Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ženská témata

Menstruační vložky – ekologické a přírodní

Vložky – dámské intimní záležitosti, které potřebujeme každý měsíc. Statistiky uvádí astronomická čísla. Je to sice nutnost, není ale nutné používat vložky s chemií. Ta ohrožuje naše zdraví a brání použitým vložkám v rozkladu. Představím vám jednorázové vložky přírodní, ekologické a velice funkční.

Vložky v číslech

Podívejme se nejprve na statistiky. Kolik vložek vlastně použijeme. Já třeba použiji tak 15-20 vložek za pět dní menstruaceTo je zaokrouhleně přes 200 vložek za rok. Menstruuji už 16 let. To je zhruba 3200 vložek. S největší pravděpodobností mě ještě čeká tak dalších 25 let. Takže za svůj život vyhodím kolem 10 tisíc vložek. Teď si možná říkáte, že to nejsou tak hrozná čísla. Jenomže já nejsem na světě jediná žena. Statistiky uvádí, že ženy po celém světě ročně vyhodí 100 miliard menstruačních vložek a tampónů. To už je jiné číslo. A co teprve počty na desetiletí a více.

Komerční vložky – chytlavá reklama

Většina těchto žen používá klasické vložky z drogérie. Já jim říkám tzv. komerční. Ty vložky jsou chodící reklamy na perfektní savost, nebudete o vložce ani vědět. No skutek utek. Já o ní věděla vždy moc dobře. Připadala jsem si jak opruzené miminko v plenkách. A proč? Chemie. Trochu jsem pátrala, co vlastně ve vložkách je. A nestačila jsem se divit. Teď už je mi jasné, že tyto vložky nemají moc šanci se rozložit. A vzhledem k výše zmíněným číslům, tady za sebou necháváme hrozný odpad. A nejen samotná vložka, ale i obal v jakém je uložena. Plast, který tu s námi taky bude pěkně dlouho.

Vložka plná chemie

Klasické komerční vložky často hlásí, že jsou z bavlny. A bavlna je přece tak přírodní a jemná. A parfém zamezí nepříjemnému odéru. A ten super absorbční povrch! Ta bavlna v té vložce rozhodně není sama. Většina komerčních vložek obsahuje chemickou parfumaci. Dále tedy bavlnu. Problém v této bavlně ale je, že je nejčastěji použitá bavlna z nebiologického bavlníku a ten může obsahovat škodlivé pesticidy a herbicidy, které se mohou dostat do vložky a dále vám na kůži.

Dále je zde absorbční polymerická pěna, polyetylenová vlákna, polyetylenový film, vazelína. Ještě k tomu přihoďme to, z čeho je vyrobeno lepidlo, aby to drželo na kalhotkách. A mě děsí, kam jsme se to dostali. Nějak moc poly-cosi, když by tam měla být jen bavlna.(1) Zároveň se často používá chlór k bělení materiálu. Což ve vložkách zanechává malé, ale neopominutelné množství toxického dioxinu

Umělé hedvábí vysušuje pokožku

Do vložek se často rovněž používá umělé hedvábí. Jeho vlákna totiž mají obrovskou vstřebatelnost. Natáhnou do sebe krev a drží ji. Ale to není to jediné, co vsáknou. Umělá hedvábná vlákna totiž neřeší, čí ta vlhkost je. Takže pokud si třeba dáte tampón, který tato vlákna obsahuje, tampón nasákne krev a veškerou další přirozenou vlhkost, která by tam dole rozhodně měla zůstat. Já jsem si vždycky říkala, proč jsem opruzená po pár dnech jak to malé miminko. Teď už to chápu, že mě ty vložky vlastně vysušovaly. Zároveň se taky některá vlákna mohou uvolnit a zůstat v pochvě. To může vyvolat záněty a alergické reakce.

Přispívá ke vzniku syndromu toxického šoku

Víte, jak vypadají příznaky tohoto syndromu?
Je jich celá řada: náhlé zvýšení teploty nad 38,9 ºC, různé vyrážky, červené tečky na kůži, červené zbarvení kůže a vyrážka na sliznici, snížený krevní tlak, zažívací problémy jako průjem a zvracení, bolesti svalů, překrvení sliznic. Po 1 až 2 týdnech od onemocnění může přijít olupování pokožky plosek nohou, obličeje a trupu. Nemocní si také často stěžují na zvýšenou lámavost vlasů a jejich vypadávání, někdy také na lámavost nehtů.

Je ale jasné, proč značky umělé hedvábí používají. Je vzdušné, nezadržuje teplo a dá se skvěle kombinovat s jinými látkami jako třeba bavlna. To jim hraje do karet. Bohužel jsou to vlákna syntetická, která se jen tak nerozloží. A při dlouhodobém používání může mít vaše kůže opravdu problém. Já měla. Vždy. Ale nikdy mi nedošlo, že za to může ta vložka takto konkrétně. (2) Pro tampóny to platí také, i ony obsahují tato vlákna. Která navíc mohou napomoci ke vzniku syndromu toxického šoku . Proto, když už tyto výrobky používáte, opravdu je často měňte, nebo to místo kožní reakce může být životu ohrožující. (3)

I vložky mohou být ekologické

Najednou mi začalo všechno dávat smysl. A tak jsem zkusila ekologické přírodní vložky. Takové, které jsou opravdu 100% z bio-bavlny. Tím pádem se kompletně rozloží. Občas mohou obsahovat kukuřičná vlákna. Nemají v sobě žádnou dráždivou chemii. Nemají žádnou parfumaci. Nejsou bělené chlórem, žádné poly-něco se tady nevyskytuje. Takovouto vložku můžete vlastně vzít a hodit na kompost a ona se rozloží. Stejně tak obal, který je nejčastěji z ekologického, kukuřičného “plastu”, který se rovněž rozloží.

Funkčnost je mnohdy lepší

A stejně pořád skvěle absorbují krev. Neprotékají. Sedí, jak mají. Já si tak říkám, jak je to vlastně možné. Vložka, která obsahuje jen přírodu, je prakticky 100% z bavlny a stejně tu krev polapí. Já jsem svědkem toho, že to tak opravdu je. Nevím, jak je to možné. Ale nejspíš ta menstruace zase nebude taková věda, jak se nás reklamy snaží přesvědčit. Že stačí přírodní látka a chytí, co má. Nepotřebujeme milión chemických látek, abychom tu krev ukočírovaly.

Komerční vložky versus ekologické přírodní

Trochu se podělím o svoji zkušenost. Ty komerční jsem musela používat největší noční se 7 kapičkami. Jakmile jsem měla něco menšího, protekla jsem. Já jsem tedy vždy protekla i s těmi nočními. Ale aspoň se to stávalo méně často. Necítila jsem se pohodlně. O vložce jsem rozhodně věděla. A moje pokožka trpěla. Vysušila se a odřela. Poslední dva dny už bývaly opravdu hrůza to vydržet.

Komerční vložka v modrém obalu vs. Ekologická vložka ze 100% bavlny.

Nakonec jsem se ale stala veganem a s tím ruku v ruce šla i ekologie a příroda. Navíc jsem člověk s citlivou pokožkou, a tak jsem se rozhodla vyhodit veškerou chemii z domu. A zjistila jsem, že nejde jen o šampóny a sprchové gely a jim podobné. Ale i o vložky. Objevila jsem ty ekologické přírodní. Koupila jeden balíček na zkoušku. Hned jsem viděla ten rozdíl v materiálu. Tady byla opravdu cítit bavlna, ne syntetický povrch. Nebyla tam žádná vůně, gel, nic. Jen bavlna. Vložka byla o něco kratší ale širší. Dost jsem se o první noci obávala, že proteču. Pořád jsem se ošívala, protože mi chyběly ty cca. 2 cm rozdílu v délce zadní části. Ale zároveň mi dole bylo příjemně. Vložka nikde netlačila a na pokožku byla jako pohlazení. Komerční se mi vždy doslova lepila na kůži.

Změny se nemusíte bát

A tak jsem přečkala první noc. A ani jedna kapička neutekla. Zároveň jsem si všimla, že se krev shromažďuje na vložce úplně jinak než na té komerční. Mně na komerční vždy krev tekla po celé délce. Tady byla krev opravdu jen ve středu, odkud to teče. Neprotekla jsem. Neměla jsem opruzeniny. Cítila jsem se pohodlně. Vlastně jsem se perfektně vyspala. Stejně pohodlně jsem se potom cítila přes den v kalhotách. A tak dnes už je to rok, co používám ty přírodní a nemůžu si je vynachválit.

Nebudu vám lhát a tvrdit, že jsem za používání přírodních vložek nikdy neprotekla. Protekla, ale to opravdu vždy jen z vlastní blbosti, že jsem tam vložku nechala déle, než jsem měla. Nebo v noci, kdy jsem prostě nechtěně udělala nějaký pohyb a troška vytekla. To se stává. Ale dnes opravdu jen výjimečně. A když už tak jen pár kapiček. U komerčních to bývalo dramatičtější.

Vložka přírodní dovede absorbovat velké množství, aniž by se “vylila”Je to úžasné. A smrdí, když nemá parfém? Ne! Nesmrdí. Nikdy. Vůbec to žádný parfém nepotřebuje. Vložka si poradí přírodně se vším. 

Výběr je jiný, ale spolehlivý

A jakou vybrat? Značek je více. V Česku jsou jednorázové dostupné značky Organyc a Naty hlavně. Já používám Organyc Heavy se čtyřmi kapičkami. Trochu jsem měla problém se vyznat v kapičkach, protože nekorespondují s klasickými vložkami a jejich kapičkami. Ale u Organyc bych řekla, že ty Heavy odpovídají nočním komerčním. Tři kapičky takovým těm klasickým 4-5 kapičkám. A tak dále. Dokonce existují i vložky pro ženy po porodu. Takže ani tento druh krvácení nemusí proběhnout s chemickými vložkami. I pro miminka mají tyto značky ekologické, přírodní plenky.

Sice jsou to vložky o trošku dražší než klasické, ale vyplatí se to. Konec konců, dívejte se třeba na to tak, že sice byste koupily levnější komerční vložky, ale kvůli opruzenině k tomu budete muset koupit krém za pár stovek. Není potom lepší a ve výsledku levnější přihodit těch 20-30 Kč na ty přírodní vložky? Já myslím, že ano.

Menstruace může být příjemnější

Přírodě a vašemu tělu se dá pomoci různými způsoby. Je to jen o tom to zkusit. Není nic jednoduššího. Na začátek stačí sehnat jeden balíček na zkoušku a uvidíte. Přírodní ekologické vložky mě tak moc překvapily. Jsem spokojená. Menstruace a hlavně noci s ní už nejsou žádným strašákem. A když jsem spokojená, je ta menstruace hned klidnější. Samé plus. Mých pět dní teď probíhá v pohodě, bez stresu, bez zbytečné bolesti a nepohodlí a utečou vždy jako voda. Tak co, jdete do toho? Slibuji, že toho nebudete litovat.

Chcete víc?
A pokud chcete jít ještě dál a nechcete používat vložky jednorázové, přečtěte si článek o ještě ekologičtější a ekonomičtější variantě menstruačních pomůcek.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem ukecaná veganka, která chce procestovat celý svět a aktivně na tom pracuje, miluji cizí jazyky a vše spojené se zelenou planetou. Všechno to ráda kombinuji dohromady a veškerá moudra, na která přijdu, předávám dál, kde se dá.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Dneska jdou sehnat látkové vložky, menstruační kalhotky nebo kalíšek běžně. Koukněte na http://www.maluna.cz

kolmanson
7. 2. 2019

Kde prosím koupím nějaké tenké látkové vložky. Děkuji

Ukázat další komentáře