používá klasické vložky z drogérie. Já jim říkám tzv. komerční. Ty vložky jsou chodící reklamy na perfektní savost, nebudete o vložce ani vědět. No skutek utek. Já o ní věděla vždy moc dobře. Připadala jsem si jak opruzené miminko v plenkách. A proč? Chemie. Trochu jsem pátrala, co vlastně ve vložkách je. A nestačila jsem se divit. Teď už je mi jasné, že tyto vložky nemají moc šanci se rozložit. A vzhledem k výše zmíněným číslům, tady za sebou necháváme hrozný odpad. A nejen samotná vložka, ale i obal v jakém je uložena. Plast, který tu s námi taky bude pěkně dlouho.

Vložka plná chemie

Klasické komerční vložky často hlásí, že jsou z bavlny. A bavlna je přece tak přírodní a jemná. A parfém zamezí nepříjemnému odéru. A ten super absorbční povrch! Ta bavlna v té vložce rozhodně není sama. Většina komerčních vložek obsahuje chemickou parfumaci. Dále tedy bavlnu. Problém v této bavlně ale je, že je nejčastěji použitá bavlna z nebiologického bavlníku a ten může obsahovat škodlivé pesticidy a herbicidy, které se mohou dostat do vložky a dále vám na kůži.

Dále je zde absorbční polymerická pěna, polyetylenová vlákna, polyetylenový film, vazelína. Ještě k tomu přihoďme to, z čeho je vyrobeno lepidlo, aby to drželo na kalhotkách. A mě děsí, kam jsme se to dostali. Nějak moc poly-cosi, když by tam měla být jen bavlna.(1) Zároveň se často používá chlór k bělení materiálu. Což ve vložkách zanechává malé, ale neopominutelné množství toxického dioxinu

Umělé hedvábí vysušuje pokožku

Do vložek se často rovněž používá umělé hedvábí. Jeho vlákna totiž mají obrovskou vstřebatelnost. Natáhnou do sebe krev a drží ji. Ale to není to jediné, co vsáknou. Umělá hedvábná vlákna totiž neřeší, čí ta vlhkost je. Takže pokud si třeba dáte tampón, který tato vlákna obsahuje, tampón nasákne krev a veškerou další přirozenou vlhkost, která by tam dole rozhodně měla zůstat. Já jsem si vždycky říkala, proč jsem opruzená po pár dnech jak to malé miminko. Teď už to chápu, že mě ty vložky vlastně vysušovaly. Zároveň se taky některá vlákna mohou uvolnit a zůstat v pochvě. To může vyvolat záněty a alergické reakce.

Přispívá ke vzniku syndromu toxického šoku

Víte, jak vypadají příznaky tohoto syndromu?
Je jich celá řada: náhlé zvýšení teploty nad 38,9 ºC, různé vyrážky, červené tečky na kůži, červené zbarvení kůže a vyrážka na sliznici, snížený krevní tlak, zažívací problémy jako průjem a zvracení, bolesti svalů, překrvení sliznic. Po 1 až 2 týdnech od onemocnění může přijít olupování pokožky plosek nohou, obličeje a trupu. Nemocní si také často stěžují na zvýšenou lámavost vlasů a jejich vypadávání, někdy také na lámavost nehtů.

Je ale jasné, proč značky umělé hedvábí používají. Je vzdušné, nezadržuje teplo a dá se skvěle kombinovat s jinými látkami jako třeba bavlna. To jim hraje do karet. Bohužel jsou to vlákna syntetická, která se jen tak nerozloží. A při dlouhodobém používání může mít vaše kůže opravdu problém. Já měla. Vždy. Ale nikdy mi nedošlo, že za to může ta vložka takto konkrétně. (2) Pro tampóny to platí také, i ony obsahují tato vlákna. Která navíc mohou napomoci ke vzniku syndromu toxického šoku . Proto, když už tyto výrobky používáte, opravdu je často měňte, nebo to místo kožní reakce může být životu ohrožující. (3)

I vložky mohou být ekologické

Najednou mi začalo všechno dávat smysl. A tak jsem zkusila ekologické přírodní vložky. Takové, které jsou opravdu 100% z bio-bavlny. Tím pádem se kompletně rozloží. Občas mohou obsahovat kukuřičná vlákna. Nemají v sobě žádnou dráždivou chemii. Nemají žádnou parfumaci. Nejsou bělené chlórem, žádné poly-něco se tady nevyskytuje. Takovouto vložku můžete vlastně vzít a hodit na kompost a ona se rozloží. Stejně tak obal, který je nejčastěji z ekologického, kukuřičného „plastu“, který se rovněž rozloží.

Funkčnost je mnohdy lepší

A stejně pořád skvěle absorbují krev. Neprotékají. Sedí, jak mají. Já si tak říkám, jak je to vlastně možné. Vložka, která obsahuje jen přírodu, je prakticky 100% z bavlny a stejně tu krev polapí. Já jsem svědkem toho, že to tak opravdu je. Nevím, jak je to možné. Ale nejspíš ta menstruace zase nebude taková věda, jak se nás reklamy snaží přesvědčit. Že stačí přírodní látka a chytí, co má. Nepotřebujeme milión chemických látek, abychom tu krev ukočírovaly.

Komerční vložky versus ekologické přírodní

Trochu se podělím o svoji zkušenost. Ty komerční jsem musela používat největší noční se 7 kapičkami. Jakmile jsem měla něco menšího, protekla jsem. Já jsem tedy vždy protekla i s těmi nočními. Ale aspoň se to stávalo méně často. Necítila jsem se pohodlně. O vložce jsem rozhodně věděla. A moje pokožka trpěla. Vysušila se a odřela. Poslední dva dny už bývaly opravdu hrůza to vydržet.

Komerční vložka v modrém obalu vs. Ekologická vložka ze 100% bavlny.

Nakonec jsem se ale stala veganem a s tím ruku v ruce šla i ekologie a příroda. Navíc jsem člověk s citlivou pokožkou, a tak jsem se rozhodla vyhodit veškerou chemii z domu. A zjistila jsem, že nejde jen o šampóny a sprchové gely a jim podobné. Ale i o vložky. Objevila jsem ty ekologické přírodní. Koupila jeden balíček na zkoušku. Hned jsem viděla ten rozdíl v materiálu. Tady byla opravdu cítit bavlna, ne syntetický povrch. Nebyla tam žádná vůně, gel, nic. Jen bavlna. Vložka byla o něco kratší ale širší. Dost jsem se o první noci obávala, že proteču. Pořád jsem se ošívala, protože mi chyběly ty cca. 2 cm rozdílu v délce zadní části. Ale zároveň mi dole bylo příjemně. Vložka nikde netlačila a na pokožku byla jako pohlazení. Komerční se mi vždy doslova lepila na kůži.

Změny se nemusíte bát

A tak jsem přečkala první noc. A ani jedna kapička neutekla. Zároveň jsem si všimla, že se krev shromažďuje na vložce úplně jinak než na té komerční. Mně na komerční vždy krev tekla po celé délce. Tady byla krev opravdu jen ve středu, odkud to teče. Neprotekla jsem. Neměla jsem opruzeniny. Cítila jsem se pohodlně. Vlastně jsem se perfektně vyspala. Stejně pohodlně jsem se potom cítila přes den v kalhotách. A tak dnes už je to rok, co používám ty přírodní a nemůžu si je vynachválit.

Nebudu vám lhát a tvrdit, že jsem za používání přírodních vložek nikdy neprotekla. Protekla, ale to opravdu vždy jen z vlastní blbosti, že jsem tam vložku nechala déle, než jsem měla. Nebo v noci, kdy jsem prostě nechtěně udělala nějaký pohyb a troška vytekla. To se stává. Ale dnes opravdu jen výjimečně. A když už tak jen pár kapiček. U komerčních to bývalo dramatičtější.

Vložka přírodní dovede absorbovat velké množství, aniž by se „vylila“Je to úžasné. A smrdí, když nemá parfém? Ne! Nesmrdí. Nikdy. Vůbec to žádný parfém nepotřebuje. Vložka si poradí přírodně se vším. 

Výběr je jiný, ale spolehlivý

A jakou vybrat? Značek je více. V Česku jsou jednorázové dostupné značky Organyc a Naty hlavně. Já používám Organyc Heavy se čtyřmi kapičkami. Trochu jsem měla problém se vyznat v kapičkach, protože nekorespondují s klasickými vložkami a jejich kapičkami. Ale u Organyc bych řekla, že ty Heavy odpovídají nočním komerčním. Tři kapičky takovým těm klasickým 4-5 kapičkám. A tak dále. Dokonce existují i vložky pro ženy po porodu. Takže ani tento druh krvácení nemusí proběhnout s chemickými vložkami. I pro miminka mají tyto značky ekologické, přírodní plenky.

Sice jsou to vložky o trošku dražší než klasické, ale vyplatí se to. Konec konců, dívejte se třeba na to tak, že sice byste koupily levnější komerční vložky, ale kvůli opruzenině k tomu budete muset koupit krém za pár stovek. Není potom lepší a ve výsledku levnější přihodit těch 20-30 Kč na ty přírodní vložky? Já myslím, že ano.

Menstruace může být příjemnější

Přírodě a vašemu tělu se dá pomoci různými způsoby. Je to jen o tom to zkusit. Není nic jednoduššího. Na začátek stačí sehnat jeden balíček na zkoušku a uvidíte. Přírodní ekologické vložky mě tak moc překvapily. Jsem spokojená. Menstruace a hlavně noci s ní už nejsou žádným strašákem. A když jsem spokojená, je ta menstruace hned klidnější. Samé plus. Mých pět dní teď probíhá v pohodě, bez stresu, bez zbytečné bolesti a nepohodlí a utečou vždy jako voda. Tak co, jdete do toho? Slibuji, že toho nebudete litovat.

Chcete víc?
A pokud chcete jít ještě dál a nechcete používat vložky jednorázové, přečtěte si článek o ještě ekologičtější a ekonomičtější variantě menstruačních pomůcek.

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Jsem ráda, že jsem na vás narazila v pravou chvíli

Mayf: Dobrý den, jsem rada, že jsme na vás...

Děkujeme za mlíčko pro nekojené děti

Míla: Ahoj jíme jinak, chtěla bych vám poděkovat (hlavně) za...

Zhubla jsem a cítím se lépe (Ivaha)

Ivaha: Děkuji moc! Cítím se lépe, zhubla jsem, dobře...

Jeden z nejsilnějších zážitků…

Kateřina: Milá Evi, také jsem chtěla poděkovat za celý kurz....

Nehoní mě mlsná a dokázala jsem se vzdát kávy

Silvushe: Evi, Helčo, jste fenomenální ! Vy i vaše...

Mám první den za sebou a jsem velmi spokojená (Vlaďka)

Vlaďka: Dobrý den, dnes mám první den za sebou...

Celý kurz shrnu jedním slovem: DĚKUJI

Alenka: Milá Evi, celý kurz bych shrnula jedním slovem,...

Váha mi ukazuje o 3,4 kg méně, nemohu tomu uvěřit (Monika)

Monika: Krásné ráno, váha mi ukazuje o 3,4 kg...

Mladší syn chválí a chválí (Žakale)

Žakale: Před pár dny jsem si všimla, jak to...

Jíst jinak v těhotenství?

Zdravím, nedávno jsem se stala členem vašeho klubu, se...

Zbavila jsem se závislosti na kávě (Dana)

Dana: Ahoj všem. Tak se mi zdá, že se...

Dodáváte mi odvahu zkoušet nové

Magda: Přidávám se k ostatním Evičko, moc děkuji za...

Děkuji za to, co děláte!

Zlatka: Dakujem velmi pekne za vsetko co robite pre...

Mám víc energie, dole už 4,5 kg (Petra)

Petra: Dnes je můj 9. den a já se...

Díky vám jsem se odnaučila pít kávu a vůbec mi nechybí

Pzajickova: Dobrý den, já jsem se s vámi holky...
 1. Dneska jdou sehnat látkové vložky, menstruační kalhotky nebo kalíšek běžně. Koukněte na http://www.maluna.cz

 2. Dnes mám 2. den látkovou vložku, je to super. Netušila jsem, kolik toho může zachytit. Dnes zkusím i v noci. Ani se nechci vracet ke klasickým, když tyhle fungují. Škoda, že jsem je neobjevila dřív.

  • Lepší teď než nikdy, super :-) Jinak na noc se prodávají i delší a silnější, když někdo hodně krvácí nebo se bojí.

   • Mám noční kratší než denní a ani ji nepotřebuji. Zatím mám jednu denní a jednu noční a zatím stačí, večer vymáchám a do rána je suchá.

 3. Dnes jsem koupila v DM slipové vložky Jessa nature, 40 ks za 54,90,
  měly by být prodyšné s povrchem za 100 % bio-bavlny, neparfémované,
  bez přírodního latexu. Co vy na ně?:)

 4. Když se mi narodila dcera, přebalování pro. mně byla jasná volba – látkové pleny. Zajímalo mne, jak se v nich asi cítí, a tak jsem si koupila spolu s plenkami i látkovou noční menstruační vložku. Moc jsem nevěřila, že to vydrží celou noc, že to určitě proteče a délka byla taky kratší než klasické dlouhé noční vložky. Ale nic z toho se nikdy nestalo! Spolehlivější, velice příjemné, prodyšné, ekologické. Z nejhoršího vyperu v ruce, zbytek zvládne pračka na 60st. Plánuji si koupit další i denní látkové menstruační vložky, protože jsou prostě bezva a přestože je vložka trošku objemnější, tak o ní vůbec nevím. :-)

  • To je skvělý přístup :) vždycky je dobré vědět (pokud teda jde ověřit :D), jak se vlastně miminko cítí a jestli je to pohodlné. Látkové jsou taky skvělá volba.

  • Je skvělé, že možností je vícero :) a menstruační kalíšky taky patří mezi ty skvělé volby, to ano.

  • Dražší jsou, ale všimla jsem si, že v některých zdravých výživách (pokud mají sekci drogérie) je mají někdy o něco levnější než na e-shopech…a taky je skvělé koukat po slevách, když je třeba zrovna slevový kód na econeu a jim podobné, hned se to vyplatí lépe :) koupit do zásoby za levněji a člověk hned ušetří.

 5. Mám stejně pozitivní zkušenost. Neřešila jsem to kvůli sobě, ale kvůli dcerám, aby si od mládí nedávaly tak blízko k tělu chemii, ale když mi došly ty komerční a vyzkoušela jsem ty jejich ekologické a bio, doslova jsem jim je začala závidět a okamžitě jsem na ně přešla také, ten příjemný pocit je opravdu jako teplé pohlazení. A když proteču, není to vina vložky, ale že nerespektuji vlastní pocity, když je respektuji, funguje skoro “bezvložková” metoda, jako když dítě učíte na nočník (pravidelně posadit), stačí chodit v pravidelných intervalech na wc (když jsou k tomu podmínky), protože krev neteče pořád, shromažďuje se a pak ji tělo najednou vypudí, takže můžete vložky takto krásně “pošetřit” a pak stačí přes den jako sichrovka, ohromně to snižuje spotřebu vložek. Děkuji za ty informace, budu je šířit dále.

  • Už jsem o „bezvložkové“ metodě přemýšlela. Máte pravdu v tom, že nekrvácíme pořád, stačí naslouchat tělo :) někdy to musím vyzkoušet…rozhodně tím člověk ušetří, to ano :) děkujeme za sdílení.

   • já jsem v noci úplně bez vložky a ani kapka…jen ráno jak vstanu,jdu hned na záchod…zkuste to,není to složité a jde to ovládat?akorát přes den nemám odvahu.Každopádně látkovky doporučuji,skvělá volba,to samé i kalíšek…nejlépe investované peníze..děláš to pro sebe…no a co si budem povídat,kolikrát utratíme majlant za jiné koniny,že?

    • To bych teda měla strach přes noc :D moje vložka někdy těžko stíhá v noci, hlavně v prvních dnech. Ale je pravda, že je to hodně o cviku a soustředění a poslouchání těla. Určitě věřím, že to jde :) Děkujeme za sdílení zkušenosti.

  • Tak holky je měly dřív??? Páni, co my mamky, neuděláme pro děti :-) Díky nim se pak samy máme lépe. Ještě že je máme!

 6. Zdravím a naprosto souhlasím! Mám úplně stejné zkušenosti – svědění, opruzeniny, atd…od té doby co používám Naty, všechno v klidu a rozhodně žádné špinavé prádlo a vše je v klidu. A stejně tak je to asi se spoustou komerčních výrobků jako pasty na zuby, kosmetika, šampony
  Atd..a včetně čistících prostředků. Ty ekologické ne vždy musí být dražší a kvalita nejen vůči nám, ale přírodě je úplně jinde…Proto doporučuji číst složení a zajímat se o to co je na trhu. Moje zkušenost, že se vyplatí používat selský rozum a ve finále člověk zjistí, že ty ekologické vyjdou ve finále levněji.

  • Přesně tak, když to člověk propočítá, tak často ty ekologické varianty v dlouhodobém hledisku vyjdou levněji :) Jen na začátku to vypadá, že je to moc pálka najednou.

 7. Zobrazit všech 22 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek7 tipů na první pomoc při bolestech v krku
Další článek6. Ruce a břicho