Domů > Magazín > Blog

Teplopitky mezi námi

Mám radost že přibývají, řadím se totiž mezi ně a celé roky to všem horlivě doporučuji. Patříte taky k nám?

Vy to chcete teplý?

Každou chvíli někoho šokuju, když si objednávám v létě čaj. Většinou mi chtějí donést ice tea – ledový čaj (takovou tu sladkou limonádu) a nechápou ani na podruhé, že chci skutečně uvařit vodu a dát ji do hrnečku. Vznikají z toho různé zábavné situace, kdy mi obvykle nabízejí nechlazený ledový čaj, a zajímavé diskuse s obsluhou, která nechápe, jak to v tom horku můžu pít, když už pochopí, že nechci limonádu ale uvařit vodu na čaj. (Já vlastně ani nestojím většinou o ten čaj, nejvíc mi vyhovuje horká voda a citrón je fajn bonus. Pytlíček tedy do hrnečku nedávám nebo si vyměním za svůj, protože ty hospodské čaje mi fakt nevyhovují.)
Nejvíc mě baví, když tohle řešíme v asijských restauracích s lidmi, kteří vypadají na asijský původ a většinou to nechápou. Jen starší generace Asiatů moudře kýve a bez diskusí donáší hrnek horké vody s plátkem citrónu. Těm dokonce ani nemusím říkat o čaj, který si do té vody nedám, ale jsem ochotná ho zaplatit. A právě ti mi tu vodu většinou ani neúčtují.

Co piju v létě

Horkou vodu s jablečným octem ráno začínám svůj den a večer končím bylinkovým čajem, banchou apod. Přes den piju podle počasí a námahy vodu s citronem nebo octem, mátou, meduňkou apod., nikdy není ledová, vždy alespoň pokojová teplota, do toho vypiju obvykle několik hrnků melty nebo jiné alternativy kávy. Všude chodím s termoskou (viz fotka z vody z tohoto týdne). Někdy v ní je i vlažná voda, ale většinou něco teplého. Studené věci piju fakt velmi výjimečně a to si je nechám ohřát venkovní teplotou a v ústech je pěkně prohřeju než je polknu.

Někdo to nechápe, někdo to nezvládá

Kdo nás zná a čte si články nebo prošel kurzem, ten ví proč a jak je to s teplými pokrmy a nápoji v létě. Termické působení potravin a naši práci s energií v létě vysvětlujeme například i ve videu o zmrzlinách. Ale pro řadu lidí je to nepředstavitelné, i když už to chápe rozumem. Navíc mnozí mají velkou vnitřní horkost a teplé jim opravdu nejede. Kromě toho, že je přehřívá samotné letní počasí, tak se ještě nevědomky příliš ohřívají tím, že používají nevhodné úpravy jídla, nevhodné koření a pořádají grilovačky. Pijí nápoje a jedí jídla, která bohužel nevedou k bezpečnému vyrovnání se s venkovní teplotou. A pak se logicky potřebují ochladit něčím výrazně studeným. Zmrzlinou, ledovým pitím apod.
Přitom zdravě se osvěžit můžete krásně třeba pomocí letních salátů. Je takových možností, jak si udělat zdravý, sytý a chutná salát k obědu nebo večeři, že jsme je natočili na video a udělali dvoudílný kurz Super saláty.

Teplopitky se množí

O to víc mě potěšila diskuse v naší FB skupině, kde se ženy na toto téma rozhovořily a já vidím, jak jim to v praxi svědčí a jak se o to dělí s ostatními. Není totiž nad osobní zkušenost, jak se píše hned v tom úvodním příspěvku. Tady je několik reakcí k tématu

Olivie: Loni: Poprvé u moře. Zrovna jsme natrefili na vlnu veder – Sicílie 38 °C. Pila jsem studené nápoje s pocitem, že se ochladím, vyhledávala jsem vše, co bylo studené, ledové…. Pokoj i proti mě žádosti o vyšší teplotu klimat na 22 °C. Uprostred týdne horečky, vyčerpaní… Letos: Toskánsko 33-34°C. Poučena z loňska. Ohleduplný přístup, klima na pokoj na 27 °C s ranním čerstvým vzduchem. Ale hlavně teplé tekutiny, i ohřáté ze sluníčka, pokojová teplota je pro mne studená. Prostě mi teple nápoje dělají velmi dobře i v létě. Žádná únava, žádné vyčerpaní, dostatek energie.Již několik let jsem okrajově v tčm ponorena, ale jak se říká “zkušenost je nepřenosná”.Jen mi tu chybí vývary a polévky a miso jsem si zapomněla. Vždy jsem od podzimu do jara konzumovala teplá jídla a nápoje, ale vidím, jaký přínos to má v létě také. Jsem typ s oslabenými záříči, otekléjši, umavenější, pomalejší a teplo zevnitř mi vždy pomůže. A teplo zvenčí? Užívám si ho. Vážně. Miluju teplo, léto. Je mi 45 a stále léto miluju. A nemám problém se aklimatizovat na vyšší teploty. Teď už vím lépe, jak na to.
Lenka: Jé, já léto miluju a je mi 56. I ta horká mi nevadí. Klidně sednu v 11h. na kolo a někam vyrazím. K pití mám v práci v autě v obyč. lahvi vodu či zelený čaj. To je panečku teplota . Spousta lidi by to vůbec nepilo. Já už před lety , dostala doporučení, že kvůli hlasivkám nesmím pít ledové a ani horké. Tož se toho držím. Ovšem jediné, co v létě piju studené, je načepované pivko. To si neodpustím…
Iva: Přidáváme se k “teplopitkám”. Ráno teplou vodu s jablečný octem a tak to pokračuje celý den s citronem nebo jen tak. Čaje moc nepiju, občas nějaký bylinkový. Sluníčko miluju i ve svých šedesáti na zimu bych se nejraději zavrtala do pelíšku a vylezla až v dubnu.
Marcela: Mám to stejně, miluju léto-je mě 62! Jím vlažné, v létě polévky, vývary
Tereza: Děkuji za sdílení, také už pár let vnímám v létě, že se nepotřebuji vnitřně ochlazovat něčím studeným. Já se tedy i otužuji, tak možná i tím to je. A ta horka mi také vůbec nevadí.

Pijete ledové nápoje?

A jak to máte vy? Potřebujete se ochlazovat studenými nápoji? Láká vás ledové pití? Dáváte si led do nápojů? Nebo už jste taky zkusili dát si v létě teplé pití? Zvládli byste si dát dneska teplý čaj?

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

135 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

White Unicorn
9. 9. 2023

Krásný den.
Teplopitka jsem snad od doby, kdy jsem sama mohla volit způsob svého příjmu tekutin.
Studené mi prostě nezažene žízeň, kdyby jsem vypila hektolitry studeného, stále budu pociťovat žízeň.
Samozřejmě mě životem provází všudy přítomná otázka: “Opravdu chcete teplý čaj???!” A povytažené obočí obsluhy, či personálu.
Jediná vyjímka je Smoothie, Tibetská houbička a Tibíci, Kombuška, ale ani do nich nestrkám led a nechladím. 😉
Zdravím bytosti na stejné vibrační vlně.🥰

Jsem taky teplopitka. I přes léto mám termostku s teplou vodou po ruce. Takto to mám nastavené již spoustu let a cítím se moc dobře. Po vypití studeného nápoje mám pocit, jako bych měla v žaludku kamení.🙂

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Spokojenost na dosah

Chtěli byste žít spokojenější život? Jak vykročit ze své komfortní zóny a posouvat své hranice? Podívejte se na něj z jiné perspektivy! Jemně posouvejte hr...
51
10

Podívejte se na nové hrdiny z Podzimního detoxu 2022!

Podívejte se na největší proměny těch, kdo se nebáli chopit vařečky a něco pro sebe a se sebou udělat.
178
53

Bojíte se, co bude dál? Toto si poslechněte

Z médií se valí tuny špatných zpráv a my si říkáme, jak to všechno bude a jak to skončí? Má smysl vůbec něco dělat? V tomto videu probereme, jak opět najít...
61
13

Změna je život aneb “To bude moje smrt”

Jak prohlásila moje mamka, když jsme začali přemýšlet o prodeji našeho domu a jejím odchodu do komunitního bydlení pro seniory. Opustit ho po více jak 40 l...
202
22

Všímavost aneb dopřeju si teplé obědy!

45 letá jogínka s velmi pestrým osobním příběhem objevuje kouzlo a nutnost teplých obědů.