Domů > Magazín > Blog

Léčivá síla aromaterapie

Pojďme se na chvíli ponořit do světa vůní a navodit příjemnou atmosféru v pohodlí domova. Blahodárné účinky zaručeny.

Tam, kde se zrodila vůně

První, kdo objevil léčivé účinky olejů, byl francouzský chemik René Gatte Fossé. Ten při své práci zjistil, že má levandule léčivé účinky a začal ji pak používat k léčbě ran vojáků za první světové války. Aromaterapie se stala následně velmi oblíbenou po celém světě a ve Francii ji lékaři používají ve při své praxi dodnes.
Už i věda nám potvrdila, že každá rostlina má své vyzařovaní, které na člověka působí. Vědci na EEG se shodují, že například levandule má na nervovou soustavu zklidňující účinky a citrusy naopak působí stimulačně. 

Jak vybrat kvalitní éterický olej?

Na trhu najdeme éterické oleje přírodní, ale také uměle vytvořené. Ty nemají žádné aromaterapeutické účinky. Pokud chceme pouze byt provonět a nemáme jiná očekávání, jsou dostačující. Pokud však chceme aromaterapeutické účinky, doporučuji právě oleje přírodní, které jsou sice dražší, ale investice do nich se určitě vyplatí. Poznáme je tak, že mají na etiketě napsáno 100% přírodní olej. Na kvalitním oleji by měl být také uveden latinský název rostliny a také místo, odkud rostlina pochází. 

Ten pravý

Důležitým faktorem pro výběr je, zda nám olej voní. Říká se, že pokud nám je vůně příjemná a hezky nám voní, tak má pro naše tělo blahodárné účinky. Dále můžeme vůni vybrat podle našich preferencí. Oleje jsou dobrým pomocníkem při zlepšení fyzické kondice nebo zharmonizovaní psychiky. Může nám vonět levandule, protože zrovna potřebujeme uvolnit napětí v těle nebo naopak nás přitáhne citrusová vůně, která tělo rozproudí a dodá energii. Těžší vůně jako je cedrové dřevo, santal nebo myrta se využívají, když potřebujeme být „nohama na zemi“. Doporučuji vybrat vašeho favorita podle toho, jak vám voní a až potom si přečíst jeho účinky. 

Využití v domácnosti

  1. Aromalampa – asi nejpopulárnější je přidání éterického oleje do aromalampy. Do vody stačí dát 3-5 kapek olejíčku a je to. Doma využívám keramickou lampu pro upevnění atmosféry. Je potřeba doplňovat vodu a svíčky. 
  2. Difuzér – funguje podobně jako aromalampa. Do difuzéru se aplikuje voda a několik kapek olejíčku. Může být také krásnou dekorací v domácnosti. Na trhu už najdeme širokou nabídku druhů, které hýří barvami. Výhodou difuséru je, že vůni uvolňuje pomocí ultrazvuku ze studené vody. Olej se tak nepřehřívá a neničí se jeho léčivý účinek. Když dojde v difuséru voda, přístroj se vypne, olej se nepřepaluje jako v aromalampě, když zapomeneme dolít vodu.
  3. Kouzlo koupele – dalším favoritem jsou vonné koupele. Esenciální olej se nemísí s vodu, proto je potřeba ho smíchat se solí nebo s rostlinným olejem (na léto se výborně hodí kokosový). Relaxaci podpoří pomeranč nebo ylang-ylang. Rýmu zase uvolní máta nebo eukalyptus.
  4. Pomocník při úklidu – co se mně osvědčilo, je smíchat pár kapek citrónového olejíčku s vodu na podlahu nebo nábytek. Prostor krásně provoní a navíc působí dezinfekčně. Další tip je přidat olej do pracího gelu nebo na ručník, který chceme vyprat s prádlem. S prádlem i úklidem ladí také jehličnaté vůně, máta a levandule.
  5. Na dobrý spánek – pro klidný spánek doporučuji vyzkoušet levandulovou směs. Vyrobíme ji tak, že smícháme 5-10 kapek levandulového oleje s ½ šálku vody a dáme do rozprašovače. Než půjdeme spát, nastříkáme směs na polštář. Přidat můžeme také pár kapek růže, která zklidňuje a harmonizuje.
  6. Proti hmyzu – když chceme odpudit hmyz, je vhodná levandule, rozmarýn nebo bazalka. Můžeme vytvořit směs, kterou naředíme s vodou a použijeme jako repelent.
  7. Společník na cestách – jakmile vyrážím na cesty, osvědčilo se mi do příručního zavazadla přibalit růžovou vodu. Pomůže hydratovat pleť nebo ji můžeme použít na vlasy pro větší lesk. Když pak po ruce nemám odličovač, perfektně ho nahradí.

Tip do kanceláře

Olejíček můžeme nakapat na malý korek a dát do misky. Nebo můžeme nakapat olejíček keramickou destičku. Tento způsob se hodí třeba do práce, kde nemůžeme zapálit svíčku. Super je pak pomerančová vůně, která povzbudí, dodá energii a navíc voní skoro všem, takže to uvítají také kolegové 😊  

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jmenuji se Gábi a zdravý životní styl se stal už za ta léta mojí součástí. Baví mě pozorovat, jak psychika souvisí s našim zdravím a jak je s tím jídelníček úzce spojený. Ve volných chvílích ráda cvičím jógu a pilates, zajímám se o ženská témata, cestuji a užívám si společnosti rodiny a přátel u dobrého jídla.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Lyžovačka v Jeseníkách – ušetřete 3 tisíce za rodinu!

Využijte pololetní prázdniny v lednu 2020 a vydejte se na týden na hory se zdravou stravou. Ubytování je přímo u lanovky, na běžecké trase, program pro dět...

Rostlinná strava léčí deprese. Projekt podporovaný EU dává doporučení

Lidé s depresemi nebo s náchylností k depresem by měli dle projektu MyNetGut podporovaným EU konzumovat více celistvé rostlinné stravy. Může jim prospět po...
121

Napište, co chcete vědět o zdravém jídelníčku

Máme radost, že se vám líbí naše videa. Děkujeme za pochvaly. Dnes vám posíláme pozitivní video pozdrav! A také chystáme nové video, kde rádi odpovíme na v...
14
1

Kyselina listová – doplňky vám ji možná nedoplní

Kyselina listová je nezbytná pro tvorbu červených krvinek, spolu s vitamínem B12 působí preventivně před rakovinou a infarktem. Je doporučována nastávající...