Domů > Magazín > Zdraví

Panická ataka: příznaky, spouštěče, příčiny a první pomoc

Záchvat panické ataky je velmi intenzivní prožitek úzkosti či strachu. Pokud se tyto ataky opakují, velmi zasahují do života dotyčného. Jak poznat, že se vás tento problém týká, proč k němu dochází a jak s tím pracovat?

Příznaky panické ataky

Při panické atace člověk cítí podobné pocity, jako při úzkosti, ale jsou velmi silné a hůře ovladatelné. Mohou nastoupit velmi náhle, bez předchozího varování, často nejsou vázány na konkrétní situaci. Člověku se najednou udělá zle, dochází k silnému bušení srdce, třesu končetin, sevře se mu hrdlo, velmi mělce a obtížně dýchá. Přichází hrůzné a děsivé myšlenky. V krajním případě může mít člověk pocit, že má srdeční infarkt, obává se, že to nevydrží a zblázní se, nebo že se udusí.

Co spouští panickou ataku?

Panická ataka může nastat naprosto nečekaně. Spouštěčem může být jakékoliv, i mírné vyvedení z rovnováhy v podobě psychického či fyzického stresu. Může jím být nedostatek spánku, alkohol, ale i pokles hladiny krevního cukru.

Panická ataka je vyjádřením dlouhodobého psychického vyčerpání. Na počátku bývá neřešená nadměrná úzkostlivost až úzkostná porucha, jejímž vyústěním je vznik panických atak. Dotyčný bývá pod palbou svých negativních, sebekritických myšlenek a černých scénářů, má velkou potřebu (sebe)kontroly, sklony k perfekcionismu a sebetrýznění, pokud vše nejde tak, jak by podle něj jít mělo.

Následky panických atak

Dotyčný ataku prožívá jako trauma a obává se, kdy ten svíravý pocit může přijít znovu, což dále zesiluje jeho obavy a odčerpává mu energii. Často se bojí vyjít ven a raději zůstává doma ze strachu, aby na něj panika nepřišla. Vyhýbá se situacím, kde se necítí bezpečně. Problém je, že takovým vyhýbáním se šance na vznik panické ataky naopak zvyšuje.

Jak z toho ven?

Prvotním bodem je si uvědomit a přiznat, že se vás tento problém týká. Bude potřeba se naučit metody, jak nastupující paniku zachytit a jak si ulevit, pokud se v ní ocitnete. Na místě je podpůrná psychoterapie, která vám pomůže lépe pracovat s úzkostmi a stresem.

Níže vám přinášíme některé pomocné techniky, které vám mohou pomoci ataku lépe zvládat.

  • Pokud ataka přichází, tak jí přijměte. Opakujte si, že jde o dočasný stav, který pomine.
  • Zkuste se tzv. uzemnit, vnímat kontakt vašeho těla s okolím (např. chodidel se zemí). Někomu pomáhá si lehnout, případně sednout do pohodlné pozice.
  • Zaměřte se na dech, přičemž se nadechněte na 5 dob, zadržte na pár sekund dech a na 5 dob vydechujte. Pomoci může ruka přiložená na oblast břicha.
  • Pokuste se zaměstnat svoje smysly a soustředit se na přítomný okamžik. Zkuste vnímat okolní vůně, mějte někde po ruce zklidňující éterický olej (např. levanduli), dívejte se okolo sebe a zkoumejte pohledem, sluchem či hmatem. Pokuste se jednotlivé vjemy pojmenovat.
  • Povolit napětí můžete pomocí progresivní relaxace – postupně střídavě zatněte jednotlivé svaly a poté uvolněte.
  • Zkuste změnit činnost a věnovat se něčemu jednoduchému. Někdo potřebuje změnit prostředí.
  • V případě silné panické ataky je možné si zavolat na Linku první psychické pomoci (116 123).

Jak může pomoci změna životního stylu

Nadměrná úzkostlivost může souviset s dlouhodobým vychýlením z rovnováhy z důvodu nevhodného životního stylu (zanedbávání odpočinku, stravy, psychiky, nadměrná konzumace alkoholu a jiných omamných látek). Přečtěte si příběh našich čtenářek, které procházely panickými atakami, a jak jim na jejich cestě pomohla změna stravy.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
28
24

Deprese: co jsou zač a jak je alternativně řešit

Příliš mnoho lidí dnes bere antidepresiva. Proč se cítíme mizerně? Jaké orgány jsou odpovědné za vznik deprese? Je normální cítit smutek a strach? Jaká str...
Blog
klub
75
9

Vaříme v elementu VODY (zima) – prohříváme tělo

Zima je ve znamení elementu vody. Které potraviny jsou v zimě vhodné a které orgány je třeba posilovat? Co tyto orgány podporuje a co je naopak oslabuje?
58
3

Léčivá síla dechu

Dýchání je přirozenou součástí našich životů. Tak přirozenou, že je velmi často přehlíženou. Spousta z nás ani netuší, jak silný a léčivý nástroj máme. Spr...

Nafouklé břicho po jídle a co s tím

Najíte se a za chvilku vás trápí nafouklé břicho a bolest? Už nevíte, kudy kam a jestli je nějaké řešení? Rozhodně ano! Pojďte zjistit, jak si změnou strav...

Ranní nevolnosti a jejich neočekávané příčiny

Otevřete oči a za chvilku cítíte tlak v břiše nebo knedlík v krku? Je vám špatně a máte pocit, že poběžíte na záchod? Ranní nevolnosti nejsou pouhým problé...

Průjem ze stresu

To co jíme, ovlivňuje, jak se cítíme. Ano! Naše strava má vliv na emoce a životní prožitky. Pokud vás trápí stresový průjem, vhodným stravováním si můžete ...