Domů > Magazín > Zdraví

8 osvědčených tipů, jak ulevit spálené pokožce od sluníčka

sezóna léto

S horkým létem a naším pobytem venku stoupá i riziko spálení kůže sluníčkem. Obzvlášť, když se člověk nechce příliš mazat chemickými opalovacími krémy. Jak postupovat, když naše kůže dostane od sluníčka pořádně zabrat? Inspirujte se radami našich babiček na první pomoc na spáleniny pro sebe i své děti, kterou najdete ve vaší kuchyni.

Chceme být krásně snědí

Ve snaze se krásně dohněda opálit ležíte celý den na sluníčku u vody. Neschováte se ani přes poledne, kdy je sluníčko nejintenzivnější. Z důvodu obsahu chemie nepoužíváte opalovací krém, i přesto, že máte světlou pokožku a snadno se spálíte. Něco vám to říká?

Příznaky spálení sluncem

  • svědění
  • rudá kůže
  • napětí kůže
  • bolest

Ke spálení někdy stačí jen pár minut, jindy celodenní opalování na pláži. Míra spálení záleží jak na vašem kožním fototypu, tak na intenzitě slunečního záření. A co teď?

První pomoc pro spálenou pokožku:

1. Jogurt nebo tvaroh pokožku zchladí a zklidní

I přesto, že mléčné výrobky nedoporučujeme pravidelně jíst, na spálenou pokožku je jednoznačně doporučujeme – jsou výborným vnějším obkladem (a to nejen na spáleniny, ale také např. na kašel). Stačí nanést na zarudlá místa bílý jogurt nebo tvaroh a nechat 20 minut působit. Mléčné výrobky zchladí, zklidní a vyživí pokožku.

2. Černý čaj jako obklad

Uvařte černý čaj (lze i heřmánkový), namočte v něm bavlněnou utěrku (nebo prostěradlo) a přiložte na postižené místo. Přiložit můžete i přímo na kůži již použitý sáček černého čaje. Opakujte 3x denně.

3. Prášek ze zeleného ječmene

Smíchejte prášek ze zeleného ječmene s troškou vody a naneste na kůži. Nechte 20 minut působit a poté smyjte. Dejte ale pozor, prášek barví. Vhodné je zelený ječmen i popíjet a pomoci tak pokožce i zevnitř.

4. Pomoc ze zahrady – brambory, okurky, jablka

První pomoc nabídne i obyčejná brambora, okurka nebo také jablko. Stačí nakrájet na kolečka a ty přikládat na postižené místo nebo nastrouhat a zabalit do utěrky. Krásně zchladí a uleví od bolesti.

5. Ocet na bolest

Aplikujte jablečný ocet rozprašovačem na bolestivá místa nebo si dejte octovou koupel (napusťte si vanu se šálkem jablečného octa). Ocet má schopnost snížit pocit svědění, zánět i bolest.

6. Aloe vera zchladí

Pokud se spálíte u moře, možná v okolí najdete růst aloe vera. Odřízněte několik masitých listů v dolní části, odstraňte trny a listy přeřízněte podélně na 2 části. Položte je na postižené místo. Aloe vera spáleninu zchladí a zmírní její bolest.

7. Ovesné vločky vyživí pokožku

Vločky má doma jistě každá hospodyňka. Dejte je do gázy a opatrně namočte do vody, aby nevypadly a položte zábal na spálené místo. Každé 2 hodiny vyměňujte za čerstvý zábal. Můžete si z vloček udělat i hojivou koupel tak, že do napuštěné vany dáte šálek vloček. Ovesné vločky můžete také smíchat s medem, jogurtem a aloe vera a touto směsí potírat spálenou pokožku.

8. Levandule voní i hojí

Pokud máte v lékárničce levandulový olej, pak ho můžete aplikovat přímo na popáleninu. Levandule urychluje hojení a tlumí bolest. Při větším rozsahu popálení namočte do levandulového oleje gázu a ránu gázou pokryjte. Vyměňujte každé 2-4 hodiny.

Další rady při spálené pokožce

  • vyhýbejte se slunci
  • dejte si studenou sprchu
  • chlaďte pokožku
  • hodně pijte
  • nepoužívejte konvenční kosmetiku
  • noste vzdušné oblečení

Pokud se jedná o rozsáhlé poškození pokožky nebo vám přírodní medicína nezabírá, vyhledejte odbornou pomoc.

A co pomáhá vám?

Máte zkušenost s dalšími potravinami, které pomáhají na spáleniny? Jak se chráníte před sluníčkem? Mažete se?

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Nic proti bambuckému maslu, ale na vsechno ted pouzivam sadlo :-D . Koupila jsem ho ma zabaly a uz ho pouzivam pri prebaleni i na sluncem zahnutou pokozku a nemohu si stezovat ? mistni superpotravina, kterou teda nikoho doma nenechavam konzumovat, ac jim babicky tvrdi, ze se to normalne ji ? to bych musela udelat domaci, ta kupovana se neblizi tem, ktere znam z detstvi.. nektere tipy urcite vyzkousim, o nekterych jsem slysela i driv (vlockova koupel) a zatim jsem netestovala.. a doufam, ze ani nebudu muset :) muz by si na spaleninu asi vylil pivo a do sebe taky ???

Levanduli určitě ano, pokud tím byl myšlen éterický olej, může i neředěný přímo na pokožku. Ovšem množství 1 až 2 kapky na velkou plochu, třeba na záda. Takže lepší rozcestí třeba i v jogurtu, nebo rostlinné mléce, nebo v rostlinném oleji. Neumím ty 2kapky rozetřít na sucho na tak velkou plochu. Ještě lepší, je hydrolát-květová voda levandulová. Dá se pořídit u aroma-ateliér.cz, nebo nobilis.cz, nebo odhadní.cz. U hydrolátů obecně očekávejte trošičku jinou vůni. Poradí si i se štípanci, uklidní je a pro miminka a malé děti slouží jako repelent. Chraňte oči. U dětí bych éterický olej nedávala kvůli přenesení ručičkama právě do očí. Bambucké máslo – karité také zklidní pokožku. Krásné léto bez spálení a zlobivých breberek.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

9
5

Kompletní průvodce zdravým grilováním bez masa

Máme tu teplo a s ním přichází i grilovací sezóna, která spojuje samé příjemné aktivity – dobrou společnost, čerstvý vzduch a dobré jídlo. A tím nemu...
21
10

Fialka a maceška – léčivé violky

Víte která je která?  A víte, která umí co léčit? Violky jsou první pomocí pří kašli i při kožních potížích, ale pomáhají i na opary, opruzeniny a detoxika...
46
13

Zázračná kopřiva

Zlobíme se, když nás popálí, ale neuvědomujeme si, kolik léčivé moci v sobě skrývá. Kopřiva čistí krev, podporuje tvorbu mléka při kojení, léčí záněty močo...