Domů > Magazín > Děti a strava

Jak léčit kojence přes maminku

děti od 1 roku

Stále častěji teď vídám maminky od malých miminek, kterak se trápí nad pokašlávajícím a chroptícím kojenečkem. Ač nerady, ze zoufalství jdou po třech probděných nocích za pediatrem a nechají si napsat něco na odhlenění průdušek, něco do nosu a v horším případě i pro antibiotika, “aby se to nerozjelo”. Přitom léčba kojenců může být docela snadná, když se podchytí hned v začátku.

Proč miminka kašlou a nemohou dýchat?

Protože do mateřského mléka přechází to nejlepší z krve maminky, ale také bohužel i to, co maminka jí a co pro novorozence už tak dobré není. Přestože maminky často jedí stravu, která zahleňuje, nemusí samy pociťovat vůbec žádný problém. Navíc se, na rozdíl od novorozence, mohou vysmrkat. A tak si často neuvědomují, že se něco špatného s jejich tělem děje a už vůbec, že zadělávají na problém mrňouskovi, kterého živí z vlastních zásob.

Jak by měla jíst kojící maminka

Pro kojící maminky platí dvojnásob rady, které jsme psaly ohledně stravy na podzim. Aby miminka prospívala, nekašlala a volně dýchala, potřebují stravu, která se neukládá v těle v podobě nadměrného vlhka či hlenu. Potřebují stravu, která organismus prohřívá a dodává mu energii. Chce to hodně vařené obiloviny, trochu luštěniny a tepelně upravenou zeleninu. Kojící maminky ještě více než my ostatní potřebují doplňovat olejnatá semínka (slunečnice, dýně, lněné semínko, seznam) a mohou si dopřát více tuku při přípravě pokrmů (to znamená olej tepelně zapracovaný). Ten si totiž žádá podzim a zima sama o sobě a kojící maminky jej spotřebují na tvorbu velmi tučného mateřského mléka. Jen pro pořádek připomeneme, že kojící maminky by tedy měly rozhodně ze stravy vyloučit mléko, sýry a další mléčné výrobky. Když ne jindy, tak teď na podzim, zejména pokud kojíme. Sníží se tak také riziko toho, že si děťátko vytvoří alergii na kasein, bílkovinu kravského mléka. Nezřídka se při vysazení mléčných výrobků maminky podiví, kam že to zmizely koliky jejich drobečka… stačilo vynechat mléko, které ani ony, ani miminko nestrávili. Stejně tak je potřeba vyloučit stravu, která příliš ochlazuje (a častokrát v důsledku toho i zahleňuje) organismus. To je příliš velké množství syrového ovoce a zeleniny, klasické sladkosti a teď na svátky pozor na tropické ovoce, nemluvě o fresh džusech z nich vyrobených.

Léčíme miminko přes maminku

Někdy i vzorná maminka s dokonalým jídelníčkem zjistí, že její maličké má rýmu nebo kašel. Ono stačí, že se nám maličké zapotí a pak ochladí. Nastuzení a rýma jsou rázem na světě. Pak vřele doporučujeme, pokud není stav příliš vážný, léčit miminko přes maminku. V praxi to znamená, že maminka pije čas z lotosu, případně jiný vhodný bylinný čaj, a miminko tak léčí přefiltrovanými bylinkami přes mateřské mléko.

Raději obklady než léky

Obecně se obklady z brambor, cibule, tvarohu atd. a čaje z lotusu, zázvoru doporučují u dětí až od 1 roku. Pokud ale míříte do lékárny pro farmaka, sáhněte raději v první řadě po bramborách, cibuli, lotosu či zázvoru a dejte v první řadě šanci přírodě.  Bramborový nebo cibulový obklad nebudou pro vaše maličké horší než kapičky z lékárny, to mi věřte. A nebudou mít žádné vedlejší účinky! Koneckonců i teplota či horečka vypadají u kojenců děsivě, ale je lepší jim dát šanci spálit v těle špatné látky než ji hned utlumit panadolem či jinými prostředky a nedat tak imunitě šanci na rozvoj. To je ale kapitola sama pro sebe, o tom zase někdy příště.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Ahoj Evo, chtěla bych se zeptat, zda v brzké době bude nějaký výše (již dávno) zmiňovaný kurz či kurz k prikrmum?
Děkuji

Kateřina
2. 4. 2018

Dobrý den :) zrovna aktuálně řeším zahlenění a kašel svého 5.měs syna. Piji už druhý den čaj z lotosu. Za jak dlouho by mohl zabrat? A může se pít i v nočních hodinách cca kolem 20hod? aby to nedráždilo dítko v noci ke kašli? :)Děkuji za odpověď

Ukázat další komentáře