Domů > Magazín > Blog

Alespoň jednou za rok potřebujeme údržbu

I to auto vezmeme občas do servisu a necháme mu vyměnit kapaliny. Vydrží nám pěkných pár let, když se o něj hezky staráme. Ale děláme to samé i pro svoje tělo? Měli bychom, pokud chceme, aby nám dobře sloužilo a cítili jsme se v něm dobře. Víte, jak na to?

Po Masopustu přišel dlouhý půst

Naši předci v půlce února tradičně slavili návrat jara. Byli z nejhoršího venku, přežili zimu, bylo co oslavovat. Věděli, že už bude jen lépe. Zvířata budou mít mladé, bude mléko, poroste zelenina, bude co jíst. Zapíchli pašíka, nadělali jitrnice, napekli koláče, vyrazili s muzikou po vsi. Ale protože bylo ještě chladno a zásoby se tenčily, na dalších 40 dní se opět uskromnili a drželi půst od masa. Někde ho mívali v neděli, v chudých rodinách ani to ne.

Dnes už nemáme důvod se postit

Většina dospělých ví, že něco takového se kdysi drželo, ale většina to nikdy nezkusila. Žijeme v blahobytu a nemáme důvod si něco odříkat. Na jídlo má dostatek prostředků dnes v podstatě každý a nabídka obchodů je celoročně bohatá. Není potřeba se na zimu a na jaro uskrovňovat. Nehrozí, že by došly zásoby a nastal hlad. Všeho je dostatek, tak proč si nedat, co mám rád.

Nemoci blahobytu

Ničemu by to nevadilo, kdyby právě to nebyl jeden z hlavních problémů dnešní doby. Naši předci trpěli spíš na hlad a podvýživu, nemoci měli z nedostatku. My to máme dnes naopak. Jsme nemocní z nadbytku. Cukrovka, rakovina, vysoký krevní tlak, srdeční a cévní nemoci a mnoho dalších jsou nemocemi blahobytu. Nedáme tělu chvíli odpočinout, trávení nedostane volno, střeva se nemají šanci vyčistit a trávící orgány zregenerovat. Vše se zbytečně namáhá a opotřebovává. Tělo nestíhá regulovat neustálý přísun překyselujících potravin, jsme otrávení jídlem.

Sebevražda vidličkou a nožem je výstižné slovní spojení, které páchá většina národa každý den třikrát denně. A pak se divíme “proč zrovna já mám tuhle příšernou nemoc” a “z čeho to jen můžu mít, vždyť nekouřím a nepiju”. U jídla to většinou začíná. Svojí roli hrají samozřejmě další faktory, ale jídlo se dá nejsnáze změnit a má to okamžitý účinek. Navíc v případě stravy to máme v rukách my.

Zkusily jste to někdy?

Zkusili jste někdy vysadit maso a uzeniny na pár týdnů? Vydrželi byste to? Z našich kurzů víme, že pro mnoho lidí je to naprosto nepředstavitelná věc. Ale taky víme, že když to zkusí, většinou zažijí něco zcela nového a že to jejich pohled na stravu změní. Nestanou se většinou hned vegetariány nebo vegany, ani to není cílem, ale změní složení svého talíře tak, aby jim bylo jako když maso vynechali.

Teď je ten správná čas

Pokud o tom uvažujete, tak to zkuste. Na jaře je vhodná doba pro odlehčení od živočišných složek potravy už kvůli játrům a žlučníku, které se v tu dobu čistí a regenerují. Jak se pozná, jestli máme tyhle orgány v pořádku nebo nikoli, jsem psala tři dny zpátky zde. A pozor, netýká se to zdaleka jen trávení, ale také kůže, očí, bolestí kyčlí apod.

Všichni to potřebujeme

Vaše komentáře pod tím článkem jen potvrzují, že i my, kteří se o výživu zajímáme a stravujeme se o poznání lépe než většina lidí kolem nás, potřebujeme těmto orgánům ulevit. I kdybychom žádné příznaky neměli je dobré udělat si takovou roční “údržbu”. I to auto dáme občas do servisu a necháme mu vyměnit kapaliny. A naše tělo potřebuje větší péči než naše auto, pokud chceme, aby taky mělo delší životnost.

Aspoň vynechte blivajzy

Nemusíte být striktní a trpět, ale zkuste být na sebe hodní a dát tělu šanci se opravit. Vynechte ty největší blivajzy, co se dnes běžně jí a pijí. Necpěte do sebe chemii a mrtvou hmotu z polotovarů, pytlíků, krabiček, konzerv, fast foodů. Jezte pořádné, čerstvé jídlo a zkuste být střídmější. Aspoň teď na jaře. Zkuste jako naši předci nechat maso pár dní na pokoji nebo ho do Velikonoc mít jen jednou týdně. Uvidíte, že je to pro tělo důležité.

A pokud nevíte, jak na to, nebo myslíte, že to sami nezvládnete, že nevíte, co jinak jíst, aby vám nechyběly bílkoviny apod., tak se k nám přidejte do Jarní očisty. Začínáme 5.3. a budeme se postit ještě trochu jinak než jen od masa. Program je pojatý jako detoxikační program, který pro mnohé minulé účastníky znamenal začátek zcela nového životního stylu. Máte tak akorát čas dojíst zásoby a nakoupit zdravé suroviny. Kdo se do programu přihlásí, může využít slevu na nákup v eshopu se zdravou výživou a nechat si nákup dovézt. Za 12 dní začínáme!

Jak jsme se prvně postily od masa my dvě

Když jsem se seznámily, tak jsme ani jedna maso moc nejedly. Já už od střední byla zvána vegetariánkou, byť jsem jí vůbec nebyla. A jak jsme začaly vařit a jíst jinak, maso se nám z jídelníčku ještě víc vytratilo. Ale něco málo se přeci jen našlo. Neměly jsme v plánu být vegetariánky a v restauracích jsme si zrovna dávaly to, co doma vůbec ne. A tam maso bylo tu v polévce, tu kus lososa v salátu, tu krůtí v rizotu. Malinko, jen občas, neviděly jsme v tom problém. Ale chtěly jsme si ten tradiční půst zkusit. A tak jsme si řekly, že 40 dnů to zvládneme, že to nic není, stejně maso už prakticky nejíme. A bylo. Masu jsme se vyhnuly a děly se neskutečné věci. Zažily jsme velký zdravotní posun, příval energie, byly jsme nadšené. A tak jsme se rozhodly, že bez masa nám bude lépe a že to takhle chceme pořád. Nejsou z nás striktní veganky, ale krom ryb se až na velké výjimky masu roky vyhýbáme a nelitujeme. 

 

 

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

klub
48
7

Moderní diety, půsty, strava při nemocech

Jak ovlivňuje keto dieta, nízkosacharidová strava, dieta o syrových šťávách a jiné moderní diety naše zdraví? Co je intervalová dieta a pro koho je vhodná?...
18
3

13 kroků: Jak jít na nemoc JINAK

Nemoc je stav těla, který z velké části můžeme ovlivnit svojí myslí. Jak správně k nemoci přistupovat a jak s ní pomocí emocí pracovat? Nejdříve musíme věd...