Domů > Magazín > Blog

Avaaz versus Monsanto – Příběh o síle komunity

Herbicid Roundup obsahující glyfosát, aktivistická skupina a velká korporace. Takhle začíná příběh o soudu, který by se hodil na skvělou filmovou zápletku. Protože takový rozsudek se často nevidí. Dnes tu pro vás mám příběh o tom, jak dobro zvítězilo nad zlem. A jak je v komunitě síla. Ne, tohle není pohádka. Tohle je skutečnost.

Obří korporace versus ativisti

Příběh, kde aktivistická skupina Avaaz dokázala zvítězit u soudu nad obří korporací. A to díky své komunitě lidí. Ale pojďme na to hezky od začátku.

Máme tu dva aktéry. Jako první v hlavní roli je zde americká aktivistická skupina Avaaz, která celosvětově bojuje za lidská práva, práva zvířat. Bojují proti korupci. Snaží se pomoci chudým. A taky jsou zapálení do přírody. A právě ochrana přírody a lidstva je dostala před soud. Že to mám popletené? Proč by někdo byl u soudu, když se něco snaží chránit? Ano, opravdu tomu tak je. Protože se občas někomu nelíbí, když se pravda říká nahlas. Avaaz totiž rovněž bojuje proti používání herbicidu glyfosátu.

Pro ty, co nevědí, co to je – herbicid glyfosátu je škodlivý chemický postřik na invazní rostliny jako třeba plevel. Tato chemie je velice silná a rostlinu spolehlivě zahubí. Ano, zahubí rostlinu, ale možná jednou zahubí i nás. Její masové používání je problém, jelikož glyfosát je zařazen mezi pravděpodobné karcinogeny a teratogeny. To první asi znáte. Rakovina. To druhé je porucha plodu v těhotenství, potraty. A právě Avaaz se snaží na tyto věci poukázat a bojovat proti korporacím, které tento postřik používají ve velkém (už ho používají nejen jako herbicid, ale znovu se používá před sklizní kvůli zaschnutí obilí a urychlení sklizně). A tak lidé z Avaazu vytvářejí kampaně a informují lidi.

Když pravda není po chuti

A to se samozřejmě nelíbí těm velkým pánům. V druhé hlavní roli tu totiž máme obří korporaci Monsanto. Nadnárodní americká korporace Monsanto podniká v agrárním sektoru, agrochemickém průmyslu a oblasti biotechnologií, farmaceutik a geneticky modifikovaných potravin. Zní to velice komplikovaně. Ta důležitá část je, že tato společnost patří mezi největší producenty fosfátových herbicidů – výše zmiňovaného glyfosátu. Už jsme si řekli, jak je tento herbicid škodlivý. Takže myslím, že se vám začíná utvářet obrázek.

Skupina Avaaz na toto jejich používání glyfosátu poukázalo. Začali informovat lidi o tom, jak může být tento herbicid škodlivý. A vytvořili kampaně, kde zmiňují korporace, které glyfosát používají ve velkém. A tak chtě nechtě, muselo padnout jméno Monsanto. Ale jak už to bývá, velké korporaci tohle nebylo po chuti.

Korporace Monsanto zažalovala skupinu Avaaz a požadovala poskytnutí všech informací o této skupině, které se týkají kampaní, kde Monsanto figurovalo. Veškeré emaily, jména sponzorů, místa konání kampaně, jména všech, kdo se zúčastnili. Rovněž jakékoliv záznamy z těchto akcí. Líbilo by se vám, kdyby jste byly součástí nějaké kampaně a najednou po vás obrovská korporace chtěla veškerou dokumentaci a citlivé informace o členech? Určitě ne. A ještě by kvůli tomu šla k soudu. 

V komunitě je síla

A tak se celá skupina Avaaz činící až 200 tisíc členů složila na právníka. Konkrétně se jedná o Andrewa Celliho, který se podobných soudů v minulosti účastnil a vyhrál. Nenechali se zastrašit a bojovali jako jeden muž nebo žena. Nebuďme diskriminační. Celá skupina se spojila a podpořila tuto kauzu. Sehnali dost peněz, a tak mohli začít bojovat za právo vyjádření, za právo sdělovat pravdu.

V první tiskové zprávě ještě před soudem se členové nechali slyšet: “Monsanto má možná neomezené zdroje na zastrašování, ale Avaaz má nekonečnou lidskou sílu a naši členové se prostě nebojí.”.

Bohužel často slýcháváme příběhy, kde skupiny aktivistů prohrály s obrovskými korporacemi. Tyhle firmy prostě mají peníze, prostředky na to, aby si mohly zaplatit ty nejlepší právníky. Jenomže tentokrát se přepočítaly. Avaaz se spojil. Našel si právníka. Ten připravil první obhajobu. A začal velice netradiční soud.

Výhra, která se často nevidí

Korporace Monsanto doufala, že na Avaaz udělají bububu. Soud je podpoří. A oni si budou mnout ruce a glyfosát vesele používat dál. Jenomže soudce velice rychle shledal, že v tvrzení Monsanto ohledně Avaazu není nic opodstatněného a soud byl zastaven. Soudce si dokonce troufl pronést velice volnou reč, kde doslova pokáral Monsanto. To se jen tak nevidí. Pronesl, že kdyby tohle Monsantu prošlo, mělo by to velice mrazící, děsivý účinek. Velké nabourání do soukromí mnoha členů skupiny Avaaz. Postoupit Monsantu veškeré informace o členech a jejich aktivitách, to by bylo pro členy hrozné. Nikdo nechce, aby takovéhle informace padly do rukou nesprávnému člověku a rozhodně ne velké korporaci. Soudce měl ale dost rozumu a žalobu smetl ze stolu. Čím Avaaz vlastně vyhrál. A tohle se jen tak často nevidí. Stačilo, aby se členové Avaaz nedokázali dohodnout a nesložit se na právníka a já bych tu dnes psala tento článek v úplně jiném duchu.

Avaaz tedy nejenže dokázal, že bojovat má cenu, ale taky že ve skupině je síla. Komunita lidí dokáže věci, jen se musí spojit. A oni se spojili v síle 200 tisíc lidí, což je opravdu něco. Avaaz se snaží zlepšit svět, očistit ho od všech škodlivin, což je chválihodné a inspirující. Ale také dal lidem úžasný příklad o chování a sounáležitosti. Myslím, že dokázali mnohem víc, než jim dochází. Na světě je spousta skupin jako Avaaz. Každá má svůj vlastní příběh, vlastní boj. Ne každý se ale dokáže takto spojit. Když uvidí, co Avaaz dokázal díky síle komunity, třeba těch vítězství začne přibývat. A svět se začne obracet k lepšímu.

Vše ještě není u konce

Když se roznesla zpráva, že Avaaz vyhrál, vydali další tiskovou zprávu, která je plná radosti. Všichni členové jsou na sebe neuvěřitelně hrdí, že se dokázali spojit a že to opravdu mělo smysl.

“Je to chvíle oslav, ale vše ještě nemusí být u konce.” Monsanto může stále apelovat na rozhodnutí soudu a zkusit to z jiné strany. Ale Avaaz se nebojí. Vůbec. Stojí si pevně za svým přesvědčením. A věří v sílu své komunity. “Ani ti nejlepší herci na světě nemají větší moc než samotná pravda, než síla dobrých lidí, kteří se spojili a pracují pro vše, co milují.”.

Podle členů Avaazu se tato kauza dále vyvíjí. Monsanto bude brzo prodaná novým majitelům a ti souhlasili se schůzkou se členy Avaazu. Společně budou jednat o kompletním stažení žaloby. Pokusí se je přesvědčit, aby neapelovali na rozhodnutí soudce. A jak sami členové řekli, kdo ví, co se během schůzky může stát a o čem vlastně budou mluvit. Čemu se otevře prostor pro diskuzi. Třeba o tom glyfosátu? Pokud to dokážou, bude to něco úžasného. A pokud Monsanto dá pokoj s dalšími žalobami, představte si, jak Avaaz bude mít najednou zase čas se věnovat skutečně důležitým kauzám na pomoc planetě. Vzhledem k tomu, jakou sílu komunity předvedli u soudu s Monsantem, kdoví, co všechno v budoucnosti dokážou pro dobro lidstva. Určitě bude zajímavé jejich aktivity dále sledovat. Myslím, že to není naposledy, co o Avaazu slyšíme.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem ukecaná veganka, která chce procestovat celý svět a aktivně na tom pracuje, miluji cizí jazyky a vše spojené se zelenou planetou. Všechno to ráda kombinuji dohromady a veškerá moudra, na která přijdu, předávám dál, kde se dá.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Šíriť informácie je riešenie. Ináč to visí len na rozhodnutí jedného agronóma, ktorý zaslepený benefitmi a “školením” od dílerov, postrieka stovky hektárov. Nikde na obale si neprečítame, čo bolo použité.

Smutné je, že přesto, že se o této problematice hodně mluví, píše a škodlivost glyfosátu je už i bohužel vidět, se stále najdou lidi, kteří ne jeho účinnost a “nezávadnost”nedají dopustit. Jeho následky vidím buhužel i na vlastní zahradě, kdy část mojí rodiny tento herbicic hojně používala na základě informace před x lety “vždyť je to vlastně ekologické, vidíš jak to likviduje “jenom” ten jeden plevel kde to nastříkáš”. No paráda a dneska jak se říká tam ani tráva neroste. Tak doufejme , že se blýská na lepší časy. A lidi to pochopí dřív než bude pozdě. Lucko díky za článek.Takových informací není nikdy dost.

Ukázat další komentáře