Firma Monsanto platí 6,5 miliardy za způsobení rakoviny Roundupem. To je prostředek, který se běžně najde v mnoha českých domácnostech. Ošetřují se s ním trávníky, likviduje plevel a jiné nežádoucí rostliny. Většina zahradníků ví, že se jedná o "účinnou chemii", ale zřejmě netuší, s čím si ve skutečnosti zahrávají. Má ho v moči 60% lidí.

Kam až to musí dojít?

Že glyfosáty jsou nebezpečné a zřejmě způsobují vážné nemoci včetně rakoviny, se ví už dlouho. Že nám hrozí zcela nenápadný přechod na modifikované potraviny, pokud si nebudeme všímat, už jsme také psali dříve. Trochu nás jímala beznaděj a trochu jsme doufali, že se tím něco změní. Začali jsme vysílat na Jíme Jinak dokumenty právě o těchto tématech a doufali, že se lidem rozsvítí a začnou přemýšlet, co používají na zahradě a co si strkají do pusy. Teď je tu první veliká kauza a první odškodnění člověka poškozeného Roundapem. Snad je to začátek dobrých změn v zemědělství a potravinářství. Kolik lidí ještě bude muset zemřít než se začneme chovat zodpovědně? Musí to dojít tak daleko?“ ptá se Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak.

Umírající muž svědčil proti Roundupu

Lee DeWayne Johnson byl prvním, kdo zkusil před soudem dokázat, že firma Monsanto potlačovala a tajila informace, že glyfosát, aktivní složka herbicidu Roundup, způsobuje rakovinu, kterou sám trpí. A dalších 5 000 žalob od farmářů a zahradníků, kterým Roundup také způsobil rakovinu, jsou na cestě.

Johnson pracoval několik let jako správce školních pozemků a je přesvědčen, že za jeho zdravotní stav může právě Roundup, kterým hubil plevel kolem školy. Nosil ochranný oděv, přesto se mu přípravek každý den kvůli větru dostával na kůži. Když začal s Roundupem pracovat, viditelně se mu zhoršila pleť. Po celém těle se mu objevily vyrážky a boláky. Dokonce volal Monsantu a ptal se, jestli je prostředek nebezpečný. Nikdy se neozvali. Čtyři roky zpět se dozvěděl, že má rakovinu lymfatického systému. Lékaři mu dávají už pouze několik měsíců života.

Roundup přispěl k rakovině, rozhodl soud

Nicméně Monsanto tvrzení o karcinogennosti herbicidu odmítá. „S lidmi trpícími rakovinou máme soucit, ale vědecké důkazy jasně prokázaly, že glyfosát je nezpůsobuje,“ uvedla firma. Monsanto ale soud o rakovinotvornost glyfosátu prohráloSoud uznal, že herbicid přispěl k mužově rakovině a výrobce měl o rizicích informovat na etiketě. Nařídil společnosti Monsanto zaplatit Johnsonovi odškodné v přepočtu přes 6,5 miliard korun a vyměřil pokutu v přepočtu přes 5,5 milionů Kč jako trestní postih.

Britské supermarkety se zahradními potřebami po rozsudku zvažují, zda herbicid Roundup dále prodávat.
– V České republice se spotřebuje okolo 750 tisíc litrů glyfosátu. Lesy ČR minulý rok spotřebovaly 44 tisíc litrů Roundupu. Letos ČR plánuje spotřebu omezit.
– Glyfosát se v ČR používá k dosušení zrna, hubení plevelů na železnicích, u silnic, při údržbě zahrad, městských chodníků nebo přípravě ploch před výsadbou lesů.
– V používání Roundupu ustupují i města v ČR – zcela ho omezilo Brno, České Budějovice a chystá s i Plzeň. Uvažují o tom i Karlovy Vary a Olomouc.

Dle WHO je glyfosát rakovinotvorný, Monsanto odmítá

Monsanto zastává tvrzení, že glyfosát je „bezpečný a nekarcinogenní“. Nicméně mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je součástí Světové zdravotnické organizace, v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát obsažený v Roundupu je karcinogenní.

Dle nepublikovaných studií provedených americkou agenturou Environmental Protection Agency je dostatek důkazů, že glyfosát způsobuje u myší zvýšení výskytu vzácných tumorů ledvin, hemangiosarkomu, tumorů kůže a nezhoubných nádorů slinivky břišní. Podle čtyři roky staré evropské studie, jíž se účastnili i dobrovolníci z Čech, má v moči glyfosát kromě zajíců i více než 60 % obyvatel měst.

Chcete se ho napít?

Za vše mluví rozhovor s velkým zastáncem Roundupu. Patrik Moor, environmentalista a zakládající členem Greenpeace (který se však v minulosti s hnutím názorově rozešel), tvrdí během rozhovoru, že Roundup je bezpečný, můžete si ho dát skleničku a nic se vám nestane. Když mu však novinář nabídl skleničku, opakovaně odmítal s tím, že přeci není idiot…

Roundup, stále běžná zahrádkářská potřeba

Roundup najdete v mnoha domácnostech i dnes. Ošetřují se s ním trávníky, likviduje plevel, vymezuje prostor rostlinám, které v zahradě lidé nechtějí. „Stačí potřít useknutý stonek a zcela to zajde,“ radují se zahrádkáři. Málokdo si uvědomuje, jakou látku to lije do vlastní zahrádky a že tu bude kolovat a kolovat. Není se čemu divit, že nerozložitelný glyfosfát máme už i v těle a najde se v moči 60% z nás.

Jak ošetřujete trávníky a jak se zbavujete plevele?

Také máte v garáži Roundup? Nebo už jste přešli na jiný přípravek či zcela jiný způsob? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Můj 19letý syn začal sám vařit dle JJ

Magda: Před chvílí se starší syn (19 let) ptá,...

Nemusím brát léky, bez kterých už jsem nemohla fungovat. Po 2 měsících. (Kája)

Kaja: Ja som skúsila zo zdravotných dôvodov (niektoré aj vážnejšie)...

JJ mi změnila pohled na jídlo a dodalo sebevědomí si dělat věci po svém

Venisy: Skupina Jíme Jinak mi před šesti lety změnila...

Kurz se mi líbí čím dál tím víc

Tereza: Ahoj Evi, na Vánočním detoxu jsem již po...

Dosud vyzkoušené recepty všem chutnaly (Monika)

Monika: Zdravím všechny z Jíme Jinak :) Jsem tady...

Díky kurzu mám řád a disciplínu

Iva: Zdravím všechny v tomto kurzu už potřetí? A...

Jsem ráda, že jsem se do klubu JJ přihlásila

Katka: moc, moc děkuji za klub JJ, jsem z toho...

Rychlá příprava jídel, které mi chutnají

Pribe: Mám dole 4,8 kg a pokračuji dál. Je...

Úžasně zpracovaný kurz do naprostých deitalů

Ilona L.: Evi, váš kurz byl naprosto úžasný. Zpracovaný...

Mám víc energie a čistší hlavu

Neli: S úklidy řádím od úterka, pěkně využívám dynamickou...

Konečně jsem začala chutně vařit

Julajka: Chtěla jsem Vám poděkovat za úžasný kurz, pečlivě...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Články jsou tak nabité tipy, že jde z toho hlava kolem :)

Martina: Díky moc za celý “seriál” Cestujeme se zdravou stravou,...

Za 14 dnů jsem shodila 3 kg a 5 cm v pase (Lenka)

Lenka: Dobrý den Evo, absolvovala jsem právě kurz Hubněte...

Netušila jsem, že se dají uvařit takové mňamky, jaké jsou tady na JJ

Spenito: Ahojky Eví a holky, jsem tady taky poprvé...
  1. Prosím o informaci, jaký koloběh je. Zda zůstává v půdě a z té se dostává opět do výsadby příští rok a podobně.

    • Vaclave, proctete si clanky u nas (bud ta modra slova, ktera vedou ns dane clanky, nebo zadejte do naseho vyhkedavani slovo Roundup ci glyfosat), uz jsme to v minulosti psali. Ve zkratce – glyfosat se nerozklada, koluje prirodou, vodou, rostlinami, zviraty i nasimi teli. U nas ma v moci glyfosat 60% lidi.

  2. Trávník neošetřuji – používám ho na mulč a seno, většina plevele je jedlá, ostatní nechávám na místě (před vysemeněním jde na kompost), udržuje vlhko pod zeleninou. Tuším, že v Hornbachu se už Roundup delší dobu neprodává, ovšem v Globusu je stále.

  3. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekRychlé cuketové halušky
Další článekNejjednodušší jogurt z kokosového mléka