Domů > Magazín > Žijeme jinak > Rodina

Stačí pár hraček

Máte pocit, že vaše dítě musí mít každou hračku, kterou prodávají v obchodě? Je jich přece tolik a všechny jsou k něčemu dobré, že.

Reklama klame

Díky skvělému marketingu a propracovaným reklamám si my rodiče myslíme, že by naše dítko snad ani nevyrostlo, kdyby nemělo tamtu nebo onu hračku, která je určena pro rozvoj té či oné dovednosti.
Zkuste svým dětem dopřát jen pár hraček z přírodního materiálu, zdravotně nezávadného, které jsou vyrobeny kreativními lidmi v naší zemi.

Dárky, dary, dárečky, jak vás odmítnout

Je těžké odmítnout babičky, ale když ono je to pořád dokola, až najednou máme doma hraček víc, jak v kterémkoliv obchodním řetězci. Známe to všichni. Přijdou narozeniny, svátky, Vánoce, návštěvy a všichni nosí našim dětem hračky mnohdy nepotřebné. Naše děti jsou tak zaplaveny plasty, které je naopak vůbec nerozvíjí.

Dětem je totiž vše už naservírováno na zlatém podnose, nemusí se nijak snažit zapojit svou fantazii. Co třeba takový vyřezávaný dřevěný panáček nebo auto? Tady už musí zabrat fantazie, jak asi vypadá panáček, co má na sobě a jakou roli bude mít ve hře?

Přírodní hračkářství

Co třeba jít ven a hledat hračky tam? Třeba někde v lese? A co takhle hra s klacíky, kamínky, listy, mechem? Kolik se tam najednou objeví předmětů vhodných ke hře, ke stavění chaloupek pro skřítky a víly. Sami budete možná překvapeni, jaké jsou venku možnosti a děti to baví.

Je opravdu potřeba dětem kupovat neustále nové a nové hračky a zasypávat je plasty, které jsou navíc zdraví škodlivé?

Jak to máme my

vlastní zkušenosti mohu říct, že děti si v takovém množství hraček přestanou brzy vážit, hračka nakonec letí kamsi do kouta. Kdepak jsou doby, kdy jejich tatínkovi vydržela po celý život v bezvadném stavu autíčka či stavebnice a další hračky. Nové dárečky se velmi rychle rozbijí, děti si jich neváží, navíc je zajímají pouze chvíli a pak musí přijít další. My jsme, co se týče hraček, už opatrní a velmi rozmýšlíme, zda jsou opravdu potřeba, jestli dítěti něco přinesou anebo ne. Máme rádi knihy, ale ani knihovnou se stát nechceme. Když můžu, tak něco dětem vyrobím, třeba jsem šila hajánky plněné ovčí vlnou na spinkání, měli velký úspěch a šila jsem je nakonec i dalším dětem. Nejmenším dětem místo plastových kousátek a chrastítek můžete koupit krásné dřevěné či látkové anebo dejte mrkev, ta u nás obstála stejně dobře.

Nechte děti rozvíjet fantazii

Dejte dětem možnost přirozeně rozvíjet jejich fantazii a tvořivost. Podsouvat jim hračky hotové a umělé jim nijak v rozvoji nepomůže. Dokonalé Barbie panenky, které malým holčičkám ukazují rádoby přirozený bezvadný vzhled ženy. Panenky mrkající, mluvící a kdoví co ještě. Nedejte šanci super reklamám a nenechte ovládat sebe ani své děti, které budou přijímat další nástrahy marketingu i v pozdějším věku, kdy už bohužel nepůjde jen o mrkající panenky.

Alternativ je mnoho, panenky anebo skřítky si můžete vytvořit i sami nebo s dětmi. Můžete si je ušít či vyrobit z vlny. Budete tak trávit čas společně s dětmi, což je ten největší a nejlepší dar.

 

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

39 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Krásné😍 naprosto souzním🤗😍

Vždy mi přijde, že by to šlo ještě úsporněji… Ale u nás v rodině jsme začali tím, že jsme zrušili dávání dárků na narozky, svátky, Vánoce apod. od tet, strýců, bratranců a sestřenic a já i pár nejbližších kamarádek (+ naše děti). Švagrová měla tento skvělý nápad v době, když dceři byl asi rok a půl a i za tu dobu jsme nasbírali hromadu krámů. My se snažíme pořizovat věci na aktivity, jak rádi trávíme čas my dospělí – třeba sedačka na kolo, konvička na zahradu a letos dostane k Vánocům dětskou dřevěnou kuchyňku. Nebo často něco, co sami vyrobíme. Naštěstí jsme oba dost zruční, takže i mnou ušité oblečení, povlečení nebo hračka či nábytek od manžela dělá velkou radost, zvlášť, když nám může dcera pomáhat. S prarodiči to bylo horší, chtějí toho tolik dopřát, ale naštěstí jsme se snažili domluvit, aby koupili k dané příležitosti pouze JEDNU věc a pokud “musí”, tak k tomu nějakou spotřební (třeba pastelky, fixy, omalovánky, plastelína, křídy na chodník nebo něco k jídlu, třeba sušené ovoce nebo oříšky). Já třeba odjakživa nesnáším plastové hračky na baterky, které blikají a vydávají šílené zvuky, tak to si nám naštěstí nikdo koupit netroufnul :-D

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

18
27

Ať žije tlačítko OFF!

Kdy dát dětem mobily? A kdy je pustit na sociální sítě? Může přijít šikana, když dítě nebude IN? Všechno, co si níže přečtete, vyplývá jen z osobních zkuše...
78
17

Sedíme na zemi, nemáme televizi a Vánoce slavíme po svém

Je víc věcí, které děláme jinak, nejen to, že jíme jinak. Třeba nemáme televizi, sedačku v obýváku, děti nemají v pokojíčku pracovní stůl a židli. Našli js...