Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Proč být respektujícím rodičem

Neskákej do té kaluže, nepořež se, nechoď tam, neumaž se, a ty jsi přece nemehlo, a jaké jsi čuně, no to snad ne, ty náš cvalíku, ty nešiko, ty jsi šikulka, jsi hodný. Tohle všechno asi znáte, viďte. Víte, co to s našimi dětmi dělá? A hlavně, jak se toho zbavit?

Jak jsme změnili přístup k dětem

Ani já nejsem výjimkou, popravdě musím přiznat, že už jsem sama sebe nemohla poslouchat. Bylo mi z těch šílených řečí špatně. Pokaždé se to opakovalo a já měla výčitky, že to neumím jinak. Věděla jsem, že už s tím musím skončit, změnit svůj přístup k dětem, ale jak? Přečíst si knihy? Ne, to nestačí. Kniha a reálný život není totéž.
Zkoušeli jsme si s manželem doma na sobě situace v roli rodiče a dítěte, abychom pochopili, jak se dítě cítí, když ho titulujeme a dáváme nálepky, když ho neustále napomínáme, když mu neustále říkáme NE, to nedělej, to nesmíš. Vůbec se nám to nelíbilo.

Následky autoritativního chování

Dopady na dítě jsou fatální, člověk si své bloky mnohdy odnáší i do dospělého života a bohužel pak jako rodič pokračuje a kopíruje chování svých rodičů při výchově vlastních dětí, aniž by si to uvědomoval.
Autoritativní chování potlačuje osobnost dítěte, dělá z něj poslušného beránka. Dítě není schopno se prosadit, říct ne, když mu někdo nabídne alkohol, drogu či něco jiného. Takové dítě může mít nízké sebevědomí, automaticky přijímá názory jiných autorit, je pasivní, lže, uzavírá se do sebe, vzdoruje, později může být až lhostejné k našim požadavkům. 

Přestaňte být jasnovidci

Znáte to, klasické předpovědi typu: spadneš, rozbiješ si koleno, popálíš se, zakopneš. Já to přece nemohu vědět, zda opravdu dítě spadne. Co když nespadne, bude mi potom ještě věřit? A proč mu dopředu dávat najevo nedůvěru v jeho sílu a jeho dovednosti?

Také máte svou nálepku?

A co nálepky? Také jste byla šikovná a hodná holčička? A co teď? Plníte každé manželovo a maminčino přání na úkor sebe samé? Jen abyste splnila očekávání druhých? Abyste splnila roli (nálepku) šikovné a hodné holčičky?
Anebo jste ten, co vždycky všechno rozbil, pokazil a zničil? Je z vás nyní zručný kutil anebo se manuální práci obloukem vyhýbáte, abyste si náhodou nepřipomněl, jaké jste to nemehlo?

Proč být respektujícím rodičem

Chovejme se k dětem, tak jak bychom chtěli, aby se druzí chovali k nám, proč by dítě mělo být výjimkou? To, že je mladší nám přece nedává právo se k němu chovat jinak. Naše zkušenost je, že jakmile jsme začali být empatičtí, přestali jsme na vše říkat ne, (to nedělej, netrhej, neskákej, neřvi, atd.), snažili jsme se pochopit činy těch malých bytostí, dávali jsme jim najevo naše pochopení, ale i jasné hranice a pravidla, náš syn byl nadšený. Říkal, abychom takto komunikovali pořád, že se mu změna líbí. Lépe se domluvíme na věcech, které bych si jako obvykle musela vynucovat autoritou. Nepřichází žádný vzdor, vztek, agrese. 

Výhody

Nejde jen o to, že dokážete komunikovat a lépe řešit své neshody s dítětem, ale že jste schopni mu poradit, jak se má zachovat v různých situacích se svými vrstevníky ve školce a škole, se svými sourozenci. Dítě je samostatnější, kreativní, dokáže říct svůj názor a nemá potřebu se nechat vést někým jiným (sekty, gangy apod.), zná svou hodnotu, je vyrovnanější a dokáže řešit problémy efektivněji.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Přesně tak, také bych uvítala podrobnosti, konkrétní situace, takto je to moc obecné a teoretické, nevíme, jak uvedené použít v praxi.

jana.novackova
6. 9. 2021

Doporučuji knihu Respektovat a být respektován nebo stejnojmenné kurzy – http://www.respektovani.com

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Vyzkoušejte také

9

Jak v pohodě zvládnout nástup do školky

“Pomóc! Možná se té školky bojím víc než malá…,” zní teď v hlavě nejedné mamince. “Mami, já tam nechci!” vzdorují už teď některé dě...

Jsem dobrá máma?

Co vlastně chci pro sebe a své dítě? Jsem matka tygryně nebo matka helikoptéra? Nebo na mě víc sedí kategorie kontaktní rodičovství? Našla jsem pět kategor...

Čisté emoce aneb nechte děti brečet a válet po zemi

Nevíte si rady se silnými emocemi svého dítěte? Brečí, křičí nebo se dokonce vztekle válí po zemi a mrská nožičkama? Možná si nevíte rady ani se svými emoc...
9
1

Dopis od Mikuláše aneb nechvalme, ale oceňujme

Petřiny rady v tomto článku stojí za zváženou nejen na Mikuláše, nýbrž po celý rok. Dopisy, jaké radí napsat, píšeme našim holkám už několik let a máme s t...
8
3

Náctiletí, co jedí, vaří a pečou jinak

Našim dětem je 12, 15 a 17 let. Jíme jinak necelé 4 roky a byl to vývoj. Jak jsme to řešili s cukrem, když byly děti malé? A jak to u nás funguje dnes? Co ...
16

Letní tábor pro rodiny s dětmi (24. – 31. 8. 2019)

Rádi byste strávili příjemnou dovolenou v panenské přírodě a zároveň chcete vašim dětem dopřát dětský kolektiv a bohatý táborový program? Jeďte na tábor pr...