Co se týče jahod, měla by to Maruška z pohádky O dvanácti měsíčcích v dnešní moderní době opravdu jednoduché. Stačí v zimě zajít pár kroků do supermarketu a čerstvé jahody si koupit. Právě celoroční pestrá nabídka supermarketů nám tak trochu zamotala hlavy. Většina lidí teď totiž vlastně vůbec neví, kdy které plodiny zrají. Nejste jedním z nich? Víte, kdy je čas jahod? Kdy zrají meruňky? A kdy se sklízí chřest?

Proč nevíme, kdy co roste?

Věděli jste, že …?
Průzkum časopisu BBC Good Food zjistil, jak špatné je to s našim přehledem o sezónnosti ovoce a zeleniny. Ve Velké Británii ví, kdy co roste, necelých 10 % dospělých. Nejvíce chybují v jahodách, chřestu a borůvkách.

 • Špatné vzdělání – v hodinách biologie nedáváme pozor a informace o dozrávání plodin nám přijdou zbytečné. S dětmi o tom nekomunikujeme, protože to sami nevíme.
 • Nejsme v kontaktu s přírodou – nemáme zahrádky, nesázíme plodiny, nezajímáme se o zahradničení, tudíž nevíme, jak a kdy co sázet a sklízet.  Bydlíme často ve městech v panelácích, nezapojujeme do této činnosti ani naše děti, které to pak také neumí, neznají a nemají k tomu vztah.
 • Supermarkety – dříve to bylo jednoduché. Zemědělci na pulty dodávali to, co zrovna dozrávalo a lidé tak přirozeně jedli sezónní plodiny. Dnes máme supermarkety, které nabízí celoročně pestrou nabídku dovozové zeleniny a ovoce a my jsme si zvykli, že je všechno pořád dostupné. Děti často vůbec nevědí, že v zimě se u nás jahody vůbec nepěstují.

Proč se zaměřit na sezónní potraviny?

Přečtěte si také:
Obsah pesticidů v hruškách šokoval i vědce
Jedno jablko, jedná dávka jedů
Jak ošetřit konvenční ovoce a zeleninu, abychom se zbavili škodlivin

 • Chuť a výživová hodnota – sezónní potraviny od místních farmářů jsou čerstvé, šťavnaté, voňavé, chutné a obsahují daleko více vitamínů, minerálů a živin než ty, které stráví několik týdnů na cestě, musejí se sklidit nezralé, stříkat mnoha pesticidy a dalšími chemickými látkami (aby banány zůstaly žluté a rajčata červená, musí se jim pomoci pesticidy, barvivy a konzervanty) a uchovávat v atmosférách, které mají negativní vliv na množství živin i chuť. Zkuste si porovnat chuť čerstvě utržených jahod ze zahrádky s těmi, co koupíte v zimě v supermarketu. Porovnejte tu vůni, chuť, sladkost, šťavnatost a měkkost a bude vám jasné, o čem mluvím.
 • Podpora místního zemědělství – dovoz ovoce a zeleniny přes půlku zeměkoule velmi zatěžuje životní prostředí. Díky podpoře lokálních farmářů podporujeme zaměstnanost v našem okolí a chováme se ekologicky vůči naší planetě.
 • Sezónní dynamika – vyvíjeli jsme se s biorytmy podle přírody, sezónní potraviny jsou pro nás přirozené a podporují v daném období, kdy rostou, naše orgány, trávení a tělo (např. na jaře rostou čerstvé zelené bylinky, které podporují očistu a detoxikaci těla, v létě roste ovoce, které nám dodává tekutiny a ochlazuje nás v horkém počasí atp.). Naši předkové to věděli, proto pořádali například chřestové slavnosti na jaře, borůvkové hody v létě a na konci léta pekli švestkové koláče a dělali sladké knedlíky.

Výhody a nevýhody lokálních a dovozových potravin

Lokální potraviny Dovezené potraviny
Ekologie a doba dovozu K zákazníkovi cestují pouze pár hodin, nezatěžují tolik planetu K zákazníkovi cestují několik dní, jejich dovoz zatěžuje planetu
Sklízení Sklízí se čerstvé, chvíli před tím, než se dostanou k zákazníkovi Sklízí se nezralé, dozrávají v kamionech a nepřirozených atmosférách
Pesticidy Není třeba je tolik stříkat a ošetřovat na rozdíl od potravin dovážených Obsahují velké množství pesticidů (např. jahody ze Španělska, které jsou u nás celý rok k dispozici jsou každoročně na prvních příčkách pesticidy nejvíce znečištěných potravin)
Chuť a vůně Jsou voňavé, sladké, chutné, svěží Často jsou bez chuti, nezralé, tvrdé, nevoní
Obsah živin Obsah živin je vyšší než u dovozových potravin, protože se pěstují i dozrávají přirozeně Předčasné sklízení, nepřirozené dozrávání a dlouhý transport – to vše snižuje množství vitamínů a minerálů
Cena Jsou levnější Jsou dražší, protože se musí dovážet
Fair trade Podpora zaměstnanosti a zemědělců v regionu Podpora neférových podmínek, kdy otroci z Afriky a imigranti pracují ve sklenících ve velmi náročných podmínkách za pár eur a často bydlí hned vedle skleníků, jak to je běžnou praxí např. ve Španělsku

Seznamte se s lokálními potravinami

V každém období roste a sklízí se jiný druh plodin (některé potraviny patří i do více období, např. jablka se sklízí od července do října a díky vhodnému skladování vydrží až do zimy). Pojďte se seznámit s těmi nejznámějšími druhy.

 • Jaro – ředkvičky, saláty, květák, kedluben
 • Léto – jahody, broskve, jablka, rajčata, hrášek, brokolice, cuketa, okurky
 • Podzim – hroznové víno, hrušky, švestky, cibule, petržel, dýně, ořechy
 • Zima – pórek, růžičková a kadeřavá kapusta, polníček, řeřicha, kysané zelí

Některé druhy plodin se musí zkonzumovat nebo zpracovat co nejdříve od sklizně (např. jahody, maliny), jiné při vhodném skladování vydrží i několik měsíců. Jedná se o:

Celoroční plodiny:

 • cibule
 • mrkev
 • petržel
 • jablka
 • červená řepa
 • celer
 • česnek
 • ořechy
 • pórek
 • hlávkové zelí

Jíme Jinak radí

 • Vždy, když máte na výběr, volte raději ovoce a zeleninu od lokálních farmářů nebo v supermarketu tu zeleninu, která je zrovna v sezóně. I přes to, že v některých měsících je nabídka omezená.
 • Po celý rok můžete konzumovat plodiny, které se dají skladovat jako jsou: mrkev, celer, hlávkové zelí, jablka, řepa atp.
 • V zimě se doporučujeme soustředit zejména na kořenovou a kulatou zeleninu a také kysané zelí, které naši předkové v těchto měsících jedli.
 • Na jaře zase využijte nabídky přírody a vyrazte na divoké bylinkymedvědí česnek, kopřivu, ptačinec, sedmikrásky, fialky atp.

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Nepotřebuji už pečivo ani kávu (Olga)

Olga: Stránky Jíme Jinak a misopolévky se staly mou...

Nepotřebuji už kortikoidy a mám o 5 kg méně (Pavla)

Pavla: Zdravím 😉. Od puberty mě trápí dermatitida v...

Díky kurzu mám najednou více času na důležité věci

Monimar: Milá Evičko, utíká to a ve vánočním programu...

Po kurzu mě vyřadili z diabetologie

Lentilka: Já se minulý rok přihlásila do Vánočního kurzu...

Je to skvělé a jednoduché vaření (Veronika)

Veronika: Ahoj Evi, dnes poslední den vaření kurzu Hubneme...

Recepty v kurzu jsou perfektně připravené

Dudkoa: Jste super, zatím mám za sebou 10. den...

Výborné recepty

Zlatka: Již týden vařím podle vašich receptů, výborné!

Zhubla jsem a nejspíš se zbavím i cukrovky (Milena, 70 let)

Milena: Ahoj Evi, když tady čtu ostatní, připadám si tady...

Jsem ráda, že jsem se do klubu JJ přihlásila

Katka: moc, moc děkuji za klub JJ, jsem z toho...

Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila

Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...

Neskutečně dobré, tohle stravování je prostě dokonalé! (Slavkast)

Slavkast: Neskutečně dobré, bílá omáčka se žampiony a rozmanitou...

Na jídlo se těším a vychutnávám si ho (Věra)

Věra: Evi dnes se stalo to čemu jsem skoro...

Poděkování

Dobrý den, chtěla jsem moc poděkovat za tyto inspirující...

Zdravotní problémy i kila jsou pryč, mám energie na rozdávání (Jitka)

Jitka: Ahoj děvčata, v březnu chřipka doprovázená zahleněným kašlem,...

Letošní Vánoce bez stresu (Esterka)

Esterka: Taaak... poslušně hlásím, že jen a pouze díky...

Manžel má za 3 měsíce 9 kg dole (Dagmar)

Dagmar: Snažíme jíst jinak cca 3,5 měsíce - a...
 1. Ožehávé téma…Dobře,že jste článek napsali. Lidé by si měli uvědomit, co jedí, když to není sezonní. Přiznávám se je to moje velká úchylka…Je fakt,že mít zahradu je velké plus spousta lidí co nemají zahradu jsou odkázáni na obchody. Ale i tam mají přece možnost volby, ne? Když vidí, že někdo v zimě kupuje rajčata,jahoda,cuket,okurky, paprika atd atd, je mi divně. Podle mě to na stůl nepatří. Možná se mnou spousta lidí ted nesouhlasí, ale je to moje myšlenka. Proč jsem psal moje uchylka, protože já jím jen zeleninu co si vypěstuju, čekám na léto jak blbec abych si dala rajčata a papriky z mojí sklizně. Jakmile na zahradě zmizí, zmizí i z mého jídelníčku. Je mě proti srsti si koupit mrkev nebo celer, a to pak už jen bio.Jak píše Eva, ani trhy nejsou záruka kvality. S naším sousedem si vyměnujeme ovoce a zeleninu, když něco nemám má to on a naopak. Vůbec nemám odvahu si koupit jablka nebo broskve, to je snad nejvíce stříkané ovoce…Tot k mé úchylce…Tak pozor co kupujete a v jakém období to kupujete. Bohužel je to hodně podceňováno.

 2. Ta tvorba cen je pro mě taky záhada – letos suverénně nejdražší byly angrešty, což jsme vždycky brali jako ovoce druhé kategorie a používali ho jako „výplň“ do marmelád z dražších druhů ovoce.

 3. Tak zrovna s tou cenu to je podle me presne naopak… U nas na trzich stoji nektere produkty i dvakrat tolik a kvalita je fakt mizerna. Clovek by rad podporil lokalni zemedelce, ale tohle cloveka fakt nastve ?

  • Myslím, že je velký rozdíl, jestli trhy jen přeprodávají zboží např. z toho Španělska, nebo tam stojí místní babička se svou produkcí z vlastní zahrádky. Bohužel, trhy nejsou záruka kvality, jak si lidi myslí, když tam nadpis „farmářsky“ apod.

 4. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDohromady jsme shodili 39 kg (Pěvuška)
Další článekDušený batát Katmandu