Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Mohu na vývar používat i slupky z nebio zeleniny?

Zeleninový vývar je základem pro chutné a poctivé polévky. Klasická zelenina ze supermarketů je ale plná pesticidů a dusičnanů. Je takový vývar vůbec ještě zdravý?

Dáváme přednost BIO zelenině, když není, použijeme tu ze supermarketu

Jak připravit poctivý zeleninový vývar?
Podrobný postup jsme sepsali zde. Vývar používáme na poctivé domácí polévky nebo podlévání omáček a dalších pokrmů.

Na otázku, zda-li používat slupky z nebio zeleniny, se názory různí.

  • Jedni říkají v žádném případě nebio slupky a natě do vývaru nepoužívat, je to plné dusičnanů a dalších látek.
  • Druzí říkají, klidně používat, protože část škodlivin se zničí varem a část jak vejde, tak vyjde, vaše tělo nezasáhne.

Osobně proto dáváme přednost raději bio kvalitě. Ale když není, použijeme s klidným svědomím i natě a košťály z konvenční zeleniny. Držíme se toho, že je nám po vývaru lépe než před ním, že vypadá a voní dobře. Když máme něco ze zahrádky, nebo v bio kvalitě, nevyhodíme z toho nic, vše upotřebíme buď na jídlo nebo na vývar. Do vývaru používáme i natě od bylinek nebo divokou zeleninu (pampelišky, ptačinec, sedmikrásky…). Pokud jsme ale nuceni nakoupit zeleninu v supermarketu, což v zimě jsme, vyhazujeme ty nejvíc svrchní listy, kde se prý dusičnany kumulují a do vývaru dáváme jenom košťály, nebo listy pod svrchními listy, všechno tam nedáme. Běžnou mrkev loupeme, tu v bio kvalitě jen omyjeme kartáčkem na zeleninu.

Dusičnany samy o sobě nejsou toxické

Dusičnany samy o sobě nejsou příliš toxické, ale někdy se mění v dusitany, jež se mohou za určitých okolností podílet na vzniku rakovinotvorných nitrosaminů. Přesto některé epidemiologické studie ukazují, že velcí konzumenti zeleniny a ovoce jsou méně ohroženi rakovinou žaludku než ti, kteří zeleninu odmítají. Předpokládá se tedy, že případné negativní účinky dusičnanů mohou být vyvažovány účinkem prospěšných látek, ke kterým patří známé vitaminy C a E nebo karotenoidy.

Zdroj: ekonomika.idnes.cz

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

A co slupky z hrášku? Šlo by?

Krákora
8. 4. 2019

Zajímavá snaha, jak se popasovat s kontroverzí současnosti.
Jsem v souladu s tím, co se píše, žijeme v tomto v tak složité době, že je těžké volit, co je větší a co menší zlo, hodnocení je veskrze subjektivní a podle úhlu pohledu se mohou závěry poměrně měnit.
Já dokud jsem měla děti malé, měla jsem vůči vývaru ze supermarketové zeleniny vysloveně zábranu, bio či vlastní jsem neměla zdroj, tak jsem zkrátka vývary měla jen někdy, z dobré zeleniny. Děti podle mě reagují i na menší množství svinstva mnohem citlivěji a taky hlubšími, neodhadnutelnými dopady v budoucnu. Ale řekněme od školního věku se můj pohled posunul a beru to tak, že i řasy jsou výrazně znečištěné, ryby, voda – co není, že… Mám teď období, že zase vařím.
Můžu se zeptat, jestli vyvařujete slupky z batátů? (Osobně je zatím vyhazuju, jsou už pro mě moc “pomeje”.) A slupky z dýně (tuhé ze současné máslové, pravděpodobně dovezené z jiného světadílu)?

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

1
4

Je čerstvé ovoce a zelenina opravdu čerstvé?

Je čerstvé ovoce a zelenina vždycky tou nejlepší možnou volbou? Asi vás napadne, že samozřejmě. Ale co když ne? Pojďme se společně podívat, jaké šokující v...
5
17

Proč jíst polévky? Naše babičky to věděly!

Nevaříte polévky? Chyba! Máme pro vás 6 dobrých důvodů, proč se k nim vrátit. A spoustu tipů a receptů jak to udělat, aby polévky chutnaly a byly pokaždé t...

Co je to Paleo aneb strava z doby kamenné

I když už nejsme v pravěku, tato strava se k němu vrací. A jak se stravoval pravěký člověk? Lovem a sběrem. Dneska se podíváme, co je za Paleo stravou, pro...
5
7

Víte, co znamená “baleno v ochranné atmosféře”? Možná vám to otevře oči

Kupujete krájenou a balenou zeleninu? Předem nakrájené balené saláty? Balené ovoce? Maso? Sýry? Pak jste se pravděpodobně už setkali s označením “bal...