Domů > Magazín > Blog

Všímavost aneb dopřeju si teplé obědy!

45 letá jogínka s velmi pestrým osobním příběhem objevuje kouzlo a nutnost teplých obědů. 

Rozvod, covid, stěhování a jiné peripetie

Je mi 45, už 15 let se živím jako lektorka jógy. Mám tedy dost smysluplného pohybu a poměrně slušné znalosti o zdravém životním stylu od jídla přes tělo až po relaxační nebo dechové techniky.
Před pár lety jsem se ale rozvedla. Předcházelo několik bolavých let šíleného váhání, pak covid, rozvod, stěhování, vztahové peripetie, které by i Bridget Jones záviděla (kdyby někdo chtěl sepsat nebo zfilmovat, budete unešeni :o)), realizace pidi domečku a vše kolem něj a já z toho všeho i přes vlídné cvičení a meditace téměř zkolabovala.

Sdílení jako motivace

A pak mi přichází do cesty roční škola Ajurvédy a zároveň zájem Jímejinak.cz o rozšíření spolupráce nad rámec cvičících videí k jejich programům. A tak tu jsem pro vás, s otevřeným srdcem i myslí a budu s vámi sdílet své poznatky a aha momenty a překroky i úspěchy a reporty o tom, co mi funguje a co ne. A třeba vás to bude motivovat, abyste i vy o sebe pečovali, i když času a třeba i energie a nebo financí není nadbytek.

Jak jsem to měla s jídlem

Vaření mě fakt nebaví, nějak mě vyčerpal kolotoč přípravy miliardy jídel pro děti, když byly malé – snídaně, svačiny, obědy, svačiny, večeře, celý rok, pořád. Bydlím v pidi domečku na konci malé vesnice naprosto mimo jakékoli restaurace. V čase mimo své lekce jógy a jejich přípravu a administrativu se upřímně radši proběhnu se psem, projedu na svém koni a nebo si dám meditaci.  A pak v poledne, hladová jak vlk, sáhnu po chlebu (kupuju si žitný kvasový) s máslem. A světe div se, nedává mi to moc energie, vrásky se prohlubují a já cítím potřebu svému tělu a své duši dopřát lepší péči, aby to se mnou ještě chvilku vydržely.

První AHA moment ohledně stravy a první předsevzetí

V poledne je náš trávicí oheň, naše schopnost vzít si z jídla to nejdůležitější, na nejvyšší úrovni. A pokud dodám tělu k obědu jen chleba s máslem, vezme si pramálo živin. Takže pokud někdy pořádné jídlo, pak rozhodně oběd! Vždycky je lepší jít po reálných krůčcích, než si naplánovat tisíce změn a pak zbaběle couvnout, protože prostě nemáme šanci je zrealizovat. A já začínám předsevzetím vařit si teplé obědy

Jak to mám teď aktuálně?

Ano, trošku musím plánovat.  Mít alespoň nějaké zásoby. Ale zjišťuji, že zatím bohatě stačí základní zelenina a nějaké “obilí”. Uvařím rýži a nebo jáhly, pohanku, rýžové nudle. A k tomu na cibulce udělám zeleninu – mrkev, petržel, pórek, cokoli .. přihodím luštěniny. Vznikne buď zeleninový krém (stačí rozmixovat a přidat smetanu – zatím dávám jakoukoli a nebo třeba mandlové/kokosové mléko) a nebo rizoto apod. Přihodím lžičku pickles (kupuji online) a teď na jaře jakékoli zelené lupení, které najdu při venčení psa v lese – kozlík, lístky pampelišky apod. A je to skvělá teplá dobrota a v mém břiše je úplně jinačí pocit a energie vydrží mnohem déle! A když se občas dostanu do města, zajdu si na jakýkoli teplý oběd, který mi udělá dobře.

Resumé

Prostě jsem si všimla, že studené obědy jsou něco, co mi dělá největší paseku v životě, v mé energii a rozhodla jsem se to změnit. A budu si všímat dál .. 

A jak to máte s obědy vy?

Co vnímáte, že vám nedělá dobře? Co by šlo relativně snadno změnit? A dokážete si vůbec všímat? Podělte se o svoje zkušenosti, ať vím, že v tom nejsem sama. ;-)

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Jsem wellbeing instruktorkou v oblasti jógy, pilates, meditací, zdravé stravy a osobního rozvoje. Miluju zdravý pohyb a mé poslání je předávat toto nadšení dál!

202 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Milá Ivonko, díky za článek. Já se musím přiznat, že nezvládám tolik vařit a sladit vše s běžným životem ,ale snažím se alespoň cvičit podle tvých videí, které mi náramně vyhovují. Stravu se snažím řešit rozumně, aby to bylo na pohodu a mně bylo dobře. Jarní program očisty skončil s recepty, ale do konce května by měl být přístupný, tak se těším každý den na tvoje cvičení a pak časem se třeba dokopu i více vaření ( které mě teda moc nebaví ) :-) Ať se ti daří.

Ivonko, děkuji mockrát za Tvá slova, pro mne je nejdůležitější zařadit TEPLÉ obědy👍, jsem totiž dost lenivá a sama pro sebe se nedonutím uvařit si teplý oběd 😒 TINKA 😘😘😘

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

28
17

O od-puštění

V počítači jsem měla několik týdnů rozepsaný článek o odpuštění a protože jsem ho asi nechávala uležet déle, než bylo milé mému synovi, rozhodl se do mé ne...

Jste oběť nebo tvůrce?

Položili jste si již někdy tuto otázku? Začneme tedy zostra typickými znaky a schválně, v čem se víc poznáte.

Sundejte šedivé brýle a začněte si užívat

Jak můžete během pár minut denně zásadně zlepšit svůj život po všech stránkách? Víte, jak vám pomůže všímavost? Je to ještě jednodušší, než naučit se zdrav...
23
7

Pěstujeme radost

Víte, že i radost se dá pěstovat? Že se dá zasadit jako semínko? Že je to pocit, na který nemusíme jen čekat, ale být jeho tvůrci? Chcete vědět, jak na to?...
15
27

Poselství indiánů KOGI: Kde začít, aby byl kolem mír a harmonie

Pokud ve svém srdci také cítíte, že svět kolem není v pořádku – války, katastrofy, krize, cenzura, manipulace, pusťte si tento rozhovor! Máme nesmírn...
88
30

Jak to, že marodíš, když tak zdravě jíš?

Jsem nemocná, a tak se válím v pelíšku a přemýšlím, jak se zase ubráním ne bacilům, ale otázkám typu: Jak je to možné, když se tak zdravě stravuji?